Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πέρασα εγώ σήμερα αλλά δεν συνδέθηκα στο micro , συνδέθηκα στην 101012. Πολύ ωραίος σταθμός για εξερεύνηση είναι ο 101014 στην Καλλιθέα , και ο 101012 . Στους υπόλοιπους δεν φαίνονται και πολλά , γιατί είναι κλισμένοι σαν θερμοσυφονες 

Link to comment
Share on other sites

ειχατε πει πριν 1 χρονο ισως και παραπανω οτι στην φιλανδια δοκιμαζουν mm band σε διαφορα σημεια κλπ.

φανταζομαι τωρα και σε αλλες χωρες.

εχει κυκλοφορήσει εκει (η και σε αλλη ευρωπαικη χωρα) συσκευη δικια τους σε καταστημα που περιλαμβανει mm band η μιλαμε μονο για insiders?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, drdedus said:

ειχατε πει πριν 1 χρονο ισως και παραπανω οτι στην φιλανδια δοκιμαζουν mm band σε διαφορα σημεια κλπ.

φανταζομαι τωρα και σε αλλες χωρες.

εχει κυκλοφορήσει εκει (η και σε αλλη ευρωπαικη χωρα) συσκευη δικια τους σε καταστημα που περιλαμβανει mm band η μιλαμε μονο για insiders?

Sony Xperia pro I, Sony Xperia I IV είναι δύο συσκευές που χρησιμοποιούν. Αλλά insiders με ειδικό FW.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CosMap said:

Μια βόλτα προς Πυλαία - Πανόραμα ίσως;

Δεν έχει πολλούς σταθμούς εκεί έτσι και αλλιώς . Ο 1064 έχει ένα ενδιαφέρον , και ίσως ο 1065 . Γενικά οι περισσότεροι σταθμοί στην Θεσσαλονίκη είναι καλυμμένοι 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, CosMap said:

Στην Πυλαία δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα η 1411 και στο Πανόραμα δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα η 1456

Γιατί στον χάρτη δεν υπάρχουν γι'αυτό

Η 1411 δεν πρέπει να υπάρχει πλέον . Για την 1456 δεν έχω την παραμικρή ιδέα 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάθε μέρα Πυλαία και Πυλαιώτικα λόγω δουλειάς. Είναι με διαφορά η χειρότερη όλων η cosmote εκεί. Μεγάλο μέρος της Πυλαίας πιάνει από το γήπεδο του ΠΑΟΚ με μη λειτουργικό 4g/5g ακόμα και με καλό σήμα. Ένα μικρό κομμάτι πιάνει από την 1078 αλλά τι να σου κάνει (μέτριες ταχύτητες). Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι τα Πυλαιώτικα και το θέμα είναι η κάλυψη ακόμα και το gsm χάνεται, σε εξωτερικούς χώρους ότι πιάσει η 1064 αν το έχω σε lte only. Ότι βλέπεις στο cellmapper ειδικά γιαυτη τη κεραία είναι από εμένα με κλειδωμένο το κινητό σε 4g.

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CosMap said:

Στα χαρτιά υπάρχει αλλά ως Γερμανός μπορεί να ξηλώθηκε δεν ξέρω θα το δω αύριο όταν βρω χρόνο όπως και το Πανόραμα αλλά πιο πολύ καίγομαι για Μετέωρα και Πεντάλοφο γιατί δεν έχω πολύ χρόνο.

Για την 1456 τόσες φορές ανέβηκαν άτομα στο Πανόραμα θα έπρεπε να το εμφανίζει είναι πολύ περίεργο που δεν το δείχνει. Από Πυλαία δεν περνάει κανείς σχεδόν για αυτό και τέτοια τρύπα στην κάλυψη. Μια φορά είχα περάσει πέρυσι αλλά τότε ως vf αλλιώς δεν θα έδειχνε τίποτα. Η wind στην Πυλαία κέντρο δεν έχει ούτε μια όλα είναι πέριξ ειδικά στην περιφερειακή.

