Jump to content

Samsung Galaxy S9+


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί να έχετε δίκιο... Θα το δοκιμάσω.

 

Θα είχε νόημα αυτό που λες... Σπίτι έχω ελάχιστο σήμα κινητής και έχω και το "τέλειο σήμα" της Cosmote που μου το κάνει full μέσω WiFi.

 

Αλλά προφανώς δουλεύει διαφορετικά. Anyway.

 

Παιδιά μην μπερδευόμαστε.

 

Καταρχάς είναι 2 πράγματα μαζί που τα διαχειρίζεται αυτόματα το κινητό.

το πρώτο είναι το volte δηλαδή περνάει το ήχο της κλήσεις μέσα από τα data της κινητής δηλαδή 4g.

το δεύτερο είναι όταν δεν έχει καλό δίκτυο κινητής και εμφανίζει πάνω ένα ακουστικό και τότε περνάει την κλήση μέσα από το WiFi.

 

Προϋπόθεση και καλό είναι να έχουμε ανοικτά τα data και το wifi έτσι ώστε να διαλέγει μόνο του που θα δρομολογήσει την κλήση για καλύτερη μετάδοση. Υ.Γ. Και μην μου πει κανείς εγώ τα έχω κλειστά για μπαταρία κτλ γιατί τότε να πάρουμε ένα κινητό με κουμπιά και το s9+ να το έχουμε δεύτερο... LoL :p

 

Πάντως αξίζει σε πολλές περιπτώσεις γιατί βελτιώνει την ποιότητα του ήχου και φυσικά το σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι σωστος.

Εγω το εχω τσεκαρει και σε airplane mode, δεχομαι κανονικα κλησεις και sms!

Φοραω μαμα cosmote rom με cosmote sim card.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και εγω κατοχος s9+ μετα απο iphone x και p20 pro .

Θελω να κανω μια ερωτηση γιατι θα με σκοτωσει η συζηγος ..

Και στα 2 προηγουμενα τηλεφωνα που ειχα εβγαζα φωτογραφιες με light effect δηλαδη μαυρο backround σε αυτο δεν βλεπω τετοια ρυθμιση μηπως υπαρχει καποια αλλη εφαρμογη που να το προσφερει?

Edited by gastonegr
(Ιphone 3g, 3gs , 4, 4s , 5, 5s , 7, 7plus ,Iphone X ), (samsung note 1 , 2 , 3 , 4 , 8 , 9), (galaxy s3, s4 ,s6 , s6 edge ,s7 edge , s8 , s9+) , (lg g3, g4, g6 ) ,( htc desire ) , (sony z3 ,z4 , z5 , z ultra) ,( Huawei p20 pro.)
Link to comment
Share on other sites

Ετσι σωστος.

Εγω το εχω τσεκαρει και σε airplane mode, δεχομαι κανονικα κλησεις και sms!

Φοραω μαμα cosmote rom με cosmote sim card.

Πως γίνεται αυτό φίλε; Αφού απενεργοποιείται το WiFi, το δοκίμασα εγώ αλλά δεν, από public είναι το δικό μου

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται αυτό φίλε; Αφού απενεργοποιείται το WiFi, το δοκίμασα εγώ αλλά δεν, από public είναι το δικό μου

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Προφανώς ο Σωτήρης εννοεί ότι βάζει τη συσκευή σε flight mode και μετά ενεργοποιεί το WiFi...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο Σωτήρης εννοεί ότι βάζει τη συσκευή σε flight mode και μετά ενεργοποιεί το WiFi...

 

Σωστά. μόνο έτσι γίνεται. όπως είπα ότι βρίσκει ανοικτό το εκμεταλλεύεται για κλήση

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο Σωτήρης εννοεί ότι βάζει τη συσκευή σε flight mode και μετά ενεργοποιεί το WiFi...

 

Ε ναι ρε Ντινο προφανως! Δε θελει και πολυ μυαλο!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

οταν εχουμε σαν επιλογη την'' προτιμηση σε δικτυα wifi '' τοτε και μονο τοτε επιλεγει δικτυα wifi οταν δεν υπαρχει σημα και ειναι ενεργοποιημενο το wifi.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχετε δίκιο... Θα το δοκιμάσω.

