Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Σας παρακαλώ την βοήθεια σας γιατί είμαι σε απόγνωση! Πέρα από το πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις που πολλές φορές δεν έρχονται στην ώρα τους... Τις τελευταίες 3 μέρες χάνω και κλήσεις. Με καλουνε άτομα και μου λένε ότι το έχω κλειστό! Όποιος γνωρίζει κάτι ας με βοηθήσει γιατί μάλλον πάει για πέταμα το κινητό!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Κάνε μία επαναφορά πριν. Επίσης για το σήμα μήπως έχεις βάλει κομμένη κάρτα?

 

Στις ειδοποιήσεις το μόνο που έχω μια μικρή καθυστέρηση είναι το facebook.

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων έχω κάνει μια φορά χωρίς αποτέλεσμα. Από την COSMOTE με ενημερώνουν ότι δεν υπάρχει κάποιο προβλήμα με το δίκτυο. Στο σπίτι εν το μεταξύ υπάρχει άλλο ένα OnePlus 6 το οποίο έχει ακριβώς το ίδιο προβλήμα. Έχω την εντύπωση ότι εμφανίστηκε μετα την αναβάθμιση σε 9.0.4.

Η Σιμ δεν είναι κομμένη. Δεν το αντιμετωπίζει κανείς άλλος δλδ το συγκεκριμένο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων έχω κάνει μια φορά χωρίς αποτέλεσμα. Από την COSMOTE με ενημερώνουν ότι δεν υπάρχει κάποιο προβλήμα με το δίκτυο. Στο σπίτι εν το μεταξύ υπάρχει άλλο ένα OnePlus 6 το οποίο έχει ακριβώς το ίδιο προβλήμα. Έχω την εντύπωση ότι εμφανίστηκε μετα την αναβάθμιση σε 9.0.4.

 

Η Σιμ δεν είναι κομμένη. Δεν το αντιμετωπίζει κανείς άλλος δλδ το συγκεκριμένο πρόβλημα?

Το δουλεύεις δηλαδή με μια κάρτα μόνο;

Αν έχεις 2, η άλλη τι γίνεται;

 

Ποτέ δεν είχα κανένα θέμα με 2 κάρτες και είμαι ροοτ με custom kernel.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και γω ειχα ενα θεμα με τις ειδοποιήσεις με viber whatapp αλλά πήγα ρυθμίσεις-> μπαταρία-> προσαρμοστική μπαταρία και απενεργοποιησα την σχετική επιλογή. Νομίζω πως τωρα είμαι οκ

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο Viper4android όταν ακούμε μουσική μέσω ΒΤ, πρέπει στο driver status να είναι Yes ή No στο Processing?

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο Viper4android όταν ακούμε μουσική μέσω ΒΤ, πρέπει στο driver status να είναι Yes ή No στο Processing?

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Πάντα πρέπει να είναι yes όπου και να ακούς...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες είμαι σε περιοχή με χάλια σήμα και έχω δει ότι το κινητό τρώει πιο γρήγορα την μπαταρία οπότε στα στατιστικά της μπαταρίας παίζει τεράστιο ρόλο το σήμα.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κάτι που δεν είχα κάνει τόσο καιρό γιατί βαριόμουν λόγο έλλειψης χρόνου. Έκανα disable εντελώς το doze και νομίζω πως έχει τεράστια διαφορά με πριν. Δεν κλείνει εφαρμογές αν και στην 9.0.4 ήταν κάπως καλύτερη η κατάσταση.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους παιδιά είμαι σε διλημμα.. Το mi8 6/128 είναι στα 340€ περίπου ενώ το 1+ βρίσκεται στα 365€ περίπου και τα δυο αγορα από banggood.. Πραγματικά φαντάζομαι είναι premium συσκευές και οι δύο αλλά μην έχοντας δει καμία από κοντά ούτε δυστυχώς έχει κανείς από το περιβάλλον μου κάποια από τις δύο δεν έχω ιδέα τι να πάρω!

Αξίζει το 1+ το παραπάνω 30€ ??

Γενικά εσείς που τα έχετε δουλέψει τι με συμβουλεύετε;;

Πιστεύετε ότι θα υπάρξει price drop μετά την ανακοίνωση του mi9 ή την λογική ανακοίνωση του 1+ 7;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι απογοητευμένος από το 6 και την oxygen. Ήταν ότι καλύτερο και έγινε σαπίλα με την aggressive συμπεριφορά που κλείνει εφαρμογές. Ότι και να δοκίμασα πήγε στράφι, μόνο με άλλη ρομ παίζει κανονικά σαν τηλέφωνο με 8 γιγα ραμ. Δεν ξέρω τι παίζει με το μι8 αλλά της αδερφής μου το redmi note 6 παίζει πολύ καλύτερα με την μισή ραμ.

