Jump to content

Xiaomi Mi A2 (Mi 6x)


rackal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά το τελευταίο update των 230 mb το finger bag όχι μόνο διορθώθηκε αλλά άλλαξε την εικόνα του τηλεφώνου. Βελτίωσε πάρα πολύ την αυτονομία της μπαταρίας (πάνω από 60%) βελτιώσε το σήμα wifi ( μένω σε 3οροφη μεζονέτα) καθώς κ τη σωστή διαχείριση της μνήμης εάν. Από τις 8 το πρωί σήμερα δουλεύω ασταμάτητα κ η μπαταρία τώρα στις 13:00 είναι στο 77% !!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Χαιρετώ παίδες! Σύντομα θα μπω κι εγώ στην παρέα σας :)

 

Ενδιαφέρομαι για την 6/128 έκδοση. Αξίζει να κοιτάξω αγορά από εξωτερικό; Βρήκα για παράδειγμα στο amazon.co.uk τη συγκεκριμένη έκδοση στις 240 λίρες συν μεταφορικά, στο amazon.de στα 240 ευρώ. Από σκρουτζομάγαζο όμως τη βρισκω στα 249.

 

Εκτός από αυτό, κάποια πρόταση για θήκη; Έβαλα στο μάτι αυτή και αυτή, αλλά θα ήθελα και προτάσεις από κάποιες που τυχόν έχετε χρησιμοποιήσει.

Τη συγκεκριμενη συσκευη δεν συμφερει απο εξω αγορα αν δεις τιμες ειναι στα ιδια σχεδον επιπεδα (δεν μιλαμε για 5 η 10 ευρω διαφορα) και αν βαλεις το χρονο που θελει να ερθει,εγγυηση κλπ...

ειχα πολλα χρονια να αγορασω συσκευη απο εδω αλλα βλεποντας τις τιμες & συνυπολλογιζοντας ολα τα υπολοιπα τη πηρα απο δω αμεσως και τελειωσε & δεν το μετανοιωσα.Αυτη τη γνωμη εχω..

απο θηκες δεν γνωριζω ουτε χρησιμοποιω ...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ παίδες! Σύντομα θα μπω κι εγώ στην παρέα σας :)

 

Ενδιαφέρομαι για την 6/128 έκδοση. Αξίζει να κοιτάξω αγορά από εξωτερικό; Βρήκα για παράδειγμα στο amazon.co.uk τη συγκεκριμένη έκδοση στις 240 λίρες συν μεταφορικά, στο amazon.de στα 240 ευρώ. Από σκρουτζομάγαζο όμως τη βρισκω στα 249.

 

Οντως δεν υπάρχει διαφορά. Σήμερα στο Banggood είχε τιμή 252 συν μεταφορικά και στο Σκρούτζ 250.

Σε αυτό το εύρος τιμής πάντος εάν παρακολουθήσεις τις προσφορές για το xiaomi pocophone F1 (64GB) μπορεί να το πάρεις στην ίδια τιμή.

Πρίν 48 ώρες είχε βγεί flash sale με 170 ευρώ.

Θέλω να πώ οτι η συσκευή είναι πολύ καλή εάν δώσεις έως 200. Απο εκεί και πάνω υπάρχουν και άλλες επιλογές.

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες! Θα προτιμήσω από εδώ. Κάτι διάβαζα σε κάποια καταστήματα πως δίνουν μόνο ένα έτος εγγύηση. Λογικά αυτά αφορούν συσκευές που έχουν εισάγει τα ίδια τα καταστήματα και όχι μέσω της infoquest, σωστά;

 

(be gentle, προφανώς είμαι άσχετος με το πως λειτουργούν τα σκρουτζομάγαζα)

 

Το poco το αποκλείω λόγω notch. Το μόνο που με ψιλοανησυχεί είναι πως επειδή γενικά στις συσκευές μου κάνω βαριά χρήση (αρκετές εφαρμογές messaging, διάφορες να τρέχουν από πίσω κ.ο.κ) ίσως έχω κολληματάκια. Αλλά είναι και μια ευκαιρία να αναθεωρήσω τον τρόπο που χρησιμοποιώ το κινητό μου ;)

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες! Θα προτιμήσω από εδώ. Κάτι διάβαζα σε κάποια καταστήματα πως δίνουν μόνο ένα έτος εγγύηση. Λογικά αυτά αφορούν συσκευές που έχουν εισάγει τα ίδια τα καταστήματα και όχι μέσω της infoquest, σωστά;

 

(be gentle, προφανώς είμαι άσχετος με το πως λειτουργούν τα σκρουτζομάγαζα)

 

