Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, Chrischal1908 said:

Τις Vodafone είναι τελικές 850.000 ενώ τις NOVA είναι υπό κατασκευή ακόμη με στόχο το 1,6 εκατομμύρια.

Δεν είναι τελικές αν λάβεις υπόψιν ότι το νέο επενδυτικό πλάνο λήγει το 2029

 

1 minute ago, MIKU said:

Ποια εννοείς;

Σε αυτά του Q3-Q4 2023

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, aektzhs 1 said:

Σε αυτά του Q3-Q4 2023

Απ΄όσο βλέπω στο Q1-Q2 2023 ήταν η Nova στη 2η θέση με μικρή διαφορά από την Vodafone (59-57) αλλά με χαώδη διαφορά από την Cosmote (130).

Στο Q3-Q4 2023 πέρασε στη 2η θέση με 61 (από 57) έναντι πτώσης της Nova (56 από 59) με πάλι χαώδη διαφορά από την 1η.

Για να δούμε στο Q1-Q2 2024 τι θα δείξει.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, olympios1 said:

Μόνο

Μεγάλο άλμα δεν είναι.

Επιδόσεις τίποτα 

Καλά μόνο η πράσινη είναι σταθερά πρώτη ακόμα και στα οικονομικά στοιχεία. Η μαύρη αν δεν ήταν και το ICT άστο 

Link to comment
Share on other sites

Αριθμός συνδέσεων FTTH έχει νόημα να συγκριθεί ο τρέχων, και το πολύ και όσες νέες χτίζονται με δάνεια Ταμείου Ανάκαμψης (γιατί εάν δεν κατασκευαστούν χάνονται τα χρήματα).

Θεωρώ ότι την επόμενη διετία το τοπίο θα είναι αρκετά ρευστό με την τοποθέτηση της ΔΕΗ, η οποία καταλαμβάνει γρήγορα "ζωτικό χώρο" που υπολόγιζαν οι πάροχοι ότι θα έχουν την ησυχία τους να καταλάβουν...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, olympios1 said:

Μόνο

Μεγάλο άλμα δεν είναι.

Επιδόσεις τίποτα 

Ρε Παντέλο, δεν βαρέθηκες να ξεσκουριαζεις το acc? Το άλλο το κατήργησες τελείως; Σε θέλουμε όπως παλιά 🤣

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, johnny_htc said:

Ρε Παντέλο, δεν βαρέθηκες να ξεσκουριαζεις το acc? Το άλλο το κατήργησες τελείως; Σε θέλουμε όπως παλιά 🤣

Έμενα δε με πειράζει με πιο θα είναι μέσα το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να είναι να τον έχουμε στην παρέα μας τον αγαπημένο μου φίλο 🤣

Αλλά έχεις ένα δίκιο άλλη άξια το κλασικό account 🤣 

Edge SA+ for ever 🤣

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις 144εκ ευρώ οι επενδύσεις;

Και υποτίθεται ότι περιμένουμε 5G και ίνα.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Και μια πιο σοβαρή ανάλυση. 
 

https://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/2245095/espasan-to-fragma-toy-1-dis-eyro-ta-esoda-ths-voda.html

1 hour ago, MIKU said:

Μόλις 144εκ ευρώ οι επενδύσεις;

Και υποτίθεται ότι περιμένουμε 5G και ίνα.

Με αύξηση κατά 60% στην κατανάλωση και αύξηση της ταχύτητας (αύξηση διαφορας από τον τρίτο, μειωση απο τον πρώτο), δεν καταλαβαίνω την απορια για τος επενδύσεις. Από ότι φαίνεται είναι μια χαρά. Και είναι σωστές σε ύψος για να διατηρήσουν κέρδοφορια. 
 

