Jump to content

Xiaomi Mi A2 (Mi 6x)


rackal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Βγήκε νέο update

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νομίζω το πρόβλημα του αισθητήρα λύθηκε

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέο update

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νομίζω το πρόβλημα του αισθητήρα λύθηκε

Το έκανα και εγώ... Νομίζω ότι είναι ακριβώς το ίδιο... δεν άλλαξε κάτι στη συχνότητα των πυρήνων... αν και εγώ δεν είχα θέμα με το bug...

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες αναγνωρίζει τον αριθμό τι εννοείς? Οτι στο μενού με τις 2 καρτες sim στην μια απο κατω εμφανιζει τον αριθμο και στην άλλη όχι? Αν εννοείς αυτό,υπάρχει στην κάθε κάρτα sim ένα πεδίο καταχώρησης αριθμού το οποίο σε κάποιες κάρτες είναι συμπληρωμένο και σε άλλες όχι (πιό συχνά είναι κενό). Συνήθως δεν μπορεί να πειραχτεί στα smartphone αλλά σε παλιά τηλέφωνα με κουμπιά υπάρχει η δυνατότητα. Είτε στη μία είτε στην άλλη περίπτωση η sim δουλεύει κανονικά και ο αριθμός φαίνεται σε αυτόν που καλείς.

Για τα δεδομένα,τσέκαρε μήπως υπάρχει κάποιο μενού ή εφαρμογή στα οποία να ειναι ρυθμισμένη η επιλογή της 2ης sim για δεδομένα. Τσέκαρε τι υπάρχει και στην προεπιλογή δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχες πρόβλημα τι περίμενες να δεις ρε φίλε; Το πρόβλημα απευθύνεται μόνο σε άτομα που είχανε τον αισθητήρα goodix.
Link to comment
Share on other sites

Εδω και λιγο καιρο εχω κι εγω το ιδιο θεμα σχετικα με τα data στην καρτα της cosmote που εχω. Αν και βαζω προεπιλογη για internet να παιρνει απο την καρτα της wind που εχω, η συσκευη μου πηγαινει κι ανοιγει τα δεδομενα με την cosmote καρτα. Αυτο το κανει οταν δεν εχει σημα το internet της προεπιλεγμενης μου καρτας. Ελεγα οτι φταιει η συσκευη μου που ειναι μια αθλια mls diamond... αλλα μηπως ειναι κανενα τρικ των εταιριων κινητης τηλεφωνιας;
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχες πρόβλημα τι περίμενες να δεις ρε φίλε; Το πρόβλημα απευθύνεται μόνο σε άτομα που είχανε τον αισθητήρα goodix.
Καλά δεν σε είπαμε και καμπούρη... λίγη ευγένια δεν βλάπτει....

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

https://androidfilehost.com/?fid=11410932744536984291

Καινούργια έκδοση TWRP (unofficial)

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενώ πριν 2 περίπου ημέρες κατέβασα αναβάθμιση ασφάλειας, τώρα και διαβάζοντας εδώ στο νήμα έκανα έλεγχο και μου κατέβασε πάλι μία ενημέρωση μεγέθους 203.0MB. Ενημέρωση ασφάλειας Οκτωβρίου. Αν και όπως έγραψα και πριν, με την προηγούμενη αναβάθμιση φαινόταν πως λύθηκε το πρόβλημα με την υπερθέρμανση των πυρήνων, θα δω σε λίγο μόλις ολοκληρωθεί και αυτή η αναβάθμιση τι γίνεται με τους πυρήνες.

Πάντως γενικά το M1 A2 το ευχαριστιέμαι πάρα πολύ και το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον το σκέφτεται. Ακόμη και με το πρόβλημα της παραπάνω θέρμανσης των πυρήνων δεν με ενοχλούσε εκτός της πιο συχνής φόρτισης της μπαταρίας σε σχέση με προηγούμενη συσκευή που είχα. Είναι πραγματικά και κυριολεκτικά «έξυπνο τηλέφωνο»

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

το α2 δεν εχει κλειδωμα εφαρμογης ωστε να μην ειναι προσβασιμη απο 'περιεργους' ?

