Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν παλεύεσαι, αδερφέ. Έλεος! Και το κακό είναι ότι ποστάρεις ανούσια πράγματα σχεδόν σε όλα τα θέματα που παρακολουθώ και δεν έχει νόημα να σε βάλω στη λίστα αγνόησης...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Κάτω γράφει Cosmote LTE. Σίγουρα ήταν με 5G αυτές οι μετρήσεις; Δεν θα είχε στο κυκλάκι κάτω 5G αντί για LTE;

 

 

Αυτή σίγουρα θα παίξει και ΗΠΑ. Έχει όλες τις μπάντες! ;)

https://www.phonearena.com/phones/Nokia-8.3-5G_id11382

Σε σημεία που μέτρησα και με την δική μου συσκευή το κάνει αυτό. Ενώ γράφει 5G στο τηλέφωνο το speedtest το αναγνωρίζει ως LTE.

 

Μάλλον παίζουν σε πολλά σημεία με DSS επειδή είναι αρχή και τρώει κοκομπλολο.

 

Και σε άλλους το παρουσιάζει και στην επαρχία εκεί που έδωσαν 5G.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά. Διαβάζω εδώ και αλλού παράπονα, ειρωνείες, απαξιωτικά σχόλια κλπ για την κατάσταση που είναι τα 5G δίκτυα (δε μένω μόνο στη Cosmote, το ίδιο ισχύει για τη Wind και σίγουρα και για τη Vodafone όταν ανοίξει). Προφανώς υπάρχουν πολλοί που θεωρούν ότι όλα αυτά είναι περίπου σαν ένα ψυγείο, το βάζεις στην πρίζα, δουλεύει και όλα καλά. Δυστυχώς δεν είναι έτσι. Μιλάμε για την αιχμή της τεχνολογίας των τηλεπικοινωνιών αυτή τη στιγμή, πολλά πράγματα είναι ακόμα σε εξέλιξη όχι μόνο για τους παρόχους αλλά και για τους προμηθευτές εξοπλισμού, τους ερευνητές κλπ. Πρέπει να είμαστε ικανοποιημένοι που οι εταιρίες στη χώρα μας, έκαναν το πρώτο βήμα και αποφάσισαν να επενδύσουν στη νέα τεχνολογία. Ναι, ξέρω μας πίνουν το αίμα, έχουμε το ακριβότερο ίντερνετ στον κόσμο κλπ κλπ, αλλά θα μπορούσαν να μη δώσουν ευρώ, να περιμένουν μερικά χρόνια να ωριμάσει και να γίνει πιο φθηνή η τεχνολογία και να εκμεταλλευτούν αλλιώς τα λεφτουδάκια που μας "αρπάζουν" κάθε μήνα.

Είμαστε μερικές μόλις ημέρες μετά την επίσημη έναρξη λειτουργίας της τεχνολογίας αυτής, υπάρχει πολύς δρόμος έως ότου φτάσουμε το 100% σε απόδοση και κάλυψη. Τώρα αν το ping δεν είναι 1ms, υπάρχει πάντα η επιλογή του EDGE ;););)

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ σωστή τοποθέτηση.

Ας έχουμε υπομονή, ακόμη είμαστε στην αρχή.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ξέρω μας πίνουν το αίμα, έχουμε το ακριβότερο ίντερνετ στον κόσμο κλπ κλπ, αλλά θα μπορούσαν να μη δώσουν ευρώ, να περιμένουν μερικά χρόνια να ωριμάσει και να γίνει πιο φθηνή η τεχνολογία και να εκμεταλλευτούν αλλιώς τα λεφτουδάκια που μας "αρπάζουν" κάθε μήνα.

 

Στις υπόλοιπες χώρες έχει ξεκινήσει το 5g έστω περιορισμένα και δεν φούσκωσαν της τιμές στα δεδομένα.

 

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ουτε και εδώ τις φούσκωσαν αν αναφερθούμε στα συμβόλαια που απο 150€ που είχε κάποτε το απεριόριστο, πλέον υπάρχει πακέτο απο 55€ ή και χαμηλότερα μέσω προσφορών κτλ.. Και στα καρτοκινητά στους 3 "μεγάλους" τουλάχιστον σε απόλυτα νούμερα τιμής/gb πάλι μείωση έχουμε με την διαφορά όμως ότι δυστυχώς, δεν άφησαν περιθώριο για λιγότερα gb με λιγότερα χρήματα το μήνα,
Link to comment
Share on other sites

Στις υπόλοιπες χώρες έχει ξεκινήσει το 5g έστω περιορισμένα και δεν φούσκωσαν της τιμές στα δεδομένα.