 

Για μένα μείνε μακριά από 1+ γιατί δεν έχουν διάθεση να το φτιάξουν

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου στείλει κάποιος λινκ με την τελευταία έκδοση της gcam που να δουλεύει πολύ καλά στο 6; γιατί έχω δοκιμάσει μερικές και έχουν διάφορα θέματα, μπορεί να μην έβαλα την σωστή
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου στείλει κάποιος λινκ με την τελευταία έκδοση της gcam που να δουλεύει πολύ καλά στο 6; γιατί έχω δοκιμάσει μερικές και έχουν διάφορα θέματα, μπορεί να μην έβαλα την σωστή
Ποιες δοκίμασες και τι προβλήματα είχες;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους παιδιά είμαι σε διλημμα.. Το mi8 6/128 είναι στα 340€ περίπου ενώ το 1+ βρίσκεται στα 365€ περίπου και τα δυο αγορα από banggood.. Πραγματικά φαντάζομαι είναι premium συσκευές και οι δύο αλλά μην έχοντας δει καμία από κοντά ούτε δυστυχώς έχει κανείς από το περιβάλλον μου κάποια από τις δύο δεν έχω ιδέα τι να πάρω!

Αξίζει το 1+ το παραπάνω 30€ ??

Γενικά εσείς που τα έχετε δουλέψει τι με συμβουλεύετε;;

Πιστεύετε ότι θα υπάρξει price drop μετά την ανακοίνωση του mi9 ή την λογική ανακοίνωση του 1+ 7;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας!!!

 

Σαν κάτοχος τριών κινητών της xiaomi και εδώ και 4 περίπου μήνες του one plus 6 και επειδή είχα και εγώ το αντίστοιχο δίλημμα, σου λέω εύκολα το oneplus. Το κινητό είναι ότι καλύτερο στα 350 ευρώ. Και το mi8 μια χαρά κινητό είναι σε κάμερα miui κτλ, αλλά το oneplus είναι για εμένα και αρκετό κόσμο νομίζω ένα επίπεδο πάνω. Οθόνη σίγουρα καλύτερη και η μαμά ρομ η oxygen ακόμα καλύτερη από την miui. Price drop το mi8 θα έχει σχεδόν σίγουρα. Το oneplus το 6/ 64 είχε πάει και στα 300 ευρώ από gearbest bangood αλλά σε black Friday, cyber monday κτλ. Δεν νομίζω ότι θα πέσει πάλι τόσο πολύ. Οποίο από τα δύο και αν επιλέξεις τελικά θα είσαι ικανοποιημένος αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Στα ίδια χρήματα πάντως ή σχεδόν στα ίδια εγώ θα έπαιρνα ξεκάθαρα oneplus.

Link to comment
Share on other sites

Σε θέμα κάμερας είναι τόσο καλύτερο οσο διαβαζω γενικά το mi8;;; Γιατί σε όσες συγκρίσεις καταφέρω να βγάλω κάποια άκρη(καθώς στις περισσότερες βγαίνουν ισοδύναμα) όλοι λένε για υπεροχή του mi8 ειδικά με gcam.. Εκεί είναι που σκαλωνω.. Η αλήθεια είναι είχα παραγγείλει mi8 μου έκατσε χαμένο πακέτο παιδιά και πήρα refund.. Τώρα βλέποντας το oneplus 6 8/128 σε τέτοια τιμή δλδ, κοντά στα 360 έχω πραγματικά σκαλωσει και το ψάχνω από παντού! Όταν παραγγείλα το mi8 το oneplus 6/64 έκανε πχ 380 ενώ το mi 8 6/128 340.. Δεν ξέρω ρωτάω εσάς τους ήδη κατόχους για βοήθεια.. Υπόψιν είμαι μέτριος χρήστης δεν είμαι κάποιος που θα κυνηγούσε ρομς κλπ και είμαι κάτοχος κινητού παλιατζουρας..
Link to comment
Share on other sites

Σε θέμα κάμερας είναι τόσο καλύτερο οσο διαβαζω γενικά το mi8;;; Γιατί σε όσες συγκρίσεις καταφέρω να βγάλω κάποια άκρη(καθώς στις περισσότερες βγαίνουν ισοδύναμα) όλοι λένε για υπεροχή του mi8 ειδικά με gcam.. Εκεί είναι που σκαλωνω.. Η αλήθεια είναι είχα παραγγείλει mi8 μου έκατσε χαμένο πακέτο παιδιά και πήρα refund.. Τώρα βλέποντας το oneplus 6 8/128 σε τέτοια τιμή δλδ, κοντά στα 360 έχω πραγματικά σκαλωσει και το ψάχνω από παντού! Όταν παραγγείλα το mi8 το oneplus 6/64 έκανε πχ 380 ενώ το mi 8 6/128 340.. Δεν ξέρω ρωτάω εσάς τους ήδη κατόχους για βοήθεια.. Υπόψιν είμαι μέτριος χρήστης δεν είμαι κάποιος που θα κυνηγούσε ρομς κλπ και είμαι κάτοχος κινητού παλιατζουρας..

