Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts



Παντως με αυτο το τροπο, απο εκει που εψαχνα για κινητο καλοκαιριατικα, με Android 12 και ανανεωμενο security patch...τον βγαζουμε το χρονο ανετα! Ευγε...HUAWEI...αντεχεις ακομη.


Android 12 δε νομίζω να πήρες.

Πρέπει να έχεις EMUI 12 με Android 10.



Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Στο δίπλα topic του mate 10, αναφέρεται πως μετά την αναβάθμιση η εφαρμογή της εθνικής δε δουλεύει σωστά , μπορεί κάποιος να το τσεκάρει? Μιας και της μάνας μου δεν έχει έρθει ακόμα το uptade αν είναι να μη της το κάνω καθόλου. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nikosll said:

Στο δίπλα topic του mate 10, αναφέρεται πως μετά την αναβάθμιση η εφαρμογή της εθνικής δε δουλεύει σωστά , μπορεί κάποιος να το τσεκάρει? Μιας και της μάνας μου δεν έχει έρθει ακόμα το uptade αν είναι να μη της το κάνω καθόλου. 

Λειτουργεί κανόνικοτατα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nikosll said:

Στο δίπλα topic του mate 10, αναφέρεται πως μετά την αναβάθμιση η εφαρμογή της εθνικής δε δουλεύει σωστά , μπορεί κάποιος να το τσεκάρει? Μιας και της μάνας μου δεν έχει έρθει ακόμα το uptade αν είναι να μη της το κάνω καθόλου.

Εγω την περασα για δοκιμη, και κολλαει μερικες φορες στην οθονη εκκινησης (δεν εμφανιζει το login menu). Αν την αφησεις, το συστημα σου λεει αν θελεις να την κλεισεις, αν πατησεις ναι μετα ανοιγει κανονικα.

EDIT: το προβλημα φαινεται να λυνεται ως εξης

μενου Ρυθμισεις-Μπαταρια- Εκκινηση εφαρμογων - Nbg mobile banking και απενεργοποιεις την αυτοματη διαχειριση για αυτη την εφαρμογη.

Edited by psyched
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όσοι αναβαθμίσατε είδατε διαφορά προς το καλύτερο ή χειρότερο;

Σε συσκευή αγορασμένη από Cosmote δεν έχει έρθει ακόμα η αναβάθμιση πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, κάτοχος του κινητού 4 χρόνια τώρα, μετά το update που ήρθε και σε μένα για πρώτη φορά αντιμετωπίζω πρόβλημα με τους χάρτες της Google.

Συγκεκριμένα κάποιες φορές ίσως αργήσει να κλειδώσει σήμα στην αρχή, αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι έχει αρκετό delay στην οδήγηση. Ποτέ δεν είχα αντιμετωπίσει οποιοδήποτε πρόβλημα το gps και τώρα με έχει τρελάνει ειδικά για την οδήγηση να έχω στρίψει πχ σε μια στροφή και να στρίβει στην εφαρμογή 10"+ αργότερα.

Το αντιμετώπισε και κανείς άλλος το πρόβλημα; Και εάν ναι, έχουμε κάποια λύση; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα παιδιά. Αντιμετωπίζει κάνεις πρόβλημα με το wificall της cosmote την τελευταία περίοδο? Όπως επίσης και το volte, δουλεύει όποτε του καπνίσει. Δεν εμφανίζεται καν η ένδειξη στο σήμα πάνω αριστερά.

Όσοι αναβαθμίσατε είδατε διαφορά προς το καλύτερο ή χειρότερο;
Σε συσκευή αγορασμένη από Cosmote δεν έχει έρθει ακόμα η αναβάθμιση πάντως.
Ούτε εμένα με cosmote έχει έρθει ακόμα.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, zananiro said:

Καλημέρα παιδιά. Αντιμετωπίζει κάνεις πρόβλημα με το wificall της cosmote την τελευταία περίοδο? Όπως επίσης και το volte, δουλεύει όποτε του καπνίσει.