Αν περιμένεις ανακοίνωση 2 δις έχοντας ζημιές (virtual reality) κοιτά άλλου. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, TakeOverNet said:

Και μια πιο σοβαρή ανάλυση. 
 

https://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/2245095/espasan-to-fragma-toy-1-dis-eyro-ta-esoda-ths-voda.html

Με αύξηση κατά 60% στην κατανάλωση και αύξηση της ταχύτητας (αύξηση διαφορας από τον τρίτο, μειωση απο τον πρώτο), δεν καταλαβαίνω την απορια για τος επενδύσεις. Από ότι φαίνεται είναι μια χαρά. Και είναι σωστές σε ύψος για να διατηρήσουν κέρδοφορια. 
 

Αν περιμένεις ανακοίνωση 2 δις έχοντας ζημιές (virtual reality) κοιτά άλλου. 

Δεν περιμένω τίποτα, μου φαίνεται περίεργο.

Όσο για τα στοιχεία, άσε να βγει το Q1-Q2 2024 και μιλάμε.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, MIKU said:

Δεν περιμένω τίποτα, μου φαίνεται περίεργο.

Όσο για τα στοιχεία, άσε να βγει το Q1-Q2 2024 και μιλάμε.

Δε νομίζω να δούμε κάτι υπέρ της νόβα πάντως στο Q1-Q2. Άμα προχωράει ένα βήμα τη φορά η νόβα, σίγουρα προχωράει ένα βήμα και η vodafone πλέον. Το πολύ πολύ να είναι πολύ κοντά τα νούμερα, αλλά δεν το νομίζω, θα έχει ανοίξει ελαφρώς. Πιο πάνω πάντως η νόβα το αποκλείω, άσχετα αν στην περιοχή σου η βονταφον είναι για πέταμα 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MIKU said:

Δεν περιμένω τίποτα, μου φαίνεται περίεργο.

Όσο για τα στοιχεία, άσε να βγει το Q1-Q2 2024 και μιλάμε.

Για Q1 Q2 μιλάω …

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, johnny_htc said:

Δε νομίζω να δούμε κάτι υπέρ της νόβα πάντως στο Q1-Q2. Άμα προχωράει ένα βήμα τη φορά η νόβα, σίγουρα προχωράει ένα βήμα και η vodafone πλέον. Το πολύ πολύ να είναι πολύ κοντά τα νούμερα, αλλά δεν το νομίζω, θα έχει ανοίξει ελαφρώς. Πιο πάνω πάντως η νόβα το αποκλείω, άσχετα αν στην περιοχή σου η βονταφον είναι για πέταμα 

Δεν είπα αυτό, χαχαχα. Το θέμα δεν είναι να τρώγονται οι 2 μεταξύ τους αλλά να φτάσουν την 1η.

7 minutes ago, TakeOverNet said:

Για Q1 Q2 μιλάω …

Ναι αυτό εννοώ, η VF ανέβηκε λίγο και η Nova έπεσε, γιαυτό και υπάρχει αυτή η ψαλίδα μεταξύ τους.

Δεν είναι όλο αποκλειστικά κόπος της VF, είναι και "κόπος" της Nova που έπεσε τόσες μονάδες.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MIKU said:

Δεν είπα αυτό, χαχαχα. Το θέμα δεν είναι να τρώγονται οι 2 μεταξύ τους αλλά να φτάσουν την 1η.

Ναι αυτό εννοώ, η VF ανέβηκε λίγο και η Nova έπεσε, γιαυτό και υπάρχει αυτή η ψαλίδα μεταξύ τους.

Δεν είναι όλο αποκλειστικά κόπος της VF, είναι και "κόπος" της Nova που έπεσε τόσες μονάδες.

Θα δούμε σε λίγο καιρό που βγαίνουν τα αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, katsiletra said:

Μπράβο για την πολύ καλή επίδοση.

Σε δύσκολους μάλιστα καιρούς, με σφιχτά τα οικονομικά των Ελλήνων.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, p_k said:

Μπράβο για την πολύ καλή επίδοση.

Σε δύσκολους μάλιστα καιρούς, με σφιχτά τα οικονομικά των Ελλήνων.