Μετέωρα πέρασα μόλις τώρα εγώ . Ότι βλέπεις στο χαρτί . Αυτό σημαίνει ότι πριν τον 1118 η περιοχή έιχε κάκιστη κάλυψη . Και θέλουν να τον κατεβάσουν και ολας … έχουν κρεμάσει πάνο στην κεντρική πλατεία 

Νεροχωρίου και Βενιζέλου Νεάπολη 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5248028846

Link to comment
Share on other sites

Τότε δες αύριο έξω από τον Γερμανό αν υπάρχει ακόμα εγώ θα ανέβω απευθείας Πανόραμα τότε από Πεύκα μεριά έχω πολύ καιρό να πάω από την πίσω διαδρομή. Πρώτα το 57 και μετά το 58 για όσους ζουν εκεί ξέρουν.
Το 58 περνάει δυστυχώς ξυστά από το κέντρο και δεν έχω χρόνο να κατέβω και να ξανανέβω για ένα Γερμανό μόνο τέλος πάντων.
Δεν υπάρχει ούτε Γερμανός ούτε micro. Η έκταση είναι τεράστια δεν ξέρω αν αρκεί μόνο εμάς σταθμός για να στρώσει η κατάσταση. Η cosmote δεν ελέγχει άραγε την κάλυψη των περιοχών? Εκτός αν θεωρούν οκ band 20 στα -120db εξωτερικό χώρο.

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, georgebad said:

Μετέωρα πέρασα μόλις τώρα εγώ . Ότι βλέπεις στο χαρτί . Αυτό σημαίνει ότι πριν τον 1118 η περιοχή έιχε κάκιστη κάλυψη . Και θέλουν να τον κατεβάσουν και ολας … έχουν κρεμάσει πάνο στην κεντρική πλατεία 

Νεροχωρίου και Βενιζέλου Νεάπολη 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5248028846

Γενικα Μετέωρα και Πεύκα είναι δύσκολες περιοχές στη κάλυψη. Έτσι και κατέβει ο σταθμός τα κινητά των κατοίκων θα έχουν δεκαπλάσια ακτινοβολία και η πλειοψηφία που είναι με κοσμοτε θα λέει δεν έχουμε σήμα και δεν μπορούμε να μιλήσουμε στο τηλέφωνο. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, VasilisSam said:

Δεν υπάρχει ούτε Γερμανός ούτε micro. Η έκταση είναι τεράστια δεν ξέρω αν αρκεί μόνο εμάς σταθμός για να στρώσει η κατάσταση. Η cosmote δεν ελέγχει άραγε την κάλυψη των περιοχών? Εκτός αν θεωρούν οκ band 20 στα -120db εξωτερικό χώρο.

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θα περιμένει αδειοδότηση. Του χρόνου τέτοια περίοδο τσεκάρεις για τυχόν αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, VasilisSam said:

Δεν υπάρχει ούτε Γερμανός ούτε micro. Η έκταση είναι τεράστια δεν ξέρω αν αρκεί μόνο εμάς σταθμός για να στρώσει η κατάσταση. Η cosmote δεν ελέγχει άραγε την κάλυψη των περιοχών? Εκτός αν θεωρούν οκ band 20 στα -120db εξωτερικό χώρο.

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ελπιζω να έχουν κινήσει διαδικασίες για να πάρουν άδεια για καποια θέση … έλεος αυτός ο σταθμος στον ΠΑΟΚ μόνο κακό κάνει 

Link to comment
Share on other sites

Για να μη βγαίνεις off-topic, γράφε στα αντίστοιχα νήματα των άλλων εταιριών τα συμπεράσματά σου.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, CosMap said:

Ναι αλλά το ΠΑΟΚ έχει 6 διαφορετικές ροές.

