Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι αλλα θα αλλάξω άμεσα συσκευή και επειδή αλλάζω κάθε 2 χρόνια περίπου με ενδιαφέρει αυτή η λεπτομέρεια. Αν έχω καταλάβει σωστά πρέπει να είναι Ν77 και Ν78 για τις συχνότητες που θα δοθούν πρώτα

 

Ναι ειναι οι βασικες συχνοτητες τουλαχιστον μεχρι τωρα με αυτα που διαβαζουμε θα εχει τουλαχιστον η cosmote .Καλο ειναι να υποστηριζει και N28 αλλα κατι μου λεει πτι αυτο θα παει για 2022 , μωλις τελειωσι η digea την μεταβαση

Link to comment
Share on other sites

Στα 26 GHz θα παίξει;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ουσιαστικά όμως με την έλευση του 5G και την κατάργηση του 3G φαντάζομαι αναγκαστικά θα πηγαίνεις σε 4G για ομιλία οπότε θα έχεις και Volte και Hd Call.

Θα παραμείνει το 2G για ομιλία, που είναι και το βασικό. Το VoLTE παίζει και σε μη «συμβατές» συσκευές, αλλά για αυτο θα πρέπει να το συζητήσουμε στο αντίστοιχο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Στα 26 GHz θα παίξει;

 

Δεν ερχονται ευρωπη συσκευες που υποστηριζουν 26ghz...Στο αρκετο μελλον μπορει...παντως κατι διαβασα οτι o διαγωνισμος θα περιλαμβανει και τα 26ghz;

Link to comment
Share on other sites

Όταν έρθει το 5G θα μπορούμε να μιλάμε με 4G volte και κλήσεις HD CALL με όλα τα κινητά; Γιατί μέχρι σήμερα όταν ξεκινάς να μιλήσεις με συσκευή που δεν την έχει στις εγκεκριμένες για Volte η Cosmote σου πάει την κλήση σε 3G και δεν έχεις ούτε VOLTE ούτε HD.

 

Ουσιαστικά όμως με την έλευση του 5G και την κατάργηση του 3G φαντάζομαι αναγκαστικά θα πηγαίνεις σε 4G για ομιλία οπότε θα έχεις και Volte και Hd Call.

 

Σε όλο αυτό ουσιαστικά ευθύνονται οι πάροχοι κινητής τηλεφωνίας στην προκειμένη η cosmote που έχω εγώ. Ενώ οι συσκευές έχουν τη δυνατότητα για HD call και VOLTE η cosmote αν δεν πουλάει η ίδια τη συσκευή δεν την έχει στη λίστα με τις εγκεκριμένες και δεν σου παρέχει τις υπηρεσίες.

 

Κάποιες συσκευές όπως της huawei που έχουν ξεκλείδωτη τη δυνατότητα και δεν χρειάζονται την έγκριση του παρόχου μπορεί και να λειτουργούν αλλά εγώ που θέλω να πάρω το pixel 4a 5g θα έχω σίγουρα πρόβλημα λόγω της πολιτικής της cosmote και είναι πραγματικά κρίμα να μην μπορώ να πραγματοποιώ HD calls που έχουνε μεγάλη διαφορά στην ποιότητα από την απλή κλήση. Όπως και το volte που πολλές φορές σου λύνει τα χέρια.

 

Συγνώμη αν σας κούρασα ή αν δεν έθεσα το ερώτημα στο σωστό νήμα.

 

Νομίζω στη συγκεκριμένη περίπτωση το πρόβλημα είναι της google και όχι της cosmote. Δεν ξέρω ίσως φταίει που δεν εισάγεται επίσημα στη χώρα μας η συσκευή. Από εκεί και πέρα το volte παίζει ακόμα και σε φθηνά xiaomi ,που δεν υποστηρίζονται επίσημα από την εταιρεία, χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα 5G απο την Α1 στην Σόφια. 3.6Ghz, οριστε και το βιντεο

 

 

5G στο Ντάλας του Τέξας από την T-Mobile USA, που ανήκει επίσης στην Deutsche Telekom (όπως ο ΟΤΕ). Με mmWave.

 

Link to comment
Share on other sites

5G στο Ντάλας του Τέξας από την T-Mobile USA, που ανήκει επίσης στην Deutsche Telekom (όπως ο ΟΤΕ). Με mmWave.

 

 

To Plano είναι μια περιοχή έξω από το Dallas πολύ ανεπτυγμένη και πλούσια :) Εκεί το 2018 είχα φτάσει 620mbps με Sprint B41.

Σημείωσε ότι όλη η περιοχή είναι ///. Όλη όμως.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είχαν καλό πλάνο!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το 2021 που θα βγουν και φθηνότερες 5G συσκευές θα είναι ενδιαφέρουσα χρονιά.

