Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι και σε εξωτερικό χώρο τα ίδια αποτελέσματα έχω. Ίσως δεν έχει ανοίξει ακόμα γιατί η απελευθέρωση των συχνοτήτων της τηλεόρασης γίνεται τον Ιούλιο εδώ.

 

N28 ναι, αλλά Ν78 το βλέπω δύσκολο να πάρουν περίχωρα. Βέβαια ΚΟΣΜΟΤΕ είναι αυτή, ποτέ δε ξέρεις. Την αγαπάμε γιατί συνεχώς μας εκπλήσσει (ευχάριστα).

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κατάστημα Νάουσας.

b0956995629d6e8b28736b02fcb1d35e.jpg

2647214c8bbff90c1c37378742875690.jpg

 

N78 legacy? Απίστευτο… θα περίμενα massive mimo σε Νάουσα. Αλλά φαίνεται άψογο :)

Μπορείς να δοκιμάσεις με lte?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κατάστημα Νάουσας.

b0956995629d6e8b28736b02fcb1d35e.jpg

2647214c8bbff90c1c37378742875690.jpg

Πιάνει σε όλη την πόλη ή είναι μόνο στο κέντρο όπως έγινε και σε άλλες επαρχιακές που επισκέφτηκα ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Τεστ σε 4G με καλύτερα αποτελέσματα από το 5G.

My Speedtest Result

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/7351492056

Link to comment
Share on other sites

Πιάνει σε όλη την πόλη ή είναι μόνο στο κέντρο όπως έγινε και σε άλλες επαρχιακές που επισκέφτηκα ;

 

Όταν είσαι γύρω γύρω από την κεραία αυτή μπορεί η συσκευή να συνδεθεί και σε άλλο ιστό ,αλλά εγώ στην συγκεκριμένη στην #296 έχω συνδεθεί ακόμη και από τις επάνω περιοχές του γηπέδου με ταχύτητες 150+ σε εσωτερικό χώρο, και μιλάμε για απόσταση 1.5+ χιλιομέτρου σίγουρα, αλλά αυτό συμβαίνει γιατί δεν έχουμε εδώ καμιά άλλη κεραία κοντά.

 

N78 legacy? Απίστευτο… θα περίμενα massive mimo σε Νάουσα. Αλλά φαίνεται άψογο :)

Μπορείς να δοκιμάσεις με lte?

 

 

Θα ανεβάσω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Η #296 σε εσωτερικό χώρο, με απόσταση 1.5 χιλιομέτρου.

 

93d21e376fde21c5f73293b6e815c60e.jpg

Δεν ντρέπεστε να ανεβάζετε τέτοιες ταχύτητες τουλάχιστον μέχρι να γυρίσω σε σημείο που έχει μόνιμα 5G high speed ; :lol:

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα σπάει η ποιότητα σήματος.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα σπάει η ποιότητα σήματος.

 

Απίστευτες βελτιώσεις όταν είσαι ατο cell edge πραγματικά. Το lte να βαράει σπίτι μπυ 160 mbps με αρκετά κακές συνθήκες

Link to comment
Share on other sites

COSMOTE: Το πρώτο 5G Campus Network στην Ελλάδα για τον Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών

 

https://www.techgear.gr/cosmote-to-proto-5g-campus-network-stin-ellada-gia-ton-diethni-aerolimena-athinon-30104

Link to comment
Share on other sites

5g NSA υποστήριξη στο netmonster beta

 

 

Είμαι στο beta πρόγραμμα από το google play αλλά δεν το είδα να κατεβαίνει.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο beta πρόγραμμα από το google play αλλά δεν το είδα να κατεβαίνει.

 

Εγώ την κατέβασα και δουλεύει μία χαρά

Link to comment
Share on other sites

COSMOTE: Το πρώτο 5G Campus Network στην Ελλάδα για τον Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών

 

https://www.techgear.gr/cosmote-to-proto-5g-campus-network-stin-ellada-gia-ton-diethni-aerolimena-athinon-30104

Τι είναι το Campus Network;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το Campus Network;

 

Ιδιωτικό 5G δίκτυο μόνο για χρήση του αεροδρομίου, έχουν πρόσβαση μόνο συγκεκριμένοι χρήστες και συσκευές

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το Campus Network;
Στην ουσία ένα τοπικό δίκτυο που αντί να χρησιμοποιεί wifi χρησιμοποιεί τεχνολογία 5G. Του δίνει άλλη δυναμική τόσο σε εφαρμογές IOT όσο και σε ταχύτητες.

 

Στάλθηκε από το SM-T575 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ρίο με mi10t pro! 0b55e6f336977aeb77bf4ccfb5ec9413.jpg36235b0819fe8ff3f9b79239bf6fac96.jpg

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eπέκταση δικτύου 5g στο νόμο Καρδίτσας σε λίμνη Πλαστήρα, Σοφαδες.

