Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλή χρονιά στη παρέα!

Είπα να μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία μου με το επίσημο σέρβις της Huawei.

Το πήγα πριν λίγες μέρες για αλλαγή back cover γιατι μου είχε σπάσει.

Είπα αφού το στέλνω που το στέλνω για άνοιγμα ας του κάνω και μια αλλαγή μπαταρίας γιατί κοντεύει τα 3 χρόνια χρήσης.

Προς απογοήτευση μου όμως εδώ και 3 μέρες χρήσης με την "νέα" μπαταρία δεν βλέπω καμία απολύτως διαφορά στην αυτονομία και μου μπήκαν ψιλοι στα αυτιά..

Κατέβασα λοιπόν ψάχνοντας αρκετά σε φόρουμ την εφαρμογή accu Battery η οποία μετά από 4 μέρες χρήσης της μου υπολόγισε ότι χωρητικότητα της μπαταρία μου είναι στα 3500 mAh ενώ θα πρεπε να είναι 4000..

Πιστευω ότι παρόλο που το έστειλα στο επίσημο σέρβις μάλλον με δουλέψαμε και δεν την αλλάξανε αφού δεν έχω και τρόπο να το αποδείξω άλλωστε..

Έχετε καμία ιδέα πως αλλιώς θα μπορούσα να το τσεκάρω??

 

Καταρχην οτι αλλαχτηκε θα εχει λογικα κ καποιο χαρτι με τα υλικα..Δευτερον οταν αλλαζει η μπαταρια θελει στρωσιμο..που σημαινει καποια χρηση..δηλ να ξεχασεις οτι την αλλαξες κ απλα δουλεψε την..στην αρχη οπως κ καθε καινουριο κινητο δεν κραταει καθολου..μετα απο καμια βδομαδα βλεπεις την πραγματικη αυτονομια..Τα προγραμματακια υγειας μπαταριας τετοιου τυπου δε ξερουν ΤΠΤ παραπανω απο οσα ξερει κ το κινητο σου για την μπαταρια σου..Εκτιμησεις παρεχουν,κ φυσικα αλλη μια εφαρμογη που τρωει μπαταρια ειναι..

 

Επειτα το καθε σερβις κ δη ενα αντιπροσωπειας θα σωθει απο τα μερικα ευρω μιας μπαταριας?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για το σχετικά off topic θέμα..Ήθελα να ρωτήσω αν το εν λόγο powerbank(Xiaomi Mi Powerbank 3 Pro 20000mAh) μπορεί να φορτίζει εξίσου γρήγορα όσο ο γνήσιος φορτιστής του τηλεφώνου.

Έχει τον Huawei 40w 12000mAh ενας φίλος που φορτίζει όπως και ο φορτιστής αλλά θα ήθελα παραπάνω φορτίο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για το σχετικά off topic θέμα..Ήθελα να ρωτήσω αν το εν λόγο powerbank(Xiaomi Mi Powerbank 3 Pro 20000mAh) μπορεί να φορτίζει εξίσου γρήγορα όσο ο γνήσιος φορτιστής του τηλεφώνου.

Έχει τον Huawei 40w 12000mAh ενας φίλος που φορτίζει όπως και ο φορτιστής αλλά θα ήθελα παραπάνω φορτίο.

 

κανένα powerbank δεν προσφέρει 40w εκτός από μαμά huawei και αυτό μόνο στης huawei συσκευές

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα,το ρώτησα απλά επειδή το συγκεκριμένο της xiaomi λέει ότι προσφέρει 45w μέση της θύρας type c

προσφέρει αλλα μονο σε συσκευές με qualcomm

Link to comment
Share on other sites

Άρα δε κάνει για τη δική μου συσκευή.Δηλαδη 40w μονόδρομος ο Huawei

 

κανει απλα θα δουλεύει ποιο αργα (δεν θυμαμαι στα ποσα) κατα τα αλλα ναι μονόδρομος της huawei

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

φιλοι καλημερα.

