Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε περίπτωση που περάσω την γερμανική μέσω Odin επειδή βαρέθηκα να περιμένω τι επιπτώσεις θα έχει; Το δικό μου είναι eur.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θέμα με το DΕΧ υπάρχει.

 

Σε μένα δε συνδέεται πλεόν κατευθείαν από το κινητό σε monitor με HDMI και ούτε υπάρχει το εικονίδιο του DEX στο MENU.

 

Αντίθετα στο laptop συνδέεται χωρίς πρόβλημα.

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα και εγω την ενημερωση με το νεο ui 2.1
Εντυπώσεις;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εγώ δεν είδα κάτι συναρπαστικό.... αδιάφορη γενικά...

Link to comment
Share on other sites

Έγινε λίγο πιο γρήγορο ή η ιδέα μου είναι;

Πάει καλύτερα πάντως σε ρολάρισμα.

Κυλάει πιο ομαλά.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έγινε λίγο πιο γρήγορο ή η ιδέα μου είναι;

Πάει καλύτερα πάντως σε ρολάρισμα.

Κυλάει πιο ομαλά.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συμφωνώ είναι πιο σβέλτη η συσκευή. Επίσης πολλές αλλαγές στη κάμερα αλλά θέλει δοκιμές. Εγώ την πέρασα και έκανα format μετά. Το πληκτρολόγιο ρε παιδιά πως πηγαίνει τέρμα κάτω; μου αφήνει κενό.

 

Edit: Το βρήκα. Θέλει απενεργοποίηση το βελάκι. 47304b414f8c0a37aef78f7db9a2513a.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το DeX μέσω απλού καλωδίου υποστηρίζεται μόνο στο android 10. Από τη στιγμή που είσαι με android 9 πρέπει να κάνεις αναβάθμιση σε 10.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ, όπως και τα υπόλοιπα παιδιά. Με τις απαντήσεις σας, ξεκόλλησε το μυαλό μου και θυμήθηκα ότι στο κλεμμένο κινητό είχα την έκδοση 10.

Την πέρασα εχθές με το odin και σήμερα τσουπ βγήκε και νέια. Την έβαλα και αυτή. Το DeX παίζει μια χαρά.

Edited by plati
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο φαουλτ και μεγάλο.

Άλλαξαν κάτι και δεν έχει ελληνικά η φωνητική πληκτρολογιση.

Θα το βρω αλλα σε ενα επαγγελματικό τηλέφωνο δεν του αλλάζεις τις ρυθμίσεις με update.

 

Βασικά σε ένα επαγγελματικό τηλέφωνο και σε τηλέφωνο που δεν είναι επαγγελματικό δεν του πειράζεις τις ρυθμίσεις. Βρήκα τη φωνητική πληκτρολόγηση επέλεξε ξανά την Google όπως το είχα αλλά δεν εννοείται την ώρα που το χρειάζομαι να ψάχνω να βρίσκω και να ρυθμίζω κάτι που ήδη ξέρω πως έπρεπε να λειτουργεί όπως το είχα εγώ και όχι όπως θέλει Samsung.

Λάθος πολύ μεγάλο για μένα αυτό

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Όντως. Αφαίρεσαν τη φωνητική πληκτρολόγηση μέσω Google και έχουν μόνο της Samsung η οποία δεν υποστηρίζει ελληνικά.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα 2 ερωτήσεις

 

Το ui 2.1 είναι ίδιο παντού; σε διάφορα video στο youtube βλέπω περισσότερες λειτουργίες από αυτές που έχουμε πάρει εμείς.

 

Το DEX δε λειτουργεί σε σύνδεση καλωδίου με monitor και πάνω στο ψάξιμο με οδήγησε στο samsung DEX page απ όπου με οδήγησε σε κατέβασμα DEX patch και στη συνέχεια ζητάει να Enroll using Bluetooth για να συνδεθεί στο Knox depoyment απ όπου μου λέει οτι το τηλέφωνό μου δεν είναι configured for Knox Cloud Service και να κάνω register στο Samsung Knox Portal κτλ κτλ κτλ όπου ευτυχώς εκεί η διαδικασία κολλάει και δε γίνετια η δουλεία μου γιατί αλλίως θα σας έπριζα κάι άλλο.

