Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Nikon έχει prime φακό με 180€ για DX μηχανές που μπορείς να βρεις επίσης σε οικονομική τιμή. Τον 35mm f/1.8G για παράδειγμα. Δίνω ένα link με κάποια samples του συγκεκριμένου φτηνού prime φακού.

 

https://pixelpeeper.com/lenses/?lens=13142

 

Και όποιος θέλει ας μου πει ότι βγάζει καλύτερες φωτογραφίες με όποιο Huawei, Samsung ή Oneplus. Η φωτογραφική στα κινητά ήταν πάντα το τυράκι για αυτούς που δεν ξέρουν πραγματικά από φωτογραφία. Ότι αμφισβητούν κάποιοι την άποψη του Σκούλου για την φωτογραφία πραγματικά με προσπερνάει. Αλλά μάλλον δεν έχουν ιδέα ούτε ποιος είναι ούτε από πραγματική τεχνική φωτογραφίας. Καλύτερα να βλέπουμε τι μας αρέσει στα χαρακτηριστικά ενός smartphone κ να κρίνει ο καθένας τι τον βολεύει. Άλλος θέλει ταχύτητα, άλλος θέλει design, άλλος θέλει κάμερα. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε ένα smartphone. Ζυγίζουμε και διαλέγουμε. Οπότε ας αφήσουμε τα vs και ας επικεντρωθουμε στις λειτουργίες αυτού του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί, μόλις παραλάβαμε από την DHL. Πανέμορφο. Εντυπώσεις στο άλλο thread.

Απλά δεν είχε στο πακέτο την κλασική απόδειξη της 1+. Άλλος την βρήκε ή οχι?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η Nikon έχει prime φακό με 180€ για DX μηχανές που μπορείς να βρεις επίσης σε οικονομική τιμή. Τον 35mm f/1.8G για παράδειγμα. Δίνω ένα link με κάποια samples του συγκεκριμένου φτηνού prime φακού.

 

https://pixelpeeper.com/lenses/?lens=13142

 

Και όποιος θέλει ας μου πει ότι βγάζει καλύτερες φωτογραφίες με όποιο Huawei, Samsung ή Oneplus. Η φωτογραφική στα κινητά ήταν πάντα το τυράκι για αυτούς που δεν ξέρουν πραγματικά από φωτογραφία. Ότι αμφισβητούν κάποιοι την άποψη του Σκούλου για την φωτογραφία πραγματικά με προσπερνάει. Αλλά μάλλον δεν έχουν ιδέα ούτε ποιος είναι ούτε από πραγματική τεχνική φωτογραφίας. Καλύτερα να βλέπουμε τι μας αρέσει στα χαρακτηριστικά ενός smartphone κ να κρίνει ο καθένας τι τον βολεύει. Άλλος θέλει ταχύτητα, άλλος θέλει design, άλλος θέλει κάμερα. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε ένα smartphone. Ζυγίζουμε και διαλέγουμε. Οπότε ας αφήσουμε τα vs και ας επικεντρωθουμε στις λειτουργίες αυτού του τηλεφώνου.

διαφωνώ ριζικά. Όποτε δοκίμασα να πάρω έστω μια κομπακτ φωτογραφική μηχανή μαζί μου, ήταν πραγματικά άβολη εμπειρία. Κουβαλάς μια γκουμουτσα, όλοι σε κοιτάζουν με το που στηθείς να τραβήξεις κλπ κλπ. Εξάλλου λένε οτι η καλύτερη φωτογραφική ειναι αυτή που έχεις μαζί σου, άρα το κινητό σου

 

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κοιτάμε καν σε dslr εδώ μια καλή compact με αισθητήρα 1 ίντσας σβήνει οποιοδήποτε smartphone .

Τώρα για το παιδί παραπάνω που είναι φωτογράφος προφανώς και δεν θα το αμφισβητήσω αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που ασχολούνται έστω και ερασιτεχνικά με την φωτογραφία που κάτι καταλαβαίνουν και αυτοί .πραγματικα η άποψη του , ειδικά εκεί που λέει ότι οι νυχτερινές είναι για γέλια, είναι απλά υπερβολική . Ένα παράδειγμα , οι φωτογραφίες που έχω δει σε δείγματα είναι καλύτερες από το iphone 7 και με την λογική αυτή πρέπει να πούμε ότι η ναυαρχίδα της Apple μέχρι πριν κάποιους μήνες ήταν για γέλια , συγνώμη αλλά αυτή η άποψη δεν είναι σεβαστεί από εμένα τουλάχιστον .