Ούτε εμένα με cosmote έχει έρθει ακόμα.

Καλημέρα! Στη δική μου συσκευή δεν έχω πρόβλημα. Η εναλλαγή γίνεται αμέσως μεταξύ VoWifi και VoLTE.

Δοκίμασε να ενεργοποιήσεις εκ νέου την υπηρεσία με το sms WIFICALL στο 1333.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να κάνετε ένα factory reset , η συσκευή γίνεται αρκετά αργή οποτε θέλει μια ανάσα. 
 

Βεβαια δεν πρέπει να χούμε παράπονο. Πάμε στα 5 χρόνια και της δίνουν ακόμα support , Α ρε άτιμο ban μας έριξες στα χέρια της apple.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Στη δική μου συσκευή δεν έχω πρόβλημα. Η εναλλαγή γίνεται αμέσως μεταξύ VoWifi και VoLTE.
Δοκίμασε να ενεργοποιήσεις εκ νέου την υπηρεσία με το sms WIFICALL στο 1333.
Thanks. Μάλλον θέμα router ήταν, το έκανα ένα restart και το wificall εμφανίστηκε ξανά. Θα το παρακολουθήσω.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα η αναβάθμιση σε emui 12. Αέρας ανανέωσης για το κινητό με αλλαγές στο interface και κάποιες μικρές προσθήκες κυρίως στη λειτουργία των παραθύρων. Και security patch Ιουνίου.

Και ενώ εδώ και κάποιο διάστημα κοιτάζω για άλλη συσκευή, μάλλον το κινητό δεν θέλει να με αποχωριστεί :) και μ' αυτά και μ' αυτά συνεχώς το αναβάλλω. Ο γερόλυκος μετά από τόσα χρόνια ακόμα στέκεται καλά στο ύψος των περιστάσεων. Και κάπου διάβασα ότι μέσα στο 23 θα πάρει και emui 13.





The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω το p20 pro αγορασμένο από επίσημο Ελληνικό κατάστημα κινητής. Έβαλα πριν από κάποιο καιρό την emui 12. Μεταξύ κάποιων προβλημάτων το πιο σοβαρό είναι ότι όταν κάνω κλήση σβήνει πολλές φορές η οθόνη και δεν ανάβει με το αποτύπωμα, παρά μόνο με το power button. Αν την ξαναβάλω στο αυτί δεν σβήνει. Άλλες φορές κάνω κλήση και μένει ανοιχτή, δεν σβήνει στο αυτί, παρά μόνο με το power button. Έκανα επαναφορά και το μόνο που κέρδισα ήταν ένα μπάχαλο με τις ειδοποιήσεις και καλύτερη μπαταρία! Θα έχουμε κάπιες διορθώσεις η μπαα?

Επίσης στις πληροφορίες για το τηλέφωνο χάθηκε η έκδοση android, δηλαδή δεν ξέρω τι έκδοση έχω. Πως μπορώ να το βρώ αυτό?

Link to comment
Share on other sites





Καλησπέρα παιδιά. Έχω το p20 pro αγορασμένο από επίσημο Ελληνικό κατάστημα κινητής. Έβαλα πριν από κάποιο καιρό την emui 12. Μεταξύ κάποιων προβλημάτων το πιο σοβαρό είναι ότι όταν κάνω κλήση σβήνει πολλές φορές η οθόνη και δεν ανάβει με το αποτύπωμα, παρά μόνο με το power button. Αν την ξαναβάλω στο αυτί δεν σβήνει. Άλλες φορές κάνω κλήση και μένει ανοιχτή, δεν σβήνει στο αυτί, παρά μόνο με το power button. Έκανα επαναφορά και το μόνο που κέρδισα ήταν ένα μπάχαλο με τις ειδοποιήσεις και καλύτερη μπαταρία! Θα έχουμε κάπιες διορθώσεις η μπαα?