Και εγω αμφιβάλλω για τα νούμερα. Εαν βγαζει τοσα κερδη και συνεχιζει να αδιαφορει να αναβαθμισει τα συστηματα της, επιβεβαιωνει την αδιαφορια για τους συνδρομητές της. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, θέλω να προοδεύουν όλες οι εταιρείες που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα, είναι προς το κοινό όφελος.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, VIPdriver said:

Και εγω αμφιβάλλω για τα νούμερα. Εαν βγαζει τοσα κερδη και συνεχιζει να αδιαφορει να αναβαθμισει τα συστηματα της, επιβεβαιωνει την αδιαφορια για τους συνδρομητές της. 

Κοινώς Βόδιαφον!😂😂

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, VIPdriver said:

Και εγω αμφιβάλλω για τα νούμερα. Εαν βγαζει τοσα κερδη και συνεχιζει να αδιαφορει να αναβαθμισει τα συστηματα της, επιβεβαιωνει την αδιαφορια για τους συνδρομητές της. 

Ούτε να το διαβάσετε δεν αντέχετε χειτερ πόσο ακόμη και να το πιστέψετε :D

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, VIPdriver said:

Και εγω αμφιβάλλω για τα νούμερα. Εαν βγαζει τοσα κερδη και συνεχιζει να αδιαφορει να αναβαθμισει τα συστηματα της, επιβεβαιωνει την αδιαφορια για τους συνδρομητές της. 

Δυστυχώς τα συστήματα της είναι τα πιο αναβαθμισμένα. Δεν είναι αυτό το πρόβλημα τους 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, paanos said:

Δυστυχώς τα συστήματα της είναι τα πιο αναβαθμισμένα. Δεν είναι αυτό το πρόβλημα τους 

Τότε ποιό είναι το προβλημα τους; Προσωπικά έχω την χειρότερη εμπειρία χρήστη. 

Link to comment
Share on other sites

Παρότι είναι καινούρια συστήματα (και συνεχώς τα αλλάζουν, είναι και αυτό ένα πρόβλημα), δεν φροντίζουν να παίζουν σωστά μεταξύ τους. Παίρνουν αυτούσιες λύσεις backend από τον όμιλο, σε πολύ μεγάλο βαθμό χρησιμοποιούν και υποδομές του ομίλου και το frontend τους είναι μια μίξη proprietary λύσεων, συστημάτων γραμμένων από αυτούς και συστημάτων από τον όμιλο. 
Ακομα και αυτά του ομίλου να δουλεύουν σωστά (που έχουν ασυμβατότητες στην πράξη, βλέπετε τα εταιρικά πχ που έχουν τεράστιο θέμα χρόνια τώρα με IMS), πέφτουν τα δικά τους εδώ και δε γίνεται τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, VIPdriver said:

Και εγω αμφιβάλλω για τα νούμερα. Εαν βγαζει τοσα κερδη και συνεχιζει να αδιαφορει να αναβαθμισει τα συστηματα της, επιβεβαιωνει την αδιαφορια για τους συνδρομητές της. 

Για την περιοχή που μένω τουλάχιστον, σε σχέση με δύο χρόνια πριν είναι έτη φωτός μπροστά. Κατάφερε κι έφτασε την Cosmote και σε πολλά σημεία την ξεπέρασε. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι παντού έτσι. Θέλει δουλειά πολύ ακόμα. Άμα συνεχίσουν και οι τρεις με τέτοιους ρυθμούς, πιστεύω σε έναν ορίζοντα 5ετίας, θα περιοριστούν πολύ τα προβλήματα και μακάρι να εξαλειφθούν εντελώς. Καλώς ή κακώς και οι τρεις έχουν δώσει βάση στα συμβόλαια, παρά στα καρτοκινητά. Σίγουρα κέρδη και με σωστή αξιοποίηση θα γίνουν και οι απαραίτητες επενδύσεις βελτίωσης δικτύου. 

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...