Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια μέτρηση στο κέντρο της πόλης μετά από μια σύντομη βόλτα. Ούτε να στριμάραν όλοι τον αγώνα :lol:

 

(Και σε iphone 12 ως LTE το αναγνωρίζει)

 

IMG-20210612-221511.jpg

IMG-20210612-222148.jpg

 

Αν δε σου δείχνει SS RSRP μάλλον όντως ήσουν σε LTE.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουμε cosmote, μην ξεχνάμε και τα απεριόριστα data που δίνουν δωρεάν τελευταίο Σ/Κ!

 

Στάλθηκε από το SM-G988B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το άλλο ΣΚ είναι το τελευταίο, όχι αυτό.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αλλιώς έδωσε απεριόριστα στα καρτοκινητά για το καλοκαίρι οπότε θα τον πιούμε εμείς που έχουμε κολλήσει σε προβληματικό σημείο :(

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δε σου δείχνει SS RSRP μάλλον όντως ήσουν σε LTE.

 

Και με το κλείδωμα σε NR πάλι έτσι το εμφανίζει στο Netmonster και κατέβασα την Beta που υποστηρίζει 5G όπως έκαναν και άλλα παιδιά εδώ μέσα.

 

Όσο για το speedtest από ότι είδα ούτε στο iphone 12 βγάζει 5G εδώ και καιρό. Συζητούσαμε εδώ για το bug και μου κάνει εντύπωση που δεν το έχουν φτιάξει τόσο καιρό.

 

IMG-20210613-121547.jpg

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αλλιώς έδωσε απεριόριστα στα καρτοκινητά για το καλοκαίρι οπότε θα τον πιούμε εμείς που έχουμε κολλήσει σε προβληματικό σημείο :(

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Και με το κλείδωμα σε NR πάλι έτσι το εμφανίζει στο Netmonster και κατέβασα την Beta που υποστηρίζει 5G όπως έκαναν και άλλα παιδιά εδώ μέσα.

 

Όσο για το speedtest από ότι είδα ούτε στο iphone 12 βγάζει 5G εδώ και καιρό. Συζητούσαμε εδώ για το bug και μου κάνει εντύπωση που δεν το έχουν φτιάξει τόσο καιρό.

 

IMG-20210613-121547.jpg

 

Μετά το iOS 14.5 αν τπ έχεις για ωρες στο battery economy θέλει restart το τηλέφωνο . Δεν ξέρω γιατί αλλά εμένα μου το κανεί

Link to comment
Share on other sites

στην voda είναι και η Δευτέρα μέσα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Όλες οι Δευτέρες; Γιατί στη Cosmote στο τελευταίο ΣΚ είναι και η Δευτέρα μέσα. Είναι του Αγίου Πνεύματος τότε.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

για την τελυταια ημέρα της προσφοράς μιλάμε των απεριόριστων,οπότε μόνο για αυτήν είναι και η ημερα του Αγίου Πνεύματος μέσα,21/6,που πιο πάνω είπαν ότι τελειώνει Κυριακή .....

άρα μόνο για την τελευταία είναι τριήμερο

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αλλιώς έδωσε απεριόριστα στα καρτοκινητά για το καλοκαίρι οπότε θα τον πιούμε εμείς που έχουμε κολλήσει σε προβληματικό σημείο :(

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Και με το κλείδωμα σε NR πάλι έτσι το εμφανίζει στο Netmonster και κατέβασα την Beta που υποστηρίζει 5G όπως έκαναν και άλλα παιδιά εδώ μέσα.

 

Όσο για το speedtest από ότι είδα ούτε στο iphone 12 βγάζει 5G εδώ και καιρό. Συζητούσαμε εδώ για το bug και μου κάνει εντύπωση που δεν το έχουν φτιάξει τόσο καιρό.

 

IMG-20210613-121547.jpg

 

Είναι άτοπο αυτό που κάνεις, δεν υποστηρίζεται 5G standalone, οπότε σε αγνοεί το τηλέφωνο όταν του λες NR-Only και γυρίζει στο standard connectivity.

Link to comment
Share on other sites

Είναι άτοπο αυτό που κάνεις, δεν υποστηρίζεται 5G standalone, οπότε σε αγνοεί το τηλέφωνο όταν του λες NR-Only και γυρίζει στο standard connectivity.

 

Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά όταν το κλειδώνω σε NR δείχνει με τη μια μπαμ 5G και εδώ που το δίκτυο έχει τα χάλια του δεν παίζει με την καμία να έχουν βάλει NR :lol:

 

Τώρα αν είναι καμία π@π@ρια της XIAOMI τι να πω :rolleyes:

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Εύμοιρο για φαγητό ... αν είναι όπως πριν

για ψαράκι στο Φανάρι στου Βασίλη το τουριστικό ...χαχα!!!