 

Sent from my MI 9 using Tapatalk

 

Το θέμα δεν είναι τόσο το 5G όσο η ποιότητα.

Τι να κάνει κάποιος το 5G με 10€ και απεριόριστα data σε όλους τους συνδρομητές όταν το δίκτυο δεν είναι έτοιμο να σηκώσει τόσο πολλά δεδομένα και σέρνεται?

Ίσως και να μην γίνει ποτέ έτοιμο μιας και οι συνδρομές είναι περισσότερες από τους ανθρώπους.

 

Η νέα μόδα στην κινητή είναι η γνωστή φράση “με την μέγιστη δυνατή ταχύτητα”. Γνωρίζουν και οι ίδιοι δηλαδή ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με την κίνηση δεδομένων. Αυτή την φράση την συναντάμε στην σταθερή “έως 24mbps, έως 100mbps”.

 

Ακόμα και τώρα δηλαδή οι ταχύτητες του 4G μετά από τόσα χρόνια ανάπτυξης στις περισσότερες περιοχές δεν ανταποκρίνονται στις ταχύτητες το 4G. Και αναρωτιέσαι γιατι?

Παίρνεις αυτό το γιατί και το κάνεις paste στο 5G. Εν τέλη όλα είναι μια επανάληψη!

Link to comment
Share on other sites

Στις υπόλοιπες χώρες έχει ξεκινήσει το 5g έστω περιορισμένα και δεν φούσκωσαν της τιμές στα δεδομένα.

 

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Σε μας από το 4G είναι ήδη παραφουσκομένα. Πόσο να τα φουσκώσουν ακόμα με το 5G.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ακόμα και τώρα δηλαδή οι ταχύτητες του 4G μετά από τόσα χρόνια ανάπτυξης στις περισσότερες περιοχές δεν ανταποκρίνονται στις ταχύτητες το 4G. Και αναρωτιέσαι γιατι?

 

Παίρνεις αυτό το γιατί και το κάνεις paste στο 5G. Εν τέλη όλα είναι μια επανάληψη!

 

 

Οι ταχύτητες δεν ανταποκρίνονται στις ταχύτητες 4G γιατί πλέον ο περισσότερος κόσμος θέλει να έχει την ελευθερία κίνησης κάτι που οι σταθερές συνδέσεις δεν το προσφέρουν. Ένα άλλο ποσοστό έχει αργή σύνδεση σταθερή μέσω ADSL και αρκετές φορές έχει την ανάγκη να καταφύγει στην κινητή που μπορούν να παίζει καλύτερα τη συγκεκριμένη στιγμή για να κάνει τη δουλειά του. μην ξεχνάμε πλέον ότι οι απαιτήσεις σε δεδομένα έχουν αλλάξει πολύ και ιδιαίτερα με τις υπηρεσίες streaming έχουμε πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση δεδομένων ακόμη και από απλούς χρήστες.

 

Οι υποδομές 4G σε αρκετές περιοχές είναι στα όριά τους και οι εταιρείες επειδή είχαν στα σχέδιά τους να προχωρήσουν στην υλοποίηση του 5g ήταν λογικό να αφήσουν λίγο πιο στάσιμη την κατάσταση. Μαζί με το 5g αναβαθμίζονται και σταθμοί βάσης του 4G αφού ακόμα θα είναι πολύ σημαντικό για τη λειτουργία του νέου εγχειρήματος.

 

Υλοποίηση του 5g θα λύσει αυτά τα προβλήματα τουλάχιστον στις πόλεις πού υπάρχει μεγαλύτερη αναλογία ανθρώπων ανά τετραγωνικό χιλιόμετρο και χρειάζεται μεγαλύτερη χωρητικότητα δικτύου.