Επίσης στις πληροφορίες για το τηλέφωνο χάθηκε η έκδοση android, δηλαδή δεν ξέρω τι έκδοση έχω. Πως μπορώ να το βρώ αυτό?



Εγώ 2-3 ημέρες που έχω την 12, δεν έχω παρατηρήσει προς το παρόν αυτά τα προβλήματα που αναφέρεις. Μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας μόνο έχω παρατηρήσει, αλλά ίσως θέλει λίγες ημέρες. Πήγαινε στην εφαρμογή my Huawei και κάνε ένα διαγνωστικό έλεγχο. Όπως το περιγράφεις μάλλον με το proximity sensor ίσως κάτι παίζει. Λογικά θα δώσει και άλλα updates, άλλωστε κάπου διάβασα ότι μέχρι το τέλος του 23 θα πάρει και emui 13.

H Android έκδοση πλέον δεν αναφέρεται στις πληροφορίες. Στην εφαρμογή device info μου βγάζει android 10. Και δεν θα μπορούσε να είναι κάτι διαφορετικό γιατί λόγω των περιορισμών που επιβλήθηκαν μέχρι android 10 έχει η συσκευή άδεια για Google services.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Στο about phone, το menu με τις πληροφορίες σχετικά με την έκδοση emui μνήμη ram κ.α., θα δεις που λέει για την έκδοση Google Play. Λογικά σου λέει 2022-08-1 Q. Το Q είναι το android Q ή αλλιώς android 10.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Στο about phone, το menu με τις πληροφορίες σχετικά με την έκδοση emui μνήμη ram κ.α., θα δεις που λέει για την έκδοση Google Play. Λογικά σου λέει 2022-08-1 Q. Το Q είναι το android Q ή αλλιώς android 10.
Το αναφέρει ως ενημέρωση λογισμικού mainline και γράφει Q όπως είπες και εσύ. Επίσης το αναφέρει τώρα που το είδα και στις Ρυθμίσεις - > Ασφάλεια - > ενημέρωση συστήματος Google pay. Γράφει ξεκάθαρα Android 10.
b396a0d67f922806608457b950388690.jpg
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, zananiro said:




 

 


Εγώ 2-3 ημέρες που έχω την 12, δεν έχω παρατηρήσει προς το παρόν αυτά τα προβλήματα που αναφέρεις. Μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας μόνο έχω παρατηρήσει, αλλά ίσως θέλει λίγες ημέρες. Πήγαινε στην εφαρμογή my Huawei και κάνε ένα διαγνωστικό έλεγχο. Όπως το περιγράφεις μάλλον με το proximity sensor ίσως κάτι παίζει. Λογικά θα δώσει και άλλα updates, άλλωστε κάπου διάβασα ότι μέχρι το τέλος του 23 θα πάρει και emui 13.

H Android έκδοση πλέον δεν αναφέρεται στις πληροφορίες. Στην εφαρμογή device info μου βγάζει android 10. Και δεν θα μπορούσε να είναι κάτι διαφορετικό γιατί λόγω των περιορισμών που επιβλήθηκαν μέχρι android 10 έχει η συσκευή άδεια για Google services.
 

 

Έκανα το τεστ, όλα εντάξει μου γράφει. Όμως το πρόβλημα με την οθόνη στις κλήσεις επιμένει. Υπάρχει κάποιος τρόπος να γυρίσω στο παλαιότερο emui? Δοκίμασα μία-δύο φορές με κάποιες οδηγίες (νομίζω από youtube), αλλά δεν τα κατάφερα. Επίσης τρώει και κάτι κολλήματα κάποιες πολύ λίγες φορές, η στο googlemaps η με το αποτύπωμα κλπ.

