Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Περίμενα και εγώ την pie και μου είχε σπάσει τα νεύρα λίγο αλλά έκανα τα εξής και μου ήρθε κατευθείαν. Έβαλα την vodafone κάρτα μου στην sim 1 slot χωρίς να βάλω 2η sim. Και μόλις πάτησα για ενημέρωση μου εμφανίστηκε.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχεις δίκιο. Πριν λίγο πάτησα για ενημέρωση και δεν είχε. Πάω στο dual sim settings, κάνω disable την κάρτα της κοσμοτε και αφήνω μόνο την wind. Ξανακάνω check for updates και εμφανίστηκε η 9!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους τους φιλους !!! Ευτυχης κατοχος p20 pro. Καλως σας βρηκα
Είμαι τεχνολογικά καμένος. Παρακαλώ δείξτε κατανόηση !! :cry:
Link to comment
Share on other sites

Καλα SOT να χεις!

 

ευχαριστω πολύ ….ένα μεγαλο μπραβο για το κατατοπιστικο φορουμ και το καλοσωρισμα….:)

Είμαι τεχνολογικά καμένος. Παρακαλώ δείξτε κατανόηση !! :cry:
Link to comment
Share on other sites

Η pie στο κινητο μας αν δεν κανω λαθος ξεκινησε να διατιθεται πριν απο 1 μηνα. Στους προηγουμενους 6 μηνες , τι ακριβως περιμενες ;;;;;;;

 

Περίμενα να λάβω την αναβάθμιση νωρίτερα από αυτούς που μόλις το αγόρασαν. Και η αναβάθμιση πρέπει να κυκλοφορεί πάνω απο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως για τα updates παίζει ρόλο το custom version του παρόχου. Εμένα που έχω πάροχο cosmote, έχει custom version DT. GRC. 8.1.0.7(CT).

Όσοι έχουν άλλο παροχο έχουν και αυτοί custom version?

Κάποιος με cosmote και custom version πήρε update?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ίσως για τα updates παίζει ρόλο το custom version του παρόχου. Εμένα που έχω πάροχο cosmote, έχει custom version DT. GRC. 8.1.0.7(CT).

Όσοι έχουν άλλο παροχο έχουν και αυτοί custom version?

Κάποιος με cosmote και custom version πήρε update?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Φίλε καλησπέρα! Είχα αυτήν την custom version και δεν ερχόταν τόσες μέρες. Μόλις έκανα την διαδικασία που γράφω πιο πανω ήρθε. Απλα μόλις έγινε η εγκατάσταση μου εμφανιζε ένα μήνυμα ότι θέλει update και το custom της cosmote χωρίς όμως να βρίσκει καινούργιο. Μετά με το 9 το έκανα επαναφορά στις εργοστασιακες (μην με ρωτήσετε γιατί, εγώ θεωρώ προσωπικα ότι ψιλοκαθετε πιο "καθαρα" το καινουργιο android) και με ρωτησε αν θέλω να εγκαταστησω την νέα custom της Vodafone σε 9. Πάτησα εγκατάσταση την έβαλα και έβαλα την κοσμοτε μου στην 1 κανονικά και την voda στην 2. Λειτουργουν όλα στην cosmote και volte και vowifi άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλησπέρα! Είχα αυτήν την custom version και δεν ερχόταν τόσες μέρες. Μόλις έκανα την διαδικασία που γράφω πιο πανω ήρθε. Απλα μόλις έγινε η εγκατάσταση μου εμφανιζε ένα μήνυμα ότι θέλει update και το custom της cosmote χωρίς όμως να βρίσκει καινούργιο. Μετά με το 9 το έκανα επαναφορά στις εργοστασιακες (μην με ρωτήσετε γιατί, εγώ θεωρώ προσωπικα ότι ψιλοκαθετε πιο "καθαρα" το καινουργιο android) και με ρωτησε αν θέλω να εγκαταστησω την νέα custom της Vodafone σε 9. Πάτησα εγκατάσταση την έβαλα και έβαλα την κοσμοτε μου στην 1 κανονικά και την voda στην 2. Λειτουργουν όλα στην cosmote και volte και vowifi άψογα.

 

Οπότε υπάρχει η πιθανότητα με παροχο cosmote να μην έρχεται το update γιατί δεν υπάρχει ακόμα custom version της cosmote για την 9. Η Vodafone απ' οτι κατάλαβα έχει βγάλει για την 9, οπότε όταν μπει ως κύρια κάρτα έρχεται το update. Δυστυχώς εγώ μόνο cosmote έχω. Άρε cosmote...

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα και γω το κολπο με καρτα της wind και μου ηρθε η αναβαθμιση.....με την βασικη που εχω της κοσμοτε ακομα περιμενα.....