 

Ήδη στις μεγάλες πόλεις έχουμε δει μεγάλη διαφορά στα σημεία που έχει πλέον 5G ακόμα και στην επαρχία που δεν είναι ανάλογη υλοποίηση σε πολλούς που μπορεί να παίζει με 1,5 mbps το 4G εκεί παίζει το 5G οι ελάχιστες ταχύτητες είναι γύρω στα 80 mbps που σημαίνει σχεδόν 55 φορές πιο γρήγορα. Και για να προλάβω το ότι ακόμα πολλοί δεν έχουν συσκευές 5G στα συγκεκριμένα σημεία έχει γίνει αναβάθμιση και το 4G έχει το οποίο έχει αποκτήσει εντελώς άλλη εικόνα με πολύ μεγάλη χωρητικότητα οπότε το κέρδος είναι διπλό. Ωφελούνται και αυτοί που δουλεύουν το 4G και όλοι αυτοί που αποκτούν συσκευές 5G.

 

 

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Οι ταχύτητες δεν ανταποκρίνονται στις ταχύτητες 4G γιατί πλέον ο περισσότερος κόσμος θέλει να έχει την ελευθερία κίνησης κάτι που οι σταθερές συνδέσεις δεν το προσφέρουν. Ένα άλλο ποσοστό έχει αργή σύνδεση σταθερή μέσω ADSL και αρκετές φορές έχει την ανάγκη να καταφύγει στην κινητή που μπορούν να παίζει καλύτερα τη συγκεκριμένη στιγμή για να κάνει τη δουλειά του. μην ξεχνάμε πλέον ότι οι απαιτήσεις σε δεδομένα έχουν αλλάξει πολύ και ιδιαίτερα με τις υπηρεσίες streaming έχουμε πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση δεδομένων ακόμη και από απλούς χρήστες.

 

Οι υποδομές 4G σε αρκετές περιοχές είναι στα όριά τους και οι εταιρείες επειδή είχαν στα σχέδιά τους να προχωρήσουν στην υλοποίηση του 5g ήταν λογικό να αφήσουν λίγο πιο στάσιμη την κατάσταση. Μαζί με το 5g αναβαθμίζονται και σταθμοί βάσης του 4G αφού ακόμα θα είναι πολύ σημαντικό για τη λειτουργία του νέου εγχειρήματος.

 

Υλοποίηση του 5g θα λύσει αυτά τα προβλήματα τουλάχιστον στις πόλεις πού υπάρχει μεγαλύτερη αναλογία ανθρώπων ανά τετραγωνικό χιλιόμετρο και χρειάζεται μεγαλύτερη χωρητικότητα δικτύου.

 

Ήδη στις μεγάλες πόλεις έχουμε δει μεγάλη διαφορά στα σημεία που έχει πλέον 5G ακόμα και στην επαρχία που δεν είναι ανάλογη υλοποίηση σε πολλούς που μπορεί να παίζει με 1,5 mbps το 4G εκεί παίζει το 5G οι ελάχιστες ταχύτητες είναι γύρω στα 80 mbps που σημαίνει σχεδόν 55 φορές πιο γρήγορα. Και για να προλάβω το ότι ακόμα πολλοί δεν έχουν συσκευές 5G στα συγκεκριμένα σημεία έχει γίνει αναβάθμιση και το 4G έχει το οποίο έχει αποκτήσει εντελώς άλλη εικόνα με πολύ μεγάλη χωρητικότητα οπότε το κέρδος είναι διπλό. Ωφελούνται και αυτοί που δουλεύουν το 4G και όλοι αυτοί που αποκτούν συσκευές 5G.

 

 

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν αμφιβάλω, αλλά όπως εξελίσσεται το δίκτυο εξελίσσεται και ολόκληρη η τεχνολογία.

 

Στο streaming παράδειγμα οι μελλοντικές παραγωγές μπορεί να έχουν χωρητικότητα 5Τ, τα δε παιχνίδια online ομοίως όπως και το cloud gaming με όλα αυτά το 5G κάποια στιγμή θα είναι λίγο.

 

Σε βόρεια Ελλάδα πάντως το 4G της περιοχής μου δεν είναι καθόλου καλό, 50-60mbps στην καλύτερη, μέση ταχύτητα 15-20mbps.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τις αληθινές ταχύτητες του 5G θα τις δούμε όταν βγει το 6G. Μιας και το 4G τώρα αποκτάει τις ταχύτητες που πρέπει να έχει ένα 4G δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλω, αλλά όπως εξελίσσεται το δίκτυο εξελίσσεται και ολόκληρη η τεχνολογία.

 

Στο streaming παράδειγμα οι μελλοντικές παραγωγές μπορεί να έχουν χωρητικότητα 5Τ, τα δε παιχνίδια online ομοίως όπως και το cloud gaming με όλα αυτά το 5G κάποια στιγμή θα είναι λίγο.

