Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όχι φίλε μου εσύ μπορεί και τόσοι άλλοι να έχετε και wifi

εγώ το θεωρώ απαράδεκτο να πληρώνω δύο λογαριασμούς για το ίδιο πράγμα

οπότε για μένα πάντα η voda με τα απεριόριστα είναι η Χρυσή τομή ,σήμερα που που γράφω ,έχει πακέτο στο cu με 10€ και πόντους για 100gb

ίσως αύριο κάποια άλλη με κάνει να αλλάξω γνώμη

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όχι φίλε μου εσύ μπορεί και τόσοι άλλοι να έχετε και wifi

εγώ το θεωρώ απαράδεκτο να πληρώνω δύο λογαριασμούς για το ίδιο πράγμα

οπότε για μένα πάντα η voda με τα απεριόριστα είναι η Χρυσή τομή ,σήμερα που που γράφω ,έχει πακέτο στο cu με 10€ και πόντους για 100gb

ίσως αύριο κάποια άλλη με κάνει να αλλάξω γνώμη

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Μάλλον όταν αλλάξεις περιοχή θα αλλάξεις και γνώμη! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

2-3 προβληματικές;;;; :lol: :lol:

 

Ακόμα και 50 να είναι τουλάχιστον η κοσμοτε ρίχνει χρήμα και επενδύει χρόνο στο να τα λύσει. Αν πέρυσι ήταν 2 φορές πιο γρήγορη από το δεύτερο δίκτυο φέτος είναι 10 φορές.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όταν αλλάξεις περιοχή θα αλλάξεις και γνώμη! ;)
να αλλαξω περιοχή πλάκα κάνεις ? δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά η δουλειά μου από το σπίτι είναι μόλις 30 μέτρα άλλωστε δεν καταλαβαίνω το νόημα,περισυ με το κτηματολόγιο νότια Κρήτη με wind κάναμε την δουλειάς μας με το ανηψο μου που έχει IPhone 12 και cosmote,του έδωσα την sim της Q

άλλωστε μονοφθαλμη την είπα όχι τυφλή

όπως λέτε εσείς τις άλλες δύο

lol

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

άσε μας βρε φίλε μου λες και ζούμε σε άλλη χώρα. Παντού έχει θέμα χωρητικοτητας και όλο αναβαθμίζουν και τελικά τίποτα δε κάνουν. Αρκετά με την κοροϊδία. Το δίκτυο έχει μαζέψει τόσο κόσμο που πραγματικά είναι στα χειρότερα του. Δεν έχουν καμία σχέση οι ταχύτητες των προηγούμενων χρόνων με αυτές του σήμερα. Είναι πίτα όλο...
ισχυει ο ανηψος μου με IPhone σε άλλη περιοχή λίγο μακρυά από μένα είχε κάτι 300αρια για πλάκα τωρα με το ζόρι 50αρια

χρειάζεται πυκνωση δικτυου και η cosmote

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

άσε μας βρε φίλε μου λες και ζούμε σε άλλη χώρα. Παντού έχει θέμα χωρητικοτητας και όλο αναβαθμίζουν και τελικά τίποτα δε κάνουν. Αρκετά με την κοροϊδία. Το δίκτυο έχει μαζέψει τόσο κόσμο που πραγματικά είναι στα χειρότερα του. Δεν έχουν καμία σχέση οι ταχύτητες των προηγούμενων χρόνων με αυτές του σήμερα. Είναι πίτα όλο...

 

Σε ποια ακριβώς περιοχή γίνεται αυτό ; Θέλω πολύ να μάθω αν έχει περάσει η αναβάθμιση και δεν βλέπεις βελτίωση. Τώρα αν βγαίνετε να μετρήσετε με single band xiaomi τι να κάνουμε ναι εκεί λογικό είναι να μην σο δίνει το καλύτερο performance. Η εικόνα που παρουσιάζεις είναι άκρος παραπλανητική . Δεν είπαμε ότι δεν έχει θέματα , έχει αλλά το δίκτυο μόνο μπουκωμένο δεν το λες στις περισσότερες περιοχές

