Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω ένα Α6000 με Pie Oxygen OS.

Έτσι ήρθε από Κίνα.

Θέλω να βάλω μια εφαρμογή (της Shell) και δεν μου τη βγάζει συμβατή.

Αντιλαμβάνομαι ότι είναι θέμα region επειδή δεν έχω το Α6003.

Η συσκευή μου όμως δεν ήρθε Hydrogen OS, αλλά με Oxygen.

Ξέρεις κανείς τι πρέπει να φλασάρω για να έχω free region?

Είμαι στοκ, ξεκλείδωτο και rooted.

 

Στο παλιό HTC μου γινόμουν SuperCid. Εδώ τι χρειάζομαι.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι ισχύει με την εφαρμογή ARcore από την Google? Μόλις έκανα την αναβάθμιση σε 9.0.4 και μου έβγαλε ενημέρωση
#never settle down
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι ισχύει με την εφαρμογή ARcore από την Google? Μόλις έκανα την αναβάθμιση σε 9.0.4 και μου έβγαλε ενημέρωση
Εφαρμογή της google για επαυξημένη πραγματικότητα είναι. Προσωπικά την θεωρώ περιττή και την έστειλα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα Α6000 με Pie Oxygen OS.

 

Έτσι ήρθε από Κίνα.

 

Θέλω να βάλω μια εφαρμογή (της Shell) και δεν μου τη βγάζει συμβατή.

 

Αντιλαμβάνομαι ότι είναι θέμα region επειδή δεν έχω το Α6003.

 

Η συσκευή μου όμως δεν ήρθε Hydrogen OS, αλλά με Oxygen.

 

Ξέρεις κανείς τι πρέπει να φλασάρω για να έχω free region?

 

Είμαι στοκ, ξεκλείδωτο και rooted.

 

 

 

Στο παλιό HTC μου γινόμουν SuperCid. Εδώ τι χρειάζομαι.

Η εφαρμογή είναι συμβατή με Pie?

Δοκίμασες με κάποιο VPN?

 

Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πότε δεν χρειαζόταν αφαίρεση magisk. Φλασάρεις απευθείας την ρομ μέσω twrp και καπάκι το twrp. Κάνεις επανεκκίνηση στο twrp και φλασάρεις magisk και επανεκκίνηση κανονική... Μετά είσαι κομπλέ.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ποια έκδοση του blu_spark είναι κατάλληλη; Η v. 9.91?

 

Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα Α6000 με Pie Oxygen OS.

 

Έτσι ήρθε από Κίνα.

 

Θέλω να βάλω μια εφαρμογή (της Shell) και δεν μου τη βγάζει συμβατή.

 

Αντιλαμβάνομαι ότι είναι θέμα region επειδή δεν έχω το Α6003.

 

Η συσκευή μου όμως δεν ήρθε Hydrogen OS, αλλά με Oxygen.

 

Ξέρεις κανείς τι πρέπει να φλασάρω για να έχω free region?

 

Είμαι στοκ, ξεκλείδωτο και rooted.

 

 

 

Στο παλιό HTC μου γινόμουν SuperCid. Εδώ τι χρειάζομαι.

 

Ποια έκδοση oxygen έχεις; Αφού το έχεις ξεκλειδωτο γιατί δεν φλασαρεις από recovery την τελευταία έκδοση μήπως και λυθεί το θέμα.

 

You tapatalking to me?

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα Α6000 με Pie Oxygen OS.

Έτσι ήρθε από Κίνα.

Θέλω να βάλω μια εφαρμογή (της Shell) και δεν μου τη βγάζει συμβατή.

Αντιλαμβάνομαι ότι είναι θέμα region επειδή δεν έχω το Α6003.

Η συσκευή μου όμως δεν ήρθε Hydrogen OS, αλλά με Oxygen.

Ξέρεις κανείς τι πρέπει να φλασάρω για να έχω free region?

Είμαι στοκ, ξεκλείδωτο και rooted.

 

Στο παλιό HTC μου γινόμουν SuperCid. Εδώ τι χρειάζομαι.

 

Έχω το ίδιο ακριβώς με εσένα και παίζει άψογα η συγκεκριμένη εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αναβαθμίσω στην 9.0.4 αλλά θέλω καθαρή εγκατάσταση όλα από την αρχή και να μην πατήσει η καινούργια ρομ πάνω στην παλιά.