Να διευκρινήσω ότι δεν είχα ποτέ op και ότι ακύρωσα παραγγελία 5t λόγω κάμερας , με το 6 περιμένω να δω τι θα γίνει με software update για να δω αν θα το πάρω . Νομίζω όμως ότι θα διορθωθεί γιατί δεν είναι θέμα αισθητήρα και ois όπως στο 5t

Link to comment
Share on other sites

Απαπαπα.. Τι είναι αυτά που λες. Τα είχες όπως εγώ η?

Σορρυ.

http://www.dimitriskoulos.com

Η δουλεια μου είναι. Σταματήστε να λέτε πράγματα άσχετα χωρίς να ξέρετε και παραπλανατε και άλλους. Δεν έχω κάτι με την oneplus. Όλα τα τηλέφωνα της τα έχω αγοράσει. Τις φώτο τις βλέπω σε καλιμπραρισμενη οθόνη στο photoshop. Χάλια. Το bokeh με προβλήματα κυρίως στα μαλλιά. Βράδυ απλά γέλασα. Και με φλας και χωρίς. Βίντεο άστα όπως είπα. Ειδικά όταν πέφτει το φως. Τώρα που το είδες εσύ ότι είναι καλύτερο από s9 plus (που το είχα και το έδωσα λόγω μπαταρίας) και από Huawei 20pro δεν ξέρω. Τέλος πάντων. Να το χαρείτε όσοι το πήρατε και ελπίζω να διορθώσουν αρκετά από τα bug με τον καιρό. Εάν ναι θα το ξανά πάρω.

Υγ.. Το βίντεο την ημέρα Οκ μια χαρά. Δεν πέθανα κιόλας. Το βράδυ όμως... Αχ.. Πολύ pixel από το ois.. Θα σας ανέβαζα να το δείτε αλλά έχω το παιδί στο κάδρο και δεν πρέπει.

Επίσης όπως είπα η μπροστινή είναι ΣΟΎΠΕΡ..

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

H επεξεργασια που κανει το p20 pro κυριως στις βραδυνες ειναι πολυ κακη.

Για να σβησει το θορυβο εφαρμοζει υπερβολικο noise reduction με αποτελεσμα

1.η φωτο να μοιαζει με παστελ

2.σβηνει πολλες λεπτομερεις

3.επιφερει αλλοιωση στα χρωματα

...αμα εχεις βραδυνες απο το εν λογω κινητο ανεβασε τες να τις δουμε

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ο @skoj εκτός από αντικειμενικός άνθρωπος (τον γνωρίζω προσωπικά) είναι κι από τους καλύτερους φωτογράφους στη χώρα μας, γι'αυτό στο θέμα φωτογραφία τον εμπιστεύομαι απόλυτα.

Πιθανόν όμως το δικό του μάτι βλέπει διαφορετικά τις φωτογραφίες απ ότι εμείς οι κοινοί θνητοί και είναι λογικό. Και σίγουρα τις στήνει και διαφορετικά.

 

Και ξαναρωταω λοιπον εγω για ποιο λογο καποιος επαγγελματιας φωτογραφος να μην παει στις κορυφαιες σε φωτογραφιες καμερες κινητων της αγορας οπως του pixel 2 xl (περαν των s9 και p20 pro)και να παει στην πιο ''budget''προταση του Oneplus6?

 

Μαλλον ορισμενοι(επαγγελματιες ή οχι)δεν γνωριζουν ισως την πιο γνωστη φραση του 'οτι πληρωνεις παιρνεις''.