Eφαρμογη συστηματος της Rom πχ σαν του oneplus5/6 οχι ...Mπορεις ομως απλα κατεβαζοντας μια εφαρμογη απο το playstore : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.domobile.applock&hl=el

και ακολουθωντας τις οδηγιες να εχεις κλειδωμα οποιας εφαρμογης θελεις με οποιον τροπο θελεις ακομα και με fingerprint lock που υποστηριζει αμεσα & δωρεαν...Μολις το κατεβασεις θα πας εφαρμογες & θα δωσεις ολα τα δικαιωματα (+ προσβασιμοτητα + διαχειριστης αν θελεις για να δουλευει αψογα)...

 

[screenshots της συσκευης μου με το lock app κλπ εδω δεν μπορω να ανεβασω,υπαρχουν εδω : https://photos.app.goo.gl/2HmKX8mPRM29gFAj7 ]

:respect:
Link to comment
Share on other sites

https://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=911999&st=1300#entry78157881

 

Update with the October security update.

 

In the archive, a complete firmware package and patched patched_boot.img for Magisk (if there was already a root, then just flash the patched boot into the active slot with the fastboot flash command boot patched_boot.img)

 

We do not pay attention to Invalid sparse file format errors.

 

Checked by pouring over the 14th with saving data flash_all_except_data.bat

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Για το update του Οκτωβριου -Android 8.1.0_ V9.6.15.0. ODIMIFE - Xiaomi Mi A2 υπαρχει και το Firmware για update μεσω Stock Recovery(Εικόνα OTA:1.4gb) :

 

https://4pda.ru/pages/go/?u=https%3A%2F%2Fandroid.googleapis.com%2Fpackages%2Fota-api%2Fxiaomi_jasminesprout_jasmine%2F2e24a2b6df70c2b4a3c811535b6ed360fa1c908a.zip&e=78130516

 

*(για ευκολια το μετονομαζουμε σε update.zip το στελνουμε στη συσκευη, μπαινουμε απο stock recovery & το φλασαρουμε επιλεγοντας το..Αυτο ενδεικνυται ΜΟΝΟ για οσους αντιμετωπιζουν καποιο προβλημα μεσω OTA, αλλιως δεν υπαρχει λογος να γινει ολο αυτο)

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, πριν τα δύο τελευταία updates χρησιμοποιούσα το smart lock όπου έχοντας σε κοντινή απόσταση το smartwatch amazfit pace ξεκλείδωνα τη συσκευή χωρίς δακτυλικό αποτύπωμα. Μετά την τελευταία αναβάθμιση και ενώ διαπίστωσα ότι δεν λειτουργούσε το smart lock, πήγα στις ρυθμίσεις και όταν μπαίνω στο smart lock (βάζοντας εννοείται το PIN πριν) δεν βλέπω τίποτα, λευκή οθόνη σαν να εξαφανίστηκαν μετά την αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, πριν τα δύο τελευταία updates χρησιμοποιούσα το smart lock όπου έχοντας σε κοντινή απόσταση το smartwatch amazfit pace ξεκλείδωνα τη συσκευή χωρίς δακτυλικό αποτύπωμα. Μετά την τελευταία αναβάθμιση και ενώ διαπίστωσα ότι δεν λειτουργούσε το smart lock, πήγα στις ρυθμίσεις και όταν μπαίνω στο smart lock (βάζοντας εννοείται το PIN πριν) δεν βλέπω τίποτα, λευκή οθόνη σαν να εξαφανίστηκαν μετά την αναβάθμιση.

Nαι ειναι σωστο μπορω να το επιβεβαιωσω.Λευκη οθονη με μια μαυρη γραμμη στο επανω μερος των ειδοποιησεων μετα απο την οθονη με το pin .Ειναι αδυνατο να μπεις εφοσον δεν υπαρχει λειτουργικη οθονη με τις ρυθμισεις να φαινονται...Πιθανοτατα καποιο bug σε αυτο το τελευταιο update γιατι πριν το update οκτωβριου λειτουργουσε κανονικα-σωστα & το ειχα ρυθμισει...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, πριν τα δύο τελευταία updates χρησιμοποιούσα το smart lock όπου έχοντας σε κοντινή απόσταση το smartwatch amazfit pace ξεκλείδωνα τη συσκευή χωρίς δακτυλικό αποτύπωμα. Μετά την τελευταία αναβάθμιση και ενώ διαπίστωσα ότι δεν λειτουργούσε το smart lock, πήγα στις ρυθμίσεις και όταν μπαίνω στο smart lock (βάζοντας εννοείται το PIN πριν) δεν βλέπω τίποτα, λευκή οθόνη σαν να εξαφανίστηκαν μετά την αναβάθμιση.

