Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 ώρες πριν, Mitsos_The_Great said:

Παιδιά το ZTE MU5001 υποστηρίζει SA όταν αυτό θα είναι διαθέσιμο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εξαρτάται τι firmware φοράει. Το original έχεις ή Vodafone?

9 ώρες πριν, d_alex said:

Timing Advance ειναι η προπορεια του slot εκμπομπης απο τη συσκευη και εξαρταται απο την αποστασή της απο τον σταθμο.  Σε ολα τα συστηματα TDM (time division multiplexing) ειναι υποχρεωτικο, αλλοιως το πακετο μιας μακρυνης συσκευής θα "καβαλαγε" το επομενο πακετο μιας κοντινης (λογω του χρονου που θελει να φτασει στο σταθμο).  Στο GSM (2G) το ΤΑ ειναι ~547 μετρα, και οι πιθανες τιμες 0-63 (2^6).  Οποτε και το maximum των 35 χιλιομετρων αποστασης.

Στο 4G, υπαρχουν δυο τιμες (78 και 144 μετρα), και το register του TA επιτρεπει μεγαλες τιμες (και αποσταση αναλογα, ~ 110-120 χλμ, maximum).

Μεχρι το Γεναρη ηταν ολοι στα 144 μετρα, και τοτε η Vodafone το αλλαξε σε 78.  Με ενα γρηγορο τεστ βλεπω οτι μαλλον το ξανα-γυρισαν στα 144 και εχεις δικιο.  Θα το ψαξω καλυτερα.

To TA step εξαρτάται από το sub carrier spacing.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Vodafone. Μάλλον θα έχουμε θέμα εκεί απ ότι κατάλαβα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Mitsos_The_Great said:

Vodafone. Μάλλον θα έχουμε θέμα εκεί απ ότι κατάλαβα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι. Σιγά μη δώσει η Vodafone SA update για cosmote. Εκτός αν το περάσει η ΖΤΕ αθόρυβα. Γιατί πήρες της Vodafone αν χρησιμοποιείς Cosmote? Rule number 1. Never branded.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Σιγά μη δώσει η Vodafone SA update για cosmote. Εκτός αν το περάσει η ΖΤΕ αθόρυβα. Γιατί πήρες της Vodafone αν χρησιμοποιείς Cosmote? Rule number 1. Never branded.

Κυρίως λόγω κόστους όταν το πήρα και επειδή δεν γνώριζα και την άφιξη του SA. Θα έρθει πανελλαδικά εν τω μεταξύ αυτό το SA;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον NSA και SA θα συνυπάρχουν; 

(Δηλαδή πριν λίγο καιρό (2-3 εβδομάδες) που ρωτούσα για τις διάφορες αυτών των 2 branded για να το αγοράσω δεν μπορούσατε να τα πείτε αυτα;) 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Jim5873 said:

Τουλάχιστον NSA και SA θα συνυπάρχουν; 

(Δηλαδή πριν λίγο καιρό (2-3 εβδομάδες) που ρωτούσα για τις διάφορες αυτών των 2 branded για να το αγοράσω δεν μπορούσατε να τα πείτε αυτα;) 

Θα συνυπάρχουν τα 5G SA και NSA και θεωρώ ότι μελλοντικά με το SA δεν θα έχεις πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone έχει ήδη SA σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες και δίνει το ίδιο mu5001. Στο δικό μου όταν πατάς στο logo της Vodafone σε πετάει στην σελίδα Γερμανίας και αν θυμάμαι καλά πήρε μία αναβάθμιση μόνο.  Όπως και να έχει θα φανεί το επόμενο διάστημα που θα κάνουμε δοκιμές.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote γύρω από Κουκάκι Αθήνα υποφέρει από παρεμβολές ( overlappings χωρίς συγχρονισμό ) σε μεγάλη ακτίνα στην Band 20.

 

Το ίδιο ισχύει και για μεγάλη περιοχή γύρω από το Μετσόβιο Πολυτεχνείο και το Μουσείο κοντά στα Εξάρχεια για την Band 1.

