Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ΔΕΑρα μακάρι να μπει στο παιχνίδι των τηλεπικοινωνιών πιο ενεργά και να πηγαίνει fiber με το σύστημα των εναέριων καλωδίων χωρίς σκαψίματα που τρώνε χρόνο και χρήμα. Να πάρουν τσακ μπαμ σταθερό internet 1000αρι όλοι σε δύσκολα σημεία. 
ΔΕΗ Τέλεκομ και τα μυαλά στα κάγκελα
Η ΔΕΑρα μακάρι να μπει στο παιχνίδι των τηλεπικοινωνιών πιο ενεργά και να πηγαίνει fiber με το σύστημα των εναέριων καλωδίων χωρίς σκαψίματα που τρώνε χρόνο και χρήμα. Να πάρουν τσακ μπαμ σταθερό internet 1000αρι όλοι σε δύσκολα σημεία. 
ΔΕΗ Τέλεκομ και τα μυαλά στα κάγκελα
Και θα είναι και η μόνη που θα σου πουλάει σταθερή, κινητή και ρεύμα με έκπτωση αν έχεις σταθερό και κινητό και πάροχο ρεύματος αυτήν 
 
Δώρο απεριόριστα δεδομένα και το ρεύμα ενός μήνα για φόρτιση των ηλεκτρονικών συσκευών μόνο με 9,9 τον μήνα στην καρτοκινητή

Ναι δεν μας φτάνουν τα καλώδια να βάλουν κα fiber Coaxial και κανά κουδούνι να ξέρουμε πότε εχει αέρα.Η υπογειοποίηση είναι μονόδρομος πλέον (στα Χανιά το κέντρο τα καλώδια πάνε υπόγεια σε κάθε νέο έργο και είναι μια χαρά οι δρόμοι χωρίς κολόνες και μετασχηματιστές στον αέρα)
Σε ποιά χώρα της Ευρώπης βλέπεις τόσα καλώδια εναέρια;


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, zerokill said:

Σε ποιά χώρα της Ευρώπης βλέπεις τόσα καλώδια εναέρια;

Αυτό με τις χώρες τις Ευρώπης ας μην το θίξουμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Off topic:Έχω Ήρων και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχει και εργοστάσιο στην Θήβα. Με την ίδια χρήση πέρσι καλοκαίρι με Δεη και φέτος με Ήρωνα η μέρα με την νύχτα στις χρεώσεις. Πολλοί στην Θήβα έχουν Ηρων. Θα μείνουν μόνο nrg,Ηρων,Protergia,elpedison και Φυσικό Αέριο Αττικής 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, zerokill said:


Ναι δεν μας φτάνουν τα καλώδια να βάλουν κα fiber Coaxial και κανά κουδούνι να ξέρουμε πότε εχει αέρα.Η υπογειοποίηση είναι μονόδρομος πλέον (στα Χανιά το κέντρο τα καλώδια πάνε υπόγεια σε κάθε νέο έργο και είναι μια χαρά οι δρόμοι χωρίς κολόνες και μετασχηματιστές στον αέρα)
Σε ποιά χώρα της Ευρώπης βλέπεις τόσα καλώδια εναέρια;


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk

Αν θυμάμαι καλά ήδη τρέχει σε αρκετούς δήμους στην Αθήνα FTTH έργα η ΔΕΗ. Μιλάμε για επαρχία σε απομακρυσμένα σημεία και στην Αμερική τρέχουν παρόμοια πρότζεκτ σε μερικές περιοχές. Αν περιμένεις από τους άλλους σώθηκες να σκάψουν για να πάνε οπτικές σε ΒΙΠΕ και απομακρυσμένα σημεία στα σύνορα των πόλεων. Πουλάνε μικρο κυματική μισθωμένη 50mbps στα 250+ ευρώ.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites


Ναι δεν μας φτάνουν τα καλώδια να βάλουν κα fiber Coaxial και κανά κουδούνι να ξέρουμε πότε εχει αέρα.Η υπογειοποίηση είναι μονόδρομος πλέον (στα Χανιά το κέντρο τα καλώδια πάνε υπόγεια σε κάθε νέο έργο και είναι μια χαρά οι δρόμοι χωρίς κολόνες και μετασχηματιστές στον αέρα)
Σε ποιά χώρα της Ευρώπης βλέπεις τόσα καλώδια εναέρια;