 

Σε βόρεια Ελλάδα πάντως το 4G της περιοχής μου δεν είναι καθόλου καλό, 50-60mbps στην καλύτερη, μέση ταχύτητα 15-20mbps.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τις αληθινές ταχύτητες του 5G θα τις δούμε όταν βγει το 6G. Μιας και το 4G τώρα αποκτάει τις ταχύτητες που πρέπει να έχει ένα 4G δίκτυο.

 

Εξαρτάται τι θεωρείς 4g. Legacy ή 6ο revision? :wacko:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη καποιος που ψαχνει να αγορασει 5g συσκευηβκαι δεν ειναι μεσα στις ελαχιστες συμβατες, τι πρεπει να προσεχει στα specs για να ειναι ΟΚ μελλοντικα? Ποιες μπαντες πχ?
Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη καποιος που ψαχνει να αγορασει 5g συσκευηβκαι δεν ειναι μεσα στις ελαχιστες συμβατες, τι πρεπει να προσεχει στα specs για να ειναι ΟΚ μελλοντικα? Ποιες μπαντες πχ?

 

Αυτή τη στιγμή παίρνει iPhone και έχει το κεφάλι του ήσυχο.

 

Σαφώς πιο ακριβό από άλλες συσκευές αλλά ότι καλύτερο όσον αφορά τα δίκτυα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη καποιος που ψαχνει να αγορασει 5g συσκευηβκαι δεν ειναι μεσα στις ελαχιστες συμβατες, τι πρεπει να προσεχει στα specs για να ειναι ΟΚ μελλοντικα? Ποιες μπαντες πχ?

 

Να μην αγοράσει 5g συσκευή από τώρα. Καλύτερα να πάρει 4g συσκευή με λιγότερα χρήματα και να αναβαθμίσει σε 5g σε 1 χρόνο που τα πράγματα θα έχουν στρώσει και σιγά σιγά περισσότερα κινητά θα είναι συμβατά, όπως και οι τιμές που θα έχουν πέσει (σε ένα χρόνο θα υπάρχουν και mid-low end κινητά 5g). Υπομονή χρειάζεται και τίποτα άλλο. Μην σας παρασέρνει το marketing των εταιριών. Όλα για το φαίνεστε γίνονται για να υπάρχει 5g σήματακι στα κινητά και να το διαφημίζουν άσχετα που οι ταχύτητες δεν ανταποκρίνονται στην τεχνολογία του 5G (ακόμα τουλάχιστον). Η κατάσταση είναι ακόμα BETA.

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΝΟΝ τα iPhone έχουν ΟΛΕΣ τις μπάντες που μελλοντικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε 5G ή που χρησιμοποιούνται τώρα στις υπόλοιπες γενιές. Ήταν και είναι είναι ότι πιό future-proof υπάρχει. Για την χρήση όλων των μπαντών καταβάλλονται χρηματικά δικαιώματα και αυτός είναι ένας άλλος λόγος για το κόστος των συσκευών τους που πολλοί αναρωτιούνται γιατί είναι ακριβότερες από τα...Ζιαόμι!:shock:

 

Δεκαεφτά μπάντες 5G τα iPhone 12!!! Ποιές κινεζιές και αηδίες!

image.jpg

 

Δυο διορθωσούλες.

Πρώτον ουτε το iPhone υποστηρίζει όλες τις 5G μπάντες αφού η Ευρωπαϊκή έκδοση δεν υποστηρίζει mmWave μπάντες. Το μόνο μοντέλο που στην Ευρώπη έχει mmWave είναι το Pixel 5. Στην πράξη βέβαια δεν έχει σημασία γιατί όταν στην Ελλάδα έχουμε mmWave οι περισσότεροι που θα αγοράσουν σήμερα κινητό θα έχουν αλλάξει συσκευή.

Δεύτερον,οι μπάντες που παίζουν/θα παίξουν στην Ελλάδα είναι οι 1,28,78 και μελλοντικά ή σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες θα παίξουν και οι 3,7.

Όποια συσκευή έχει αυτές τις μπάντες αρκεί για τα επόμενα 3 χρόνια τουλάχιστον, μετά ίσως έχουμε και mmWave σε κεντρικά σημεία.