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

είδες που συμφωνούμε και τι μας νοιάζει εμάς αυτό ότι δηλαδή χτυπάς tests σε μέρη που δεν μας ενδιαφέρει, εσένα πάλι δεν σε νοιάζει που δεν βγάζει ούτε κλήση στο σπίτι μας

έχεις μπερδέψει το πανελλαδικά όπου όλοι συμφωνούμε με το ειδικά που δεν συμφωνούμε

υπάρχουν πολλές τρύπες στην ανατολική Κρήτη που κινούμαι σας αρέσει δεν σας αρέσει και μου κάνει εντύπωση που είναι και οι πιο τουριστικές

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Τώρα αναβάθμισε σε 5G το Ηράκλειο, λογικά σύντομα θα έρθει και σε εσάς.

Εμείς την γενική εικόνα λέμε, ο καθένας επιλέγει ότι τον βολεύει στις περιοχές που κινείται

Link to comment
Share on other sites

οι προβληματικές περιοχές όπως λες έχουν επισημανθεί στην κύρια μονοφθαλμη εδώ και μια δεκαετία τουλάχιστον από μένα αφού πήρα ακυρωτικό κωδικό από τεχνικό για σπάσιμο συμβολαίου τότε

από τότε μέχρι σήμερα δεν έχει γίνει τίποτα άρα θεωρώ ότι δεν είναι πλέον τρύπα αλλά επιλογή

αντίθετα στην voda που έχω φουλ σήμα έχω 90mbps και η Q ακολουθεί

επιτρέψτε μου λοιπόν να την λέω μονοφθαλμη στο δικό μου πλανήτη και όχι της Βέροιας.....

ότι είναι γενικά καλή και πρωτη δεν τον αμφιβάλει κανεις

άρα με το πέρασμα των χρόνων η cosmote το απόλυτο μηδέν για μένα συνεχόμενα και πρώτη η Vodafone που αποτέλεσε και την έκπληξη

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Φίλε μου, θεωρείς ότι η Cosmote (ή οποιαδήποτε άλλη εταιρία) έχει κάποιο συγκεκριμένο (μη-τεχνικό) λόγο να μην έχει κάλυψη σε μια συγκεκριμένη περιοχή; Υπάρχει κάποιο βίτσιο, εκδίκηση ή κάτι άλλο που, ενώ μπορεί, δεν προσθέτει μια ακόμα κεραία στις χιλιάδες που υπάρχουν στο δίκτυο, ώστε να έχει ακόμα περισσότερους χαρούμενους πελάτες, να τους παίρνει τα λεφτά και να αυξάνει τα κέρδη της;

Link to comment
Share on other sites

αφού λέτε ότι το 5g χρειάζεται περισσότερες κεραίες γιατί έχει μικρότερη εμβέλεια απο το 4g θα πρέπει να βάλει καινούρια κεραία πράγμα που δεν το βλέπω

κάνω κάπου λάθος?μακάρι ....

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Το Ηράκλειο έχει σοβαρό θέμα με χαμηλές ταχύτητες τον τελευταίο χρόνο
και η wind έχει και στου Σκλαβενίτη και στο νεκροταφείο και Γιόφυρο και αεροδρόμιο περισυ,δεν ξέρω αν άλλαξαν κάτι ,κάπου στα 20,αντίθετα χερσόνησο 90αρια στου Χαλκιαδάκη με voda δεν ξέρω λόγω Κόρονοιου

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, θεωρείς ότι η Cosmote (ή οποιαδήποτε άλλη εταιρία) έχει κάποιο συγκεκριμένο (μη-τεχνικό) λόγο να μην έχει κάλυψη σε μια συγκεκριμένη περιοχή; Υπάρχει κάποιο βίτσιο, εκδίκηση ή κάτι άλλο που, ενώ μπορεί, δεν προσθέτει μια ακόμα κεραία στις χιλιάδες που υπάρχουν στο δίκτυο, ώστε να έχει ακόμα περισσότερους χαρούμενους πελάτες, να τους παίρνει τα λεφτά και να αυξάνει τα κέρδη της;

 

Επιτέλους μια φωνή λογικής.