Επειδή στο xda δεν λένε για κανένα wipe πριν την εγκατάσταση της ρομ, σκέφτομαι να κάνω format data μετά flash το recovery από φλασακι usb >reboot >flash rom from USB otg>reboot >flash magisk from USB otg

Νομίζω ότι θα δουλέψει επειδή είχα ξαναδοκίμασε το format data αλλά έκανα reboot και χάθηκε το twrp (δεν το ήξερα ότι χάνετε, λόγο της μνήμης και των partition, σε κανένα άλλο κινητό που είχα δεν είχα τέτοιο θέμα) φοβήθηκα ότι μπρικαρα το κινητό αλλά μετά πέρασα το recovery με adb και την ρομ μέσω otg και δούλεψε. Έτσι όπως το σκέφτομαι θα δουλέψει?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αναβαθμίσω στην 9.0.4 αλλά θέλω καθαρή εγκατάσταση όλα από την αρχή και να μην πατήσει η καινούργια ρομ πάνω στην παλιά.

 

Επειδή στο xda δεν λένε για κανένα wipe πριν την εγκατάσταση της ρομ, σκέφτομαι να κάνω format data μετά flash το recovery από φλασακι usb >reboot >flash rom from USB otg>reboot >flash magisk from USB otg

 

Νομίζω ότι θα δουλέψει επειδή είχα ξαναδοκίμασε το format data αλλά έκανα reboot και χάθηκε το twrp (δεν το ήξερα ότι χάνετε, λόγο της μνήμης και των partition, σε κανένα άλλο κινητό που είχα δεν είχα τέτοιο θέμα) φοβήθηκα ότι μπρικαρα το κινητό αλλά μετά πέρασα το recovery με adb και την ρομ μέσω otg και δούλεψε. Έτσι όπως το σκέφτομαι θα δουλέψει?

Εννοείται θα δουλέψει! Κάνεις boot με adb την twrp, μετά εγκαθιστάς twrp από το twrp, reboot σε twrp, εγκαθιστάς ρομ και twrp και magisk (αν θες root) και reboot στο σύστημα και είσαι κομπλέ. Πάντως προς γνώση και να μην κάνεις καθαρή εγκατάσταση το μόνο που χρειάζεται είναι να κάνεις απλά wipe cache μετά την εγκατάσταση μέσω του recovery και θα είναι κομπλέ! Καθαρή εγκατάσταση χρειάζεται μόνο όταν θα αλλάξεις τελείως έκδοση Android. Όλα τα updates τώρα που παίρνουμε είναι στην πραγματικότητα minor updates που προσφέρουν optimizations και features και όχι αλλαγή στον γενικό κώδικα του Android. Παρεμπιπτόντως έχει βελτιωθεί απίστευτα πολύ η stand by κατανάλωση μπαταρίας αφού σε 8 ώρες ύπνο έχασα μόνο 2% μπαταρία με όλα ανοιχτά από εκεί που έχανα γύρω στο 4-5% και χθες έφτασα εύκολα 7 ώρες οθόνη με 15% υπόλοιπο, μια sim και όλα ανοιχτά.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται θα δουλέψει! Κάνεις boot με adb την twrp, μετά εγκαθιστάς twrp από το twrp, reboot σε twrp, εγκαθιστάς ρομ και twrp και magisk (αν θες root) και reboot στο σύστημα και είσαι κομπλέ. Πάντως προς γνώση και να μην κάνεις καθαρή εγκατάσταση το μόνο που χρειάζεται είναι να κάνεις απλά wipe cache μετά την εγκατάσταση μέσω του recovery και θα είναι κομπλέ! Καθαρή εγκατάσταση χρειάζεται μόνο όταν θα αλλάξεις τελείως έκδοση Android. Όλα τα updates τώρα που παίρνουμε είναι στην πραγματικότητα minor updates που προσφέρουν optimizations και features και όχι αλλαγή στον γενικό κώδικα του Android. Παρεμπιπτόντως έχει βελτιωθεί απίστευτα πολύ η stand by κατανάλωση μπαταρίας αφού σε 8 ώρες ύπνο έχασα μόνο 2% μπαταρία με όλα ανοιχτά από εκεί που έχανα γύρω στο 4-5% και χθες έφτασα εύκολα 7 ώρες οθόνη με 15% υπόλοιπο, μια sim και όλα ανοιχτά.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Minor οσο και μικρά να είναι σε αλλαγές, άμα περνάς 3,4 μαζεύονται κατάλοιπα.