 

Αποτέλεσμα να μην έχω DEX on cable (με Android 10 για να σας προλάβω). Και να πέιςότι δεν είχα; απλά κάποια μέρα απλά σταμάτησα να έχω. ΑΑ!! και η πλάκα έιναι ότι το Samsung DEX το έχει εγκατεστημένο στο NOTE 9 ενώ το εικονίδιό του δε βρίσκεται στο menu με τα εικονίδια.

 

Είναι εκπληκτικό πόσο εύκολα τα κάνει όλα χάλια η Sammy κάθε φορά. όπως πχ που έβγαλε ελληνική φωνητική πληκτρολόγηση έτσι απλά επειδή μπορεί. Τι να πέι κανείς δε ξέρω να βρίζω και Κορεάτικα. Έλεος κάπου.

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε Αυστριακο η 2.1

Μικρές οι αλλαγές αλλά όχι τίποτα ουσιώδες.

Τώρα το AR αδιάφορο για εμένα προσωπικά.

Απλά η μπαταρία φεύγει σαν νεράκι η μου φαίνεται;

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο φαουλτ και μεγάλο.

Άλλαξαν κάτι και δεν έχει ελληνικά η φωνητική πληκτρολογιση.

Θα το βρω αλλα σε ενα επαγγελματικό τηλέφωνο δεν του αλλάζεις τις ρυθμίσεις με update.

 

Βασικά σε ένα επαγγελματικό τηλέφωνο και σε τηλέφωνο που δεν είναι επαγγελματικό δεν του πειράζεις τις ρυθμίσεις. Βρήκα τη φωνητική πληκτρολόγηση επέλεξε ξανά την Google όπως το είχα αλλά δεν εννοείται την ώρα που το χρειάζομαι να ψάχνω να βρίσκω και να ρυθμίζω κάτι που ήδη ξέρω πως έπρεπε να λειτουργεί όπως το είχα εγώ και όχι όπως θέλει Samsung.

Λάθος πολύ μεγάλο για μένα αυτό

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όντως. Αφαίρεσαν τη φωνητική πληκτρολόγηση μέσω Google και έχουν μόνο της Samsung η οποία δεν υποστηρίζει ελληνικά.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Υπάρχει φωνητική πληκτρολόγηση στα ελληνικά. Ρυθμίσεις- Γενική διαχείριση- Γλώσσα και εισαγωγή - πληκτρολόγιο οθόνης - Διαχείριση πληκτρολογίων, και απενεργοποιούμε την φωνητική εισαγωγή Samsung και ενεργοποιούμε την φωνητική πληκτρολόγηση Google.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα το Dex από περιέργεια. Μια χαρά δουλεύει στο δεκαετή υπολογιστή της εργασίας μου. Κάποιο άλλο θέμα θεωρώ πως έχει ο συμφορουμίτης παραπάνω. Edited by ioa_pap
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει φωνητική πληκτρολόγηση στα ελληνικά. Ρυθμίσεις- Γενική διαχείριση- Γλώσσα και εισαγωγή - πληκτρολόγιο οθόνης - Διαχείριση πληκτρολογίων, και απενεργοποιούμε την φωνητική εισαγωγή Samsung και ενεργοποιούμε την φωνητική πληκτρολόγηση Google.
Ευχαριστώ!!

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα το Dex από περιέργεια. Μια χαρά δουλεύει στο δεκαετή υπολογιστή της εργασίας μου. Κάποιο άλλο θέμα θεωρώ πως έχει ο συμφορουμίτης παραπάνω.

 

Καλησπέρα,

Συμφωνώ μαζί σου ούτε εγώ έχω θέμα σε σύνδεση με υπολογιστή. Σε απ'ευθείας σύνδεση NOTE 9 με HDMI σε monitor έχω δυστυχώς. Και το κακό είναι ότι δεν είχα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το πρώτο φαουλτ και μεγάλο.

Άλλαξαν κάτι και δεν έχει ελληνικά η φωνητική πληκτρολογιση.

Θα το βρω αλλα σε ενα επαγγελματικό τηλέφωνο δεν του αλλάζεις τις ρυθμίσεις με update.

 

Βασικά σε ένα επαγγελματικό τηλέφωνο και σε τηλέφωνο που δεν είναι επαγγελματικό δεν του πειράζεις τις ρυθμίσεις. Βρήκα τη φωνητική πληκτρολόγηση επέλεξε ξανά την Google όπως το είχα αλλά δεν εννοείται την ώρα που το χρειάζομαι να ψάχνω να βρίσκω και να ρυθμίζω κάτι που ήδη ξέρω πως έπρεπε να λειτουργεί όπως το είχα εγώ και όχι όπως θέλει Samsung.

