Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πού μπορώ να τη βρω την πορτογαλική; Και πώς την περνάω; Μέσω ODIN? Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

 

 

Τίποτα.

Στο sammobile είναι όλα τα επίσημα firmware και απ όσο θυμάμαι, πάντα είχανε και οδηγούς για το Odin (παντού θα βρεις οδηγούς βέβαια).

Εάν φλασάρεις με το home csc, θα γίνει απλά αναβάθμιση χωρίς επαναφορά κρατώντας το csc σου (tph).

Καλό είναι να έχεις πάντα αντίγραφο ασφαλείας βέβαια, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να πάει στραβά!

 

Link για το firmware:

 

https://www.sammobile.com/samsung/galaxy-note9/firmware/SM-N960F/TPH/download/N960FXXU5DTCA/332129/

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα.

Στο sammobile είναι όλα τα επίσημα firmware και απ όσο θυμάμαι, πάντα είχανε και οδηγούς για το Odin (παντού θα βρεις οδηγούς βέβαια).

Εάν φλασάρεις με το home csc, θα γίνει απλά αναβάθμιση χωρίς επαναφορά κρατώντας το csc σου (tph).

 

Link για το firmware:

 

https://www.sammobile.com/samsung/galaxy-note9/firmware/SM-N960F/TPH/download/N960FXXU5DTCA/332129/

Τελεια. Ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια!:)

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ασχολείται με roms, υπάρχουν αυτές στο telegram + official και unofficial los.c92979cde6a9be79be31dfb377e95748.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλες τις βλέπω στο XDA όπως πάντα. Ποιος ο λόγος να μπλέξει με telegram, discord κλπ κάποιος;

a1b52cf64ff224d5b1fd6a2a375295a5.jpg

Γιατί δεν είναι όλες. Είναι οι τρεις από τις έξι. Επίσης στο telegram είναι πιο άμμεσες οι απαντήσεις. Εγώ το χρησιμοποιώ τα τελευταία χρόνια και πλέον μπαίνω στο xda μόνο από συνήθεια. Όπως και τα κανάλια του telegram για gcam δεν υπάρχουν στο xda.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GeorgeX21
Link to comment
Share on other sites

GizChina Greece: Samsung Galaxy Note 9: έρχεται τον Ιούνιο η αναβάθμιση σε One UI 2.1.

https://gr.gizchina.com/2020/05/05/samsung-galaxy-note-9-erchetai-ton-ioynio-i-anavathmisi-se-one-ui-2-1/

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο νέο.

Να ρωτήσω και κάτι που το εχω ως παράπονο.

Γιατί δεν βάζει η Samsung τα ελληνικά στον dialer που έχει στις συσκευές της; (δεν έχει ελληνικά όταν κάνεις γρήγορη αναζήτηση για να πάρεις τηλέφωνο).

Είναι τόσο δύσκολο;

Είναι το μοναδικό (σχεδόν) πρόγραμμα που δεν χρησιμοποιώ από αυτά που έχει μέσα η συσκευή.

Αναγκάζομαι και χρησιμοποιώ άλλον dialer για να διαχειρίζομαι τα τηλέφωνα και της επαφές.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ηρθε επιτελους ενημερωση Απριλιου 429,84MB για βελτιωση καμερας , νεα χαρακτηριστηκα , διορθωσεις bugs και βελτιωση αποδοσης.

Για να δω αν θα αλλαξει κατι γιατι τελευταια βλεπω οτι η μπαταρια στην αναμονη συσκευης οσο παει πεφτει ενω η λειτουργια οθονης κοιμαινεται στις 4-5 ωρες συνηθως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Όταν πάω να μιλήσω στη Google δε μου αναγνωρίζει την ελληνική ομιλία, ούτε έχει τα ελληνικά σαν επιλογή προσθήκης στο assistant μενού. Μου έχει λοιπές ευρωπαϊκές γλώσσες όμως, γερμανικά κλπ

 

Μήπως γνωρίζετε κατι παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω το εξής πρόβλημα.

Ρολόι, viber κλπ ανοίγουν ως pop up Στην lock screen και όχι σαν εφαρμογές για να κλείσω το ξυπνητήρι ή να απαντήσω πχ εκ κλήση του viber.

Τι έχω κάνει;;; (άλλαξα κάτι μάλλον ε; )

 

Επίσης, όση ώρα μιλάω στο viber, ανάβει η edge οθόνη και πετάει συνέχεια και γρήγορα το pop up της συνομιλίας!!

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Edited by BabisT
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

 

 

Όταν πάω να μιλήσω στη Google δε μου αναγνωρίζει την ελληνική ομιλία, ούτε έχει τα ελληνικά σαν επιλογή προσθήκης στο assistant μενού. Μου έχει λοιπές ευρωπαϊκές γλώσσες όμως, γερμανικά κλπ

 

 

 

Μήπως γνωρίζετε κατι παραπάνω?

 

 

Δεν καταλαβαίνει ελληνικά ακόμα ο assistant. Για να έχεις πρόσβαση σε google assistant και όχι τις κάρτες google now, πρέπει να βάλεις το κινητό στα αγγλικά (ή ότι άλλη γλώσσα υποστηρίζει και γνωρίζεις).