Όταν αυτές οι Bands είναι primary  ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ λόγω παρεμβολών στο Uplink της συσκευής.

 

Είναι τόσο δύσκολο να βρουν τις παρεμβολές όπως έκαναν πριν χρόνια όταν η Κρήτη στα νότια  δεν έπαιζε λόγω παρεμβολών   .... Λιβύης  ?

Εδώ τουλάχιστο είναι από τους ίδιους και όχι από άλλο πάροχο ούτε από τροφοδοτικά σε  ....ψυγεία .... !

Screenshot_2023-12-09-15-05-33-69_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.thumb.jpg.da1e2f5fc977fdae16d4503ed85c4f2a.jpg

Screenshot_2023-12-09-15-03-27-67_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.thumb.jpg.49181323d901f10b2d932569855d0326.jpg

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Πού να ανέβεις Ακρόπολη, Αστεροσκοπείο. Τρελός θόρυβος και δεν παίζει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Άορνος πέτρα. 

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο ανταγωνισμός ειδικά στα υψώματα αφήστε το καλύτερα... Την 800αρα η Cosmote πρέπει να την μαζέψει. Την έχει και ανεμίζει σαν να μην πω τι ώρες ώρες σε μερικούς ιστούς . 2600 και 1800 είναι άψογη αλλά εκεί που έχεις μια χαρά σήμα, σε κλήση πχ μπορεί να σε ρίξει σε 800αρα χωρίς ιδιαίτερο λόγο και να σε κρατήσει εκεί , κυρίως όταν είσαι εν κινήσει. Νταξει θα μπορούσε να πει κανείς ότι σκέτη κλήση με 800αρα δεν είναι απαραίτητα κακό βέβαια, αλλά θέλει άλλο config για μένα.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, johnny_htc said:

Ο ανταγωνισμός ειδικά στα υψώματα αφήστε το καλύτερα... Την 800αρα η Cosmote πρέπει να την μαζέψει. Την έχει και ανεμίζει σαν να μην πω τι ώρες ώρες σε μερικούς ιστούς emoji1787.png. 2600 και 1800 είναι άψογη αλλά εκεί που έχεις μια χαρά σήμα, σε κλήση πχ μπορεί να σε ρίξει σε 800αρα χωρίς ιδιαίτερο λόγο και να σε κρατήσει εκεί , κυρίως όταν είσαι εν κινήσει. Νταξει θα μπορούσε να πει κανείς ότι σκέτη κλήση με 800αρα δεν είναι απαραίτητα κακό βέβαια, αλλά θέλει άλλο config για μένα.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εξαρτάται τι report δίνει η συσκευή στο δίκτυο. Πολλές συσκευές έχουν θέμα με τα reports και κολλάνε σε μπάντες. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αλήθεια είναι ότι μου έχει περάσει από το μυαλό και αυτό, καθώς με "τυρανναει" ας το πούμε καιρό , γιατί όπως ανέφερα ενώ η b3 είναι εντάξει από σήμα, λες τι γίνεται. Αλλά δεν έχω τι δυνατότητα να δω με κάποια καλύτερη συσκευή, κάποιο flagship,; υτη της στιγμή και άρα το αφήνω. Πιστεύω αυτό είναι που λες και συμβαίνει σε πολλά κινητά στάνταρ

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη,  έτσι νόμιζα και εγώ  ( Με Snapdragon 8 gen 1 και gen 2 σε 3 διαφορετικές συσκευές διαφορετικών κατασκευαστών )

....όμως όταν άλλαξα SIM από Cosmote σε Vodafone οι Bands και τα Cells άλλαζαν σαν τα ...πουκάμισα 😉

Στην Cosmote έχουν ρυθμίσει την πολυπαθη B20 με το ελάχιστο πολύτιμο MIMO 2 ...φάσμα 

να " εγκλωβίζει " τις συσκευές μέχρι ακραίες " συνθήκες " εάν είσαι σε

RRC CONNECTED  συνεχόμενα ( ακούς , βλέπεις Streaming ) 

Αν όχι,  τότε η συσκευή αλλάζει με ΟΛΑ τα κριτήρια όπως πρέπει . ( Σήμα, κίνηση, θόρυβο, τα πάντα κανονικά )

Το πρόβλημα είναι στην B20 με συνθήκες RRC CONNECTED και μόνο. 

