Jump to content

Huawei P20


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και γω πρόσφατα το αγόρασα περίπου δυο εβδομάδες, αλλά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Έρχομαι από Honor 8, οπότε είδα διαφορά σε όλους τους τομείς. Κάμερα δεν το συζητώ και ειδικά στο video με τη σταθεροποίηση. Μπαταρία δεν περίμενα τόσο μεγάλη διαφορά, με δυο κάρτες sim που χρησιμοποιώ και όλα ανοιχτά, πληροφορίες τοποθεσίας, wifi, δεδομένα εκτός σπιτιού, χαλαρά μιάμιση μέρα και 5 ώρες sot. Βέβαια η Huawei το πετυχαίνει αυτό κλείνοντας τις εφαρμογές, αλλά είναι τόσο γρήγορο που δε με απασχολεί, συν τις εφαρμογές που θέλω συνέχεια ανοιχτές τις έχω βάλει να τις κρατά ανοιχτές από τις ρυθμίσεις. Οθόνη έχει πολύ ωραία αν και θα την ήθελα λίγο πιο φωτεινή όταν είμαι κόντρα ήλιο, αν και μπορείς και πάλι να διακρίνεις.

Το Netflix ναι έχει κανονικά και FHD, στις ρυθμίσεις που έριξα μια ματιά στο Download video quality έχει επιλογή για High.

Ανθεκτικότητα που αναφέρεις, πρώτη φορά στη ζωή μου που έχει πέσει κινητό την πρώτη μέρα που το πήρα και άλλη μία φορά την αμέσως επόμενη μέρα από ένα μέτρο περίπου, ευτυχώς που είχα βάλει τη θήκη που έχει μέσα το πακέτο η οποία πάντως είναι τρομερά λεπτή και προστασία οθόνης αυτή που είχε πάνω μια απλή ζελατίνα. Δεν έπαθε τίποτα, αλλά σε γενικές γραμμές είναι και λίγο τύχη, πως θα πέσει, που θα πέσει κλπ

Συμφωνώ πάντως και με το φίλο παραπάνω στα 329 που παίζει η τιμή είναι πολύ καλό.

 

Έχεις φτιάξει τίποτα στις ρυθμίσεις με τα background apps ή το auto-sync και πιανεις τετοιο SOΤ σε 1.50 ημέρα λειτουργίας; Εμένα με ανοιχτά τα location services συνεχώς και με καμιά ώρα τηλεφωνικών κλήσεων και κανα τεταρτο βιντεο, δεν ξεπερναει τις 4 ωρες το SOT μεσα σε 1.50 μερα λειτουργίας. Για να πιασω τις 5 ωρες κλεινω Location services και πάλι αν ανοιξω λιγο το Hotspot ή δω κανα παραπανω βιντεο πέφτει γύρω στις 4 - 4+ σε 30+ ώρες λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 849
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Έχεις φτιάξει τίποτα στις ρυθμίσεις με τα background apps ή το auto-sync και πιανεις τετοιο SOΤ σε 1.50 ημέρα λειτουργίας; Εμένα με ανοιχτά τα location services συνεχώς και με καμιά ώρα τηλεφωνικών κλήσεων και κανα τεταρτο βιντεο, δεν ξεπερναει τις 4 ωρες το SOT μεσα σε 1.50 μερα λειτουργίας. Για να πιασω τις 5 ωρες κλεινω Location services και πάλι αν ανοιξω λιγο το Hotspot ή δω κανα παραπανω βιντεο πέφτει γύρω στις 4 - 4+ σε 30+ ώρες λειτουργίας.

 