Η Cosmote κάνει φοβερή προσπάθεια και για εμένα τουλάχιστον είναι η καλύτερη στον όμιλο DT. Φοβερή κάλυψη και χωρητικότητα, τελευταίας τεχνολογίας εξοπλισμός, οπτικές ίνες παντού, μικροκυματικα state of the art... Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν προβληματικές περιοχές αλλά το "πίτα παντού" κτλ είναι εκφράσεις που προκαλούν εκνευρισμό.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μια φωνή λογικής.

 

Η Cosmote κάνει φοβερή προσπάθεια και για εμένα τουλάχιστον είναι η καλύτερη στον όμιλο DT. Φοβερή κάλυψη και χωρητικότητα, τελευταίας τεχνολογίας εξοπλισμός, οπτικές ίνες παντού, μικροκυματικα state of the art... Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν προβληματικές περιοχές αλλά το "πίτα παντού" κτλ είναι εκφράσεις που προκαλούν εκνευρισμό.

ποια φωνή της λογικής ? σοβαρά τώρα που ρωτάς το υποψήφιο πελάτη γιατι δεν βάζει μια κεραία η cosmote ? μάλλον για σεμινάρια ψυχολογίας πάει η ερώτηση μη πω κάτι άλλο

ε δεν είναι η σούπερ ντουπερ ουαου εταιρεία όπως και να το κάνουμε

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@akalos Είπα πουθενά να πας αλλού να μείνεις; Είπα όταν αλλάξεις περιοχή θα αλλάξεις και γνώμη.

Εκτός αν πηγαίνεις μόνο σε περιοχές που η Cosmote έχει θέματα...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

ποια φωνή της λογικής ? σοβαρά τώρα που ρωτάς το υποψήφιο πελάτη γιατι δεν βάζει μια κεραία η cosmote ? μάλλον για σεμινάρια ψυχολογίας πάει η ερώτηση μη πω κάτι άλλο

ε δεν είναι η σούπερ ντουπερ ουαου εταιρεία όπως και να το κάνουμε

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Ξέρω περιπτώσεις ππυ γίνονται αιτήσεις και από τις τρεις εταιρείες και απορρίπτονται στο δευτερόλεπτο , μετά βάλε τα καμουφλάζ βάλε και την γκρίνια του κόσμου … Ξες πόσες έχουν κατεβάσει στις Σέρρες ; Εμ κεραίες δεν θελουμε Εμ Θελουμε και κάλυψη . Δεν είσαι ευχαριστημένος στο σπίτι σου με την COSMOTE δεκτό , το δίκτυο όμως ανταποκρίνεται παραπάνω από καλά όπου περνάν τα ///. Ελπιζω να περάσουν και από σας σύντομα

Link to comment
Share on other sites

@akalos Είπα πουθενά να πας αλλού να μείνεις; Είπα όταν αλλάξεις περιοχή θα αλλάξεις και γνώμη.

 

Εκτός αν πηγαίνεις μόνο σε περιοχές που η Cosmote έχει θέματα...

και σου απαντάω ότι μένω εκεί σε αυτή την περιοχή που έχει θέμα,και μου λες να πάω σε άλλη περιοχή για πιο λόγο ?για να αλλάξω γνώμη για την cosmote ? έστω και άλλαξα

πρακτικά θα αλλάξει κάτι όταν τηλεφωνώ από το σπίτι μου ?όχι δυστυχως

το κακό είναι όλοι οι δικοί μου έχουν cosmote άλλα δεν είναι στην τρύπα είναι σε απόσταση 400 μέτρων τουλαχιστον από μένα και δεν έχουν κανένα πρόβλημα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέρω περιπτώσεις ππυ γίνονται αιτήσεις και από τις τρεις εταιρείες και απορρίπτονται στο δευτερόλεπτο , μετά βάλε τα καμουφλάζ βάλε και την γκρίνια του κόσμου … Ξες πόσες έχουν κατεβάσει στις Σέρρες ; Εμ κεραίες δεν θελουμε Εμ Θελουμε και κάλυψη . Δεν είσαι ευχαριστημένος στο σπίτι σου με την COSMOTE δεκτό , το δίκτυο όμως ανταποκρίνεται παραπάνω από καλά όπου περνάν τα ///. Ελπιζω να περάσουν και από σας σύντομα
δεν είναι πόλη εδώ υπάρχει χώρος στα βουνά και στα λαγκάδια να βάλουν ότι θέλουν χωρίς πρόβλημα