 

 

Στην Vodafone είτε σε RRC CONNECTED είτε σε RRC DISCONNECTED η συσκευή " ακούει "  όλα τα κριτήρια .

Προφανώς στην Cosmote θέλησαν να μειώσουν το Signaling της B20 και τα έκαναν χειρότερα  στο τέλος με τις συσκευές να μένουν εκεί και να  " χαλάνε "  το πολύτιμο  φάσμα με χαμηλά QAM  μένοντας με RSRP -120 -126 ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Cells στα σημεία που απλά ....δεν έχουν B20 !

Έκαναν Config με τη λογική ότι υπάρχουν B20 παντού χωρίς να συμβαίνει αυτό!

Επίσης με τα Sleeping Bands που κλείνουν όταν δεν υπάρχει κίνηση κάνουν ολόκληρους σταθμούς βάσης " αόρατους " από όσους συνδρομητές μετακινούνται και κάνουν χρήση RRC CONNECTED διότι δεν ακούν οι συσκευές άλλες Bands υπό συγκεκριμένη συνθήκη. 

 

 

Δεν λέω να πέσει σε 2G , 

 Λέω να ακούει η συσκευή με ισότιμο τρόπο και τις άλλες Bands είτε σε RRC CONNECTED mode ,είτε σε RRC DISCONNECTED όπως σε όλο τον κόσμο ( Γερμανία DT O2 Vodafone, Ελλάδα Voda Nova )

Ας μειώσουν το Signaling με ΑΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ και ΟΧΙ δημιουργώντας περισσότερα και νέα προβλήματα .

( Υπάρχουν KPIs που δείχνουν χαμηλή κίνηση σε σταθμούς ενώ στην πραγματικότητα απλά δεν μπορούν να " τραβήξουν " κινούμενους συνδρομητές από RRC CONNECTED σε άλλες Bands που ...έγιναν Sleeping στους Low traffic KPIs σταθμούς . )

 

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα γενικά όλη μέρα Καλλιθέα τρομερό θέμα με το Ίντερνετ, είναι μη λειτουργικό και δημιουργεί θέμα και στο VoLTE πλέον. 
Το 13788 μου είπε ότι δεν μπορεί να το σημειώσει από μένα γιατί ήδη έχει καταχωρημένη άλλη ανοιχτή μου βλάβη!! Έλεος. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, HORGRAP said:

Μιχάλη,  έτσι νόμιζα και εγώ  ( Με Snapdragon 8 gen 1 και gen 2 σε 3 διαφορετικές συσκευές διαφορετικών κατασκευαστών )

....όμως όταν άλλαξα SIM από Cosmote σε Vodafone οι Bands και τα Cells άλλαζαν σαν τα ...πουκάμισα 😉

Στην Cosmote έχουν ρυθμίσει την πολυπαθη B20 με το ελάχιστο πολύτιμο MIMO 2 ...φάσμα 

να " εγκλωβίζει " τις συσκευές μέχρι ακραίες " συνθήκες " εάν είσαι σε

RRC CONNECTED  συνεχόμενα ( ακούς , βλέπεις Streaming ) 

Αν όχι,  τότε η συσκευή αλλάζει με ΟΛΑ τα κριτήρια όπως πρέπει . ( Σήμα, κίνηση, θόρυβο, τα πάντα κανονικά )

Το πρόβλημα είναι στην B20 με συνθήκες RRC CONNECTED και μόνο. 

 

 

Στην Vodafone είτε σε RRC CONNECTED είτε σε RRC DISCONNECTED η συσκευή " ακούει "  όλα τα κριτήρια .

Προφανώς στην Cosmote θέλησαν να μειώσουν το Signaling της B20 και τα έκαναν χειρότερα  στο τέλος με τις συσκευές να μένουν εκεί και να  " χαλάνε "  το πολύτιμο  φάσμα με χαμηλά QAM  μένοντας με RSRP -120 -126 ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Cells στα σημεία που απλά ....δεν έχουν B20 !