 

 

Καλησπέρα.

Έχω το εξής πρόβλημα.

Ρολόι, viber κλπ ανοίγουν ως pop up Στην lock screen και όχι σαν εφαρμογές για να κλείσω το ξυπνητήρι ή να απαντήσω πχ εκ κλήση του viber.

Τι έχω κάνει;;; (άλλαξα κάτι μάλλον ε; )

 

Επίσης, όση ώρα μιλάω στο viber, ανάβει η edge οθόνη και πετάει συνέχεια και γρήγορα το pop up της συνομιλίας!!

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

 

 

Έχεις βάλει αυτές τις εφαρμογές στο edge lighting, το οποίο αν και παλιό πλέον, συνεχίζει να κάνει ότι να ναι.

Ρύθμισε το edge lighting να δουλεύει ΜΟΝΟ με ανοιχτή οθόνη (σου δίνει επιλογή για ανοιχτή, κλειστή ή και τα δυο), έτσι ώστε να έχεις το pop up και τον ωραίο φωτισμό όταν δουλεύεις την συσκευή και να δουλεύουν κανονικά οι ειδοποιήσεις όταν είναι σβηστή η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνει ελληνικά ακόμα ο assistant. Για να έχεις πρόσβαση σε google assistant και όχι τις κάρτες google now, πρέπει να βάλεις το κινητό στα αγγλικά (ή ότι άλλη γλώσσα υποστηρίζει και γνωρίζεις).

 

 

 

 

 

 

Έχεις βάλει αυτές τις εφαρμογές στο edge lighting, το οποίο αν και παλιό πλέον, συνεχίζει να κάνει ότι να ναι.

Ρύθμισε το edge lighting να δουλεύει ΜΟΝΟ με ανοιχτή οθόνη (σου δίνει επιλογή για ανοιχτή, κλειστή ή και τα δυο), έτσι ώστε να έχεις το pop up και τον ωραίο φωτισμό όταν δουλεύεις την συσκευή και να δουλεύουν κανονικά οι ειδοποιήσεις όταν είναι σβηστή η οθόνη.

 

Καλημέρα στην παρέα :) Πολύ σωστή η συμβουλή αλλά ακόμα και έτσι δυστυχώς το notifications led δεν λειτουργεί με το viber με τπτ.... :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα :) Πολύ σωστή η συμβουλή αλλά ακόμα και έτσι δυστυχώς το notifications led δεν λειτουργεί με το viber με τπτ.... :(

 

 

Δυστυχώς επειδή η Samsung αφαίρεσε το led από σχεδόν όλες τις νεότερες συσκευές και ομαδοποιεί πολλά κοινά κομμάτια στο software (Γι’αυτο ξαφνικά είδαμε power off κουμπί στην status bar για παράδειγμα), κάθε νέα ενημέρωση που προκαλεί κάποιο θέμα στο LED, δεν τους ενοχλεί ιδιαίτερα απ ότι φαίνεται (πρώτα αναπάντητες, μετά viber κλπ).

 

Προσωπικά δουλεύω μόνο AOD εδώ και μια 10ετια σχεδόν, αλλά είναι κρίμα να μην δουλεύει κάτι που υπάρχει στην συσκευή ακόμα και αν δεν το χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς επειδή η Samsung αφαίρεσε το led από σχεδόν όλες τις νεότερες συσκευές και ομαδοποιεί πολλά κοινά κομμάτια στο software (Γι’αυτο ξαφνικά είδαμε power off κουμπί στην status bar για παράδειγμα), κάθε νέα ενημέρωση που προκαλεί κάποιο θέμα στο LED, δεν τους ενοχλεί ιδιαίτερα απ ότι φαίνεται (πρώτα αναπάντητες, μετά viber κλπ).

 

Προσωπικά δουλεύω μόνο AOD εδώ και μια 10ετια σχεδόν, αλλά είναι κρίμα να μην δουλεύει κάτι που υπάρχει στην συσκευή ακόμα και αν δεν το χρησιμοποιείς.

Σ ευχαριστώ πολύ Νίκο για την αναλυτική σου απάντηση... Κρίμα γιατί είναι από τις πιο εύχρηστες λειτουργίες και ακόμα και μέχρι σήμερα, χρήστες θα το αγόραζαν για αυτές τις απλές αλλά βασικές παροχές...

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ Νίκο για την αναλυτική σου απάντηση... Κρίμα γιατί είναι από τις πιο εύχρηστες λειτουργίες και ακόμα και μέχρι σήμερα, χρήστες θα το αγόραζαν για αυτές τις απλές αλλά βασικές παροχές...
Αν θέλεις δοκίμασε αυτό. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ledblinker.pro

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχω μια εταιρική επιδότηση και σκεφτόμουν να αλλάξω κινητό. Το πρόβλημα είναι ότι με το 9ρακι εγώ την καταβρηκα και εχει όλα αυτά που μου αρέσουν. Σκεφτόμουν για το 10 οχι το απλό με την μπαταρία των 3500mah αλλά γι αυτό με την 4300. Αξίζει λέτε έχει κάνα πλεονέκτημα το 10+.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχω μια εταιρική επιδότηση και σκεφτόμουν να αλλάξω κινητό. Το πρόβλημα είναι ότι με το 9ρακι εγώ την καταβρηκα και εχει όλα αυτά που μου αρέσουν. Σκεφτόμουν για το 10 οχι το απλό με την μπαταρία των 3500mah αλλά γι αυτό με την 4300. Αξίζει λέτε έχει κάνα πλεονέκτημα το 10+.

