Jump to content

Samsung Galaxy S9+


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς δε το κάνει.

Όπως πχ στο P20 pro που είχα και ήταν όντως βολικό.

Βασικά κανένα Samsung δε το κάνει το οποίο είναι μεγάλο μείον για μένα και αναγκαστικά βάζω τον ex dialer που μετά έχει αλλά θέματα που δεν είναι του παρόντος

 

 

Καλησπέρα παιδιά. Προτού σκεφτώ να προχωρήσω σε μετάβαση από p10 σε s9, θα ήθελα λίγο τη βοήθειά σας. Ο "μαμά" dialer υποστηρίζει αναζήτηση ελληνικών επαφών με τ9? Δηλαδή θέλω να μου δείξει τους Κωστάδες. Μπορώ απλά και γρήγορα να πατήσω "5,9,7..." και μου φέρει τις ανάλογες επαφές μου?

 

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν το κάνει πάντως....

 

Δοκίμασα με μια επαφή και το κάνει, με άλλη που δοκίμασα τώρα δεν το κάνει.

Τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και συγγνώμη αν δεν είναι επιτρεπτό αυτό που θα πω (μόλις έγινα μέλος του φόρουμ και δεν είδα πουθενά σχετικό κανονισμό). Ξέρει κανείς αν κι από που μπορώ να βρω το Galaxy S9+ αλλά με τον Snapdragon μέσα; Έψαξα amazon αλλά πάει κοντά στα 850 ευρώ και δε συμφέρει μιας και Ελλάδα βρίσκω το dual 670 ευρώ αλλά με exynos.

 

Γιατί να πάρεις με τον SD? Θες να το πειράξεις και έχει μεγαλύτερο support? Αλλιώς εγγύηση στην Ευρώπη δεν θα έχεις! Το γνωρίζεις αυτό έτσι? Επίσης ίσως στην Αμερική είναι 1 χρόνο και όχι 2 όπως στην ΕΕ. Πάντα για αντιπροσωπείας μιλάω. Το κατάστημα που στο πουλάει μπορεί να κάνει οτιδήποτε θέλει αλλά εκεί θα έχεις εγγύηση μόνο σε αυτό το κατάστημα.

 

S9+G9650 με (snap845).νομιζω δεν πρεπει να υποστηριζει ελληνικη γλωσσα.

s9-G9600(snap845)

 

Ελληνικά γιατί να μην υποστηρίζει? Δεν νομίζω ότι κάνει εκπτώσεις στις γλώσσες.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση πριν κάνω επαναφορά το τηλέφωνο. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με χαμηλή ταχύτητα στο 4G. Είπα μήπως φταίει η κάρτα σιμ αλλά μόλις την έβαλα στο Redmi note 4x η ταχύτητα εκτοξεύτηκε. Επίσης έβαλα κ άλλη κάρτα σιμ και παλι χαμηλή ταχύτητα. Καμιά ιδέα ?

https://www.dropbox.com/sh/m4xkum260661xgq/AADhqAxPbMGxljZ1bhHyVUKSa?dl=0

Edited by teosard
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Προτού σκεφτώ να προχωρήσω σε μετάβαση από p10 σε s9, θα ήθελα λίγο τη βοήθειά σας. Ο "μαμά" dialer υποστηρίζει αναζήτηση ελληνικών επαφών με τ9? Δηλαδή θέλω να μου δείξει τους Κωστάδες. Μπορώ απλά και γρήγορα να πατήσω "5,9,7..." και μου φέρει τις ανάλογες επαφές μου?
Το κάνει ναι. Στα Αγγλικά που έχω σαν γλώσσα συσκευής μου πετάει ο dialer όσες επαφές είναι γραμμένες στα Αγγλικά μόνο. Π.χ. πατάω το 5 και μου εμφανίζει τις επαφές που έχουν μέσα J, K, L.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει ναι. Στα Αγγλικά που έχω σαν γλώσσα συσκευής μου πετάει ο dialer όσες επαφές είναι γραμμένες στα Αγγλικά μόνο. Π.χ. πατάω το 5 και μου εμφανίζει τις επαφές που έχουν μέσα J, K, L.
Νομίζω εννοεί το αντίστοιχο αλλά με ελληνικά. Γιατί μάλλον δεν έχει τις επαφές του σε greeklish.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στα Αγγλικά που έχω σαν γλώσσα συσκευής μου πετάει ο dialer όσες επαφές είναι γραμμένες στα Αγγλικά μόνο. Π.χ. πατάω το 5 και μου εμφανίζει τις επαφές που έχουν μέσα J, K, L.