Έκαναν Config με τη λογική ότι υπάρχουν B20 παντού χωρίς να συμβαίνει αυτό!

Επίσης με τα Sleeping Bands που κλείνουν όταν δεν υπάρχει κίνηση κάνουν ολόκληρους σταθμούς βάσης " αόρατους " από όσους συνδρομητές μετακινούνται και κάνουν χρήση RRC CONNECTED διότι δεν ακούν οι συσκευές άλλες Bands υπό συγκεκριμένη συνθήκη. 

 

 

Δεν λέω να πέσει σε 2G , 

 Λέω να ακούει η συσκευή με ισότιμο τρόπο και τις άλλες Bands είτε σε RRC CONNECTED mode ,είτε σε RRC DISCONNECTED όπως σε όλο τον κόσμο ( Γερμανία DT O2 Vodafone, Ελλάδα Voda Nova )

Ας μειώσουν το Signaling με ΑΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ και ΟΧΙ δημιουργώντας περισσότερα και νέα προβλήματα .

( Υπάρχουν KPIs που δείχνουν χαμηλή κίνηση σε σταθμούς ενώ στην πραγματικότητα απλά δεν μπορούν να " τραβήξουν " κινούμενους συνδρομητές από RRC CONNECTED σε άλλες Bands που ...έγιναν Sleeping στους Low traffic KPIs σταθμούς . )

 

 

Δηλαδή μόνο από idle κάνει cell reselection? Πως είναι δυνατόν;

3 ώρες πριν, johnny_htc said:

Ναι η αλήθεια είναι ότι μου έχει περάσει από το μυαλό και αυτό, καθώς με "τυρανναει" ας το πούμε καιρό , γιατί όπως ανέφερα ενώ η b3 είναι εντάξει από σήμα, λες τι γίνεται. Αλλά δεν έχω τι δυνατότητα να δω με κάποια καλύτερη συσκευή, κάποιο flagship,; υτη της στιγμή και άρα το αφήνω. Πιστεύω αυτό είναι που λες και συμβαίνει σε πολλά κινητά στάνταρ

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κοίτα αν εμφανίζεται σε πολλές συσκευές πρέπει να κοιτάξει το cell reselection process η ΚΟΣΜΟΤΕ. Μπορεί να έχει κάνει καμία ταρζανιά όπως λέει ο φίλος παραπάνω να μη στέλνει ριπορτς κάτω από ένα συγκεκριμένο RSRP.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με iPhone 15pro εχω σοβαρο θεμα με τις b20 , το ιδιο και με 13 και με 12. Αντιθετα το αρκετα παλιο S10+ αλλαζει πολυ ομορφα τα cells . Ειναι σαν να κολαν στην 800αρα , και ακομα και με εξαιρετικο σημα στην 800αρα (πχ -80) δεν περναει κινηση με τιποτα . Την ιδια στην στιγμη μπορει να ερχονται αλλες μπαντες ακομα και απο τον ιδιο σταθμο βασης με με 1 - 2 db διαφορα , και σαφος καλυτερο θορυβο και δεν αλλαζει με τιποτα. Τι να πω , παλια τα ειχα πολυ καλυτερα ρυθμισμενα. Εχω ξενερωσει απιστευτα με αυτο το πορβλημα το οποιο δεν βλεπω να φτιαχνεται . Απο εκει που η cosmote ηταν λειτουργικη ακομα και με ακρεους αριθμους θορυβου τα σκατωσαν ολα. Κριμα

test με -122 στην b3 από τον 101016 , μέσα στο δωμάτιο μου στην Σκρα στην Θεσσαλονίκη περιοχή Αγίας Σοφίας

https://www.speedtest.net/result/i/5891935177

 

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι παρατηρείς αυτό που λέμε εδώ και λίγο καιρό… Εγώ τα παρατηρώ μόνο στα σημεία που έχουν SA

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, paanos said:

Νομίζω ότι παρατηρείς αυτό που λέμε εδώ και λίγο καιρό… Εγώ τα παρατηρώ μόνο στα σημεία που έχουν SA

Το παρατηρώ εδώ και παρά πολυ καιρό πάνω από ένα χρόνο . Ξεκίνησε να συμβαίνει σε 1 - 2 σταθμούς βάσης οι οποίοι τραβούσαν πολλά ζόρια από άποψη κίνησης και θορύβου , αλλά πλέον το βλέπω στους μισού σταθμούς της Θεσσαλονίκης στην 800αρα .