Μου θύμισε windows95 🙂

Edited by kostas2712
Link to comment
Share on other sites

Έκανα το τεστ, όλα εντάξει μου γράφει. Όμως το πρόβλημα με την οθόνη στις κλήσεις επιμένει. Υπάρχει κάποιος τρόπος να γυρίσω στο παλαιότερο emui? Δοκίμασα μία-δύο φορές με κάποιες οδηγίες (νομίζω από youtube), αλλά δεν τα κατάφερα. Επίσης τρώει και κάτι κολλήματα κάποιες πολύ λίγες φορές, η στο googlemaps η με το αποτύπωμα κλπ.
Μου θύμισε windows95
Μήπως έχεις ενεργοποιημένες τίποτα ρυθμίσεις κίνησης? Πήγαινε ρυθμίσεις - > δυνατότητα προσβασιμότητας - > έλεγχο κίνησης και δες εκεί τι είναι ενεργοποιημένο και τι όχι.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, zananiro said:
5 ώρες πριν, kostas2712 said:
Έκανα το τεστ, όλα εντάξει μου γράφει. Όμως το πρόβλημα με την οθόνη στις κλήσεις επιμένει. Υπάρχει κάποιος τρόπος να γυρίσω στο παλαιότερο emui? Δοκίμασα μία-δύο φορές με κάποιες οδηγίες (νομίζω από youtube), αλλά δεν τα κατάφερα. Επίσης τρώει και κάτι κολλήματα κάποιες πολύ λίγες φορές, η στο googlemaps η με το αποτύπωμα κλπ.
Μου θύμισε windows95 emoji846.png

Μήπως έχεις ενεργοποιημένες τίποτα ρυθμίσεις κίνησης? Πήγαινε ρυθμίσεις - > δυνατότητα προσβασιμότητας - > έλεγχο κίνησης και δες εκεί τι είναι ενεργοποιημένο και τι όχι.

Όλα απενεργοποιημένα είναι. Όταν είναι σβηστή η οθόνη κατά τη διάρκεια κλήσης, κάποιες φορές ανάβει μόνο με το power button, κάποιες άλλες φορές και με το αποτύπωμα, κάποιες λίγες φορές δεν σβήνει καθόλου με την κλήση. Επίσης η οθόνη δεν σβήνει σκεπάζοντας τον αισθητήρα, παρά σβήνει μόνο με το power button (κατά τη διάρκεια κλήσης πάντα). 

Edited by kostas2712
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εχει ερθει ακομα η τελευταια αναβαθμιση.
Oταν με το καλο ερθει να την περασω;;; Εχει θεματα το κινητο μετα την αναβαθμιση;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε με κάποιο τρόπο να απενεργοποιήσουμε την λήψη / ενημέρωση του emui 12? Δηλαδή να μην ψάχνει καν για την έκδοση 12. Έχω απενεργοποιήσει από τις ρυθμίσεις - αυτόματη λήψη μέσω wi-fi και ενημέρωση στη διάρκεια της νύχτας και στις επιλογές για προγραμματιστές -> αυτόματες ενημερώσεις συστήματος αλλά τίποτα. Ακόμη μου προτείνει την έκδοση 12...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nkarafo said:

Μπορούμε με κάποιο τρόπο να απενεργοποιήσουμε την λήψη / ενημέρωση του emui 12? Δηλαδή να μην ψάχνει καν για την έκδοση 12. Έχω απενεργοποιήσει από τις ρυθμίσεις - αυτόματη λήψη μέσω wi-fi και ενημέρωση στη διάρκεια της νύχτας και στις επιλογές για προγραμματιστές -> αυτόματες ενημερώσεις συστήματος αλλά τίποτα. Ακόμη μου προτείνει την έκδοση 12...

Θα πρέπει να κάνεις uninstall την εφαρμογή ενημέρωσης μέσω adb shell εντολών. Χρειάζεσαι Η/Υ για την διαδικασία αυτή. 

 

Για επιστροφή στο emui10 δοκιμάστε μέσα από το hisuite. 

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...