Εχω προβλημα με το p20 pro μου που επαψε να αναγνωριζει τα ενσυρματα ακουστικα. επιπλεον, ακομα χειροτερα δεν συνδεεται με το pc. το internet δεν βοηθησε. εχετε καποια ιδεα ή λυση? ευχαρτιστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

φιλοι καλημερα.

Εχω προβλημα με το p20 pro μου που επαψε να αναγνωριζει τα ενσυρματα ακουστικα. επιπλεον, ακομα χειροτερα δεν συνδεεται με το pc. το internet δεν βοηθησε. εχετε καποια ιδεα ή λυση? ευχαρτιστω πολυ

 

Εφοσον δεν συνδεεται με το PC λογικα κατι παιζει εμ την θυρα USB.

Δοκιμασε να καθαρισεις την θυρα USB, φυσημα και προσεκτικα με μια οδοντογλυφιδα, και υστερα δοκιμασε παλι.

Αν δεν διορθωθει τοτε πας για service και λογικα για αλλαγη θυρας USB.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά καλησπέρα,μόλις παρέλαβα το τηλέφωνο που το είχα στη Μιχαλακοπούλου.Με είχαν πάρει τηλέφωνο να με ρωτήσουν αν συμφωνώ να μου κάνουν επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και είπα ναι.Χρειαζεται τώρα να κάνω ξανά εγώ το ίδιο η να κάνω hard reset? Αν κάνω hard reset θα έχει πάλι την τελευταία rom που είναι περασμένη?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,μόλις παρέλαβα το τηλέφωνο που το είχα στη Μιχαλακοπούλου.Με είχαν πάρει τηλέφωνο να με ρωτήσουν αν συμφωνώ να μου κάνουν επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και είπα ναι.Χρειαζεται τώρα να κάνω ξανά εγώ το ίδιο η να κάνω hard reset? Αν κάνω hard reset θα έχει πάλι την τελευταία rom που είναι περασμένη?

 

Εφόσον θα κάνουν επαναφορά, δεν χρειάζεται να κάνεις και εσύ, εκτός και θες να κάνεις για ψυχολογικούς λόγους. Εγώ πχ όταν το πήρα μετά από αλλαγή μπαταρίας το έκανα. Ναι, μετά την επαναφορά θα έχει την τελευταία ρομ που έχει περαστεί.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Γιατι το κανουμε hard χωρις λογο..Ασε τα hard reset.. :lol:

Εφοσον εγινε επαναφορα το τηλεφωνο θα ειναι σαν εργοστασιακο.Επισης ειναι μια καλη ευκαιρια να αποφυγεις τα μπακαπ 2 ετων (η οσο εχεις το τηλ) κ να το σεταρεις καθαρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μετά από αναβάθμιση εφαρμογών έκλεινε μόνο του το viber και το gmail. Ότι και να κάνεις δε φτιάχνει. Η απάντηση είναι εδώ: https://tekdeeps.com/android-phone-users-complain-about-the-problem-of-crashing-various-apps-on-their-phones/
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το zoom στο video είναι όπως λένε τα specs μέχρι 10x; Είδα κάποια βιντεάκια και μου φάνηκε περισσότερο
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα την γνωμη σας...

Εχω το Ηuawei P20 pro και λεω να αλλαξω τηλεφωνο.

Απο την Huawei ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα δεν μπορω χωρις Google και θελω να κανω πληρωμες.

Σκεφτomai να παρω το xiaomi mi 10 T pro.

Ειναι σωστη η επιλογη μου ως αντικατασταση του P20 pro;;;

Αν εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο μεχρι 600€;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για το σχετικά off topic θέμα..Ήθελα να ρωτήσω αν το εν λόγο powerbank(Xiaomi Mi Powerbank 3 Pro 20000mAh) μπορεί να φορτίζει εξίσου γρήγορα όσο ο γνήσιος φορτιστής του τηλεφώνου.

Έχει τον Huawei 40w 12000mAh ενας φίλος που φορτίζει όπως και ο φορτιστής αλλά θα ήθελα παραπάνω φορτίο.

