Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

54 minutes ago, d_alex said:

Αυτη ειναι η 5643!  Ενεργη μεχρι τις 17 του μηνος.  Τι κανουν, μετονομασια;  Μπερδεμα.

Οντως:

O γειτονικός σταθμός της COSMOTE είναι ο 5643 ΚΙΑΤΟ-Χ, ο οποίος θα απενεργοποιηθεί με την εγκατάσταση του υπό μελέτη Σ/Β.

4 sectors αντι 3.

 

Πότε αναμένεται η ενεργοποίηση;;

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Chrischal1908 said:

Πότε αναμένεται η ενεργοποίηση;;

Αφου ακουστηκε σημερα στο cellmapper...  Διπλα στην παλια ειναι αλλα η φωτο ειναι λαθος.  Ειναι της παρακειμενης Vod/Nova.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, d_alex said:

Αυτη ειναι η 5643!  Ενεργη μεχρι τις 17 του μηνος.  Τι κανουν, μετονομασια;  Μπερδεμα.

Οντως:

O γειτονικός σταθμός της COSMOTE είναι ο 5643 ΚΙΑΤΟ-Χ, ο οποίος θα απενεργοποιηθεί με την εγκατάσταση του υπό μελέτη Σ/Β.

4 sectors αντι 3.

 

Στις 17, είχα ξαναπεράσει εγώ και είχα καταγράψει την 5643 αλλά παράλληλα είχαν σηκώσει και την καινούργια 141302. Το έψαξα και κατάλαβα ότι είναι της Cosmote, αλλά νόμιζα είναι προσθήκη. Οι χαζουληδες της ΕΕΤΤ, δεν έχουν αποσύρει την άδεια της 5643 (μάλλον θέλει να την ανακαλέσει η ίδια η Cosmote, ας μην τους κατηγορώ 😛) Όμως δεν την έπιασα πουθενά τότε. Σήμερα ή λίγες μέρες πριν πρέπει να ενεργοποιηθηκε. Είδα λίγο αστάθεια στο σήμα της, δεν ξέρω αν την πειράζουν ακόμα. Την 5643 σήμερα που το βλέπω, δεν την έπιασα, άρα θα έφαγε ξήλωμα. Η καινούργια έχει ψηλό ιστό, ερυθρολευκο αλά Πειραιώτικης επιρροής, τον κλασσικό κυβοειδες τετραγωνικής διατομής. Αν καταφέρω, θα βγάλω φώτο στον ερχομό 😎. Πρέπει να έχει 700αρα ενεργοποιημενη στο μεταξύ, αλλά όχι N78 ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγγυση οχι αστεια!!!

🤣🥳

Ι εν μπι 102131

Πάνε και για σα...

 

Screenshot_20240124_200142_Viber.jpg

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

@csmt Αν μου βρεις που είναι η 102979, promise θα έχω ανοιχτό το NR σε όλη τη διαδρομή στην επιστροφή ✋🏻😛. Κάπου Αιτωλοακαρνανια πρέπει να είναι με τέτοιο enb που ξεκινά από 2. Κάποιος την έπιασε μέσα στην Πάτρα, αλλά παλιά και έχει μείνει εκεί το στίγμα. Καλά τη φώτο ποιος την έβαλε (πύργος της Vodafone μοιάζει) και δεν την έβαλε στη θέση της;; Αφού γνωρίζει ποιος σταθμός είναι... Ή στη τύχη τελείως μπήκε η φώτο;; Μη τρελαθούμε 😛

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, johnny_htc said:

@csmt Αν μου βρεις που είναι η 102979, promise θα έχω ανοιχτό το NR σε όλη τη διαδρομή στην επιστροφή ✋🏻😛. Κάπου Αιτωλοακαρνανια πρέπει να είναι με τέτοιο enb που ξεκινά από 2. Κάποιος την έπιασε μέσα στην Πάτρα, αλλά παλιά και έχει μείνει εκεί το στίγμα. Καλά τη φώτο ποιος την έβαλε (πύργος της Vodafone μοιάζει) και δεν την έβαλε στη θέση της;; Αφού γνωρίζει ποιος σταθμός είναι... Ή στη τύχη τελείως μπήκε η φώτο;; Μη τρελαθούμε 😛

TAC 4711 εχει μονο η Πατρα και τα περιξ, οχι η Αιτωλοακαρνανια.  Και στο Opencellid εχει μονο μια μετρηση το 2017 στο ιδιο σημειο, στο λιμανι.