Από πότε έφυγε άραγε ο Γερμανός τώρα που το λες δε το βρίσκω ούτε στο Google. Άρα μιλάμε για τρυπαρα εκεί πλέον. Πάντα μετράω σε 4G only και κάποιες φορές και σε 5G. Σπάνια σε 2G only.

Σχετικά με τα Μετέωρα εννοούσα να μετρήσω αν εκπέμπουν ή σταμάτησαν οι wind/vf από εκεί γιατί κάποτε είχε 5ψηφιο enb και απ' ότι άκουσα δεν εκπέμπει πλέον;

Τέλος από ότι έψαξα υπάρχει και μια κεραία μέσα στην Νεοχωρούδα που δεν έχει καταγραφεί και είναι ακριβώς μέσα στο χωριό. Ενώ έξω από το χωριό για τον Πεντάλοφο είναι η καινούργια 5G. Ενδιαφέρον να ψάξω κι αυτήν. Στην στροφή Πενταλόφου επίσης υπάρχει μια κεραία vf που την τελευταία φορά θυμάμαι ότι ήταν 2G/3G μακάρι να μπήκε και 4G αλλά τέλος πάντων δεν θέλω να βγαίνω off topic.

Έχει αλλά τα cell που βλέπουν προς Πυλαία είναι πίτα από τις 12 το πρωί μέχρι αργα το αππγευμα 

Link to comment
Share on other sites

Δίστομο Βοιωτίας 

https://i.imgur.com/a6tjC0I.jpg

https://i.imgur.com/9CSRr9V.jpg

Αραχωβα 

https://i.imgur.com/ONluSII.jpg

https://i.imgur.com/I5EzU5o.jpg

Λιβάδι Παρνασσού

https://i.imgur.com/DTcR8Du.jpg

https://i.imgur.com/gwjwn6t.jpg

Edited by Nickchris36
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Nickchris36 said:

Ρε παιδιά τι rsrq είναι αυτά; Υπάρχουν άτομα που έχουν βάλει κατεβαστηρια στο δίκτυο της κοσμοτε όλη μέρα; Ή όλοι έχουν κοσμοτε πια;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mixtri said:

Ρε παιδιά τι rsrq είναι αυτά; Υπάρχουν άτομα που έχουν βάλει κατεβαστηρια στο δίκτυο της κοσμοτε όλη μέρα; Ή όλοι έχουν κοσμοτε πια;

Μπορεί και τα 2, μπορεί κακά καλώδια, μπορεί να έχουν συνδέσει τα πάνελ στα λάθος ports, etc...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nickchris36 said:

Άμα περάσεις από Θήβα,δες αν υπάρχει 5G. Εγώ δυστυχώς δεν έχω ακόμα 5G συσκευή 

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, georgemv said:

Μπορεί και τα 2, μπορεί κακά καλώδια, μπορεί να έχουν συνδέσει τα πάνελ στα λάθος ports, etc...

Καλά, θα τα έβλεπαν αυτά στα KPIs. Δε μπορεί... Εδώ πάντως στα νέα radios σε κατάσταση ηρεμίας (90% της ημέρας στη Σουηδία) το rsrq είναι -4,-5... Χαλαρά και η ζωή είναι ωραία. Όποτε έρχομαι Ελλάδα "ΠΑΝΙΚΟΣ". Όλοι με το κινητό στο χέρι...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mixtri said:

Καλά, θα τα έβλεπαν αυτά στα KPIs. Δε μπορεί... Εδώ πάντως στα νέα radios σε κατάσταση ηρεμίας (90% της ημέρας στη Σουηδία) το rsrq είναι -4,-5... Χαλαρά και η ζωή είναι ωραία. Όποτε έρχομαι Ελλάδα "ΠΑΝΙΚΟΣ". Όλοι με το κινητό στο χέρι...

Τα βραδιά τα rsrq πέφτουν και στα -4 -5 και εδώ . Το θέμα ποστευω είναι ότι δεν έχουμε αρκετούς σταθμούς στην ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...