 

Στάλθηκε από το SM-T575 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

To Plano είναι μια περιοχή έξω από το Dallas πολύ ανεπτυγμένη και πλούσια :) Εκεί το 2018 είχα φτάσει 620mbps με Sprint B41.

Σημείωσε ότι όλη η περιοχή είναι ///. Όλη όμως.

60mhz b41 , ο απολυτος παραδεισος...Τωρα ολες αυτες δεν θα γινουν Ν41 T-mobile?

Link to comment
Share on other sites

Το 2021 που θα βγουν και φθηνότερες 5G συσκευές θα είναι ενδιαφέρουσα χρονιά.

 

Στάλθηκε από το SM-T575 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Περιμένω τον Χ60.

 

60mhz b41 , ο απολυτος παραδεισος...Τωρα ολες αυτες δεν θα γινουν Ν41 T-mobile?

 

Ναι, έχουν γίνει ήδη. Η sprint ειχε καλό φάσμα. Τώρα η ΤΜΟ θα φτάσει τους άλλους δυο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

127220366-467826561017239-1441839421264574647-n.jpg

 

Περιοχη Δραμα - 5G πριν απο λίγο...για λίγο...

 

Σερρες εμεις ακομα με το παλιο καλο δικτυο

Link to comment
Share on other sites

127220366-467826561017239-1441839421264574647-n.jpg

 

Περιοχη Δραμα - 5G πριν απο λίγο...για λίγο...

 

Δεν είναι απαραίτητα 5G, πολύ πιθανόν απλά να έδωσε στιγμιαία higher layer available flag στο LTE. Τα iPhone με το που δουν το flag δίνουν ένδειξη 5G χωρίς να έχουν ακόμα βρει 5G σήμα. Δυστυχώς δεν παίζει ακόμα καλά με 5G το network monitor στα Qualcomm iPhones για να είμαστε σίγουροι για το τι βλέπουν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητα 5G, πολύ πιθανόν απλά να έδωσε στιγμιαία higher layer available flag στο LTE. Τα iPhone με το που δουν το flag δίνουν ένδειξη 5G χωρίς να έχουν ακόμα βρει 5G σήμα. Δυστυχώς δεν παίζει ακόμα καλά με 5G το network monitor στα Qualcomm iPhones για να είμαστε σίγουροι για το τι βλέπουν...

Μόνο τα iPhone το κάνουν αυτό; Δηλαδή μια Android συσκευή με 5G δεν θα δείξει 5G στο ίδιο σημείο;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στο πατρικό μου σπίτι δίνει σήμα η vodafone 4g+ . Επειδή όμως έχω δικαρτο και έχω και καρτα Cosmote βλέπω ότι έχει full σήμα και αυτή . Ωστόσο δείχνει ανενεργή . Δεν μπορείς να πάρεις τηλέφωνο ή να έχεις Ίντερνετ . Υπάρχει πιθανότητα να είναι κεραία 5g ;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Tο κινητό σου υποστηρίζει 5g;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τα iPhone το κάνουν αυτό; Δηλαδή μια Android συσκευή με 5G δεν θα δείξει 5G στο ίδιο σημείο;

 

Δεν έχω εμπειρία από όλα τα Android. Τα Samsung της σειράς 20 θα δείξουν 5G, αλλά γκριζαρισμένο σε αυτή την κατάσταση. Όταν βρουν και σήμα 5G γίνεται η ένδειξη άσπρη.

Link to comment
Share on other sites

Tο κινητό σου υποστηρίζει 5g;

 

Αν ρωτάς εμένα όχι δεν υποστηρίζει . Γιαυτο ρώτησα εάν είναι 5g .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία από όλα τα Android. Τα Samsung της σειράς 20 θα δείξουν 5G, αλλά γκριζαρισμένο σε αυτή την κατάσταση. Όταν βρουν και σήμα 5G γίνεται η ένδειξη άσπρη.

 

Γράφει 5G σε ένα λευκό πλαίσιο.

Πέτυχα ένα τέστ στην Αττική οδό στο ύψος της οδού Πεντέλης.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μπορεί να είναι το meas component που κάνει trigger το εικονίδιο.

Μόλις στέλνετε το Β1 μπορεί να τρώτε πόρτα. Θελουμε logs.:lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μπορεί να είναι το meas component που κάνει trigger το εικονίδιο.

Μόλις στέλνετε το Β1 μπορεί να τρώτε πόρτα. Θελουμε logs.:lol:

 

Όχι, τσεκαρισμένο ότι το ανάβουν το σηματάκι τα κινητά όταν δουν higher layer available flag στο LTE

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να δείχνουν 5G ενώ το δίκτυο δεν είναι 5G;

 

Τους λέει το 4G ότι υπάρχει στην περιοχή ενεργό 5G. Όταν λάβουν τέτοιο σήμα δείχνουν 5G ένδειξη ακόμα και αν δεν έχουν εντοπίσει το 5G σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...