Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως μπαινεις απ το κινητο;

Με τον browser η με καποια εφαρμογη της βοντα;

Μηπως μπορεις να δεις τα λινκ ανοιγοντας τους φακελους της εφαρμογης.

Link to comment
Share on other sites

με τον browser απο το vodafone live μπαινω το οποιο παιζει μονο με 3g

και μετα ανοιγει ενα λινκ στον player του κινητου που ειναι ετσι:

rtsp:// και μετα εχει ip και πολλα νουμερα και γραμματα !

Link to comment
Share on other sites

με τον browser απο το vodafone live μπαινω το οποιο παιζει μονο με 3g

και μετα ανοιγει ενα λινκ στον player του κινητου που ειναι ετσι:

rtsp:// και μετα εχει ip και πολλα νουμερα και γραμματα !

 

Δοκιμασες να βαλεις αυτη τη διευθυνση στο λαπτοπ; αν υπαρχει καπου στην αρχη το m. (=mobile) δοκιμασε να το σβησεις.

Αν δεν....περιμενε καποιον αλλο φιλο να προτεινει.

Link to comment
Share on other sites

ο ογκος που καταναλωνεις οταν βλεπεις τηλεοραση στο κινητο αν διαβασα σωστα ΔΕΝ αφαιρουντε απο το πακετο ογκου ιντερνετ που εχεις ενεργοποιημενο σωστα? γιατι αν ηταν ετσι σε μιση ωρα θα ειχες φαει τα παντα ολα...
Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι

Η παρακολούθηση του mobile TV από το κινητό δεν έχει χρέωση χρήσης δεδομένων ούτε καταναλώνει από τα διαθέσιμα δεδομένου του προγράμματος χρήσης του συνδρομητή.

στο laptop πως θα το δουμε ομως.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Σημερα έκανα καταγγελία στην Vodafone για παραπλάνηση και εξαπάτηση διότι είχα ζητήσει διακοπή συμβολαίου πριν 8 μήνες και η Vodafone όχι μόνο δεν έκανε διακοπή αλλά προχώρησε σε αυτόματη 18 μηνη ανανέωση χωρίς την υπογραφή μου και χωρίς ενημέρωση ότι το συμβόλαιο ανανεώθηκε αυτόματα.Επισης η δεύτερη εξαπάτηση της ενλογω εταιρείας ήταν ότι με κάθε ανανέωση συμβουλαιου δικαιουσε ή επιδωτηση ή συσκευή δεν πηρα και ουτε ενημερωθηκα για κανενα απο τα δυο.Τελος η εν λογω εταιρεία εδωσε παράνομα τα στοιχεια μου σε εισπρακτικες εταιρείες το οποίο κι αυτό είναι παράνομη διακίνηση προσωπικών δεδομένων.Να σημειώσω ότι όλα αυτα γίνανε χωρίς να γνωρίζω τίποτα,βρίσκομαι στην Γερμανία εδω και ένα χρόνο και δεν είχα καμία ενημέρωση είτε με γράμμα είτε με email .Η Vodafone γνωρίζει τα νεα στοιχεια διαμονής και τηλ.Το πρόβλημα που δημιουργήθηκε είναι ότι σημερα με πήρε τηλέφωνο δικηγόρος της Vodafone και μου είπε ότι χρωστάω 200 ευρω(να σημειώσω ότι η γραμμή μου έχει κλείσει αλλά έκλεισε τον Ιούνιο και όχι 8μηνες πριν που ζήτησα εγώ.Το ποσο προκύπτει από την παράνομη ανανέωση του συμβολαίου.Οταν είπα στον δικηγόρο για την εξαπάτηση ο δικηγόρος μου είπε ότι κάτι επείγον συνέβη στο γραφείο και θα με πάρει άλλη στιγμη.Εγω προχώρησα σε επωνημη καταγγελία online στην ΕΕΤΤ.Το ερώτημα μου είναι τι πρέπει να κανω από δω και πέρα πια θα είναι η επόμενη ενέργεια μου?Προσωπικά θέλω να το τραβήξω πολύ το θέμα διότι η λαμόγια των εταιρειών με οδήγησαν στην οικονομική μετανάστευση και στα προβλήματα που υπάρχουν στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Με πηραν σημερα απο την Vodafone και μου καναν μια προσφορα.

Εχω Cosmote απεριοριστο 45 με 27,70 ευρω το μηνα,η μητερα μου απεριοριστο 35 το παλιο με 35 ευρω το μηνα και για σταθερο τηλεφωνο εχω On telecoms με απεριοριστα αστικα,υπεραστικα και 24αρι ιντερνετ με 30 ευρω το μηνα.

Η προσφορα της Vodafone ηταν τα 2 Cosmote να γινουν φορητοτα και να εχω απο 1500 ομιλιας προς ολους,1500 μηνυματα προς ολους και 1500mb ιντερνετ και το σταθερο στην HOL με απεριοριστα αστικα,υπεραστικα,24αρι ιντερνετ και 90 λεπτα προς κινητα.