κάποια στιγμή θα ανεβάσω την κοινή κεραία των άλλων για να καταλάβεις πως είναι το ανάγλυφο,θα μπορούσαν να βάλουν μια microcell ακτίνας 100 μέτρων λέω εγώ τώρα ίσως και να λέω βλακείες δεν είμαι τεχνικός άλλωστε ,αλλά δεν το κάνουν

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και σου απαντάω ότι μένω εκεί σε αυτή την περιοχή που έχει θέμα,και μου λες να πάω σε άλλη περιοχή για πιο λόγο ?για να αλλάξω γνώμη για την cosmote ? έστω και άλλαξα

πρακτικά θα αλλάξει κάτι όταν τηλεφωνώ από το σπίτι μου ?όχι δυστυχως

το κακό είναι όλοι οι δικοί μου έχουν cosmote άλλα δεν είναι στην τρύπα είναι σε απόσταση 400 μέτρων τουλαχιστον από μένα και δεν έχουν κανένα πρόβλημα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν είναι πόλη εδώ υπάρχει χώρος στα βουνά και στα λαγκάδια να βάλουν ότι θέλουν χωρίς πρόβλημα

κάποια στιγμή θα ανεβάσω την κοινή κεραία των άλλων για να καταλάβεις πως είναι το ανάγλυφο,θα μπορούσαν να βάλουν μια microcell ακτίνας 100 μέτρων λέω εγώ τώρα ίσως και να λέω βλακείες δεν είμαι τεχνικός άλλωστε ,αλλά δεν το κάνουν

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Ακόμα χειρότερα σε βουνά το δασαρχείο απορρίπτει πολύ εύκολα. Για Ι περιοχή μιλάμε

; Που κοντά είναι

Link to comment
Share on other sites

χαχα κατά αρχή παρε μια θάλασσα για να γουστάρεις και δεύτερον με ζουμ θα δεις την κεραία των άλλων οι δύο

τρίτον τα βουνά στην Κρήτη είναι ιδιόκτητα αν δεν το ξέρεις τερτατον υπάρχουν σπίτια εκεί κοντά γιατί είναι εντός οικισμού αλλά με όριο τα 4 στρέμματα αν δεν άλλαξε κάτι....

234b4981b09eb16eb221f4a33c4891fe.jpgb17d55e02e320026d7e512f455cfd29b.jpg

είναι στη κορυφή στη μέση του πράσινου Λόφου όχι την ψηλή που είναι γυμνή

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι έχει κεραία εκεί που υποδεικνύει η εικόνα και ότι πάλι δεν έχεις σήμα με κοσμοτε; :wacko:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι έχει κεραία εκεί που υποδεικνύει η εικόνα και ότι πάλι δεν έχεις σήμα με κοσμοτε; :wacko:

 

Line of sight … Μπας και παίζουν με

Τα ρεύματα ;

Link to comment
Share on other sites

Line of sight … Μπας και παίζουν με

Τα ρεύματα ;

 

Κάτι άλλο συμβαίνει. Αν όντως εκεί έχει σταθμό και δεν έχει τέρμα σήμα τότε είτε τα Nokia είναι εντελώς για τα μπάζα είτε έχει γίνει λάθος ρύθμιση είτε μιλάμε για παρεμβολή. Η παρεμβολή δεν είναι απίθανη. Στη Θεσσαλία παλεύαμε 20 χρόνια με τις παρεμβολές λόγω ραδιοφωνικών σταθμών (links).