 

Εχει αναφερθεί και στο XDA αυτό το bug με το τελευταίο update.

Προτείνουν να πάμε Ρυθμίσεις - Security&Location - Trust Agents , να απενεργοποιήσουμε το Smart Lock , reboot , και ξανά enable

Μπαίνουμε μέσα και στο Smart Lock και επιβεβαιώνουμε οτι στο Trusted Devices είναι connected η συσκευή μας.

Edited by kontax
Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Εδω και λιγο καιρο εχω κι εγω το ιδιο θεμα σχετικα με τα data στην καρτα της cosmote που εχω. Αν και βαζω προεπιλογη για internet να παιρνει απο την καρτα της wind που εχω, η συσκευη μου πηγαινει κι ανοιγει τα δεδομενα με την cosmote καρτα. Αυτο το κανει οταν δεν εχει σημα το internet της προεπιλεγμενης μου καρτας. Ελεγα οτι φταιει η συσκευη μου που ειναι μια αθλια mls diamond... αλλα μηπως ειναι κανενα τρικ των εταιριων κινητης τηλεφωνιας;

 

Επειδη εχω ενα κινητο ενα mls,αν διαλεξεις δεδομενα κινητης,ανοιγει και cosmote και wind ανεξαρτητα τι εχεις βαλει ως προεπιλογη.

Ανοιγε με Edge ομως,γιατι την ειχα σαν 2η καρτα.

Το εχω με Cosmote/Vodafone.

Σε Xiaomi παλι,διαλεγεις καρτα και ανοιγει αυτη που θελεις.

Εχω Redmi 5 Plus 3/32.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες αναγνωρίζει τον αριθμό τι εννοείς? Οτι στο μενού με τις 2 καρτες sim στην μια απο κατω εμφανιζει τον αριθμο και στην άλλη όχι? Αν εννοείς αυτό,υπάρχει στην κάθε κάρτα sim ένα πεδίο καταχώρησης αριθμού το οποίο σε κάποιες κάρτες είναι συμπληρωμένο και σε άλλες όχι (πιό συχνά είναι κενό). Συνήθως δεν μπορεί να πειραχτεί στα smartphone αλλά σε παλιά τηλέφωνα με κουμπιά υπάρχει η δυνατότητα. Είτε στη μία είτε στην άλλη περίπτωση η sim δουλεύει κανονικά και ο αριθμός φαίνεται σε αυτόν που καλείς.

Για τα δεδομένα,τσέκαρε μήπως υπάρχει κάποιο μενού ή εφαρμογή στα οποία να ειναι ρυθμισμένη η επιλογή της 2ης sim για δεδομένα. Τσέκαρε τι υπάρχει και στην προεπιλογή δεδομένων.

 

1. Ναι, στην wind τον εμφανίζει ενώ στην Cosmote όχι. Και δεν το έχω περάσει εγώ, μόνο του το αναγνώρισε. Είναι όμως μάλλον θέμα της cosmote γιατί την δοκίμασα και σε άλλο τηλέφωνο και δεν την αναγνωρίζει ούτε εκεί.

2. Στην sim της cosmote τα δεδομένα είναι κλειστά. Δεν έχω κάποια εφαρμογή που δεν είχα και στο προηγούμενο τηλέφωνο που να ανοίγει μόνη της τα δεδομένα σε όποια sim γουστάρει. Στην προεπιλογή δεδομένων είναι επιλεγμένη η wind.

 

Ενεργοποίησα την επιλογή Data Saver, ώστε να αποκλειστούν οι εφαρμογές από το να προσπαθούν να συνδεθούν μόνες τους, για να αποκλείσω την περίπτωση που κάποια κάνει ό,τι θέλει. Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