 

Αλλά γενικά αν κάποιος έχει στο πρόγραμμα ως το τέλος του 2021 να αλλάξει συσκευή δεν χρειάζεται να βιαστεί τώρα.

Δεν χάνει κάτι ιδιαίτερο αυτή τη στιγμή και όλες οι high end και οι περισσότερες mid range που θα βγουν από την άνοιξη και μετά θα υποστηρίζουν ο,τι χρειάζεται με modem χαμηλότερης κατανάλωσης γιατί θα είναι ενσωματωμένα στο SOC όπως ηταν τα 4G modems.

Link to comment
Share on other sites

Δυο διορθωσούλες.

Πρώτον ουτε το iPhone υποστηρίζει όλες τις 5G μπάντες αφού η Ευρωπαϊκή έκδοση δεν υποστηρίζει mmWave μπάντες. Το μόνο μοντέλο που στην Ευρώπη έχει mmWave είναι το Pixel 5. Στην πράξη βέβαια δεν έχει σημασία γιατί όταν στην Ελλάδα έχουμε mmWave οι περισσότεροι που θα αγοράσουν σήμερα κινητό θα έχουν αλλάξει συσκευή.

Δεύτερον,οι μπάντες που παίζουν/θα παίξουν στην Ελλάδα είναι οι 1,28,78 και μελλοντικά ή σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες θα παίξουν και οι 3,7.

Όποια συσκευή έχει αυτές τις μπάντες αρκεί για τα επόμενα 3 χρόνια τουλάχιστον, μετά ίσως έχουμε και mmWave σε κεντρικά σημεία.

 

Αλλά γενικά αν κάποιος έχει στο πρόγραμμα ως το τέλος του 2021 να αλλάξει συσκευή δεν χρειάζεται να βιαστεί τώρα.

Δεν χάνει κάτι ιδιαίτερο αυτή τη στιγμή και όλες οι high end και οι περισσότερες mid range που θα βγουν από την άνοιξη και μετά θα υποστηρίζουν ο,τι χρειάζεται με modem χαμηλότερης κατανάλωσης γιατί θα είναι ενσωματωμένα στο SOC όπως ηταν τα 4G modems.

 

Πώς και δεν βάλανε και το mmWave στα ευρωπαϊκά iPhone; Θέλω να πω για να το έβαλαν μόνο στα αμερικάνικα μοντέλα μήπως δεν πρόκειται να έρθει Ευρώπη;

Link to comment
Share on other sites

Πώς και δεν βάλανε και το mmWave στα ευρωπαϊκά iPhone; Θέλω να πω για να το έβαλαν μόνο στα αμερικάνικα μοντέλα μήπως δεν πρόκειται να έρθει Ευρώπη;

 

Για mmWave χρειάζονται επιπλέον κεραίες στο κινητό που ανεβάζει το κόστος κατασκευής. Στην Αμερική έχουν ήδη ξεκινήσει 5G σε mmWave, στην Ευρώπη αργεί και μάλλον οι κατασκευαστές που στα Αμερικανικά μοντέλα το υποστηρίζουν θεωρούν ότι δεν αξίζει το επιπλέον κόστος και για την Ευρώπη σε αυτή τη φάση.

 

Θα έρθει και στην Ελλάδα αφού στην δημοπρασία και οι 3 πήραν φάσμα στα 26Ghz

Edited by pan24
Link to comment
Share on other sites

To iPhone είναι ένα παγκόσμιο τηλέφωνο που λειτουργεί σε όλον τον πλανήτη. ΑΥΤΌ είναι το νόήμα της ανάρτησης μου. Όχι το αν θα λειτουργεί στην Ελλάδα μόνο, τώρα και στο επόμενο διάστημα. Βλέπετε ότι υποστηρίζει μπάντες του σκασμού, σε όλες τις γενιές. ΑΥΤΉ είναι η σημασία...για όσους τους ενδιαφέρει.

 

Δηλαδή το διατυμπανισθέν Xiaomi 10T Pro, το ακριβό τηλέφωνο, το βλέπεις να είναι στο ίδιο επίπεδο τωρινής και μελλοντικής συμαβατότητας;;; Όχι βέβαια, γιατί είναι αστεία η σύγκριση όσον αφορά στον υποστηριζόμενο αριθμό μπαντών σε όλες τις γενιές δικτύων.

 

image.jpg

Ναι απλά το xiaomi της οποίας φαν δεν με λες κάνει τα μισά και λιγότερο λεφτά από ένα iphone.