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι έχει κεραία εκεί που υποδεικνύει η εικόνα και ότι πάλι δεν έχεις σήμα με κοσμοτε; :wacko:
όχι είναι των άλλων καλέ,απλά λέω ότι έχει χώρο να έβαζε και η cote αν ήθελε κάπου σε όλο αυτό το χώρο,δεν θα την εμποδίζε κάνεις,όπως αναφέρθηκε

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όχι είναι των άλλων καλέ,απλά λέω ότι έχει χώρο να έβαζε και η cote αν ήθελε κάπου σε όλο αυτό το χώρο,δεν θα την εμποδίζε κάνεις,όπως αναφέρθηκε

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Η τοποθέτηση σταθμών σε ψηλά σημεία αφορά παλιό design δικτύου. Δε λέω ότι δε θα δούλευε ή οτιδήποτε (η περιοχή κατατάσσεται σε suburban/rural χαλαρά) απλά δε στοχεύουν σε τέτοια σημεία πλέον για πολλούς λόγους (κυρίως για χωρητικότητα αλλά και για κάλυψη εσωτερικών χώρων).

 

Στα Χανιά για να είμαι ειλικρινής ποτέ δε μου άρεσε η κοσμοτε από εποχές GSM/3g. Θυμάμαι και όρος Φαλάσαρνα εκείνη την εποχή (εγώ με telestet/Tim) δεν είχε σήμα σε πολλές περιοχές που η telestet ήταν άψογη. Δεν καταλαβαίνω γιατί τα Χανιά έμειναν τόσο πίσω στο θέμα της κάλυψης. Η δική μου υπόθεση είναι η αδειοδότηση. Όπως είπε και ο Bruno, κάνεις δε θέλει να χάνει πελάτες λόγω δικτύου...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς ψηλά ?άντε να είναι 100 150 μέτρα από την θάλασσα σε ύψος, οι γυμνοί πέτρινοι όγκοι από πίσω φθάνουν τα 800 μέτρα και

μη σε μπερδεύει η φώτο

ακριβώς κάτω από την κεραία περνάει ο Βόρειος οδικός άξονας για Αγιο Νικόλαο για όσους ξέρουν,λίγο πριν το Αγιο Γεώργιο στο Σεληνάρι

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς ψηλά ?άντε να είναι 100 150 μέτρα από την θάλασσα σε ύψος, οι γυμνοί πέτρινοι όγκοι από πίσω φθάνουν τα 800 μέτρα και

μη σε μπερδεύει η φώτο

ακριβώς κάτω από την κεραία περνάει ο Βόρειος οδικός άξονας για Αγιο Νικόλαο για όσους ξέρουν,λίγο πριν το Αγιο Γεώργιο στο Σεληνάρι

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Κάθε εταιρεία έχει δίκη της πολιτική στην ανάπτυξη δικτύου. Το 2021 οι κορυφές λόφων δεν είναι ιδανικά σημεία για τοποθέτηση σταθμών. Οι σταθμοί πρέπει να μπαίνουν πάνω σε κτήρια εντός πολεοδομικών συγκροτημάτων.

Τώρα βέβαια αν υπάρχει τρύπα κάλυψης στην περιοχή η κοσμοτε πρέπει να θεωρήσει αυτή την τοποθεσία.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ποια φωνή της λογικής ? σοβαρά τώρα που ρωτάς το υποψήφιο πελάτη γιατι δεν βάζει μια κεραία η cosmote ? μάλλον για σεμινάρια ψυχολογίας πάει η ερώτηση μη πω κάτι άλλο

ε δεν είναι η σούπερ ντουπερ ουαου εταιρεία όπως και να το κάνουμε

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Φίλε μου όλες οι εταιρίες έχουν σκοπό το κέρδος. Για να το πετύχουν θέλουν πελάτες όπως εσύ και εγώ στο δίκτυό τους. Τώρα για να μην υπάρχει κάλυψη στο σημείο που λες (ενώ υπάρχει 400 μέτρα μακρύτερα) σημαίνει ότι είτε όταν πήγαν να βάλουν σταθμό τους πήραν στο κυνήγι με τις καραμπίνες, ή ότι το σημείο δεν έχει εμπορικό ενδιαφέρον και δεν ασχολούνται. Τα καλό είναι ότι υπάρχει ελεύθερη αγορά και ο καθένας μπορεί να διαλέξει την εταιρία που τον συμφέρει (και οικονομικά και από άποψη υπηρεσιών).

Μάλλον πάμε off topic :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Απλά να συμπληρώσω μιας και κατάγομαι από Καρδίτσα ότι η κοσμοτε δεν ενδιαφέρεται μόνο για εμπορικές περιοχές.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...