Φαντασμα ειναι!  Πυροτεχνημα, σαν τα μεταφερομενα βαν...  Οι φωτογραφιες;  Ναι καλα.  Αλλο φαντασμα κι αυτο.

Edited by d_alex
Link to comment
Share on other sites

spacer.png

 

NR-CA, 100+50Mhz N78 και 2CA στο LTE.

Σημ. Το ping είναι μεγάλο λόγω server εξωτερικού.

Edited by andermitzakis
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, andermitzakis said:

spacer.png

 

NR-CA, 100+50Mhz N78 και 2CA στο LTE.

Σημ. Το ping είναι μεγάλο λόγω server εξωτερικού.

@zerokill@memoriesradioτον αγρότη και γρήγορα για φόρτωμα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, csmt said:

Κοντά στο Θέρμο.

Προς την αγαπημένη μας cosmote ελπίζω να διαβάσει και απο το myphone:

Βέροια πληθυσμός 45000 ακόμα μόνο με 1 σταθμό Ν78 massive όταν οι άλλοι έκαναν ήδη προσπέραση πλέον κι έχουν 4 σταθμούς με Ν78 massive περικυκλωμένα ακόμα και η προσθήκη στο κέντρο πριν μέρες έχει πλέον 100% κάλυψη Ν78. cosmote έμεινες πίσω πλέον κάνε κάτι asap. Κάλυψη Ν78 στο 43%! Απλά ντροπή εν έτη 2024 να μην έχει μπει περισσότερα massive. Επίσης χρωστάς Έδεσσα και μια ξεχασμένη μόνο την 3928. Μη νομίζει κανείς οτι χρωστάει μόνο στα Μάλγαρα την 1001. Εδώ ξέχασε μισή Καλαμαριά την 1112. Εδώ πάμε για SA παντού και υπάρχουν ξεχασμένα 4ψηφια αναμνηστικά τα κρατάει μάλλον.

Έδεσσα και Αριδαια έχει Ν1 κυρίως… το ίδιο και Σκυδρα. 

7 minutes ago, andermitzakis said:

spacer.png

 

NR-CA, 100+50Mhz N78 και 2CA στο LTE.

Σημ. Το ping είναι μεγάλο λόγω server εξωτερικού.

Το τερμάτισες το κοντέρ…συμβόλαιο η καρτοκινητο;

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, andermitzakis said:

spacer.png

 

NR-CA, 100+50Mhz N78 και 2CA στο LTE.

Σημ. Το ping είναι μεγάλο λόγω server εξωτερικού.

Πριν λίγες μέρες λέγαμε πότε θα το δούμε. Δεν άργησε καθόλου 😛. Περιοχή μέτρησης; 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Nikolas14 said:

Το τερμάτισες το κοντέρ…συμβόλαιο η καρτοκινητο;

 

Συμβόλαιο Unlimited.

Με την ευκαιρία να συμπληρώσω πως στους περισσότερους σταθμούς σε κτίρια του ΟΤΕ έχει ανοίξει το NR-CA. Έχω παρατηρήσει αρκετά μεγάλες διαφορές προς τα πάνω. 

Έχουν και άλλα 60Mhz N78 του ΟΤΕ που κάθονται.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, csmt said:

Κοντά στο Θέρμο.

Προς την αγαπημένη μας cosmote ελπίζω να διαβάσει και απο το myphone:

Βέροια πληθυσμός 45000 ακόμα μόνο με 1 σταθμό Ν78 massive όταν οι άλλοι έκαναν ήδη προσπέραση πλέον κι έχουν 4 σταθμούς με Ν78 massive περικυκλωμένα ακόμα και η προσθήκη στο κέντρο πριν μέρες έχει πλέον 100% κάλυψη Ν78. cosmote έμεινες πίσω πλέον κάνε κάτι asap. Κάλυψη Ν78 στο 43%! Απλά ντροπή εν έτη 2024 να μην έχει μπει περισσότερα massive. Επίσης χρωστάς Έδεσσα και μια ξεχασμένη μόνο την 3928. Μη νομίζει κανείς οτι χρωστάει μόνο στα Μάλγαρα την 1001. Εδώ ξέχασε μισή Καλαμαριά την 1112. Εδώ πάμε για SA παντού και υπάρχουν ξεχασμένα 4ψηφια αναμνηστικά τα κρατάει μάλλον.