Το poco το αποκλείω λόγω notch. Το μόνο που με ψιλοανησυχεί είναι πως επειδή γενικά στις συσκευές μου κάνω βαριά χρήση (αρκετές εφαρμογές messaging, διάφορες να τρέχουν από πίσω κ.ο.κ) ίσως έχω κολληματάκια. Αλλά είναι και μια ευκαιρία να αναθεωρήσω τον τρόπο που χρησιμοποιώ το κινητό μου ;)

 

Για σου φίλε

Για 2 χρόνια εγγύηση έχει αυτό το κατάστημα https://www.uniphone.gr/shop/%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1-uniphone-gr/xiaomi-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1/xiaomi-mi-a2-128gb-black-global-version/?ref=bestprice.gr δεν είναι όμως διαθέσιμο αυτήν την στιγμή

όσο αφορά την θήκη με βόλεψε πάρα πολύ αυτή https://www.tforall.gr/eshop/index.php?route=product/product&product_id=14439 απλός δίνει λίγο παραπάνο πάχος στο κινητό

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κανείς τρόπο να φύγει η μπάρα Say "Ok Google" χωρίς κάποιον launcher ;; Επίσης βλέπω ότι δεν έχει counter στα icon των apps;;;
Link to comment
Share on other sites

Μέσω adb μπορείς με τις παρακάτω εντολές.

adb shell
settings put secure sysui_nav_bar "space,recent;home;back,space"

και για επαναφορά

adb shell
settings put secure sysui_nav_bar "space,back;home;recent,space" 

 

καλημερα

μπορει καποιος που γνωριζει να γραψει την διαδικασια αναλυτικα και βημα βημα γιατι θελω και εγω να αλλαξω την θεση των κουμπιων

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μάθω που θα βρω apk για την Google camera. Θέλει κάποια διαδικασία για να γίνει εγκατάσταση; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μάθω που θα βρω apk για την Google camera. Θέλει κάποια διαδικασία για να γίνει εγκατάσταση; Ευχαριστώ.

 

Δεν το έχω το κινητό ακόμα, αλλά επειδή το έψαξα και εγώ χτες αυτό: από όσα διάβασα θέλει διαδικασία γιατί χρειάζεται να μπει το camera2 api, το οποίο δεν μπορείς να το βάλεις εντελώς stock. Στο xda υπάρχουν οδηγοί αλλά όλοι τους θέλουν τουλάχιστον ξεκλείδωμα του bootloader, κάποιοι θέλουν root, custom recovery, ή Magisk. Μια μέθοδος που βρήκα εδώ περιλαμβάνει προσωρινό root ώστε να ξεκλειδώσεις το api που χρειάζεται η gcam, και μετά βγάζεις το root για να παίρνεις κανονικά ενημερώσεις και κάνεις εγκατάσταση ένα από τα gcam apk που υπάρχουν.

 

Είναι όντως λίγο μπέρδεμα, προσωπικά δεν ξέρω αν θα το επιχειρήσω καν γιατί δεν θα θέλω να το «πειράξω» το κινητό.

 

Το τονίζω, το γράφω ενδεικτικά απλά για να έχεις μια ιδέα, περίμενε καλύτερα γνώμη και οδηγίες από κάποιον που έχει κάνει τη διαδικασία :)

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα. Θα ήθελα να μάθω που θα βρω apk για την Google camera. Θέλει κάποια διαδικασία για να γίνει εγκατάσταση; Ευχαριστώ.

 

Εδώ υπάρχουν όλα τα σχετικά apk συγκεντρωμένα... https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

 

Ωστόσο υπάρχουν αναφορές ότι στη συσκευή σου δουλεύει σωστά (ακόμα και με το κανούργιο night mode) αυτή.

 

Δεν θέλουν root, ένα απλό apk εγκαθιστάτε. Αν κάτι δεν δουλεύει σωστά ή καθόλου, πετάτε την εφαρμογή η οποία δεν κάθεται πάνω από τη μαμά κάμερα αλλά λειτουργεί σαν ξεχωριστή εφαρμογή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχουν όλα τα σχετικά apk συγκεντρωμένα... https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

 

Ωστόσο υπάρχουν αναφορές ότι στη συσκευή σου δουλεύει σωστά (ακόμα και με το κανούργιο night mode) αυτή.

 

Δεν θέλουν root, ένα απλό apk εγκαθιστάτε. Αν κάτι δεν δουλεύει σωστά ή καθόλου, πετάτε την εφαρμογή η οποία δεν κάθεται πάνω από τη μαμά κάμερα αλλά λειτουργεί σαν ξεχωριστή εφαρμογή.

 

Χμμ ενδιαφέρον, δεν το ήξερα πως μπορεί να δουλεύει και χωρίς «πείραγμα». Θα τη δοκιμάσω μόλις το στήσω :)

 

Ερώτηση, αφού έστησα λογαριασμό μου, ξαφνικά η επάνω μπάρα με τα quicksettings έγινε μαύρη, όπως στα αριστερά σε αυτή την τυχαία φωτό:

 

android-8.1-dark-100743593-large.jpg

 

Έχει ιδέα κάποιος πως μπορώ να τη γυρίσω σε άσπρη όπως είναι στο Oreo; Δοκίμασα να αλλάξω την ώρα μήπως έχει σχέση, αλλά παρέμεινε μαύρη.