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk
Νταξει, τα περισσότερα είναι απλά διανομές που βλέπεις. Κεντρικός αγωγός ας τον πούμε, είναι υπόγειος σχεδόν παντού στις πόλεις. Δεν αξίζει να σκάψει ΔΕΗ και η κάθε ΔΕΗ αυτή τη στιγμή τη διανομή μέχρι το σπίτι που ήδη παρέχει ρεύμα εναέρια, εκτός και αν μιλάμε για κάποιο νέο οικοδομικό τετράγωνο ξέρω γω που τώρα πρωτοχτιζεται όπως αυτό που αναφέρεις. Μελλοντικά όλα μπορούν να αλλάξουν

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν θυμάμαι καλά ήδη τρέχει σε αρκετούς δήμους στην Αθήνα FTTH έργα η ΔΕΗ. Μιλάμε για επαρχία σε απομακρυσμένα σημεία και στην Αμερική τρέχουν παρόμοια πρότζεκτ σε μερικές περιοχές. Αν περιμένεις από τους άλλους σώθηκες να σκάψουν για να πάνε οπτικές σε ΒΙΠΕ και απομακρυσμένα σημεία στα σύνορα των πόλεων. Πουλάνε μικρο κυματική μισθωμένη 50mbps στα 250+ ευρώ.
Κάτσε, αυτά τα έργα FTTH θα τα μισθώνει δλδ στους παροχους φαντάζομαι. Δεν έχω δει πουθενά, πρεπει να είναι πολύ συγκεκριμένα κομμάτια που απέμειναν από την πίτα που μοιράστηκε στους τρεις παροχους

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ολοι αυτοί εν τω μεταξύ, χρησιμοποιούν το δίκτυο της ΔΕΗ, το οποίο χτίστηκε με τον ιδρώτα και τους κόπους του ελληνικού λαού. 

Έπρεπε όμως για κάποιους, να ιδιωτικοποιηθεί η ενέργεια. 

Και είδαμε τα αποτελέσματα στους λογαριασμούς. 

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ολοι αυτοί εν τω μεταξύ, χρησιμοποιούν το δίκτυο της ΔΕΗ, το οποίο χτίστηκε με τον ιδρώτα και τους κόπους του ελληνικού λαού. 
Έπρεπε όμως για κάποιους, να ιδιωτικοποιηθεί η ενέργεια. 
Και είδαμε τα αποτελέσματα στους λογαριασμούς. 
 
Μεγάλη συζήτηση, αλλά καλύτερα όχι τώρα γτ θα βγει off topic τελείως..

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, johnny_htc said:

Μεγάλη συζήτηση, αλλά καλύτερα όχι τώρα γτ θα βγει off topic τελείως..

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Συμφωνώ, απλώς κάποιες σκέψεις μου. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, p_k said:

Ολοι αυτοί εν τω μεταξύ, χρησιμοποιούν το δίκτυο της ΔΕΗ, το οποίο χτίστηκε με τον ιδρώτα και τους κόπους του ελληνικού λαού. 

Έπρεπε όμως για κάποιους, να ιδιωτικοποιηθεί η ενέργεια. 

Και είδαμε τα αποτελέσματα στους λογαριασμούς. 

 

Το ίδιο με τον ΟΤΕ. Αλλά δεν γνωρίζω εάν είναι καλύτερο ή χειρότερο;; Καθώς εάν ήταν ακόμη στο δημόσιο δεν νομίζω να μπορούσε να επένδυε τα δις που έχει επενδύσει μέχρι σήμερα! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Το ίδιο με τον ΟΤΕ. Αλλά δεν γνωρίζω εάν είναι καλύτερο ή χειρότερο;; Καθώς εάν ήταν ακόμη στο δημόσιο δεν νομίζω να μπορούσε να επένδυε τα δις που έχει επενδύσει μέχρι σήμερα! 

Δεν είναι το ίδιο με τον ΟΤΕ, γιατί ο ΟΤΕ το πήρε προίκα όταν πουλήθηκε, ενώ της ΔΕΗ έγινε ΔΕΔΔΗΕ και παραμένει δημόσιο. Από την άλλη, έτσι όπως έγινε η μοιρασιά, στην τηλεφωνία το δίκτυο είναι προσοδοφόρο, στην ενέργεια είναι κοστοβόρο 😉 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, p_k said:

Συμφωνώ, απλώς κάποιες σκέψεις μου. 

Απόλυτα σωστές οι σκέψεις σου. Κάποια αγαθά δεν πρέπει να είναι ιδιωτικά. Δυστυχώς οι πολιτικοι μας τα έχουν καταστρέψει. Ειδικά αυτοί που σκόπευαν να τα ιδιωτικοποιήσουν, ώστε να δικαιολογήσουν την ιδιωτικοποίηση τους. 

κοσμοτεονλι

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, VIPdriver said:

Απόλυτα σωστές οι σκέψεις σου. Κάποια αγαθά δεν πρέπει να είναι ιδιωτικά. Δυστυχώς οι πολιτικοι μας τα έχουν καταστρέψει. Ειδικά αυτοί που σκόπευαν να τα ιδιωτικοποιήσουν, ώστε να δικαιολογήσουν την ιδιωτικοποίηση τους. 

