Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάτρα ψηλαλώνια, μόλις έπιασε σήμα το Oneplus 8 Pro μου που δεν ειναι υποστηριζόμενη συσκευή, ίσως το άνοιξαν γενικά;

 

 

Είχα σκοτίσει λίγο στο τσατ της Cosmote τις προηγούμενες μέρες οπότε ίσως έχει να κάνει; No idea...

 

 

Δύο speedtest έχω κάνει μέχρι στιγμής, γιατί είναι κάπου 1gb το καθένα και δεν έχω απεριόριστα data.

Highscore 1050 down, με οπτική επαφή της κεραίας στα 50 μέτρα.

https://www.speedtest.net/result/a/7214840381

Link to comment
Share on other sites

Πάτρα ψηλαλώνια, μόλις έπιασε σήμα το Oneplus 8 Pro μου που δεν ειναι υποστηριζόμενη συσκευή, ίσως το άνοιξαν γενικά;

 

 

Είχα σκοτίσει λίγο στο τσατ της Cosmote τις προηγούμενες μέρες οπότε ίσως έχει να κάνει; No idea...

 

 

Δύο speedtest έχω κάνει μέχρι στιγμής, γιατί είναι κάπου 1gb το καθένα και δεν έχω απεριόριστα data.

Highscore 1050 down, με οπτική επαφή της κεραίας στα 50 μέτρα.

https://www.speedtest.net/result/a/7214840381

Ωραίος.

Και το δικό μου από το ίδιο eNB αλλά διαφορετικό PCI είναι, είμαι και λίγο πιο μακριά. Άνοιξαν σε όλο το κέντρο N78 πιθανώς και πιο έξω, θα δω τις επόμενες μέρες.

Για σέρβερ βάλε ΟΤΕ και δεν θα σου τρώει δεδομένα. Νομίζω και σε cosmote δεν τρώει αλλά με ΟΤΕ σίγουρα δεν τρώει.

 

Υ.Γ. Το σκότισμα παίζει ρόλο, κι εγώ αρχικά έτσι το είχα ενεργοποιήσει. Πρέπει απλά να τύχεις σε υπάλληλο που ξέρει ότι μπορεί να το ενεργοποιήσει χειροκίνητα. Όχι ότι αποκλείεται να το άνοιξαν και γενικά, καιρός είναι σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος.

Και το δικό μου από το ίδιο eNB αλλά διαφορετικό PCI είναι, είμαι και λίγο πιο μακριά. Άνοιξαν σε όλο το κέντρο N78 πιθανώς και πιο έξω, θα δω τις επόμενες μέρες.

Για σέρβερ βάλε ΟΤΕ και δεν θα σου τρώει δεδομένα. Νομίζω και σε cosmote δεν τρώει αλλά με ΟΤΕ σίγουρα δεν τρώει.

 

Υ.Γ. Το σκότισμα παίζει ρόλο, κι εγώ αρχικά έτσι το είχα ενεργοποιήσει. Πρέπει απλά να τύχεις σε υπάλληλο που ξέρει ότι μπορεί να το ενεργοποιήσει χειροκίνητα. Όχι ότι αποκλείεται να το άνοιξαν και γενικά, καιρός είναι σιγά σιγά.

 

Έχεις δίκιο, δεν έφαγε mb ούτε με τον OTE ούτε τον Cosmote, έλεγα ότι δεν είχε εμφανιστεί ακόμα στην εφαρμογή που αργεί να το ενημερώσει, αλλά στο myinternet.cosmote.gr φαίνεται να είναι σχεδόν real time και δεν βλέπω κάποια σημαντική μείωση.

Edited by Sgmaster
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγουν σταδιακά N78 παντού σήμερα.

Άνοιξε και στο 405003 που είναι στο Τόφαλος, αρκετά μακριά από το κέντρο.

Φαίνεται ότι σε κάθε ή σχεδόν σε κάθε αναβαθμισμένο σταθμό κοντά σε κατοικημένη περιοχή ανοίγει N78.

Εντυπωσιακό.

 

Η οποία N78 σπέρνει.

Στο όριο της κάλυψης της με - 118db RSRP(εσωτερικός χώρος κάνα χιλιόμετρο από την κεραία χωρίς οπτική επαφή) έβγαλε 500mbps download.

Not bad Ericsson, not bad at all

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε και στην Νάουσα η Ν78.

 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4516596405

 

928965dc1f0ee43613b480283f822507.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγουν σταδιακά N78 παντού σήμερα.