Με εξαίρεση το youtube που παρακολουθώ αρκετά και το gmail που έχω βάλει να μου τα αφήνει ανοιχτά όλες τις υπόλοιπες εφαρμογές τις έχω αφήσει στο αυτόματο, ειδικά κάτι facebook, insta κλπ δε με ενδιαφέρει αν τις κλείνει, έτσι κι αλλιώς ανοίγουν πολύ γρήγορα. Hotspot δε χρησιμοποιώ, με τη φωτογραφική λιγάκι και ομιλία μισή με μία ώρα τη μέρα. Τώρα κατα τα άλλα όταν το έστησα το άφησα να κάνει όλες τις αναβαθμίσεις πριν περάσω εφαρμογές, αρχεία κλπ δε ξέρω μήπως και αυτό παίζει ρόλο. Κατα τα άλλα έχω την εντύπωση οτι το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει η ποιότητα του δικτύου. Για κύρια κάρτα, δεδομένα και ομιλία χρησιμοποιώ wind και cosmote για δεύτερη και η αλήθεια είναι σπίτι και δουλειά το σήμα της wind είναι πολύ καλό, θυμάμαι με το Honor 8 για παράδειγμα όταν είχα χρησιμοποιήσει την cosmote σαν κύρια κάρτα, για δεδομένα κυρίως, είχα δει πτώση στο sot κοντά στη μία ώρα.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Με εξαίρεση το youtube που παρακολουθώ αρκετά και το gmail που έχω βάλει να μου τα αφήνει ανοιχτά όλες τις υπόλοιπες εφαρμογές τις έχω αφήσει στο αυτόματο, ειδικά κάτι facebook, insta κλπ δε με ενδιαφέρει αν τις κλείνει, έτσι κι αλλιώς ανοίγουν πολύ γρήγορα. Hotspot δε χρησιμοποιώ, με τη φωτογραφική λιγάκι και ομιλία μισή με μία ώρα τη μέρα. Τώρα κατα τα άλλα όταν το έστησα το άφησα να κάνει όλες τις αναβαθμίσεις πριν περάσω εφαρμογές, αρχεία κλπ δε ξέρω μήπως και αυτό παίζει ρόλο. Κατα τα άλλα έχω την εντύπωση οτι το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει η ποιότητα του δικτύου. Για κύρια κάρτα, δεδομένα και ομιλία χρησιμοποιώ wind και cosmote για δεύτερη και η αλήθεια είναι σπίτι και δουλειά το σήμα της wind είναι πολύ καλό, θυμάμαι με το Honor 8 για παράδειγμα όταν είχα χρησιμοποιήσει την cosmote σαν κύρια κάρτα, για δεδομένα κυρίως, είχα δει πτώση στο sot κοντά στη μία ώρα.

 

Ευχαριστώ. Κατάλαβα μάλλον τι έφταιγε. Επηρεασμένος από τα Android 7 είχα απενεργοποιήσει την αυτόματη διαχείριση στις περισσοτερες εφαρμογές με αποτέλεσμα μάλλον να πετύχω το αντίθετο αποτέλεσμα.

Edited by Georgio81
Link to comment
Share on other sites

Και εγω που εβαλα μονος μου τζαμακι (nillkin) ετσι ακριβως ειναι!

 

Εχω ενα θεματακι τις τελευταιες ημερες με το viber...δεν μου ερχονται τα μνμ αν δεν ανοιξω την εφαρμογη! Εννοειται πως δεν εχω πειραξει τιποτα απο τις ρυθμισεις,αφου το κινητο το εχω εδω και τοσους μηνες και τοσο καιρο ετρεχε υποδειγματικα! Δοκιμασα απεγκατασταση...δοκιμασα διαγραφη cache αλλα και παλι δεν διορθωνεται...καμια ιδεα?

 

Τελικα το προβλημα στο Viber σας λυθηκε; Μου κανει κι εμενα νερα τελευταια. Ερχονται ειδοποιησεις 5-10 λεπτα αργοπορημενα. Οχι παντα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το προβλημα στο Viber σας λυθηκε; Μου κανει κι εμενα νερα τελευταια. Ερχονται ειδοποιησεις 5-10 λεπτα αργοπορημενα. Οχι παντα.

Ενω εχουν βγει αλλες δυο ενημερωσεις δυστυχως το προβλημα σε εμενα παραμενει...οτι και αν εχω δοκιμασει,απετυχε

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα αλλες φορες ερχεται στην ωρα της αλλες φορες μετα απο 10-20 λεπτα (ακομα κι αν εξακολουθει να ειναι το κινητο στην αδρανεια).
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει και το εξης: Πολλες φορες οταν ανοιγω την οθονη η φωτεινοτητα παει στιγμιαια πολυ υψηλα και μετα προσαρμοζεται στο χωρο (οταν ειμαι σε σκοτεινο περιβαλλον). Αυτο το κανει ακομα και οταν εχω απενεργοποιησει την αυτοματη φωτεινοτητα! Ετσι δουλευει ή εχει φαει κανα κολλημα; Καμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει και το εξης: Πολλες φορες οταν ανοιγω την οθονη η φωτεινοτητα παει στιγμιαια πολυ υψηλα και μετα προσαρμοζεται στο χωρο (οταν ειμαι σε σκοτεινο περιβαλλον). Αυτο το κανει ακομα και οταν εχω απενεργοποιησει την αυτοματη φωτεινοτητα! Ετσι δουλευει ή εχει φαει κανα κολλημα; Καμια ιδεα;