Φυσικά και υπάρχει διαφορά αν κάνεις καθαρή εγκατάσταση.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ για την απάντηση. Πάντως εμείς που είμαστε ροοτ και πρέπει να περνάμε όλη την ρομ απο twrp νομίζω καλό θα είναι να κάνουμε κάποιο καθαρισμό πριν. Άλλο να περνάς μόνο το update που είναι 300mb πχ και άλλο όλη την ρομ 2+gb
Link to comment
Share on other sites

Για εμάς που δεν είμαστε ρουτ υπάρχει κάποιος γρήγορος τρόπος για επαναφορά εφαρμογών σε περίπτωση επαναφοράς δεδομένων;
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η ενημέρωση για 9.0.4. Μου έβγαλε μήνυμα αν την κάνω εγκατάσταση θα γίνει unroot. Τι πρέπει να κάνω για την σωστή εγκατάσταση?
Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6/how-to/official-oxygenos-5-1-5-ota-oneplus-6-t3794232

 

Ακολουθησε τα βηματα απο το 3ο ποστ.

Θα κατεβασεις τη ρομ απο το 2ο ποστ οχι απο το μενου που κανει ελενχο για αναβαθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6/how-to/official-oxygenos-5-1-5-ota-oneplus-6-t3794232

 

Ακολουθησε τα βηματα απο το 3ο ποστ.

Θα κατεβασεις τη ρομ απο το 2ο ποστ οχι απο το μενου που κανει ελενχο για αναβαθμισεις.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα μου βγάζει σφάλμα..λέει σφάλμα φωτογραφικής μηχανής..δεν είναι δυνατή η σύνδεση με την κάμερα..τι να κάνω;;

 

Δοκίμασες να κάνεις clear cache & data στην εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα μου βγάζει σφάλμα..λέει σφάλμα φωτογραφικής μηχανής..δεν είναι δυνατή η σύνδεση με την κάμερα..τι να κάνω;;

 

Δοκίμασε να αλλάξεις έκδοση.. https://www.apkmirror.com/apk/oneplus-ltd/oneplus-camera/oneplus-camera-3-0-16-release/

#never settle down
Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς θέμα με τα notofications? κυριώς instagram messenger.

αργοπορημένα, άλλα δεν τα εμφανίζει καν..

 

ωραια κατάσταση..

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς θέμα με τα notofications? κυριώς instagram messenger.

αργοπορημένα, άλλα δεν τα εμφανίζει καν..

 

ωραια κατάσταση..

 

Εγώ παρατήρησα πριν 1-2 μέρες ότι κάποιες φορές μου ερχόντουσαν μαζεμένα όλα οταν άνοιγα την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Σας παρακαλώ την βοήθεια σας γιατί είμαι σε απόγνωση! Πέρα από το πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις που πολλές φορές δεν έρχονται στην ώρα τους... Τις τελευταίες 3 μέρες χάνω και κλήσεις. Με καλουνε άτομα και μου λένε ότι το έχω κλειστό! Όποιος γνωρίζει κάτι ας με βοηθήσει γιατί μάλλον πάει για πέταμα το κινητό!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Σας παρακαλώ την βοήθεια σας γιατί είμαι σε απόγνωση! Πέρα από το πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις που πολλές φορές δεν έρχονται στην ώρα τους... Τις τελευταίες 3 μέρες χάνω και κλήσεις. Με καλουνε άτομα και μου λένε ότι το έχω κλειστό! Όποιος γνωρίζει κάτι ας με βοηθήσει γιατί μάλλον πάει για πέταμα το κινητό!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πριν το πετάξεις δεν του κάνεις μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων; Αν δεν πιάσει κι αυτό κι έχεις πάλι προβλήματα, υπάρχει και το service εντός εγγύησης. Τέλος, φαντάζομαι ότι έχεις δει ότι εκεί που βρίσκεσαι όταν σου λένε ότι σε έπαιρναν τηλέφωνο και τους έβγαζε ότι είναι κλειστό, έχεις σήμα κανονικά.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...