Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όντως σημερινά πήγα Εύοσμο Σταυρουπόλη Αμπελοκήπους , και στο Εύοσμο είναι το μόνο μέρος που δεν έχει σχεδόν καθόλου 5G

Εκεί κοντά μεταξύ Σταυρούπολης και Ευόσμου πάνω από τον περιφερειακό, είχε ένα γυάλινο κτήριο η Cosmote. Το κτήριο είναι ακόμα εκεί αλλά η επιγραφή Cosmote έφυγε από πάνω.

Δεν ξέρω αν έμειναν ακόμα οι κεραίες εκεί.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Με Note 20 ultra στην Αριστοτέλους, Θεσσαλονίκη είχα πιάσει 110mbps. Άνω Τούμπα έξω από το "Γυράδικο" 140mbps. Άλλαξε κάτι σε αυτές τις περιοχές; Υπάρχει κάποιο σημείο κοντά Αριστοτέλους/λευκό πύργο που να πιάνει υψηλές ταχύτητες;

 

Αριστοτελιυς πιάνω πάντα από 400-850 mbps .. Τουμπα γενικά δεν ξέρω γιατί πάω σπάνια , αλλά έχω δει ξαι 400

Link to comment
Share on other sites

Εκεί κοντά μεταξύ Σταυρούπολης και Ευόσμου πάνω από τον περιφερειακό, είχε ένα γυάλινο κτήριο η Cosmote. Το κτήριο είναι ακόμα εκεί αλλά η επιγραφή Cosmote έφυγε από πάνω.

Δεν ξέρω αν έμειναν ακόμα οι κεραίες εκεί.

Aπ' ότι βλέπω από το netmonster οι κεραίες εξακολουθούν να υπάρχουν αλλά δεν έχουν αναβαθμιστεί

 

Πιάνω πολύ συχνά 3cc από αυτές τις κεραίες με 4g+ που φτάνει τα 230 mbps με enb 1108

Edited by empeiros
Link to comment
Share on other sites

Αριστοτελιυς πιάνω πάντα από 400-850 mbps .. Τουμπα γενικά δεν ξέρω γιατί πάω σπάνια , αλλά έχω δει ξαι 400

 

Εγώ τη δοκιμή την έκανα στο παγκάκι στη θάλασσα στο τέλος της Αριστοτέλους . Εκεί που είναι το φανάρι. Σε λίγο καιρό θα ξανά πάω να δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τη δοκιμή την έκανα στο παγκάκι στη θάλασσα στο τέλος της Αριστοτέλους . Εκεί που είναι το φανάρι. Σε λίγο καιρό θα ξανά πάω να δοκιμάσω.
Σημερινή μέτρηση από πλατεία Αριστοτέλους, μπροστά από το ξενοδοχείο Ηλέκτρα c4ea20458c1fdf91020d2549c90aab3e.jpg

 

Στάλθηκε από το MAR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To 5G της Cosmote απο ότι κατάλαβα χρησιμοποιεί LTE B20 (800ρα) + Ν78 σε NSA στις περισσότερες περιπτώσεις, για να δούμε καθαρό SA και ταχύτητες που ξεφεύγουν θα περάσουν πιστεύω 2 χρονάκια ακόμα. Είμαστε στο αρχικό στάδιο του 5G έχει μέλλον ακόμα. Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τη δοκιμή την έκανα στο παγκάκι στη θάλασσα στο τέλος της Αριστοτέλους . Εκεί που είναι το φανάρι. Σε λίγο καιρό θα ξανά πάω να δοκιμάσω.

 

Φίλε χωρίς πλάκα σε εκείνο το παγκάκι με γυρνάει και εμένα σε dss :lol: αν πας στο φανάρι κατευθείαν θα μπει σε n78 .