Ανοίγει φωτεινότητα για να σε δει η κάμερα και να ξεκλειδώσει.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ μπλε η οθόνη, πολύ κακό για τα μάτια ειδικά το βράδυ, όσο και να το ρυθμίσεις στη νυχτερινή λειτουργία δεν φεύγει το πολύ μπλε και αναγκάστηκα να κατεβάσω εφαρμογή νυχτερινής λειτουργίας.
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια απο το 100% μεχρι το 20% ειναι μπομπα κραταει 30-35 ωρες με 5 ωρες SOT αλλα απο το 20% μεχρι το 0 συναγωνιζεται τον Κεντερη. 30 λεπτα SOT το πολυ σε περιπου 1.5 ωρας λειτουργιας (στο Power Saving και χωρις κλησεις!). Αν δεν ειναι σε power saving mode, πιο γρηγορα πεφτει απο το 20% στο 0 παρα απο το 100% στο 99%!!! Εκανα ενα manual calibration 100-0-100% αλλα δεν βοηθησε.

 

Ειναι χαρακτηριστικο της γρηγορης φορτισης αυτο ή να παω να του κοιταξουν την μπαταρια αν συνεχίσει;

Edited by Georgio81
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια απο το 100% μεχρι το 20% ειναι μπομπα κραταει 30-35 ωρες με 5 ωρες SOT αλλα απο το 20% μεχρι το 0 συναγωνιζεται τον Κεντερη. 30 λεπτα SOT το πολυ σε περιπου 1.5 ωρας λειτουργιας (στο Power Saving και χωρις κλησεις!). Αν δεν ειναι σε power saving mode, πιο γρηγορα πεφτει απο το 20% στο 0 παρα απο το 100% στο 99%!!! Εκανα ενα manual calibration 100-0-100% αλλα δεν βοηθησε.

 

Ειναι χαρακτηριστικο της γρηγορης φορτισης αυτο ή να παω να του κοιταξουν την μπαταρια αν συνεχίσει;

 

Να δώσω ενα update σε περιπτωση που αντιμετωπισει αλλος παρομοιο προβλημα.

Επειδή το κινητό κλεινει κανονικά στο 2% (για προστασια της μπαταριας) φαινεται δεν ειχε γινει σωστά το πρώτο calibration που εκανα.

Αυτη τη φορά το έριξα στο 0% από το 2% ανοίγοντας τη συσκευή μεχρι να παει στο 0%, μετά το φόρτισα μεχρι το 100% και στην επομενη αποφόρτιση φαινεται η μπαταρία να ανταποκρίθηκε ομαλά από το 100% μέχρι το 5% που το εβαλα να φορτίσει. Ελπίζω να συνεχιστεί και στις επομενες.

Βεβαια όσο πεφτει η μπαταρία ο ρυθμός μείωσης αυξάνεται ελαφρώς. Ισως εχει να κανει και με το γεγονος πως από 0% εως 80% φορτιζει σε κανα 45λεπτο και από 80% εως 100% φορτιζει σε 1+ ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η .270 σήμερα, δε νομίζω να είναι τπτ ιδιαίτερο.

Έχω την αίσθηση πως είναι κατά βάση security patches Απριλίου.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα μιάμιση μέρα βγάζει αλλά κάθε φορά on/off data & wifi αλλά αν ξεχάσω το WiFi όταν είμαι σπίτι μπαταρία εξαφανίζεται χωρίς να κάνω κάτι
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η .270 σήμερα, δε νομίζω να είναι τπτ ιδιαίτερο.

Έχω την αίσθηση πως είναι κατά βάση security patches Απριλίου.

 

Όντως ειναι security patches Απριλιου. Αραγε θα παρουμε το EMUI 9.1 anytime soon?

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση στους κατόχους?? Το πήρα δώρο στον αδερφό μου, ήθελα να του στείλω κάτι φωτογραφίες μέσω bluetooth από το δικό μου κινητό (xperia xz3) και δεν μπορούσα, προσπάθησα με Nfc και πάλι δεν γινόταν. Έστειλα τις φωτογραφίες στο pc με bluetooth και πήγαν κανονικά, μετά προσπάθησα να τις στείλω από το pc στο P20 με bluetooth και πάλι δεν πήγαιναν. Έχει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση για τη μεταφορά αρχείων ξέρετε?
Vivere senza paura
Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση στους κατόχους?? Το πήρα δώρο στον αδερφό μου, ήθελα να του στείλω κάτι φωτογραφίες μέσω bluetooth από το δικό μου κινητό (xperia xz3) και δεν μπορούσα, προσπάθησα με Nfc και πάλι δεν γινόταν. Έστειλα τις φωτογραφίες στο pc με bluetooth και πήγαν κανονικά, μετά προσπάθησα να τις στείλω από το pc στο P20 με bluetooth και πάλι δεν πήγαιναν. Έχει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση για τη μεταφορά αρχείων ξέρετε?

