Jump to content

Huawei P20


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.

Με την 9.1 παρατήρησε κάνεις άλλος πτώση της μπαταρίας ή είμαι ο μόνος.

Δε με βγάζει ούτε 24ωρο και βλέπω πολύ απότομη πτώση από το 20% και κάτω.

 

Στάλθηκε από το Huawei P20

 

Το παρατηρησα κι εγω. Βλεπω αρκετη μειωση στην αποδοση της μπαταριας και το παρακολουθω να δω αν ειναι μονιμο ή αν ετυχε τις τελευταιες 2-3 φορές. Σημερα το φορτισα μετά απο 8 ωρες που το ειχα βγαλει απο τον φορτιστη απο το 100% και ειχα 18% με περιπου μονο 3 ωρες SOT (!!!). Με την 9.0 ειχα 5 ωρες SOT σταθερα ενιοτε και 6 ωρες.

 

Αυτό με την αποτομη πτώση κατω απο το 20% το εχω απο την πρωτη μερα που αγορασα το κινητο - το εχω ξαναγραψει και παλαιοτερα (απο την πρωτη μερα εχω το EMUI 9.0 - πριν παω στο 9.1. Δεν το δοκιμασα ποτε το 8 για να ξερω αν ηταν καλυτερο). Η πτωση κατω του 20% βελτιωθηκε καπως αφοτου εκανα ενα calibration της μπαταριας - ακομα κατω απο το 20% πεφτει αρκετα πιο γρηγορα αλλα δεν μου κανει πλέον κατι περιεργα που απο το 20% πηγαινε στο 10% σε 2-3 λεπτα. Για να καλιμπραρεις την μπαταρια δοκιμαζεις το παρακατω:

- Πληρης αποφορτιση μεχρι να σβησει μονο του

- Ανοιγμα πριν το βαλεις στην πριζα 2-3 φορες κ το αφηνεις να κλεινει (για να παει στο 0% - οχι στο 2% που κλεινει)

- Το βαζεις στην πριζα. Αν ξεκινησει η φορτιση απο το 0% το αφηνεις να φορτισει. Αν ξεκινησει απο τιποτα 5-10-15% το βγαζεις και το ανοιγεις μεχρι να ξανακλεισεις.

- Το ξαναβαζεις στην πριζα κ επαναλαμβανεις τη διαδικασια.

- Αφοτου η φορτιση ξεκινησει επιτελους απο το 0% , το αφηνεις να φορτισει μεχρι το 100% (καλυτερα κλειστό)

- Πληρης αποφορτιση μεχρι να σβησει μονο του και μετά πληρης φορτιση μεχρι το 100%.

Edited by Georgio81
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 849
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Με την 9.1 τελικα η μπαταρια εχει επηρεαστεί πολύ αρνητικά.

 

Φόρτιση στο 100% και μέσα σε 5 ώρες και 35 λεπτά και SOT 1 ώρα και 40 λεπτά έχει πάει στο 62%... :cry: :blink:

 

Ελπίζω να βελτιωθεί σε επομενο update.

 

ΥΓ: Το εχω 4-5 μηνες το κινητο αρα δεν τιθεται θεμα παλαιοτητας της μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω παρατηρησει εγω ειναι οτι , απο 100% εως 80-90% πεφτει πολυ αργα...απο 20% και κατω πεφτει αναλογικα πιο γρηγορα.Γενικα αυτο συνεβαινε παντα...Στο 20-25% προσωπικα εγω το φορτιζω οταν ειμαι σπιτι.

Δεν ειμαι ο πιο ειδικος για να μιλησω για μπαταρια μιας και η χρηση που κανω στο κινητο ειναι πολυ μικρη αλλα δεν ειδα διαφορες με το 9.1 .

 

Αυτο το wifi ολη την νυχτα τρωει 50-60% ειναι τραγικα ανακριβες...στο σπιτι το κινητο ειναι μονιμως στο wifi .Το βραδυ απο 100% πεφτει 1-2% μεχρι το πρωι.

Τσεκαρετε ποιες εφαρμογες τρωνε την μπαταρια και δειτε μηπως εκει παιζει καμμια ιστορια και οχι απο το κινητο...

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν δεν έχεις καλό σήμα εκεί που είσαι και γι' αυτό η ετοιμότητα κυψέλης σου τρώει τόση μπαταρία.

Πάντως ούτε εγώ παρατήρησα διαφορά στην μπαταρία.

Screenshot-20190815-125914-com-huawei-systemmanager.jpg

Edited by AgMa
Φώτο
Link to comment
Share on other sites

Εμενα απο ο,τι βλεπω εχει :

 

1. Ετοιμοτητα κυψελης 25.24%

2. Οθονη 24.43% ( screen on time 3 ωρες 37 λεπτα ) -- κυριως σερφαρισμα...