Το xiaomi υποστηρίζει όλες τις μπάντες που παίζουν και θα παίζουν Ευρώπη, δεν υποστηρίζει πολλές που παίζουν Αμερική τις οποίες υποστηρίζει το iPhone.

Αυτή είναι η διαφορά στις μπάντες, κάποιος που δεν ταξιδεύει Αμερική δεν πρόκειται να αντιμετωπίσει πρόβλημα συμβατότητας με το xiaomi στην Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη καποιος που ψαχνει να αγορασει 5g συσκευηβκαι δεν ειναι μεσα στις ελαχιστες συμβατες, τι πρεπει να προσεχει στα specs για να ειναι ΟΚ μελλοντικα? Ποιες μπαντες πχ?
Αγοράζεις το πιο φθηνό γιατί ακόμα και το iphone δεν υποστηρίζει την 26ghz.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι απλά το xiaomi της οποίας φαν δεν με λες κάνει τα μισά και λιγότερο λεφτά από ένα iphone.

Το xiaomi υποστηρίζει όλες τις μπάντες που παίζουν και θα παίζουν Ευρώπη, δεν υποστηρίζει πολλές που παίζουν Αμερική τις οποίες υποστηρίζει το iPhone.

Αυτή είναι η διαφορά στις μπάντες, κάποιος που δεν ταξιδεύει Αμερική δεν πρόκειται να αντιμετωπίσει πρόβλημα συμβατότητας με το xiaomi στην Ευρώπη.

Ακριβώς όπως το είπες

 

Εγώ πήγα στο πολύ πιο φθηνό το απλό όχι το pro γιατί το να ξοδέψεις 1.400 ευρώ για iPhone δεν έχει νόημα όταν η αγορά είναι σε μία φάση που θα βγουν πολύ καλύτερες συσκευές μέχρι το τέλος του 21.

 

Αναμένονται πολλά μοντέλα αναδιπλούμενα αναμένονται πολλά μοντέλα τα οποία θα έχουν καλύτερη συμβατότητα και με το περιβάλλον της microsoft αναμένονται γενικότερα πολύ καινούργια και πρωτοποριακά πράγματα τα οποία θα τα δούμε σύντομα.

 

με τα λεφτά του iPhone και όχι μόνο το iPhone της αλλά και της κάθε ακριβής ναυαρχίδας android μπορείς να αγοράσεις τουλάχιστον τρεις συσκευές καλής ποιότητας οι οποίες καλύπτουν και τον πιο απαιτητικό στις μέρες μας.

 

 

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

[quote=pan24;8116395.

Δεύτερον,οι μπάντες που παίζουν/θα παίξουν στην Ελλάδα είναι οι 1,28,78 και μελλοντικά ή σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες θα παίξουν και οι 3,7.

Άρα εγώ είμαι κομπλέ με το Xperia 5ii?

 

700377c7ca1ec6369c896400f56c22ed.jpg

 

Xperia 5ii

Link to comment
Share on other sites

Άρα εγώ είμαι κομπλέ με το Xperia 5ii?

 

700377c7ca1ec6369c896400f56c22ed.jpg

 

Xperia 5ii

 

προς το παρόν δεν σε αφήνει να συνδεθείς καν, όταν σε αφήσουν πρέπει να ρωτήσεις την Sony αν έχει προφίλ 5G για Cosmote

Link to comment
Share on other sites

Για mmWave χρειάζονται επιπλέον κεραίες στο κινητό που ανεβάζει το κόστος κατασκευής. Στην Αμερική έχουν ήδη ξεκινήσει 5G σε mmWave, στην Ευρώπη αργεί και μάλλον οι κατασκευαστές που στα Αμερικανικά μοντέλα το υποστηρίζουν θεωρούν ότι δεν αξίζει το επιπλέον κόστος και για την Ευρώπη σε αυτή τη φάση.

 

Θα έρθει και στην Ελλάδα αφού στην δημοπρασία και οι 3 πήραν φάσμα στα 26Ghz

Έκανα την έρευνα μου σχετικά με το mmWave και παρόλο που όντως είναι νωρίς για την Ελλάδα με ξενερώνει το ότι θα δώσω τα ίδια ή και περισσότερα χρήματα για το iPhone 12 pro από τον αμερικάνο και μετά από ένα ή δύο χρόνια θα δω ότι εγώ δεν θα έχω το mmWave στο ίδιο τηλέφωνο.