 

Χμμμμ ειχα το ιδιο προβλημα τις προαλλες. Βασικα εστειλα κανονικα καμια 10ρια φωτο με bluetooth κ οταν πηγα να στειλω βιντεο γινοταν pair η συσκευη αλλα η μεταφορα fail... Προσπαθησα 2-3 φορες κ δεν ξανασχοληθηκα. Η αλλη συσκευη ηταν Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω αυτό το πρόβλημα πάντως και έχω μεταφέρει αρκετές φορές αρχεία..

Δεν έχω κάνει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ ειχα το ιδιο προβλημα τις προαλλες. Βασικα εστειλα κανονικα καμια 10ρια φωτο με bluetooth κ οταν πηγα να στειλω βιντεο γινοταν pair η συσκευη αλλα η μεταφορα fail... Προσπαθησα 2-3 φορες κ δεν ξανασχοληθηκα. Η αλλη συσκευη ηταν Samsung.
Μου αρέσει που τα κάνουν αυτά τα κινητά θεούς, άχρηστα είναι, να μη σχολιάσω ότι μπροστά στο Sony φαίνεται σαν φθηνό πανηγυρτζιδικο, βάλε και το bloatware... Τεσπα εύχομαι να συνέλθει, thank you!

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Vivere senza paura
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως ενεργοποιεις το spell correction; Οχι auto correction. Απλα να μου υπογραμμιζει τη λάθους λεξη και να παταω να το διορθωσω manually.

 

Καμια ιδεα παιδια με αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που τα κάνουν αυτά τα κινητά θεούς, άχρηστα είναι, να μη σχολιάσω ότι μπροστά στο Sony φαίνεται σαν φθηνό πανηγυρτζιδικο, βάλε και το bloatware... Τεσπα εύχομαι να συνέλθει, thank you!

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από άποψη κατασκευής η συσκευή είναι πολύ καλή. Σχεδόν άριστα. Από άποψη λειτουργικού έχω βρει αρκετές αδυναμίες . Με xiaomi δεν είχα καμία. Τώρα που γιγαντώνεται θα δούμε καλύτερες υλοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδη δεν υπάρχει εδω στο forum σχετικό θέμα με το p30 lite , γνωρίζει κάποιος αν διαθέτει indicator led για ειδοποιήσεις;(viber,messinger, sms κλπ)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδη δεν υπάρχει εδω στο forum σχετικό θέμα με το p30 lite , γνωρίζει κάποιος αν διαθέτει indicator led για ειδοποιήσεις;(viber,messinger, sms κλπ)

 

Νομίζω πως οπως συμβαινει με ολα τα notch σταγονας της Huawei θα ειναι στο κατω μερος της συσκευης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενω εχουν βγει αλλες δυο ενημερωσεις δυστυχως το προβλημα σε εμενα παραμενει...οτι και αν εχω δοκιμασει,απετυχε

 

Το πρόβλημα με τις ειδοποιησεις Viber δυστυχως εξακολουθει να υπαρχει. Καταλήγω πως δεν ειναι θεμα του Viber αλλά της διαχειρισης ενεργειας της συσκευης. Παρολο που αλλαξα τις ρυθμισεις σε manual διαχειριση και να δουλευει συνεχως στο background δεν ερχονται ειδοποιησεις.

Edited by Georgio81
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τις ειδοποιησεις Viber δυστυχως εξακολουθει να υπαρχει. Καταλήγω πως δεν ειναι θεμα του Viber αλλά της διαχειρισης ενεργειας της συσκευης. Παρολο που αλλαξα τις ρυθμισεις σε manual διαχειριση και να δουλευει συνεχως στο background δεν ερχονται ειδοποιησεις.

Το παρατήρησα κι εγώ..

Link to comment
Share on other sites

Με ολες τις αναβαθμισεις σε λογισμικο (πλέον), το night mode του απλου p20 ειναι παραπλήσιο των p30, pixel 2/3?

Παραμενει ανωτερο φωτογραφικα (ειδικα σε σκοτεινες ληψεις) απο S7 edge/s8 και LG G7?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...