Λάθος πολύ μεγάλο για μένα αυτό

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε νιώθω. Δυστυχώς κάποιες ενέργειες της Sammy είναι ακριβώς έτσι όπως τα λές. Και χωρίς να υπάρχει λόγος

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Το dex μέσω υπολογιστή μου δουλεύει κανονικότητα, όπως πριν.

Μέσω hdmi στην τηλεόραση, επίσης το ίδιο όπως πριν, χωρίς καμία διαφορά. Μόνο να σημειώσω ότι επειδή δε χρησιμοποιώ το αυθεντικό καλώδιο της Samsung, αλλά 3ου κατασκευαστή, αν συνδέσω μόνο το hdmi μου κάνει mirror την οθόνη του κινητού στην τηλεόραση. Για να παίξει το dex πρέπει να συνδέσω κ το καλώδιο ρεύματος, αλλά αυτό πάντα έτσι έπαιζε.

Όσον αφορά την φωνητική πλητρολόγηση, χρησιμοποιώ το Google keyboard, οπότε κ δε μου πείραξε τίποτα, συνεχίζω να έχω κανονικά ελληνική φωνητική.

Εν κατακλείδι, όλα δουλεύουν όπως πριν, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

https://drive.google.com/f...ew?usp=sharing

καλησπερα . Θα ηθελα να μαθω εαν μπορειται να μου πειτε εαν μπορω να βαλω android 10 η' γιατι δεν παιρνω αναβαθμισεις. εχει ακομη το android 9 .

Ευχαριστω .

note 9

πολωνιας EUR\EUR,EUR\XEO

N960FXXU2CSA2

Link to comment
Share on other sites

https://drive.google.com/f...ew?usp=sharing

καλησπερα . Θα ηθελα να μαθω εαν μπορειται να μου πειτε εαν μπορω να βαλω android 10 η' γιατι δεν παιρνω αναβαθμισεις. εχει ακομη το android 9 .

Ευχαριστω .

note 9

πολωνιας EUR\EUR,EUR\XEO

N960FXXU2CSA2

 

Φυσικα μπορεις παρακολουθησε εδω μολις βγει το τελευταιο πολωνικο Ιουνιου φλασαρε το με odin και θα εισαι κομπλε. ---->>>>

https://www.sammobile.com/samsung/galaxy-note9/firmware/#SM-N960F

Link to comment
Share on other sites

Το dex μέσω υπολογιστή μου δουλεύει κανονικότητα, όπως πριν.

Μέσω hdmi στην τηλεόραση, επίσης το ίδιο όπως πριν, χωρίς καμία διαφορά. Μόνο να σημειώσω ότι επειδή δε χρησιμοποιώ το αυθεντικό καλώδιο της Samsung, αλλά 3ου κατασκευαστή, αν συνδέσω μόνο το hdmi μου κάνει mirror την οθόνη του κινητού στην τηλεόραση. Για να παίξει το dex πρέπει να συνδέσω κ το καλώδιο ρεύματος, αλλά αυτό πάντα έτσι έπαιζε.

Όσον αφορά την φωνητική πλητρολόγηση, χρησιμοποιώ το Google keyboard, οπότε κ δε μου πείραξε τίποτα, συνεχίζω να έχω κανονικά ελληνική φωνητική.

Εν κατακλείδι, όλα δουλεύουν όπως πριν, χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Δοκίμασα αυτό που είπες με το ρεύμα και δούλεψε όπως θα έπρεπε. Σύνδεση NOTE 9 με HDMI monitor me hub και καλώδιο 3ου κατασκευαστή.

Στην αρχή έκανε απλά screen mirror αλλά στα notificatons υπήρχε επιλογή να συνδεθεί σε DEX και άλλη επιλογή να μπορώ να χρησιμοποιώ την οθόνη σαν touchpad. Στη συνέχεια αποσύνδεσα το ρεύμα και συνέχισε να είναι συνδεμένο στο DEX. Τέλος έβγαλα και ξαναέβαλα το HDMI και όλα καλά. Σαν η τροφορδοσία με ρεύμα να ήτνα το trigger για να επνέλθει. Αν και πλέον έχω τη δυνατότητα να το δουλέψω αυτόνομα, δε το συνηστώ γιατί η σύνδεση σε HDMI monitor καταλαλώνει πολύ μπαταρία.

 

Ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθηκαν

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...