Μετα την εγκατασταση αν ξαναβαλω της κοσμοτε και βγαλω την wind παιζει καποιο θεμα;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε υπάρχει η πιθανότητα με παροχο cosmote να μην έρχεται το update γιατί δεν υπάρχει ακόμα custom version της cosmote για την 9. Η Vodafone απ' οτι κατάλαβα έχει βγάλει για την 9, οπότε όταν μπει ως κύρια κάρτα έρχεται το update. Δυστυχώς εγώ μόνο cosmote έχω. Άρε cosmote...

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Ναι όντως μάλλον έτσι είναι τα πράγματα. Απλά να το τονίσω παλι ότι αν κάποιος το κάνει ετσι και δει για την vodafone εγκατάσταση της custom version δεν υπάρχει κανένα προβλημα. Το δουλευει κανονικά με cosmote. Απλά μου έβαλε δυο εφαρμογές έξτρα το my vodafone και ένα vodafone start, και τις έκανα uninstall κατευθείαν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μολις εκανα και γω το κολπο με καρτα της wind και μου ηρθε η αναβαθμιση.....με την βασικη που εχω της κοσμοτε ακομα περιμενα.....

Μετα την εγκατασταση αν ξαναβαλω της κοσμοτε και βγαλω την wind παιζει καποιο θεμα;

 

Δεν υπάρχει κανένα προβλημα. Μάλλον το κόλλημα στα update όπως είπε και ο φίλος πανω είναι ότι ενώ το κινητό σου μπήκε στην σειρά βάσει IMEI, η cosmote δεν έδωσε ακόμα custom version για την 9αρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω cosmote μόνο μια sim. Φοραγα την 8 με custom DT update και πήρα κανονικά όλες τις αναβαθμίσεις στην 8. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και στην 9.το update του παροχου δεν επιρεαζει τα μελλοντικά updates της εταιρείας.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ενημερώσω ότι πλέον η 9.0.195 είναι approved για το c432. Σύμφωνα με FF.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχω γράψει και πριν ένα μήνα σχεδον, το custom update της cosmote ήρθε αμέσως μετά την αναβάθμιση σε 9!ec506485c8a777f3e9326492fc43e6ff.jpg

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα σίγουρα μια συνθήκη που πρέπει να ικανοποιείται για να έρθει το update σε pie είναι να δίνεται στη συσκευή και update του custom version του παρόχου. Δηλαδή όποιος έχει πάρει pie του έχει έρθει και αναβάθμιση του custom version με βάση τον πάροχο που είχε στη βασική κάρτα sim όταν έκανε check για update. Το imei από μόνο του δεν είναι ικανή συνθήκη να έρθει η pie.

Το ερώτημα είναι με ποιο κρητήριο δίνεται σε κάθε συσκευή το update του custom version ώστε να του έρθει η pie. Ίσως εξαρτάται από το imei. Μπέρδεμα η κατάσταση.

Μήπως παίζει ρόλο αν έχουμε σουτάρει τις εφαρμογές της cosmote και δεν έρχεται το update? Πάντως με αυτά και με αυτά, το p9 lite της γυναίκας έχει Security patch Ιανουαρίου και εγώ ακόμα Νοέμβρη...

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση το update του παροχου με την κάθε αναβάθμιση της huawei. Καμία απόλυτος. Εγώ στην 8 είχα πάρει τρεις αναβάθμισης χωρίς ενημέρωση παροχο. Κάποια στιγμή ήρθε και το update της cosmote και μετά σε κάποια άλλη στιγμή πήρα κανονικά και το επόμενο update της 8.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση το update του παροχου με την κάθε αναβάθμιση της huawei. Καμία απόλυτος. Εγώ στην 8 είχα πάρει τρεις αναβάθμισης χωρίς ενημέρωση παροχο. Κάποια στιγμή ήρθε και το update της cosmote και μετά σε κάποια άλλη στιγμή πήρα κανονικά και το επόμενο update της 8.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Για update από την 8 στην 9 αναφέρομαι που με βάση αυτά που αναφέρουν τα παιδιά το custom version παίζει ρόλο. Το imei από μόνο του δεν είναι ικανή συνθήκη να έρθει update από 8 σε 9 αφού μόλις άλλαξαν πχ σε sim της Vodafone πήραν το update σε pie αλλά και update του custom version. Δεν χρειάζεται προφανώς για κάθε update, ειδικά αν δεν αλλάζεις version του Android, να παίρνεις και update στο custom version του παρόχου.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Όντως ισχύει αυτό με την κάρτα sim άλλαξα από cosmote σε Vodafone και αμέσως μου έβγαλε την αναβάθμιση. Επιτέλους!!! f64a2286c5ac6edfbb9cb46f103c9aff.jpg

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ. Έβαλα μια ανενεργή κάρτα Q και έβγαλα την cosmote και με το που πάτησα αναζήτηση βρήκε την pie.
Link to comment
Share on other sites

Εχετε παρατηρησει χειροτερη αυτονομια σε μπαταρια με την 9 ή ειναι η ιδεα μου;

Νομιζω πως με τις ιδιες ρυθμισεις που ειχα και πριν με την 8 η μπαταρια πεφτει πιο γρηγορα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...