Άνοιξε και στο 405003 που είναι στο Τόφαλος, αρκετά μακριά από το κέντρο.

Φαίνεται ότι σε κάθε ή σχεδόν σε κάθε αναβαθμισμένο σταθμό κοντά σε κατοικημένη περιοχή ανοίγει N78.

Εντυπωσιακό.

 

Η οποία N78 σπέρνει.

Στο όριο της κάλυψης της με - 118db RSRP(εσωτερικός χώρος κάνα χιλιόμετρο από την κεραία χωρίς οπτική επαφή) έβγαλε 500mbps download.

Not bad Ericsson, not bad at all

 

Ευχαριστούμε. Αυτό που λέτε είναι όλη η ανταμοιβή για την προσπάθεια που κάνουμε. Πραγματικά όμορφο να το διαβάζεις. :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

8tr είναι. Αλλά αυτές αποδίδουν λίγο πιο μακρυά από το σταθμό. Πχ στα 100μ οπτική επαφή θα πας στο 1000αρι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άνοιξε και στην Νάουσα η Ν78.

 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4516596405

 

928965dc1f0ee43613b480283f822507.jpg

 

Είναι απλή ή massive mimo?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη είδε κανείς τι άνοιξε? Παρατήρησα ότι κάτω από κάθε πάνελ έχει ανάψει ένα πράσινο λαμπάκι σήμερα οπότε μάλλον δείχνει ότι είναι on?

 

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη είδε κανείς τι άνοιξε? Παρατήρησα ότι κάτω από κάθε πάνελ έχει ανάψει ένα πράσινο λαμπάκι σήμερα οπότε μάλλον δείχνει ότι είναι on?

 

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αύριο θα πάω Θεσσαλονίκη , θα ενημερώσω

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

8tr είναι. Αλλά αυτές αποδίδουν λίγο πιο μακρυά από το σταθμό. Πχ στα 100μ οπτική επαφή θα πας στο 1000αρι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Είναι απλή ή massive mimo?

 

Πολύ δύσκολο να βρω οπτική επαφή με αυτό τον σταθμό . Πρέπει να ανέβω πάνω σε πολυκατοικία . Πάντως κάτω από τον σταθμό είχα μόνο dss

Link to comment
Share on other sites

Πως πήρες την παραπάνω μέτρηση; Ήταν DSS; Εγώ νόμιζα ότι είδες Ν78 και απλά σου είπα ότι ναι, αν αυτός ο σταθμός έχει Ν78 τότε είναι από παθητικά στοιχεία.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πως πήρες την παραπάνω μέτρηση; Ήταν DSS; Εγώ νόμιζα ότι είδες Ν78 και απλά σου είπα ότι ναι, αν αυτός ο σταθμός έχει Ν78 τότε είναι από παθητικά στοιχεία.

 

Όχι όχι αυτή την πήρα στα 200 μέτρα από τον σταθμό σε στένο με πολυκατοικίες ... Το lte

Στο ίδιο σημείο έδινε 100 άρα δεν ήταν dss (κατά 99.9%) . Γενικά ενώ πάντα έπαιρνα 100-300 από αυτό τον σταθμό , σήμερα είδα από 500-700 .

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι αυτή την πήρα στα 200 μέτρα από τον σταθμό σε στένο με πολυκατοικίες ... Το lte

Στο ίδιο σημείο έδινε 100 άρα δεν ήταν dss (κατά 99.9%) . Γενικά ενώ πάντα έπαιρνα 100-300 από αυτό τον σταθμό , σήμερα είδα από 500-700 .

 

Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι έχει Ν78. Μπορεί το σημείο που μέτρησες να ήταν καλύτερο από άποψη ΜΙΜΟ και να χτύπησες 4 layers :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι έχει Ν78. Μπορεί το σημείο που μέτρησες να ήταν καλύτερο από άποψη ΜΙΜΟ και να χτύπησες 4 layers :)

 

Θα ξαναπώ να κάνω περισσότερες μετρήσεις και συγκριτικά . Πάντως είναι ποιο εντυπωσιακό αν είναι dss :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναπώ να κάνω περισσότερες μετρήσεις και συγκριτικά . Πάντως είναι ποιο εντυπωσιακό αν είναι dss :lol:

 

Το δίκτυο περνάει από διάφορες φάσεις optimization. Όντως θα είναι εντυπωσιακό για DSS αλλά αρκετά πιθανό :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγουν σταδιακά N78 παντού σήμερα.

Άνοιξε και στο 405003 που είναι στο Τόφαλος, αρκετά μακριά από το κέντρο.