 

Edit: τελικά έχει να κάνει με το wallpaper, στις σκούρες εικόνες μαυρίζει, στις ανοιχτές μένει άσπρο :)

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν ενεργοποιηθεί το api2...δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει gcam.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύει η gcam.. δοκίμασα πολλές εκδόσεις. Κρίμα πάντως.. δεν θέλω να μπω σε διαδικασία ξεκλειδωματος.
Link to comment
Share on other sites

Χμμ μάλλον ανακάλυψα bug στην κάμερα; Χρησιμοποιώντας το shortcut του διπλού πατήματος του power από σβηστή οθόνη, καμιά φορά απλά ασπρίζει ολόκληρη η οθόνη. Πατώντας το fingerprint ξεκλειδώνει κανονικά.

 

Μπορούμε να πάρουμε full backup χωρίς root στο mi a2;;

 

Τι εννοείς φουλ; Ρυθμίσεις, sms κ.λπ. και εγκατάσταση εφαρμογών και ρυθμίσεις αυτών (όσες τουλάχιστον έχουν ρυθμιστεί έτσι από τον προγραμματιστή τους) γίνονται έτσι κι αλλιώς backup από το Google Play. Για κάτι πιο συγκεκριμένο δεν έχω ιδέα, αλλά αμφιβάλλω αν backup επιπέδου nandroid π.χ. μπορεί να γίνει χωρίς root. Καλού κακού όμως ρώτησε κι εδώ μήπως ξέρει κανείς :)

 

Edit: κάποια πρώτα σχόλια... αποφάσισα να «ρισκάρω» να του περάσω ό,τι εφαρμογές είχα και στο 10ρι, και αν δω πως βαραίνει και πως μου τρώει τη μπαταρία θα τις αραιώσω λίγο. Δεν χρειάστηκε καν. Πλήρη φόρτιση γύρω στις 2 χτες βράδυ, 14 ώρες μετά είμαι στο 70% με 2 ώρες οθόνη και υπολειπόμενη χρήση 1 ημέρα και 19 ώρες! Ένα 8ωρο δεν έκανα χρήση βέβαια (WiFi, ΒΤ, όλα ανοιχτά) αλλά και πάλι, τόσο «φορτωμένο» που το έχω δεν το περίμενα.

 

Screenshot πως παίρνουμε;; Δοκίμασα power και volume- και δεν δουλεύει.

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Παιδιά, 4G+ έχετε (Cosmote) με την συγκεκριμένη συσκευή;

Επίσης, έχει καταφέρει κανείς να ενεργοποιήσει το VoLTE ή VifiCalling;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Παιδιά, 4G+ έχετε (Cosmote) με την συγκεκριμένη συσκευή;

Επίσης, έχει καταφέρει κανείς να ενεργοποιήσει το VoLTE ή VifiCalling;

 

Εχω το mi a2 lite και δεν έχει volte & wificalling ούτε 4G+! Πιστεύω πως ούτε σε αυτό γίνεται!

Η cosmote προσφέρει την υπηρεσία σε Samsung μοντέλα που φοράνε το λογισμικό της, και σε ορισμένα huawei!

Επίσης και στα κρυφα μενού που μπήκα έχει την ρύθμιση, αλλά δεν κάνει κάτι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Screenshot πως παίρνουμε;; Δοκίμασα power και volume- και δεν δουλεύει.

 

Στο mi a2 lite έτσι βγάζει! Αλλά και σε αυτό με τον ίδιο τρόπο αναφέρεται απο πολλούς ότι βγάζει!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να πάρουμε full backup χωρίς root στο mi a2;;

Οχι σε καμια συσκευη.Δεν χρειαζεται root οπωσδηποτε αλλα μια recovery...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ενα κινητό απο ένα σκρουτζομαγαζο, αλλά λόγω προβλημάτων και μη επισκευής του, ζήτησα αντικατάσταση αλλά όχι ίδια μάρκα και κατέληξα σε αυτό απο όσα είχε (κυρίως λόγω global version)!

Καλά έκανα ; Διότι διαβάζω εδω και το θέμα των πυρήνων και σκέφτομαι μήπως έκανα βλακεία;

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά το VoLTE στο Α2.

:-)

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά το VoLTE στο Α2.

:-)

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το έχει σαν επιλογή ;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου έχει έρθει νέα ενημέρωση... μήπως είναι beta;

Ναι ειναι beta....

https://sourceforge.net/projects/others/files/MiA2/

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...