 

Θα είχε νόημα αυτό που λες... Σπίτι έχω ελάχιστο σήμα κινητής και έχω και το "τέλειο σήμα" της Cosmote που μου το κάνει full μέσω WiFi.

 

Αλλά προφανώς δουλεύει διαφορετικά. Anyway.

Και'δω δουλεύει όπως πρέπει Ηλία.

35da920e0bb153009450e3a0f01dce6b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, νέος κάτοχος.

 

Έχω κάποιες ερωτήσεις:

 

Θέλω να μεγαλώσω τα εικονίδια στην αρχική... ο μόνος τρόπος που βρήκα είναι με αλλαγή πλέγματος, πλην ακόμη και στην μεγαλύτερη 4×5 , τα εικονίδια είναι μικρά για μένα τον πρεσβυωπα... Υπάρχει άλλη λύση με τον μαμά launcher ;

 

Θέλω να βάλω άλλο μουσικό θέμα στον ήχο κλήσης σε κάθε μία από τις δυο σιμ... Ούτε και αυτό φαίνεται εφικτό... Υπάρχει λύση ;

 

Ευχαριστώ σε όλους και εύχομαι να ευχαριστηθείτε όλοι τις συσκευές σας!

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sammy S9+
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, νέος κάτοχος.

 

Έχω κάποιες ερωτήσεις:

 

Θέλω να μεγαλώσω τα εικονίδια στην αρχική... ο μόνος τρόπος που βρήκα είναι με αλλαγή πλέγματος, πλην ακόμη και στην μεγαλύτερη 4×5 , τα εικονίδια είναι μικρά για μένα τον πρεσβυωπα... Υπάρχει άλλη λύση με τον μαμά launcher ;

 

Θέλω να βάλω άλλο μουσικό θέμα στον ήχο κλήσης σε κάθε μία από τις δυο σιμ... Ούτε και αυτό φαίνεται εφικτό... Υπάρχει λύση ;

 

Ευχαριστώ σε όλους και εύχομαι να ευχαριστηθείτε όλοι τις συσκευές σας!

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στην πρωτη ερωτηση δεν υπαρχει αλλη λυση εκτος και αν πας στον ΝOVA προσωπικα δεν τον αλλαζω υπερεχει σε ολα και σε αυτο που θελεις εσυ.

Σε οτι αφορα την δευτερη ερωτηση αυτο γινεται σαν ηχο συστηματος, ως ηχο γιαυτους που σε καλουν και δεν εχεις καποιο ηχο ξεχωριστο αλλα και στα μηνυματα χωριστα για την καθε καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε συσκευή που είναι branded cosmote ή Vodafone, περαστεί firmware με διαφορετικό csc (πχ μια unbranded ελληνική ή γερμανική έκδοση), θα παίρνει ota updates ή όχι;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα παίρνει τα ΟΤΑ της χώρας που έβαλες.
Είσαι σίγουρος γι'αυτό; Υπενθυμίζω ότι το multi csc των branded είναι διαφορετικό από αυτό των unbranded. Απ'όσο ξέρω οι αναβαθμίσεις εξαρτώνται από το csc.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος γι'αυτό; Υπενθυμίζω ότι το multi csc των branded είναι διαφορετικό από αυτό των unbranded. Απ'όσο ξέρω οι αναβαθμίσεις εξαρτώνται από το csc.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στη δική μου σε συσκευή Vodafone, έχω βάλει unbranded EUR και παίρνω κανονικά ΟΤΑ.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος γι'αυτό; Υπενθυμίζω ότι το multi csc των branded είναι διαφορετικό από αυτό των unbranded. Απ'όσο ξέρω οι αναβαθμίσεις εξαρτώνται από το csc.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν αρκεί να αλλάξεις μόνο το csc. Όταν το είχα αλλάξει σε ένα s7 edge Δεν επερνε over the air αναβάθμιση. Σωστό είναι μέσω Odin να αλλάξουν Όλα τα αρχεία που έχει η π,χ. Eur rom

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

Την προταθεισα λύση δεν την πολυκαταλαβα...

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λύση για πρωτη ερωτηση NOVA launcher ή καποιος αλλος launcher με τον μαμα δεν μπορεις να κανεις και πολλά πράγματα.