Φαίνεται ότι σε κάθε ή σχεδόν σε κάθε αναβαθμισμένο σταθμό κοντά σε κατοικημένη περιοχή ανοίγει N78.

Εντυπωσιακό.

 

Η οποία N78 σπέρνει.

Στο όριο της κάλυψης της με - 118db RSRP(εσωτερικός χώρος κάνα χιλιόμετρο από την κεραία χωρίς οπτική επαφή) έβγαλε 500mbps download.

Not bad Ericsson, not bad at all

 

Είμαι περίεργος τι ισχύ δίνουν στο NR για να παίξει έτσι. Η 5003 εξυπηρετεί πολύ μεγάλη περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος τι ισχύ δίνουν στο NR για να παίξει έτσι. Η 5003 εξυπηρετεί πολύ μεγάλη περιοχή.

 

To PDSCH εχει κέρδος λόγω beamforming τουλάχιστον 10db σε σχέση με το SSB rsrp. Δεν είναι η ισχύς αλλά πόσο καλό precoding κάνει.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To PDSCH εχει κέρδος λόγω beamforming τουλάχιστον 10db σε σχέση με το SSB rsrp. Δεν είναι η ισχύς αλλά πόσο καλό precoding κάνει.

Το περισσότερο από αυτό το χάνεις λόγω attenuation στα 3500. Πρέπει να τα έχουν ρυθμίσει φουλ ψηλά τα N78.

Link to comment
Share on other sites

Το περισσότερο από αυτό το χάνεις λόγω attenuation στα 3500. Πρέπει να τα έχουν ρυθμίσει φουλ ψηλά τα N78.

Η 101012 έχει και N78 στην Θεσσαλονίκη ..

 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4517599657

Από την 101011 δεν κατάφερα να πιάσω

Link to comment
Share on other sites

Το περισσότερο από αυτό το χάνεις λόγω attenuation στα 3500. Πρέπει να τα έχουν ρυθμίσει φουλ ψηλά τα N78.

 

To SSB δεν είναι beamformed στο midband. Μόνο στο highband. Για την ώρα :)

Από εκεί και πέρα το path loss είναι path loss. Αν το gain είναι +10dB για ένα συγκεκριμένο path loss 90dB στο PSDCH θα έχεις 80dB path loss.

Επιπλέον βλέπω ότι ΣΩΣΤΑ έχουν βάλει τη Ν78 στην κορυφή των ιστών. Πολύ ΣΩΣΤΟ. Αυτός είναι ο τρόπος να πας τη Ν78 όσο πιο μακρυά γίνεται.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση λόγω των αλλαγών που γίνονται στις κεραίες να πιάνεις πιο γρήγορο ίντερνετ με 4G από ότι με 5G;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση λόγω των αλλαγών που γίνονται στις κεραίες να πιάνεις πιο γρήγορο ίντερνετ με 4G από ότι με 5G;

 

Ναι, όλο το 4G υλοποιείται από την αρχή και είναι πολύ πιο γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

Στην συζήτηση για την ισχύ των N78, δεν νομίζω ότι έχουν την ίδια παντού πρέπει να είναι ρυθμισμένο κατά περίπτωση.

Πχ η 405003 που είναι εκτός κέντρου και καλύπτει μεγάλη περιοχή είναι τέρμα μάλλον.

Αυτή στα Ψηλαλώνια που είναι μέσα στο κέντρο είναι με μικρότερη ισχύ, πιθανώς γιατί με μεγαλύτερη θα είχε μεγάλη επικάλυψη με άλλες(πχ με την N78 από Πλατεία Γεωργίου)

Link to comment
Share on other sites

Στην συζήτηση για την ισχύ των N78, δεν νομίζω ότι έχουν την ίδια παντού πρέπει να είναι ρυθμισμένο κατά περίπτωση.

Πχ η 405003 που είναι εκτός κέντρου και καλύπτει μεγάλη περιοχή είναι τέρμα μάλλον.

Αυτή στα Ψηλαλώνια που είναι μέσα στο κέντρο είναι με μικρότερη ισχύ, πιθανώς γιατί με μεγαλύτερη θα είχε μεγάλη επικάλυψη με άλλες(πχ με την N78 από Πλατεία Γεωργίου)

 

Ναι, το power optimization είναι επιστήμη. Και πολύ σημαντικό είναι το τέλειο synchronization του TDD cycle που γινεται με τις μικρές κεραιούλες GPS πάνω-πάνω στους ιστούς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...