22 ευρω το ενα τηλεφωνο,20 ευρω το αλλο και 24 ευρω το σταθερο μαζι με τελη κινητης,ΦΠΑ κτλ. τελικη τιμη.

 

Ακουγεται πολυ καλο για να ειναι αληθινο σε σημειο να νομιζω οτι κατι παιζει.Θα μου ερθει κουριερ σπιτι με οσα ειπαμε λεει για να υπογραψω.Ο αριθμος που με πηρανε ειναι της Vodafone καθως μου το επιβεβαιωσε ενα καταστημα που πηγα και ρωτησα.

Αυριο της ειπα οτι θα της απαντησω.Λετε να παιζει τιποτα ασχημο;Καμια απατεωνια;

Η συγκεκριμενη κυρια που με πηρε μου αφησε ονομα και επωνυμο αλλα οταν την ρωτησα αν θελει να καταγραψω την κληση που ειπε πως απαγορευεται.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

ζήτα με το κούριερ να σου δώσει γραπτά την προσφορά, γιατί να κάτσεις να διαβάσεις το συμβόλαιο δεν θα βγάλεις άκρη (θα σου πει κι ο κούριερ πως βιάζεται κτλ)
Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο εννοειτε αλλα λεω μην παιζει καμια γνωστη απατεωνια.

Αν ισχυει οτι ειπε τοτε μια χαρα μου κατσε.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Είναι η κλασική προσφορά που προσφέρουν και τα 2 δίκτυα εδώ και λίγες μέρες .. Ανταλλάζουν συνδρομητές μεταξύ τους από ότι φαίνεται.. Η vodafone προτείνει τα ίδια στους cosmote και οι cosmote στους vodafone :p

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4877278#post4877278

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσφατα πηγα απο Κοσμοτε σε Βονταφον και πηρα νεο κινητο το Nexus 4!Αντιμετοπιζω ομως απιστευτα προβληματα με το σημα σε σημειο αν μην μπορω να μιλησω καθολου δεν ειανι οτι χανεται εντεςλω εγω ακουω τον αλλο ωστοσο οταν μιλαω εγω κανει πολυ συχνα διακοπες ειδικα με handsfree...εχω το nexus 4.Εμφανιζει τετοια προβληματα?>
Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν δεν έχει και το καλύτερο σήμα το n4 αλλά όχι σε αυτό το βαθμό δοκίμασε το εξής

Βάλε το κινητό μόνο σε 2g και κάνε κλίση αν κάνει τα ίδια βάλε το κινητό μόνο σε 3g Mode και κάνε κλίση αν πάλι τα ίδια δοκίμασε την ίδια κάρτα sim στο ίδιο σημείο με άλλη συσκευή αν με άλλη συσκευή όλα καλά τότε έφυγε για εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Παντως πανε 2 μερες που συμφωνησαμε τηλεφωνικα κι ακομα δεν με εχουν παρει απο την vodafone για να μου στειλουν τον κουριερ με τα χαρτια.

Κατι μου βρωμαει εδω...

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

σου στείλανε έστω με ένα μειλ ή φαξ γραπτά την προσφορά;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Σημερα έκανα καταγγελία στην Vodafone για παραπλάνηση και εξαπάτηση διότι είχα ζητήσει διακοπή συμβολαίου πριν 8 μήνες και η Vodafone όχι μόνο δεν έκανε διακοπή αλλά προχώρησε σε αυτόματη 18 μηνη ανανέωση χωρίς την υπογραφή μου και χωρίς ενημέρωση ότι το συμβόλαιο ανανεώθηκε αυτόματα.Επισης η δεύτερη εξαπάτηση της ενλογω εταιρείας ήταν ότι με κάθε ανανέωση συμβουλαιου δικαιουσε ή επιδωτηση ή συσκευή δεν πηρα και ουτε ενημερωθηκα για κανενα απο τα δυο.Τελος η εν λογω εταιρεία εδωσε παράνομα τα στοιχεια μου σε εισπρακτικες εταιρείες το οποίο κι αυτό είναι παράνομη διακίνηση προσωπικών δεδομένων.Να σημειώσω ότι όλα αυτα γίνανε χωρίς να γνωρίζω τίποτα,βρίσκομαι στην Γερμανία εδω και ένα χρόνο και δεν είχα καμία ενημέρωση είτε με γράμμα είτε με email .Η Vodafone γνωρίζει τα νεα στοιχεια διαμονής και τηλ.Το πρόβλημα που δημιουργήθηκε είναι ότι σημερα με πήρε τηλέφωνο δικηγόρος της Vodafone και μου είπε ότι χρωστάω 200 ευρω(να σημειώσω ότι η γραμμή μου έχει κλείσει αλλά έκλεισε τον Ιούνιο και όχι 8μηνες πριν που ζήτησα εγώ.Το ποσο προκύπτει από την παράνομη ανανέωση του συμβολαίου.Οταν είπα στον δικηγόρο για την εξαπάτηση ο δικηγόρος μου είπε ότι κάτι επείγον συνέβη στο γραφείο και θα με πάρει άλλη στιγμη.Εγω προχώρησα σε επωνημη καταγγελία online στην ΕΕΤΤ.Το ερώτημα μου είναι τι πρέπει να κανω από δω και πέρα πια θα είναι η επόμενη ενέργεια μου?Προσωπικά θέλω να το τραβήξω πολύ το θέμα διότι η λαμόγια των εταιρειών με οδήγησαν στην οικονομική μετανάστευση και στα προβλήματα που υπάρχουν στην Ελλάδα.