Τωρα σχετικα με ειδοποιήσεις για τις δύο Sim υπάρχει λυση...λιγο ψαξιμο θελει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια 2 ερωτησεις .

1, περασα και εγω την rom απο sammobile και ξυλωσα την vodafone καθως ειχα power drain 7 ημερων τηλεφωνο..Περασα ολα τα αρχεια της rom κανονικα στον odin ομως ο τελευταιος odin που κατεβασα κατω κατω ειχε αλλο ενα πλαισιο για user data στο οποιο δεν εβαλα κανενα αρχειο εκει..

2, επισης η ρομ που κατεβασα στον φακελο ειχε 2 csc αρχεια. εβαλα το πρωτο και οχι το δευτερο .

εκανα σωστα?

(Ιphone 3g, 3gs , 4, 4s , 5, 5s , 7, 7plus ,Iphone X ), (samsung note 1 , 2 , 3 , 4 , 8 , 9), (galaxy s3, s4 ,s6 , s6 edge ,s7 edge , s8 , s9+) , (lg g3, g4, g6 ) ,( htc desire ) , (sony z3 ,z4 , z5 , z ultra) ,( Huawei p20 pro.)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια 2 ερωτησεις .

1, περασα και εγω την rom απο sammobile και ξυλωσα την vodafone καθως ειχα power drain 7 ημερων τηλεφωνο..Περασα ολα τα αρχεια της rom κανονικα στον odin ομως ο τελευταιος odin που κατεβασα κατω κατω ειχε αλλο ενα πλαισιο για user data στο οποιο δεν εβαλα κανενα αρχειο εκει..

2, επισης η ρομ που κατεβασα στον φακελο ειχε 2 csc αρχεια. εβαλα το πρωτο και οχι το δευτερο .

εκανα σωστα?

1. Δε χρειάζεται απο τη στιγμή που δεν υπάρχει στο φάκελο της rom που κατέβασες.

2. Με το Home_csc κρατάς το csc που έχεις ήδη στη συσκευή και δε κάνει factory reset το τηλέφωνο (κάτι που δε προτείνεται), ενω το ''σκέτο'' csc σου περνάει τo csc που έχει η rom που κτέβασες.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου για την αμεση απαντηση.

Για αυτο με το που ανοιξε η συσκευη και εβαλα τα pin των sim cards μου εκανε απο μονο του factory reset?

(Ιphone 3g, 3gs , 4, 4s , 5, 5s , 7, 7plus ,Iphone X ), (samsung note 1 , 2 , 3 , 4 , 8 , 9), (galaxy s3, s4 ,s6 , s6 edge ,s7 edge , s8 , s9+) , (lg g3, g4, g6 ) ,( htc desire ) , (sony z3 ,z4 , z5 , z ultra) ,( Huawei p20 pro.)
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου για την αμεση απαντηση.

Για αυτο με το που ανοιξε η συσκευη και εβαλα τα pin των sim cards μου εκανε απο μονο του factory reset?

 

Σου έκανε factory reset γιατί άνοιξε με το default CSC της rom και όταν "είδε" τη SIM card το άλλαξε ώστε να είναι συμβατό με τη αυτή.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου για την αμεση απαντηση.

Για αυτο με το που ανοιξε η συσκευη και εβαλα τα pin των sim cards μου εκανε απο μονο του factory reset?

Δηλαδή το προηγούμενο csc σου ήταν VGR και τώρα είναι EUR;

Είχα διαβάσει ότι δεν μπορείς να περάσεις από ένα multi csc σε ένα άλλο χωρίς root. Ότι μπορεί να αλλάξει μόνο σε csc που βρίσκεται στο ίδιο multi csc.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το προηγούμενο csc σου ήταν VGR και τώρα είναι EUR;

Είχα διαβάσει ότι δεν μπορείς να περάσεις από ένα multi csc σε ένα άλλο χωρίς root. Ότι μπορεί να αλλάξει μόνο σε csc που βρίσκεται στο ίδιο multi csc.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γενικά θα διαβάσεις ακόμα πολλές βλακείες από άτομα που τις αναπαράγουν, μη δίνεις σημασία.

Μπαίνε απευθείας xda και διάβαζε από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...