 

Οσο για τις συγκρισεις με τις καμερες αναμενομενα πραγματα μιας και τα μονα πραγματα που μπορει καποιος να συγκρινει σε ενα forum με τους υπολοιπους ειναι η μπαταρια(αναλογα και με την χρηση του καθενος)και την καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και το δικό μου! Ειχαν τα κουτιά σας απόδειξη μέσα γιατι εγώ δεν βρήκα κάτι...
Την κατεβάζεις σε PDF από το site αν τη θες.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν σταματάτε το πανηγύρι με τις κάμερες? Ειλικρινά κουρασατε, αφήστε το νήμα καθαρό για εμάς που θέλουμε να διαβάσουμε κάτι επί της ουσίας για το τηλέφωνο , ημαρτον πια!

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναρωταω λοιπον εγω για ποιο λογο καποιος επαγγελματιας φωτογραφος να μην παει στις κορυφαιες σε φωτογραφιες καμερες κινητων της αγορας οπως του pixel 2 xl (περαν των s9 και p20 pro)και να παει στην πιο ''budget''προταση του Oneplus6?

 

Μαλλον ορισμενοι(επαγγελματιες ή οχι)δεν γνωριζουν ισως την πιο γνωστη φραση του 'οτι πληρωνεις παιρνεις''.

 

Οσο για τις συγκρισεις με τις καμερες αναμενομενα πραγματα μιας και τα μονα πραγματα που μπορει καποιος να συγκρινει σε ενα forum με τους υπολοιπους ειναι η μπαταρια(αναλογα και με την χρηση του καθενος)και την καμερα.

 

Δεν ισχυει αυτο οτι πληρωνεις παιρνεις.

το iphoneX εχει χιλια ευρω και οι βραδυνες του ειναι χαλια.

Επισης με την ελευση του port hdr+...τα δεδομενα εχουν αλλαξει αρδην στο τομεα της καμερας

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα πράγματα. Στο forum αυτό δε μπορούμε πλέον να συνεννοηθούμε! Ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του, προσθέτοντας και υπερβολικούς όρους μέσα, κανείς δεν μπορεί να συμφωνήσει με κανέναν και η ανοησία πάει σύννεφο.

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν. Τα P20 pro και iPhone X για τα 900αρια και τα 1200αρια που ζητάνε, στο κομμάτι της κάμερας, είναι απαράδεκτα! Αν και όποτε πέσουν οι τιμές τους στα 500-560 ευρώ, το συζητάμε.

 

Από τα 260-280 μέχρι τα 550 ευρώ, οι κάμερες των Mi Note 3, Mi 6, Mi Mix 2S και OnePlus 6, είναι ότι πρέπει! Ειδικά από εταιρίες που δεν έχουν τα δις, τους μηχανικούς και τους Devs για να δώσουν βαρύτητα στο κομμάτι αυτό. Δεν μιλάω για S8 και S9+ που έπεσαν οι τιμές τους (για το δεύτερο όχι ακόμα στα 550 ευρώ) επειδή αναφέρομαι σε αρχικές τιμές. Μπορεί όποιος θέλει φυσικά να πάει και σε αυτά.

 

Θεωρώ ότι όταν πληρώνεις τα παραπάνω ποσά της τάξεως των 300 έως 550 ευρώ, ξέρεις τι να περιμένεις και που πας. Δεν μιλάμε πλέον για εποχές μετριότητας όπως ήταν τα Xiaomi πριν 4 η 5 χρόνια. Μιλάμε για κάμερες άνω του μετρίου και σε κάποιες συνθήκες εφάμιλλες με αυτές των επωνύμων ναυαρχιδων.

 

Τώρα κάτι ορολογίες του τύπου "για γέλια", "για κλάματα", "μετριότητες" και "για τα μπάζα", ειδικά από "φωτογράφους"είναι όντως για γέλια! Με τι τις συγκρίνουμε; Με DSLR; Ε εκεί όλα τα smartphones ειναι κατώτερα των προσδοκιών. Με λίγα λόγια. Να έδινε κάποιος σήμερα 1200 ευρώ η 900 ευρώ και να μην τον ικανοποιούσε η κάμερα, να αποδεχόμουν τις παραπάνω φράσεις. Να δίνει κάποιος όμως τα μισά και να ζητάει θαύματα (όταν θαύματα κάνουν οι συσκευές αυτές μέχρι τα 500), είναι λίαν επιεικώς απαράδεκτος.