για το 1 οντως ορισμενες καρτες της wind μπορει να τον εχουν εξαρχης ή να το αναγνωρίζουν με καποιο τροπο. Οι της κοσμοτε δεν τον εχουν/δεν τον βλεπουν. Αυτο λυνεται βαζοντας τη σιμ σε παλιο τηλεφωνο που εχει τη δυνατοτητα να καταχωρει τον αριθμο στο αναλογο πεδιο. Και καποια 3g/4g modem εχουν τετοια δυνατοτητα επισης. Περα απο θεμα εξυπηρετησης δικης σου (να βλεπεις δηλ. τον αριθμο) δεν εχει ομως καμμια χρησιμοτητα ουτε επιπτωση στη λειτουργικοτητα είτε τον γραφει είτε οχι. Μάλιστα,ειχαμε γραψει στο θεμα της wind για τα 5ψηφια παλιοτερα,οτι υπηρχε υπονοια οτι μεσω αυτου του πεδιου (οταν ειναι συμπληρωμενο το νουμερο) μπορουν οι εταιριες με τις αυξημενες χρεωσεις να το βρουν και να στελνουν sms χωρις να δωσεις συγκαταθεση. Αυτο επαναλαμβανω βεβαια οτι αποτελει υποψια,η καλυτερη λυση για τα χρεωσιμα απο 5ψηφια ειναι να ζητησεις φραγη απο τον παροχο.

Για το 2 φανταζομαι οτι ειναι απλα θεμα συσκευης,σκεφτομαι μηπως υπαρχει καποια επιλογη που να γυρναει τα δεδομενα στην αλλη καρτα (ως backup π.χ.) ή καποια ειδική ρύθμιση (στο τηλεφωνο οχι μεσα στις ιδιες τις εφαρμογες) ωστε καποιες απο αυτες να ανοιγουν για καποιο λογο την δευτερη καρτα για δεδομενα. Επειδη δεν το εχω δουλεψει το συγκεκριμενο μοντελο ομως δεν μπορω να βοηθησω παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια την παρέα.

Να ρωτήσω κάτι θέλω. Η εφαρμογή Σχόλια που έχει προ εγκαταστημένη μέσα το κινητό τι εφαρμογή είναι ;

την έχει και το δικό σας ;

θέλω να την βγάλω και δεν μπορώ

υπάρχει κάποιος τρόπος να την ξεφορτωθώ ;

Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθεί και στο XDA αυτό το bug με το τελευταίο update.

Προτείνουν να πάμε Ρυθμίσεις - Security&Location - Trust Agents , να απενεργοποιήσουμε το Smart Lock , reboot , και ξανά enable

Μπαίνουμε μέσα και στο Smart Lock και επιβεβαιώνουμε οτι στο Trusted Devices είναι connected η συσκευή μας.

Όντως το έκανα και λειτουργεί πάλι όπως πριν. Μάλιστα δεν χρειάστηκε να προσθέσω πάλι το smartwatch σαν αξιόπιστη συσκευή. Με το που τσέκαρα πάλι το smart lock στους έμπιστους παράγοντες εμφανίστηκε κανονικά το amazfit pace στις αξιόπιστες συσκευές. Σ' ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όντως το έκανα και λειτουργεί πάλι όπως πριν. Μάλιστα δεν χρειάστηκε να προσθέσω πάλι το smartwatch σαν αξιόπιστη συσκευή. Με το που τσέκαρα πάλι το smart lock στους έμπιστους παράγοντες εμφανίστηκε κανονικά το amazfit pace στις αξιόπιστες συσκευές. Σ' ευχαριστώ.

Δοκίμασε μια επανεκκίνηση της συσκευής....

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ παίδες! Σύντομα θα μπω κι εγώ στην παρέα σας :)

 

Ενδιαφέρομαι για την 6/128 έκδοση. Αξίζει να κοιτάξω αγορά από εξωτερικό; Βρήκα για παράδειγμα στο amazon.co.uk τη συγκεκριμένη έκδοση στις 240 λίρες συν μεταφορικά, στο amazon.de στα 240 ευρώ. Από σκρουτζομάγαζο όμως τη βρισκω στα 249.

 

Εκτός από αυτό, κάποια πρόταση για θήκη; Έβαλα στο μάτι αυτή και αυτή, αλλά θα ήθελα και προτάσεις από κάποιες που τυχόν έχετε χρησιμοποιήσει.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα , επειδή το ψάχνω για το θέμα της μπαταρίας , φίλος μου είπα απόψε πως με κάποιο security fix (ή κάτι τέτοιο) διορθώθηκε κάποιο bug που δούλευαν στο full κάποιοι πυρήνες και τελείωνε η μπαταρία γρηγορότερα , οπότε αυξήθηκε η αυτονομία . ισχύει κάτι τέτοιο , και τί τάξη μεγέθους (20% ή πόσο) είναι η αύξηση της αυτονομίας ? ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...