Βέβαια και στο εξωτερικό τα πρώην κρατικά μονοπώλια έχουν πωληθεί σε ιδιώτες. Οπότε και κρατικά να ήταν εδώ και πάλι θα υπήρχαν αυξήσεις 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, EllinikoNisi said:

Πάντως μην αποκλείουμε και τα Public σε πιθανή προσφορά.

Γενικά public, mediamarkt, plaisio και Κωτσόβολος είχαν τις ίδιες τιμές.. 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά public, mediamarkt, plaisio και Κωτσόβολος είχαν τις ίδιες τιμές.. 
Καρτέλ

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, johnny_htc said:

Καρτέλ

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προς υπεράσπισή τους, έχουν στα περισσότερα  προϊόντα τους ίδιους προμηθευτές χονδρικής, αλλά είναι γεγονός ότι δεν καταβάλουν και ιδιαίτερη προσπάθεια για υγιή ανταγωνισμό... 😉 

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

Προς υπεράσπισή τους, έχουν στα περισσότερα  προϊόντα τους ίδιους προμηθευτές χονδρικής, αλλά είναι γεγονός ότι δεν καταβάλουν και ιδιαίτερη προσπάθεια για υγιή ανταγωνισμό...  
Μα γι' αυτό το λέω. Είναι διαφορετικής φύσης καρτέλ αυτό απ ο, τι στις τηλεπικοινωνιες που οι τιμές μπορούν να διαφοροποιηθουν με μια Α ευελιξία. Εδώ όντως οι εταιρείες αυτές, δεν έχουν τόσο ευελιξία, αλλά από την άλλη απλά επιλέγεις και πας ανάλογα ποιο χρώμα σου αρέσει . Ο Κωτσοβολος διαφοροποιητο μέχρι πριν τον κορόνα με τις δόσεις δανείου, μέχρι που άρχισαν και οι άλλοι αφού στενεψαν τα πράματα για όλους και τώρα πλέον άρχισαν τα ξεπουληματα (βλέπε Media Markt γιοκ την έφαγε το Public και Κωτσοβολος κατέληξε στην ΔΕΗ, παρότι ο περισσότερος κόσμος σ αυτόν πάει) Και μιας και τη πιάσαμε αυτή τη κουβέντα και με τους παροχους ενέργειας πιο πάνω , από τους τρεις μεγάλους, το Πλαίσιο δεν το βλέπω και πολύ στα καλά του στο άμεσο μέλλον. Προσπάθησε κάποια στιγμή με τα Turbo X να πουλήσει κάτι διαφορετικό και φθηνό, αλλά απέτυχε παταγωδώς αφού ήταν ο, τι πιο σκάρτο σε προϊόν και τώρα έχει να διαχειριστεί μια αμφιβολους ποιότητας αν θες φήμη, η οποία δεν αλλάζει, δεν πάει κάπου όλο αυτό. Άρα δεν τη βλέπω καλά στο μέλλον την εν λόγω αλυσίδα.. Γνώμη μου πάντα

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, johnny_htc said:

Μα γι' αυτό το λέω. Είναι διαφορετικής φύσης καρτέλ αυτό απ ο, τι στις τηλεπικοινωνιες που οι τιμές μπορούν να διαφοροποιηθουν με μια Α ευελιξία. Εδώ όντως οι εταιρείες αυτές, δεν έχουν τόσο ευελιξία, αλλά από την άλλη απλά επιλέγεις και πας ανάλογα ποιο χρώμα σου αρέσει emoji28.png. Ο Κωτσοβολος διαφοροποιητο μέχρι πριν τον κορόνα με τις δόσεις δανείου, μέχρι που άρχισαν και οι άλλοι αφού στενεψαν τα πράματα για όλους και τώρα πλέον άρχισαν τα ξεπουληματα (βλέπε Media Markt γιοκ την έφαγε το Public και Κωτσοβολος κατέληξε στην ΔΕΗ, παρότι ο περισσότερος κόσμος σ αυτόν πάει) Και μιας και τη πιάσαμε αυτή τη κουβέντα και με τους παροχους ενέργειας πιο πάνω , από τους τρεις μεγάλους, το Πλαίσιο δεν το βλέπω και πολύ στα καλά του στο άμεσο μέλλον. Προσπάθησε κάποια στιγμή με τα Turbo X να πουλήσει κάτι διαφορετικό και φθηνό, αλλά απέτυχε παταγωδώς αφού ήταν ο, τι πιο σκάρτο σε προϊόν και τώρα έχει να διαχειριστεί μια αμφιβολους ποιότητας αν θες φήμη, η οποία δεν αλλάζει, δεν πάει κάπου όλο αυτό. Άρα δεν τη βλέπω καλά στο μέλλον την εν λόγω αλυσίδα.. Γνώμη μου πάντα