Πάμε ρε Κοσμοτε! c31557d65105df3c51821724b44e7415.jpg5770b40d7da02c59cc76be5977467de5.jpg

 

Sent from my H9436 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρίο με mi10t pro! 0b55e6f336977aeb77bf4ccfb5ec9413.jpg36235b0819fe8ff3f9b79239bf6fac96.jpg

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ξήλωσαν το σαπάκι στον πρώην ΟΤΕ Ρίου και μπήκε σοβαρός εξοπλισμός. Είχε και τις 3 μπάντες και δεν έκανε CA. ΤΑΛΑΙΠΩΡΗ ΚΕΡΑΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχει παρατηρήσει κανένας να του γράφει 5g στη μπάρα ενώ ειναι διπλα σε κεραία 5g αλλά οι συνδέσεις που κάνει το κινητό του ειναι 4g μόνο; Είμαι με Oneplus 8 Pro στην Πάτρα και έχω δοκιμάσει κάτω από πολλές κεραίες 5g, Πλ. Γεωργίου, Ψηλαλώνια, κλπ. Όταν ήρθε πριν κανα μήνα έπιανα χιλιάρια στο χαλαρό, και εδώ και μερικές βδομάδες δεν συνδέεται ποτέ σχεδόν σε κεραία 5g... Δεν θυμάμαι να έχω αλλάξει κάτι στις ρυθμίσεις του κινητού και τις βλέπω μια χαρα με μια γρήγορη ματιά.

[ATTACH]67737[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχει παρατηρήσει κανένας να του γράφει 5g στη μπάρα ενώ ειναι διπλα σε κεραία 5g αλλά οι συνδέσεις που κάνει το κινητό του ειναι 4g μόνο; Είμαι με Oneplus 8 Pro στην Πάτρα και έχω δοκιμάσει κάτω από πολλές κεραίες 5g, Πλ. Γεωργίου, Ψηλαλώνια, κλπ. Όταν ήρθε πριν κανα μήνα έπιανα χιλιάρια στο χαλαρό, και εδώ και μερικές βδομάδες δεν συνδέεται ποτέ σχεδόν σε κεραία 5g... Δεν θυμάμαι να έχω αλλάξει κάτι στις ρυθμίσεις του κινητού και τις βλέπω μια χαρα με μια γρήγορη ματιά.

[ATTACH]67737[/ATTACH]

 

Έλεγξε τα dual sim settings.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε τα dual sim settings.

 

Δεν έχω καταλήξει κάπου με τις ρυθμίσεις. Έχω δοκιμάσει να κλείσω το "Switch data to 2nd sim during calls", "Wifi calling", κλπ της δεύτερης sim, ενώ φαινεται να κανει δουλεια μαλλον απλά τυχαίνει, μετα απο λιγα δευτερόλεπτα γυρίζει πάλι σε LTE. Και με απενεργοποιημένη τη δεύτερη sim, ώρες ώρες πιανει 5g, άλλες γυρίζει σε 4g. και μιλάω για διαφορά δευτερολέπτων μεταξύ των εναλλαγών... Αν ήμουν μακριά από κάποια κεραία θα το θεωρούσα λογικό να πιανει άλλη λόγω απόστασης αλλά όταν είμαι διπλα στην κεραία δεν φαινεται λογικό...

 

EDIT: Παραθέτω 2 screenshot απο netmonster με διαφορά 20 δεπτερολέπτων, μία με 5g, μία με 4g. Η δεύτερη sim ειναι τελείως απενεργοποιημένη.

https://imgur.com/a/naTixyu

Edited by Sgmaster
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλήξει κάπου με τις ρυθμίσεις. Έχω δοκιμάσει να κλείσω το "Switch data to 2nd sim during calls", "Wifi calling", κλπ της δεύτερης sim, ενώ φαινεται να κανει δουλεια μαλλον απλά τυχαίνει, μετα απο λιγα δευτερόλεπτα γυρίζει πάλι σε LTE. Και με απενεργοποιημένη τη δεύτερη sim, ώρες ώρες πιανει 5g, άλλες γυρίζει σε 4g. και μιλάω για διαφορά δευτερολέπτων μεταξύ των εναλλαγών... Αν ήμουν μακριά από κάποια κεραία θα το θεωρούσα λογικό να πιανει άλλη λόγω απόστασης αλλά όταν είμαι διπλα στην κεραία δεν φαινεται λογικό...

 

EDIT: Παραθέτω 2 screenshot απο netmonster με διαφορά 20 δεπτερολέπτων, μία με 5g, μία με 4g. Η δεύτερη sim ειναι τελείως απενεργοποιημένη.

https://imgur.com/a/naTixyu

 

Όταν δεν γίνεται αυξημένη χρήση δεδομένων το τηλέφωνο γυρίζει σε 4G για εξοικονόμιση μπαταρίας.

Μόλις αυξηθεί η χρήση τους γυρίζει σε 5G, εννοείται ότι όταν έχεις κλήση είναι σε 4G καθώς δεν υποστηρίζει φωνή το 5G.

Εάν προσεξεις και το εικονίδιο στην ένδειξη σήματος θα δεις ότι και στα 2 screenshots γράφει 5G.

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ξήλωσαν το σαπάκι στον πρώην ΟΤΕ Ρίου και μπήκε σοβαρός εξοπλισμός. Είχε και τις 3 μπάντες και δεν έκανε CA. ΤΑΛΑΙΠΩΡΗ ΚΕΡΑΙΑ.

Είχα περάσει το καλοκαίρι και μπυ είχε κάνει τρελή εντύπωση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...