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σημερινή μέτρηση από πλατεία Αριστοτέλους, μπροστά από το ξενοδοχείο Ηλέκτρα c4ea20458c1fdf91020d2549c90aab3e.jpg

 

Στάλθηκε από το MAR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πάνω κάτω όσο βλέπω ξαι εγώ :) Έχω δει και 900 . Υπόψην ότι ο σταθμός παλιά είχε traffic shaping , τώρα δεν ξέρω τι κάνει η cosmote

Link to comment
Share on other sites

Λες να έχει μαγνητικά πεδία;; χαχαχαχα

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Μια ερώτηση. Βλέπω ότι αναφέρεται διάφορες ονομασίες για τύπους κεραιών. Μπορείτε να μου πείτε μερικά άρθρα ή site να διαβάσω ;

 

Επίσης ποιες εφαρμογές να κατεβάσω ώστε να βλέπω πληροφορίες και τοποθεσία κεραιών;

Link to comment
Share on other sites

Στο one Salonica στον πρώτο όροφος μέσα στα μαγαζιά

https://www.speedtest.net/my-result/i/4551660555

Link to comment
Share on other sites

Στο one Salonica στον πρώτο όροφος μέσα στα μαγαζιά

https://www.speedtest.net/my-result/i/4551660555

 

Πολύ κακο uplink though. :cry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εντομεταξυ μέσα στα καταστήματα είναι η μόνη που δεν βγάζεις ούτε κλήση 9/10 φορές.

 

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντομεταξυ μέσα στα καταστήματα είναι η μόνη που δεν βγάζεις ούτε κλήση 9/10 φορές.

 

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μόνο στα Nike δεν έβγαζε σε εμένα παλιά. Τψρα Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι γιατί βλέπω πολύ ποιο ισχυρό σήμα

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί εδώ και λίγες μέρες στα social

 

Για τους ειδικούς, αν μπορούν να απαντήσουν! Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο?

 

5G WILL PROMPT ENERGY CONSUMPTION TO GROW BY STAGGERING 160% IN 10 YEARS

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]67682[/ATTACH]

 

 

Θεσσαλονίκη Παπάφη σήμερα το βραδάκι.

Χαλαρα πραματα :P

 

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί εδώ και λίγες μέρες στα social

 

 

 

Για τους ειδικούς, αν μπορούν να απαντήσουν! Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο?

 

 

 

5G WILL PROMPT ENERGY CONSUMPTION TO GROW BY STAGGERING 160% IN 10 YEARS

Βασικά με το 5g θα γίνει ακριβώς το αντίθετο. Άλλο ένα hoax.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

5G στο νέο γήπεδο της ΑΕΚ!

https://www.aek365.org/a-785592/5g-sthn-agia-sofia-opap-arena.htm

Edited by rob21
Link to comment
Share on other sites

5G στο νέο γήπεδο της ΑΕΚ!

https://www.aek365.org/a-785592/5g-sthn-agia-sofia-opap-arena.htm

 

Μακάρι να παίξει mmWave μέσα στο γήπεδο! Θα είναι σούπερ. Με 400MHz θα πάνε σε 2+gbps DL/150+mbps UL. Και αυτά όλα χωρίς PDCP aggregation. Δηλαδή να περιμένουμε 4gbps σε ήρεμες συνθήκες. Θα επισκεφτώ Αγία Σοφία για μετρήσεις - ευτυχώς ο αδελφός μου είναι ΑΕΚ και έχω λόγο :love:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα Βύρωνας bb84fa6a471ce53842fb05a571f8fcff.jpg

 

sony

Αυτό είναι σε εξωτερικό χώρο να φανταστώ.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω το samsung note 20 5G, ακόμα δεν μπήκε στη λίστα συσκευων που υποστηρίζει η κοσμοτε,ξέρουμε πότε θα βάλει νέα τηλέφωνα στη λίστα?

 

Στάλθηκε από το SM-N981B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω το samsung note 20 5G, ακόμα δεν μπήκε στη λίστα συσκευων που υποστηρίζει η κοσμοτε,ξέρουμε πότε θα βάλει νέα τηλέφωνα στη λίστα?

 

Στάλθηκε από το SM-N981B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δε νομίζω να μπει ποτέ, δεν είχε γίνει επίσημη εισαγωγή στην Ελλάδα το S20 5G.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να μπει ποτέ, δεν είχε γίνει επίσημη εισαγωγή στην Ελλάδα το S20 5G.
Note 20 5G

 

Στάλθηκε από το SM-N981B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...