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, georgebad said:

Με iPhone 15pro εχω σοβαρο θεμα με τις b20 , το ιδιο και με 13 και με 12. Αντιθετα το αρκετα παλιο S10+ αλλαζει πολυ ομορφα τα cells . Ειναι σαν να κολαν στην 800αρα , και ακομα και με εξαιρετικο σημα στην 800αρα (πχ -80) δεν περναει κινηση με τιποτα . Την ιδια στην στιγμη μπορει να ερχονται αλλες μπαντες ακομα και απο τον ιδιο σταθμο βασης με με 1 - 2 db διαφορα , και σαφος καλυτερο θορυβο και δεν αλλαζει με τιποτα. Τι να πω , παλια τα ειχα πολυ καλυτερα ρυθμισμενα. Εχω ξενερωσει απιστευτα με αυτο το πορβλημα το οποιο δεν βλεπω να φτιαχνεται . Απο εκει που η cosmote ηταν λειτουργικη ακομα και με ακρεους αριθμους θορυβου τα σκατωσαν ολα. Κριμα

test με -122 στην b3 από τον 101016 , μέσα στο δωμάτιο μου στην Σκρα στην Θεσσαλονίκη περιοχή Αγίας Σοφίας

https://www.speedtest.net/result/i/5891935177

 

Συμφωνώ, είναι παραλογισμός να σου λένε πως φταίει η συσκευή σου και εσύ να έχεις IPhone 15 pro και Galaxy Fold 5  Spandragon 8 gen 1 gen 2 και ακόμα πιο οικονομικες συσκευές να παίζουν ΕΠΙΣΗΣ κάκιστα .  Είτε ακριβή είτε φτηνή . 

 Η Cosmote δεν έχει κατανοήσει ότι συγκεκριμένα KPIs ορίων  ποιότητας που κρίνει ως αποδεκτά  για Band 20 MIMO 2 .....στον έξω πραγματικό κόσμο δεν είναι αποδεκτά. 

 Ίσως δεν βγαίνουν στους δρόμους και στα ισόγεια να δουν τα χάλια τους σε περιοχές με συμφόρηση.

ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΑΡΟΧΟΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΣΕ τέτοιο priority configuration  μια MIMO 2 συχνότητα όπως η B20 .

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΣΕ MIMO 2 συχνότητα με αυτά τα κριτήρια . ( lock μέχρι -125 σε RRC CONNECTED MODE ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ neighbor cells και Bands !!! )

Η B20 πρέπει να είναι η τελευταία επιλογή στις μέρες μας από τη στιγμή που δεν μπορεί ποτέ να γίνει ...MIMO 4.

Δεν το καταλαβαίνουν αυτό εκεί στην Cosmote .

Δεν υπάρχει καθόλου υπηρεσία στο APN του Internet όταν είναι congested η B20 !!!!

Τουλάχιστο ....παίζει το VoLTE .

 αυτό θέλουν ....όμως δεν αρκεί.

( Συμβαίνει σε όλους τους σταθμούς βασης SA και NSA υπό συγκεκριμένες συνθήκες συμφόρησης ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ  )

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, georgemv said:

Τι γίνεται τελικά με το SA?

Δίνει internet ή είναι ψόφιο;

Ψόφιο, τουλάχιστον στην Κρήτη. 

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι χθες που έκανα μια γύρα Παλαιό Φάληρο και Νέα Σμύρνη για κάνα καινούργιο gnb, ψόφιο και δω

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...