χίλια συγνώμη παίδες για το οφ τοπικ

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Ε τότε όλες έχουν και την Δευτέρα μέσα στο τελευταίο ΣΚ.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

για το 3μερο του αγιου πνευματος ισχύει το ιδιο και στην κοσμοτε, αλλα ειμαστε εκτος θεματος
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει ποιες μπάντες 5G θα πρέπει να διαθέτει ένα κινητό για να καλύπτει το 5G της Cosmote; Αναφέρομαι για αυτήν την εποχή και άντε για ένα χρόνο μετά.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει ποιες μπάντες 5G θα πρέπει να διαθέτει ένα κινητό για να καλύπτει το 5G της Cosmote; Αναφέρομαι για αυτήν την εποχή και άντε για ένα χρόνο μετά.

 

1 3 7 20 28 78.

Θα έλεγα 1 28 78 σίγουρα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο τις μπάντες ως νούμερο, σημαντικό ρόλο παίζει και η υλοποίηση στο μοντεμ του κινητού. Δηλαδή άλλες ταχύτητες και συμπεριφορά θα έχει πχ το x60 modem που βρίσκεται στoν κορυφαίο snapdragon 888 για φέτος και άλλη το modem x52 ή το αντίστοιχο της mediatek που έχουν κατασκευαστεί για mid range προτάσεις.

 

Και επίσης παίζει ρόλο το κατά πόσο σωστά υποστηρίζεται το εκάστοτε κινητό απο τον πάροχο. Δεν είναι δηλαδή η όλη φάση κάποια σκέτα νούμερα και είσαι πλήρως καλυμμένος..

Link to comment
Share on other sites

ποιο android κινητό έχει το καλύτερο set-up πέρα των Samsung s20 και s21 ,αν δεν κάνω λάθος ως προς αυτό?

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο τις μπάντες ως νούμερο, σημαντικό ρόλο παίζει και η υλοποίηση στο μοντεμ του κινητού. Δηλαδή άλλες ταχύτητες και συμπεριφορά θα έχει πχ το x60 modem που βρίσκεται στoν κορυφαίο snapdragon 888 για φέτος και άλλη το modem x52 ή το αντίστοιχο της mediatek που έχουν κατασκευαστεί για mid range προτάσεις.

 

Και επίσης παίζει ρόλο το κατά πόσο σωστά υποστηρίζεται το εκάστοτε κινητό απο τον πάροχο. Δεν είναι δηλαδή η όλη φάση κάποια σκέτα νούμερα και είσαι πλήρως καλυμμένος..

 

Για αυτό το λόγο πρέπει να αγοράζει κανείς μόνο προτεινόμενες συσκευές από τον πάροχο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μού φαίνεται ότι θα περιμένω για "χιλιστομετρικό 5g" ώστε να πάρω την πρώτη μου 5G συσκευή! Και αυτό θα αργήσει ακόμη καθώς φαίνεται :(
Ζωντανά με την εκπομπή "Γυρίζοντας με 78 στροφές" κάθε Δευτέρα και Πέμπτη 10-12 μ.μ. (ώρες Ελλάδος) από το www.radio-nostalgia.gr
Link to comment
Share on other sites

Μού φαίνεται ότι θα περιμένω για "χιλιστομετρικό 5g" ώστε να πάρω την πρώτη μου 5G συσκευή! Και αυτό θα αργήσει ακόμη καθώς φαίνεται :(

 

Κι εγώ ανυπομονώ να τεστάρω το 5G, ειδικά της Cosmote. Αλλά θα περιμένω το '22, μήπως βγει καμιά συσκευή με mmWave κάτω από 300-400€...

Link to comment
Share on other sites

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κι εγώ ανυπομονώ να τεστάρω το 5G, ειδικά της Cosmote. Αλλά θα περιμένω το '22, μήπως βγει καμιά συσκευή με mmWave κάτω από 300-400€...
μην τρελαίνεσαι και τόσο πολύ,δεν είναι έτσι ακριβώς όπως τα λένε για το καθημερινό τελικό χρήστη

https://www.androidauthority.com/dont-fall-5g-hype-896610/

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μού φαίνεται ότι θα περιμένω για "χιλιστομετρικό 5g" ώστε να πάρω την πρώτη μου 5G συσκευή! Και αυτό θα αργήσει ακόμη καθώς φαίνεται :(

 

Κι εγώ ανυπομονώ να τεστάρω το 5G, ειδικά της Cosmote. Αλλά θα περιμένω το '22, μήπως βγει καμιά συσκευή με mmWave κάτω από 300-400€...

 

Μεγάλο λάθος να περιμένετε mmwave. Δεν υπάρχει καν στο πλάνο προς το παρόν.

Καλό 2025 φαντάζομαι.

Η κοσμοτε με σχεδόν 200mhz midband δε θα ασχοληθεί σύντομα με mmwave. Μπορεί να το κάνει στη βιομηχανία και για FWA.

 

Btw ο όμιλος DT αγόρασε τη λύση /// indoor connect. Σύντομα λοιπόν 5g micros και κάλυψη στο μετρό.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η κεραία είναι 5G? Από όταν μπήκε είδαμε μεγάλη διαφορά στο 4G+ τα speedtest από 20-30 πήγανε στο 180

 

RCAWl02.jpg

KqxSdG5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...