Ευχαριστώ

Καλησπέρα.

Είχα το 8, έχω τώρα το 9 και συνάδελφος έχει το 10 plus οπότε σχεδόν καθημερινά το βλέπω.

Συμβουλή μου περίμενε το note 20.

Προσωπικά δεν μου κάνει αίσθηση.

Το μενού σχεδόν ολόιδιο. Μόνο οι bixby routines δεν υπάρχουν στο 9. (Βάζεις όμως Samsung routines)

Σε σχέση με το 9 το 10 έχει καμία ώρα παραπάνω μπαταρία, μεγαλύτερη οθόνη με τρύπα και είναι ένα τσικ πιο γρήγορο. Οι κάμερες την μέρα έχουν σχεδόν ολόιδιο αποτέλεσμα. Τη νύχτα λίγο καλύτερο το 10 φυσικά. Στα θετικά πρέπει να αναφέρω και την πολύ καλύτερη απτική ανάδραση του 10.

 

Στα αρνητικά τώρα: Μου φαίνεται πολύ άσχημο ότι σε πολλές εφαρμογές υπάρχει κενος ανεκμετάλλευτος χώρος γύρω από την κάμερα. Επίσης δεν έχει headphone jack , αισθητήρα παλμών και οξύμετρο αλλά και το τραγικότερο όλων led ειδοποιήσεων (όλοι παλεύουν με εφαρμογές τύπου aod notify)

Είμαι της άποψης ότι το νέο μου τηλέφωνο πρέπει να έχει παραπάνω δυνατότητες και όχι να γίνονται περικοπές. Οπότε αναμένουμε το 20 plus.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχω μια εταιρική επιδότηση και σκεφτόμουν να αλλάξω κινητό. Το πρόβλημα είναι ότι με το 9ρακι εγώ την καταβρηκα και εχει όλα αυτά που μου αρέσουν. Σκεφτόμουν για το 10 οχι το απλό με την μπαταρία των 3500mah αλλά γι αυτό με την 4300. Αξίζει λέτε έχει κάνα πλεονέκτημα το 10+.

Ευχαριστώ

 

χαχαχα.. .Φίλε μου μην ακούς κανέναν,,,κάνε το κέφι σου, εγώ π χ. την καταβρήκα με το note10+ , θεωρώ τον σχεδιασμό του κορυφαίο, καμία σχέση με το 9άρι που και αυτό ήταν κορυφαίο!!

Αν θέλεις σου πουλάω και το δικό μου 10+ black που είναι σε κατάσταση σφραγισμένου 3μηνών!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιηθεί game pad με το κινητό στα παιχνίδια;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν είναι bluetooth το game pad γίνεται.Το χρησιμοποιώ κι εγώ καμια φορά.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνει ελληνικά ακόμα ο assistant. Για να έχεις πρόσβαση σε google assistant και όχι τις κάρτες google now, πρέπει να βάλεις το κινητό στα αγγλικά (ή ότι άλλη γλώσσα υποστηρίζει και γνωρίζεις).

 

Μπορεί εγώ να μη το έγραψα σωστά. Σε ένα κινητό Xiaomi Note 8 που έχω, όταν γράφω μηνύματα SMS ή Facebook κλπ αν πατήσω το μικρόφωνο μπορώ να του υπαγορευσω κείμενο στα Ελληνικά και να το γράψει σε μήνυμα. Στο Note 9 δε μπορώ να το κάνω.

 

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω στο Note?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί εγώ να μη το έγραψα σωστά. Σε ένα κινητό Xiaomi Note 8 που έχω, όταν γράφω μηνύματα SMS ή Facebook κλπ αν πατήσω το μικρόφωνο μπορώ να του υπαγορευσω κείμενο στα Ελληνικά και να το γράψει σε μήνυμα. Στο Note 9 δε μπορώ να το κάνω.

 

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω στο Note?

 

 

Μήπως χρησιμοποιείς το gboard ή κάποιο παρόμοιο πληκτρολόγιο στο xiaomi? Γιατί αυτό έχει να κάνει με τις γλώσσες που υποστηρίζει το πληκτρολόγιο στην φωνητική υπαγόρευση.

Υπήρχε βέβαια και μια επιλογή «google» στη φωνητική πληκτρολόγηση (στις ρυθμίσεις της συσκευής, γλώσσα και εισαγωγή), αλλά δεν θυμάμαι αν έκανε αυτό ακριβώς που θέλεις.

Κάνε μια δοκιμή και αν δεν δουλέψει κατεβάζεις το gboard που υποστηρίζει σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...