 

Όσο για το ποιοι είναι επαγγελματιες φωτογράφοι εδώ μέσα, "μου το είπανε", "το άκουσα", "το διάβασα", "το ξέρω το παιδί", μου θυμίζουν την μαθήτρια στην Βουλή που μιλούσε για αεροψεκασμούς και όταν την ρώτησαν που τα στηρίζει όλα αυτά, είπε επί λέξη "έχω φίλο που τα ψάχνει αυτά" :p

 

Καλό σας απόγευμα!

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας πρόβλημα με την κάμερα? Συνέχεια μου κρασαρει με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί το face unlock και να κολλάει γενικά στο ξεκλείδωμα το κινητό. Επίσης όταν συμβαίνει αυτό παρατηρώ ότι δεν λειτουργεί κ το rotate της οθόνης.

 

Έχω δοκιμάσει να κάνω clear cashe της εφαρμογής της κάμερας αλλά μόνο με restart της συσκευής επανέρχεται.

Επίσης κάνω clear cashe και από recovery αλλά πάλι μετά από λίγη ώρα που δουλεύει μια χαρά, το πρόβλημα επανέρχεται.

Έχω δοκιμάσει να ξαναστήσω από την αρχή το κινητό σαν καινούρια συσκευη αλλά πάλι μου εμφανίζεται μετα από λίγο το πρόβλημα.

Τώρα είμαι σε φάση όπου αποκλείω μια μια της εφαρμογές που χρησιμοποιούν την κάμερα για να δω μήπως κάποια από αυτές την μπλοκάρει.

 

Υπάρχει πιθανότητα να είναι hardware πρόβλημα ?

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο οτι πληρωνεις παιρνεις.

το iphoneX εχει χιλια ευρω και οι βραδυνες του ειναι χαλια.

Επισης με την ελευση του port hdr+...τα δεδομενα εχουν αλλαξει αρδην στο τομεα της καμερας

 

Υπαρχει ενας βασικος λογος ξερεις που γενικα οταν μιλαμε για android κινητα δεν αναφερουμε Iphone,γιατι αυτα το μονο μετρο συγκρισης που εχουν ειναι...αλλα iphone λογω ios.

 

Βεβαια δεν γινεται να λεμε οτι η καμερα του iphone x ειναι χαλια οταν ειναι το μοναδικο κινητο της αγορας που τραβαει 4κ 60fps επ απειρο(ή οσο αντεχει ο χωρος του κινητου τελος παντων).Και σιγουρα τα χρηματα που ζηταει δεν τα ζηταει μονο για την καμερα.

 

Για το oneplus6 η καλυτερη κουβεντα για την καμερα(φωτογραφια και video)ειναι η λεξη καλη.Οχι κορυφαια,οχι κακη/ασχημη,αλλα καλη,οπως ακριβως ηταν και περυσι με τα 5 και 5τ.

Το μονο μου παραπονο προσωπικα και στο 5τ και στο 6 ειναι η αχρηστη δευτερη καμερα που επελεξαν.10φορες να ηταν wide camera(lg)ή εστω telephoto οπως στο 5ρι,παρα να μου εχεις ειδικη καμερα μονο για πορτραιτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας πρόβλημα με την κάμερα? Συνέχεια μου κρασαρει με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί το face unlock και να κολλάει γενικά στο ξεκλείδωμα το κινητό. Επίσης όταν συμβαίνει αυτό παρατηρώ ότι δεν λειτουργεί κ το rotate της οθόνης.

 

Έχω δοκιμάσει να κάνω clear cashe της εφαρμογής της κάμερας αλλά μόνο με restart της συσκευής επανέρχεται.

Επίσης κάνω clear cashe και από recovery αλλά πάλι μετά από λίγη ώρα που δουλεύει μια χαρά, το πρόβλημα επανέρχεται.

Έχω δοκιμάσει να ξαναστήσω από την αρχή το κινητό σαν καινούρια συσκευη αλλά πάλι μου εμφανίζεται μετα από λίγο το πρόβλημα.

Τώρα είμαι σε φάση όπου αποκλείω μια μια της εφαρμογές που χρησιμοποιούν την κάμερα για να δω μήπως κάποια από αυτές την μπλοκάρει.