 

Αυτην την στιγμη εχω 27% στην μπαταρια και τελευταια φορτιση πριν 4 μερες και 3 ωρες...Οπως ειπα κανω ελαχιστη χρηση στο τηλεφωνο... :)

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ιδικά το WiFi μόνο και μόνο που είναι συνδεδεμένο εξατμίζει 50-60% μέσα στην νύχτα ...

 

Αυτο ειναι παράλογο. Αν δεν τρώει κάποια εφαρμογη δοκιμασε να κανεις μια επαναφορα εργοστασιακων και αν συνεχισει στειλε το για αλλαγη μπαταριας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμενα απο ο,τι βλεπω εχει :

 

1. Ετοιμοτητα κυψελης 25.24%

2. Οθονη 24.43% ( screen on time 3 ωρες 37 λεπτα ) -- κυριως σερφαρισμα...

 

Αυτην την στιγμη εχω 27% στην μπαταρια και τελευταια φορτιση πριν 4 μερες και 3 ωρες...Οπως ειπα κανω ελαχιστη χρηση στο τηλεφωνο... :)

 

4 μερες και 3 ωρες ανοιχτο το κινητο και με 3.50 ωρες ανοιχτη οθονη εχεις ακομα 27% χωρις αλλη φορτιση στο ενδιάμεσο;!;! Μαλλον εγώ έχω άλλο κινητο! :lol: Ουτε την πρωτη μερα δεν ειχε τετοια αποδοση η μπαταρία!

Link to comment
Share on other sites

4 μερες και 3 ωρες ανοιχτο το κινητο και με 3.50 ωρες ανοιχτη οθονη εχεις ακομα 27% χωρις αλλη φορτιση στο ενδιάμεσο;!;! Μαλλον εγώ έχω άλλο κινητο! :lol: Ουτε την πρωτη μερα δεν ειχε τετοια αποδοση η μπαταρία!

 

Τις περισσοτερες μερες το κινητο ειναι σε stand by ολη μερα και απλα σερφαρω για μερικα λεπτα/ωρες.Αλλες μερες εχει πιο "βαρια" χρηση , οπως navigation/κλησεις/σερφαρισμα κλπ.

Οπως εχω ξαναγραψει εχω παρατηρησει οτι απο 100% εως το 80% χανει πολυ αργα.Ενω απο το 25% και κατω η μπαταρια χανει πιο γρηγορα.Η μια η αλλη στην ουσια ερχεται.Σε stand by χανει ελαχιστα , δηλ για παραδειγμα ολο το βραδυ σε stand by και με ανοιχτο wifi ζητημα να χασει 2-3% , και οταν λεμε ολο το βραδυ εννοουμε ενα γεματο 8ωρο.

Τελος το sot , screen on time ειναι λιγο σχετικο.Καποιος μπορει να σερφαρει για 3 ωρες , αλλος να παιζει fortnite.3 ωρες sot θα εχουν και οι 2 , αλλα με διαφορετικη χρηση και αρα διαφορετικη καταναλωση μπαταριας.

Οταν εγω λεω λοιπον 3 ωρες sot με αποκλειστικη χρηση σερφαρισμα , και καποιος αλλος βγαλει 3 ωρες sot με fortnite ή 3 ωρες με fortnite/κλησεις/σερφαρισμα θα καταληξουμε σε διαφορετικα νουμερα και συμπερασματα.

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Τις περισσοτερες μερες το κινητο ειναι σε stand by ολη μερα και απλα σερφαρω για μερικα λεπτα/ωρες.Αλλες μερες εχει πιο "βαρια" χρηση , οπως navigation/κλησεις/σερφαρισμα κλπ.

Οπως εχω ξαναγραψει εχω παρατηρησει οτι απο 100% εως το 80% χανει πολυ αργα.Ενω απο το 25% και κατω η μπαταρια χανει πιο γρηγορα.Η μια η αλλη στην ουσια ερχεται.Σε stand by χανει ελαχιστα , δηλ για παραδειγμα ολο το βραδυ σε stand by και με ανοιχτο wifi ζητημα να χασει 2-3% , και οταν λεμε ολο το βραδυ εννοουμε ενα γεματο 8ωρο.

Τελος το sot , screen on time ειναι λιγο σχετικο.Καποιος μπορει να σερφαρει για 3 ωρες , αλλος να παιζει fortnite.3 ωρες sot θα εχουν και οι 2 , αλλα με διαφορετικη χρηση και αρα διαφορετικη καταναλωση μπαταριας.

Οταν εγω λεω λοιπον 3 ωρες sot με αποκλειστικη χρηση σερφαρισμα , και καποιος αλλος βγαλει 3 ωρες sot με fortnite ή 3 ωρες με fortnite/κλησεις/σερφαρισμα θα καταληξουμε σε διαφορετικα νουμερα και συμπερασματα.