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Παιδιά εγώ πάντως από Κωτσόβολο δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος. Πολύ ευχαριστημένος είμαι από τα Public τα οποία ξεκίνησαν μια συνεργασία με την Vodafone. Και από Πλαίσιο ευχαριστημένος είμαι. Turbo X ήταν το πρώτο μου smartphone και αν δεν ήταν η μπαταρία θα το χρησιμοποιούσα ακόμα καμία διετία. Πολύ καλό 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, johnny_htc said:

το Πλαίσιο δεν το βλέπω και πολύ στα καλά του στο άμεσο μέλλον

Και όμως είναι η μόνη αλυσίδα που δεν αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα… 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, paanos said:

Και όμως είναι η μόνη αλυσίδα που δεν αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα… 

Είχα πάρει από εκεί το πρώτο μου smartphone Turbo X.Τώρα στο σπίτι μου το πατρικό μου έχουμε τηλεόραση 32" ίντσες ιντσών 3τιας και δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα. Γενικά ότι έχουμε πάρει από εκεί δουλεύει άψογα. Η τηλεόραση που την έχουμε για βασική μόνο μια φορά στον χρόνο το control χάλασε και μας το αντικατέστησαν. Στο μόνο παράπονο που έχω είναι ότι δύο φορές και άργησαν να φέρουν την παραγγελία(κόντεψε βδομάδα)και την μια φορά έφεραν λάθος προϊόν(χρώμα). Κατά τα άλλα ότι έχουμε πάρει από εκεί σκυλιά είτε Turbo X είτε επώνυμη μάρκα

Link to comment
Share on other sites

Όσο ενδιαφέρον και αν είναι το σενάριο, παραβλέπουμε το γεγονός ότι η ΔΕΗ ψάχνει χρηματοδότη για το δίκτυο οπτικών. Φαντάζομαι αν μπορούσε να αγοράσει δίκτυο, δεν θα έψαχνε funding. 
 

Παντως αρκετά  στελέχη της Vodafone έχουν μετακομίσει στη ΔΕΗ. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Σε περιοχή της Καλλιθέας, η οποία για καπιοι λόγο παίρνει ίντερνετ από τον Κεραμεικό,  δεν έχουν καν σκάψει για να περάσουν οπτικές ίνες, ενώ στο δίπλα τετράγωνο εμφανίζει ο χάρτης οπτικές ίνες. Η κοσμοτε που είχα ρωτήσει δεν έδινε ξεκάθαρη απάντηση ενώ τα έργα έχουν γίνει από τη wind, πριν αλλάξει ονομασία,σε nova.  Που μπορούμε να τηλ να κραξουμε λίγο γιατί έχει,παραγίνει. 2023 και ακόμη στο περιμενε. Κάπου έλεος.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, jim2019 said:

Παιδιά καλησπέρα. Σε περιοχή της Καλλιθέας, η οποία για καπιοι λόγο παίρνει ίντερνετ από τον Κεραμεικό,  δεν έχουν καν σκάψει για να περάσουν οπτικές ίνες, ενώ στο δίπλα τετράγωνο εμφανίζει ο χάρτης οπτικές ίνες. Η κοσμοτε που είχα ρωτήσει δεν έδινε ξεκάθαρη απάντηση ενώ τα έργα έχουν γίνει από τη wind, πριν αλλάξει ονομασία,σε nova.  Που μπορούμε να τηλ να κραξουμε λίγο γιατί έχει,παραγίνει. 2023 και ακόμη στο περιμενε. Κάπου έλεος.

Δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι .Και στα Κάτω Πετράλωνα το ίδιο γίνεται, έχει περάσει η COSMOTE ίνες στο δίπλα στενό και στο δικό μου καμία δεν πάρεχει ίντερνετ παραπάνω από 24mbps.

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Jim καλήσπερα. 

Το Πατρίκο μου σπίτι είναι στην Καλλιθέα. 

Το παράξενο με αυτήν την περιοχή είναι ότι στο ένα τετράγωνο παρέχει Fttc και στο άλλο τετράγωνο adsl γραμμές. 

Τραγικά πράγματα. 

Έχω ρωτήσει την Cosmote την Nova την Vodafone ξεκάθαρη απάντηση δεν πήρα μόνο να αλλάξω σπίτι να πάω σε οδό που έχει διαθεσιμότητα. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to wrong

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...