 

Υπάρχει πιθανότητα να είναι hardware πρόβλημα ?

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

αν ήταν θέμα hardware δεν θα έστρωνε με restart

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας πρόβλημα με την κάμερα? Συνέχεια μου κρασαρει με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί το face unlock και να κολλάει γενικά στο ξεκλείδωμα το κινητό. Επίσης όταν συμβαίνει αυτό παρατηρώ ότι δεν λειτουργεί κ το rotate της οθόνης.

 

Έχω δοκιμάσει να κάνω clear cashe της εφαρμογής της κάμερας αλλά μόνο με restart της συσκευής επανέρχεται.

Επίσης κάνω clear cashe και από recovery αλλά πάλι μετά από λίγη ώρα που δουλεύει μια χαρά, το πρόβλημα επανέρχεται.

Έχω δοκιμάσει να ξαναστήσω από την αρχή το κινητό σαν καινούρια συσκευη αλλά πάλι μου εμφανίζεται μετα από λίγο το πρόβλημα.

Τώρα είμαι σε φάση όπου αποκλείω μια μια της εφαρμογές που χρησιμοποιούν την κάμερα για να δω μήπως κάποια από αυτές την μπλοκάρει.

 

Υπάρχει πιθανότητα να είναι hardware πρόβλημα ?

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Μιλησε με την oneplus μηπως χρειαστει να το επιστρεψεις πισω μιας και εισαι εντος των 14ημερων αν δεν κανω λαθος να σου στειλουν αλλο σφραγισμενο.

Link to comment
Share on other sites

όταν είχα το ίδιο θέμα στο 3 ήταν κάτι από software και αν θυμάμαι καλά ήταν κάτι από το magisk
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Μιλησε με την oneplus μηπως χρειαστει να το επιστρεψεις πισω μιας και εισαι εντος των 14ημερων αν δεν κανω λαθος να σου στειλουν αλλο σφραγισμενο.
Αυτό μάλλον θα κάνω!

 

@johny_pl όλα είναι στοκ στη συσκευή. Δεν έχω πειράξει τιποτα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν σταματάτε το πανηγύρι με τις κάμερες? Ειλικρινά κουρασατε, αφήστε το νήμα καθαρό για εμάς που θέλουμε να διαβάσουμε κάτι επί της ουσίας για το τηλέφωνο , ημαρτον πια!

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συμφωνώ,έλεος,τσουρέκια μας τα έχετε κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μπορώ να βάλω στις εφαρμογές αριθμό όταν έχω ειδοποίηση;πχ.viber 1καιψκατι ακόμα μπορώ να βλέπω το υπόλοιπο της μπαταρίας με ποσοστό;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μάλλον θα κάνω!

 

@johny_pl όλα είναι στοκ στη συσκευή. Δεν έχω πειράξει τιποτα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Δοκίμασε μια σε safe mode. Κράτα πατημένο το power button και όταν εμφανιστεί το μενού πάτα πάνω στο κόκκινο κουμπί (power off) και κράτα το πατημένο για μερικά δευτερόλεπτα,μετά επέλεξε οκ

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μπορώ να βάλω στις εφαρμογές αριθμό όταν έχω ειδοποίηση;πχ.viber 1καιψκατι ακόμα μπορώ να βλέπω το υπόλοιπο της μπαταρίας με ποσοστό;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το ποσοστό της μπαταρίας θα έρθει στο επόμενο update.
Link to comment
Share on other sites

Με ποιον οδηγο εχετε ρουταρει,οσοι ρουταρατε?Με το unofficial recovery?

Εχω κατεβασει το toolkit αλλα δεν εμπιστευομαι

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μπορώ να βάλω στις εφαρμογές αριθμό όταν έχω ειδοποίηση;πχ.viber 1καιψκατι ακόμα μπορώ να βλέπω το υπόλοιπο της μπαταρίας με ποσοστό;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για αριθμό σε ειδοποιήσεις μόνο με nova launcher. Ο μαμά launcher έχει απλά τις κουκίδες.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

ένα βίντεο που εξηγεί αν είναι αδιάβροχο η όχι. πολύ καλή ποιότητα κατασκευής

 

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...