 

Στην κάμερα νομίζω στα ίδια επίπεδα είναι, απλά το mi8 με AI ενεργοποιημενο έχει κορεσμένα χρώματα που φαίνονται εντυπωσιακά στο μάτι. Το gcam στο mi8 δεν θέλει ξεκλείδωμα bootloader και τέτοια ή είναι σαν το pocophone μπαίνει ελεύθερα ? Εδώ μπαίνει πανεύκολα και ειδικά σε χαμηλό φωτισμό κάνει πολύ καλή δουλειά. Σε συνθήκες καλού φωτισμού είναι πολύ κοντά με την στοκ κάμερα. Σαν κάτοχος κινητού παλιατζουρας όπως λες και εσύ θα σου φανούν και τα δύο υπεροπλα!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτή MGC_6.1.021_F1_V1.4_san1ty, ποια είναι η ποιο σωστή;

 

MGC_6.1.021_BSG_Arnova_TlnNeun_1.2_Final αυτή χρησιμοποιώ εγώ και μου φαίνεται μια χαρά. Δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη αλλά είναι καλή. Ας πει όποιος έχει να προτείνει κάποια καλύτερη.

Edited by Arian13
Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6/how-to/official-oxygenos-5-1-5-ota-oneplus-6-t3794232

 

Ακολουθησε τα βηματα απο το 3ο ποστ.

Θα κατεβασεις τη ρομ απο το 2ο ποστ οχι απο το μενου που κανει ελενχο για αναβαθμισεις.

 

Έκανα αυτά που λέει το ποστ αλλά όταν το έκανα την πρώτη επανεκκίνηση που λέει για να δεις αν υπάρχει ακομη το twrp, δεν το είχα και γενικά (λογικό) δεν είμαι ρουτ. Όταν προσπάθησα να ξανά εγκαταστήσω το twrp όπως το είχα κάνει και την πρώτη φορά (όπως το κάνουν στο βιντεάκι στο YouTube οι xda) μόλις πάει να κάνει εκκίνηση λίγο πριν μου ζητήσει τους κωδικούς για την σιμ κάνει απενεργοποίηση μόνο του. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;

Edited by JimmyTrelas
Link to comment
Share on other sites

Στην κάμερα νομίζω στα ίδια επίπεδα είναι, απλά το mi8 με AI ενεργοποιημενο έχει κορεσμένα χρώματα που φαίνονται εντυπωσιακά στο μάτι. Το gcam στο mi8 δεν θέλει ξεκλείδωμα bootloader και τέτοια ή είναι σαν το pocophone μπαίνει ελεύθερα ? Εδώ μπαίνει πανεύκολα και ειδικά σε χαμηλό φωτισμό κάνει πολύ καλή δουλειά. Σε συνθήκες καλού φωτισμού είναι πολύ κοντά με την στοκ κάμερα. Σαν κάτοχος κινητού παλιατζουρας όπως λες και εσύ θα σου φανούν και τα δύο υπεροπλα!!!

 

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

 

 

MGC_6.1.021_BSG_Arnova_TlnNeun_1.2_Final αυτή χρησιμοποιώ εγώ και μου φαίνεται μια χαρά. Δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη αλλά είναι καλή. Ας πει όποιος έχει να προτείνει κάποια καλύτερη.

Παντού αυτή προτείνεται ως η πιο σταθερή για το κινητό μας

 

MGC_6.1.021_BSG_Arnova_TlnNeun_1.2_Final

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αυτά που λέει το ποστ αλλά όταν το έκανα την πρώτη επανεκκίνηση που λέει για να δεις αν υπάρχει ακομη το twrp, δεν το είχα και γενικά (λογικό) δεν είμαι ρουτ. Όταν προσπάθησα να ξανά εγκαταστήσω το twrp όπως το είχα κάνει και την πρώτη φορά (όπως το κάνουν στο βιντεάκι στο YouTube οι xda) μόλις πάει να κάνει εκκίνηση λίγο πριν μου ζητήσει τους κωδικούς για την σιμ κάνει απενεργοποίηση μόνο του. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;

 

Αν δεν ήσουν με ρουταρισμενο τηλέφωνο γιατί δεν ακολούθησες τον πρώτο τρόπο?

Τώρα έχεις twrp η όχι?

Αν έχεις κάνε ένα μια εγκατάσταση πάλι τη ρομ, λογικά θα φτιάξει.

Δεν μου έχει τύχει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον είμαι με omnirom και το τηλέφωνο δείχνει πραγματικά τα δόντια του. Μέρα με νύχτα με την oos. Έχει βελτιωθεί και η omnirom, είναι απίστευτα σταθερή και γρήγορη, με καλή μπαταρία
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Με την σάπια OxygenOS
Το δακτυλικό αποτύπωμα λειτουργεί;

Εγγραφή κλήσεων κάνει;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...