 

Κι εγω σερφαρισμα κανω κυριως φιλε μου και chat σε viber, whatsapp και εχω και ενα εταιρικο email που ενταξει ισως ειναι λιγο πιο βαρυ. Δεν παιζω παιχνιδια ποτε στο κινητο. Και με αυτά μου δινει περίπου 4 ωρες SOT σε 12-15 ωρες φορτισης. Αν εχω κλειστο το Location και ειμαι σε WIFI τα νουμερα ειναι λιγο καλυτερα.

Edited by Georgio81
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα υπάρχει κάποια εφαρμογή η κάποιος τρόπος να βλέπουμε την ώρα στο κινητό όταν είναι σε κατασταση αναμονής ? Από ότι διαβάζω επιλογή always on display υπάρχει μόνο στο pro .δεν μπορώ να βλέπω μόνο την ώρα ? Δεν Μ ενδιαφέρουν οι ειδοποιήσεις
Link to comment
Share on other sites

Η Huawei εχει ενεργη την AOD (always on display) μονο στις συσκευες που εχουν OLED οθονη.

Σε αυτες που δεν εχουν OLED αναγκαζεσαι να πας σε 3rd party εφαρμογη απο το PlayStore μεχρι να ερθει το EMUI 10 οπου λογο Android 10 θα πρεπει να εχει AOD σε ολες τις συσκευες ανεξαρτητου τυπου οθονης.

Η λυση της εφαρμογης απο το PlayStore θα ανεβασει κατα πολυ την καταναλωση της συσκευης.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Οκ.. ευχαριστώ...μπορείς να μου πεις κάποια εφαρμογή από το store που να λειτουργεί στο p20 ? Μ ενδιαφέρει περισσότερο η ώρα κ όχι οι ειδοποιήσεις
Link to comment
Share on other sites

Οκ.. ευχαριστώ...μπορείς να μου πεις κάποια εφαρμογή από το store που να λειτουργεί στο p20 ? Μ ενδιαφέρει περισσότερο η ώρα κ όχι οι ειδοποιήσεις

 

Εγω εχω το Mate 10 Pro οπου εχει απο μονο του AOD οποτε δεν εχω δοκιμασει καμια για να ξερω.

Παντος εγω δεν θα επρνουσα καμια απο το PlayStore λογω καταναλωσης και θα περιμενα το EMUI 10.

Τωρα εσυ μπορεις να δοκιμασεις διαφορες να δεις ποια σε βολευει ακομα μπορεις και να δεις και στο XDA forum αν προτινει καποιος καμια.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να το παρω.Αξιζει?Εχει aod?

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Tωρα φοραει την emui 9.1?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να το παρω.Αξιζει?Εχει aod?

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Tωρα φοραει την emui 9.1?

 

Δεν έχει aod (το Ρ20, το Ρ20plus νομίζω πως έχει λόγω amoled οθόνης)

Εγω από Samsung και HTC που είχα πριν προτείνω Huawei και με την σειρά Ρ με τους φακούς Leica έχω θάψει την ψηφιακή μου φωτογραφική μηχανή.

Ναι τώρα τρέχει το 9.1

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζουμε αν εχει θηκη μεσα στο κουτι του?Παντως πρεπει να ειναι πολυ αξιοπιστη και γρηγορη συσκευη.
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζουμε αν εχει θηκη μεσα στο κουτι του?Παντως πρεπει να ειναι πολυ αξιοπιστη και γρηγορη συσκευη.

 

Ναι έχει. Δεν είναι και η καλύτερη αλλά από το τίποτα... Είναι όντως δυνατό κινητό :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε!Φαινεται οτι ειναι κινητο ακομα και σημερα που θα τα κανει ολα πραγματικα καλα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απο θεματα μπορει να παρει και αυτα του p30 για παραδειγμα?

Link to comment
Share on other sites

Eγω ακομα δεν εχω παρει την 9.1

Το κινητο ειναι αγορασμενο απο vodafone, εδω Ελλαδα.

Τσεκαρω καθε μερα αλλα δεν μου εμφανιζει διαθεσιμη ενημερωση, βεβαια με αυτα που διαβαζω για την μπαταρια, αγχωνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το παρηγγειλα κι εγω σε μπλε.Ξερετε αν ερχετε με την 9.1 στο κουτι του?

 

Από το κουτί δεν νομίζω, αλλά πριν βάλεις τις εφαρμογές σου, κάνε update στην έκδοση 9.1, κάνε ένα factory reset και μετά κάνε τα δικά σου. Καλορίζικο :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε.Σημερα διαβασα οτι λογω του εμπαργκο απο την Αμερικη,η huawei δε θα υποστηριζει στις συσκευες της εφαρμογες της google oπως π.χ. το play store.Φανταζεστε να ισχυει?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...