Όλα θα γίνουν, υπομονή.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, aektzhs 1 said:

Με την φόρα που έχει πάρει 150+ Mbps στα speedtest awards του Ιουνίου 

Ντουμπάι θα γίνουμε.

Αν δεν πάρω απεριόριστο εκεί, δεν τολμώ να κάνω speedtest

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Arinos said:

@zerokill@memoriesradioτον αγρότη και γρήγορα για φόρτωμα

Στείλε στίγμα. Πάω βάζω βενζίνα, κάποιος να ξυπνήσει τον zerokill και να πάρει κανένα σάντουιτς για το δρόμο. Τα ισοθερμικά μην ξεχάσουμε.

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, andermitzakis said:

 

Συμβόλαιο Unlimited.

Με την ευκαιρία να συμπληρώσω πως στους περισσότερους σταθμούς σε κτίρια του ΟΤΕ έχει ανοίξει το NR-CA. Έχω παρατηρήσει αρκετά μεγάλες διαφορές προς τα πάνω. 

Έχουν και άλλα 60Mhz N78 του ΟΤΕ που κάθονται.

Μπορείς να παραθέσεις πληροφορίες για το NR CA από το service menu?

Link to comment
Share on other sites

Και Καβαλα που είδα NR-CA και Θεσσαλονίκη, σε speedtest δεν είδα διαφορά με άλλες φορές πάντως

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, doganos said:

Και Καβαλα που είδα NR-CA και Θεσσαλονίκη, σε speedtest δεν είδα διαφορά με άλλες φορές πάντως

Εγώ δεν βλέπω NR-CA , βλέπω SA+NSA(3) iPhone 15pro . Βέβαια οι ταχύτητες έχουν χτυπήσει ταβάνι πραγματικά . Gigabit ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ σε σημεία που είχα 600-700

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, waeo said:

Μπορείς να παραθέσεις πληροφορίες για το NR CA από το service menu?

image.thumb.png.bd31fca7f01d05bd0a588361e8c218fd.png

 

3 ώρες πριν, doganos said:

Και Καβαλα που είδα NR-CA και Θεσσαλονίκη, σε speedtest δεν είδα διαφορά με άλλες φορές πάντως

Το S21U δεν έχει τα CA Combinations για να ενώσει τις n78 από όσο βλέπω. Σε αυτές τις περιπτώσεις, κερδίζεις μόνο από το band steering και το load balancing που γίνετια σε περισσότερο φάσμα στο cell.

Link to comment
Share on other sites

Παρτε και μια μετρηση spectrum οπου τα 800 ειναι η κυριαρχη δυναμη στα πρωτα 1000 MHz!  Φαινονται οι ζωνες εκπομπης και ληψης (full duplex - συσκευη και σταθμος),  τα 900 (2G), και αριστερα η τηλεοραση.

 

Spectrum.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, andermitzakis said:

image.thumb.png.bd31fca7f01d05bd0a588361e8c218fd.png

 

Το S21U δεν έχει τα CA Combinations για να ενώσει τις n78 από όσο βλέπω. Σε αυτές τις περιπτώσεις, κερδίζεις μόνο από το band steering και το load balancing που γίνετια σε περισσότερο φάσμα στο cell.

S23 ultra έχω...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Θυμήθηκαν την 1154 στο κέντρο Θεσσαλονίκης. Δεν ξέρω τώρα αν άλλαξαν πάνελ κλπ αλλά δεν νομίζω. 5g επί της Αγγελάκη από τον 101018 https://www.speedtest.net/my-result/a/9863302959 . Η εμπειρία μου με 4g γράφτηκε στο αντίστοιχο τοπικ. Χωρίς 5g δεν γίνεται δουλειά πλέον.

Edited by VasilisSam
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...