 

πριν αρχίσεις να φωνάζεις βεβαιώσου οτι έχεις κάποια αποδεικτικά στοιχεία ή τεκμηρίωση...

 

1. "ζήτησες" διακοπή τι σημαίνει, πήγες σε κατάστημα και υπέβαλες αίτημα για το οποίο σου δίνουν αποδεικτικό? Το έχεις? Αν ναι, τους έχεις εύκολα! Αν όχι είναι μπέρδεμα, ιδιαίτερα αν έχεις αποδεχτεί (δηλαδή πληρώσει) λογαριασμούς μετά από εκείνη την ημερομηνία που θα έπρεπε να έχει γίνει η διακοπή - αυτό είνια συνήθως το δικό τους επιχείρημα.

2. Αυτόματη ανανέωση 18 μηνών δεν παίζει, ο νόμος ορίζει μέγιστη διάρκεια 12 μηνών, εκτός και εάν υπάρχει ειδική επιδότηση κτλ --> αλλά αυτό γίνεται σίγουρα με ανανεωτήριο που υπογράφει ο συνδρομητής και όχι αυτόματα. Εάν δεν το έχεις ζήτα αντίγραφο της ανανέωσης για να δεις ποιός και πότε υπέγραψε, δεν αποκλείεται να υπήρξες θύμα πλαστογραφίας και οικοιοποίησης κάποιας επιδότησης από κάποιον εργαζόμενο ή ντίλερ (έχει ξαναγίνει).

3. Δεν υπάρχει παράνομη διακίνηση προσωπικών δεδομένων, έχεις αποδεχτεί (και το δέχεται και ο νόμος) οτι η εταιρία μπορεί να προωθεί τα δεδομένα σου σε τρίτους συνεργάτες στο πλαίσιο εξυπηρέτησης της συναλλακτικής σας σχέσης (περιλαμβάνεται η ανάθεση σε δικιγορικό γραφείο ή εισπρακτική).

 

Καλά ξεμπερδέματα και άμα θες κάτι άλλο εδώ είμαστε

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να με διαφωτισει καποιος σε σχεση με τον προβληματισμο μου...

Με το που κυκλοφόρησε το samsung galaxy s4 φίλος μου πήγε στην vodafone και το αγόρασε,το κινητό βγήκε προβληματικό και το έστειλε για service ,οταν γύρισε το κινητο απ το service πήγε σε ενα καταστημα που μπορεις να πουλησεις το κινητο σου μεταχειρισμενο κ του ειπαν οτι το κινητο δν ειναι ελληνικης αντιπροσωπειας..

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το κατα ποσο επιτρεπεται η vodafone να πουλαει κινητα τα οποια δεν ειναι ελληνικης αντιπροσωπειας?κ αν τωρα που το καταλαβε αυτο ο φιλος μου μπορει να παει στην vodafone και να κανει κατι γι αυτο?

Edited by ister
Link to comment
Share on other sites

Τα καταστήματα κινητής έχουνε ελληνικής αντιπροσωπείας κινητά. Μπορεί ο υπάλληλος του καταστήματος με τα μεταχειρισμένα να έκανε λάθος, πήγαινε καλύτερα στο φόρουμ της Sammy και έλεγξε εκεί κατά πόσο η συσκευή δεν είναι ελληνικής εισαγωγής.
Link to comment
Share on other sites

Κανένας απολύτως νόμος δεν το απαγορεύει , εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω κανέναν τέτιο νόμο.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν καταλαβαινω που ειναι το θεμα. Απο την στιγμη που αγοραστηκε απο vodafone και υπαρχει αποδειξη και επισημη υποστηριξη για 1 1/2+ χρονο ακομη (υποθετω το εχει max ενα εξαμηνο), τι σημασια εχει αν η συσκευη περασε απο το δικτυο της ελληνικης αντιπροσωπειας ή οχι. Μαλλον δικαιολογιες εψαχνε το καταστημα για να ριξει την τιμη.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Κατα 99% αυτός που σε πήρε δεν ήταν δικηγόρος αλλά υπάλληλος εισπρακτικής. Συνέβη σε ένα γνωστό μου που κατα τύχη διπλα του είχε ένα φίλο του δικηγόρο.Οταν λοιπον ο δικηγόρος πήρε το τηλέφωνο να μιλήσε με αυτον της vodafone μάντεψε τι έγινε!! Κάτι έτυχε και θα τον ξαναέπερνε πίσω!!! Τα συμπεράσματα δικά σας..
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου έκαναν την Τετάρτη την ίδια ακριβώς προσφορά (2 γραμμές cosmote και 1 σταθερό οτε). Περιμένω σήμερα τον κούριερ, όπως μου είπανε.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...