 

Ενημερωτικά προς όλους, το έχω και κάνει υπερταχεία φόρτιση με το καλώδιο της Huawei. Αξιόπιστη μάρκα. Το πήρα από το eshop κάτω από 20 ευρώ

https://www.skroutz.gr/s/21944166/Baseus-Starlight-Digital-Display-20000mAh-%CE%9B%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%8C.html

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση θέλω να κάνω, καθώς όσο κι αν έψαξα δε βρήκα λύση.

Λοιπόν, με το που συνδέω κάποιο usb stick ή κάρτα μνήμης με το τηλέφωνο, αυτόματα δημιουργούνται διάφοροι φάκελοι όπως φωτογραφίες, μουσικοί, ήχοι κλπ κλπ.

Θέλω να απενεργοποιώ αυτή την επιλογή αλλά δεν ξέρω πως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα στην ομαδα, το κινητο εδω και καποιες ωρες εχει σβησει και δεν αναβει, το εβαλα να φορτισει και πατωντας το power ξεκιναει η εικονα του android και μετα ξανασβηνει, το συνδεσα με υπολογιστη και εκει δεν το βλεπει το κινητο. υπαρχει καποιος τροπος να ανοιξει χωρις να χασω ολα τα αρχεια που εχω?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα. Μου έπεσε η συσκευή από το χέρι με την οθο η να σκάει στο πάτωμα οριζόντια. Η οθόνη έγινε πράσινη κτλπ. Προφανώς χάλασε. Αλλά δεν έχει σπάσει. Τι τιμές παίζουν για αλλαγή? Κάπου φθηνά για αντικατάσταση? Είναι εύκολο να κάνω τη ν αλλαγή μονος μου? Επίσης μπορώ με κάποιο τρόπο χωρίς οθόνη να πάρω τα αρχεία μου?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Δες εδώ για το mate 10 pro (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8177333#post8177333), νομίζω ότι είναι μια χαρά τιμή (η προσφορά στα 60€).

Τηλέφωνο service 2170007575, όσον αφορά το backup σύνδεσε το σε υπολογιστής και σώσε αυτά που σε ενδιαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι απλά σου χάλασε και οριακά μπορούσες να κλικάρεις επιλογή "μεταφορα αρχείων" κατά τη σύνδεση με usb, και με το Hisuite σου ζητάει να περάσεις ένα pin code.

Οπότε αν ξέρεις κάποιος άλλος να βοηθήσει σχετικά με κάποιο τρικ ή άλλου τύπου εντολή από το PC....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ποια είναι η τελευταία έκδοση firmware για το L29; Βλέπω security patch από το 2020 στο δικό μου .

Έχει φορτωμένη την C432E7R1P3.

Εν τω μεταξύ κάποιες φορές μου κολλάει ο chrome browser και δε σκρολάρει κιόλας….

Edited by zagoreos
GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ποια είναι η τελευταία έκδοση firmware για το L29; Βλέπω security patch από το 2020 στο δικό μου .

Έχει φορτωμένη την C432E7R1P3.

Εν τω μεταξύ κάποιες φορές μου κολλάει ο chrome browser και δε σκρολάρει κιόλας….

 

Τα κολληματα του Chrome σε σελιδες με βιντεο ή φωτογραφιες ειναι γενικο σε συσκευες με Android 10 και μετα.

Οταν σου κολλησει καντον σμικρυνση (στειλτον στις προσφατες) κι επειτα ανοιξε τον παλι, δεν θα χασεις την σελιδα που εισουν.

Αλλη λυση ειναι να αλλαξεις browser.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Τα κολληματα του Chrome σε σελιδες με βιντεο ή φωτογραφιες ειναι γενικο σε συσκευες με Android 10 και μετα.

Οταν σου κολλησει καντον σμικρυνση (στειλτον στις προσφατες) κι επειτα ανοιξε τον παλι, δεν θα χασεις την σελιδα που εισουν.

Αλλη λυση ειναι να αλλαξεις browser.

Ευχαριστώ, ξεκίνησα να χρησιμοποιώ τον δικό του browser.

Σε σχέση με την έκδοση του firmware, ποιο είναι το τελευταίο;

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...