 

Σαφώς και δεν είναι το σημαντικότερο όσον αφορά το σήμα 5g αλλά είναι κρίμα να μην το έχεις μιας και τέτοια κινητά μπορεί και να τα κρατήσεις και τρία και τέσσερα χρόνια.

 

Πιστεύω ότι στο iPhone 13 θα βάλουν και στα ευρωπαϊκά μοντέλα το mmWave.

 

Όσο υπερβολικό και αν ακούγεται θα με κάνει να πάω στο μικρό iPhone 12 και όχι στο 12 pro η έλλειψη του mmWave.

 

Ήμουνα ήδη αναποφάσιστος μεταξύ των δύο και τώρα η πλάστιγγα γέρνει προς το μικρό χωρίς να λέω ότι είναι κάτι το πολύ σοβαρό αυτή τη στιγμή. Όπως και να έχει όμως όταν ετοιμάζεσαι να δώσεις 1.200 ευρώ και παραπάνω θέλεις ότι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την έρευνα μου σχετικά με το mmWave και παρόλο που όντως είναι νωρίς για την Ελλάδα με ξενερώνει το ότι θα δώσω τα ίδια ή και περισσότερα χρήματα για το iPhone 12 pro από τον αμερικάνο και μετά από ένα ή δύο χρόνια θα δω ότι εγώ δεν θα έχω το mmWave στο ίδιο τηλέφωνο.

 

Σαφώς και δεν είναι το σημαντικότερο όσον αφορά το σήμα 5g αλλά είναι κρίμα να μην το έχεις μιας και τέτοια κινητά μπορεί και να τα κρατήσεις και τρία και τέσσερα χρόνια.

 

Πιστεύω ότι στο iPhone 13 θα βάλουν και στα ευρωπαϊκά μοντέλα το mmWave.

 

Όσο υπερβολικό και αν ακούγεται θα με κάνει να πάω στο μικρό iPhone 12 και όχι στο 12 pro η έλλειψη του mmWave.

 

Ήμουνα ήδη αναποφάσιστος μεταξύ των δύο και τώρα η πλάστιγγα γέρνει προς το μικρό χωρίς να λέω ότι είναι κάτι το πολύ σοβαρό αυτή τη στιγμή. Όπως και να έχει όμως όταν ετοιμάζεσαι να δώσεις 1.200 ευρώ και παραπάνω θέλεις ότι καλύτερο.

Συμφωνώ, iPhone 12 mini all the way

Link to comment
Share on other sites

mmWave και μετα να πεφτουν βροχη τα παραπονα για ελλειπη καλυψη και ρουφηγμα μπαταριας.....χαρειτε βρε την συσκευη που εχετε η προκειται να παρετε συντομα και μην κολλατε σε τετοιες λεπτομερειες, ειδικα τωρα που ειναι αρχη αλλα και αργοτερα καθως το mmWave ειδικα εδω στη ελλαδα θα αργησει να επεκταθει και θα ειναι κυριως σε σταδια , ισως εμπορικα κεντρα και μεγαλες κεντρικες πλατειες. Τι θα κανετε δηλαδή? θα πηγαινετε σε αυτσ τα σημεια να κατεβαζετε ταινιες η να τσεκαρετε ταχυτητες? :lol:
Link to comment
Share on other sites

mmWave και μετα να πεφτουν βροχη τα παραπονα για ελλειπη καλυψη και ρουφηγμα μπαταριας.....χαρειτε βρε την συσκευη που εχετε η προκειται να παρετε συντομα και μην κολλατε σε τετοιες λεπτομερειες, ειδικα τωρα που ειναι αρχη αλλα και αργοτερα καθως το mmWave ειδικα εδω στη ελλαδα θα αργησει να επεκταθει και θα ειναι κυριως σε σταδια , ισως εμπορικα κεντρα και μεγαλες κεντρικες πλατειες. Τι θα κανετε δηλαδή? θα πηγαινετε σε αυτσ τα σημεια να κατεβαζετε ταινιες η να τσεκαρετε ταχυτητες? :lol:

 

Δεν διαφωνώ αλλά όταν παίρνεις μία συσκευή των χιλίων διακοσίων ευρώ περιμένεις να έχει τα πάντα. Τα πάντα που έχουν και στην Αμερική εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...