 

Και στα ελληνικά να έχεις τη γλώσσα συσκευής το ίδιο θα κάνει. Ο dialer δεν έχει ελληνικούς χαρακτήρες και δεν κάνει αυτό που ζητάει ο φίλος.

 

Νομίζω εννοεί το αντίστοιχο αλλά με ελληνικά.

 

Με ελληνικά δεν γίνεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά γιατί να μην υποστηρίζει? Δεν νομίζω ότι κάνει εκπτώσεις στις γλώσσες.

Djkostas20

ας πουμε το SM-G965W που ειναι καναδα δεν υποστηριζει ελληνικα.το ειχε φιλος...για το

G9650 S9+ που προοριζεται για κινα εκει δν γνωριζω αν εχει..παντως το s8+G9550 που προοριζοταν για κινα ειχε κανονικα ελληνικα.!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
S9+G9650 με (snap845).νομιζω δεν πρεπει να υποστηριζει ελληνικη γλωσσα.

 

To G9650 έχει κανονικά τα ελληνικά στις διαθέσιμες γλώσσες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εαν αλλάξω την στοκ rom της Vodafone σε στοκ EUR η εγγύηση χάνεται?

Yo estoy aqui.todos estamos aqui...

Humanidad ahora habita dos mundos

(I am here.We are here...

Mankind now inhabits two worlds...)

Deus Ex 2

Link to comment
Share on other sites

Εαν αλλάξω την στοκ rom της Vodafone σε στοκ EUR η εγγύηση χάνεται?

Όχι, ισχύει κανονικά.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος του so9 plus εδω και λίγες ώρες. Έχω περάσει από όλες τις ναυαρχίδα της samsung. Σε αυτο το τηλέφωνο αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

Έχω στην αρχική οθόνη τέσσερις φακέλους με διάφορες εφαρμογές ο καθένας. Το εφέ κλεισιματος του φακέλου εχει τρομερά κολλήματα. Πρώτη φορά το συναντώ αυτο. Να αναφέρω ότι έχω ήδη ενεργοποίηση τις επιλογές προγραμματιστή και εχω βαλει τις κλίμακες κιν. παραθυρων και γραφικών μετάβασης στο 0.5x.

Αν γνωρίζει κανείς κάποιος λύση, καλοδεχούμενη.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος του so9 plus εδω και λίγες ώρες. Έχω περάσει από όλες τις ναυαρχίδα της samsung. Σε αυτο το τηλέφωνο αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

Έχω στην αρχική οθόνη τέσσερις φακέλους με διάφορες εφαρμογές ο καθένας. Το εφέ κλεισιματος του φακέλου εχει τρομερά κολλήματα. Πρώτη φορά το συναντώ αυτο. Να αναφέρω ότι έχω ήδη ενεργοποίηση τις επιλογές προγραμματιστή και εχω βαλει τις κλίμακες κιν. παραθυρων και γραφικών μετάβασης στο 0.5x.

Αν γνωρίζει κανείς κάποιος λύση, καλοδεχούμενη.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κανα factory reset έκανες ; Σκάλωμα μου μυρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος του so9 plus εδω και λίγες ώρες. Έχω περάσει από όλες τις ναυαρχίδα της samsung. Σε αυτο το τηλέφωνο αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

Έχω στην αρχική οθόνη τέσσερις φακέλους με διάφορες εφαρμογές ο καθένας. Το εφέ κλεισιματος του φακέλου εχει τρομερά κολλήματα. Πρώτη φορά το συναντώ αυτο. Να αναφέρω ότι έχω ήδη ενεργοποίηση τις επιλογές προγραμματιστή και εχω βαλει τις κλίμακες κιν. παραθυρων και γραφικών μετάβασης στο 0.5x.

Αν γνωρίζει κανείς κάποιος λύση, καλοδεχούμενη.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν το αφήσεις στο 1χ λογικά δε θα το κάνει . Εγώ το έχω στο 0.5 αλλά είμαι με Nova και όλα πάνε ρολόι. Αυτό με τον φάκελο πάντως το παρατήρησα και εγώ έχει κάτι σαν lag διότι κάνει blur το background και μετά το επαναφέρει και φενεται σα lag

Link to comment
Share on other sites

Κανα factory reset έκανες ; Σκάλωμα μου μυρίζει.
Και factory reset εκανα και στήσιμο του τηλεφώνου απο την αρχή , σαν καινούργιο και όχι από back up.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες, χθες ειπα να βγαλω φωτογραφια το φεγγαρι, με ταπ και ριξιμο εκθεσης, κατι που με ενα s7 ή σ8 ηταν πολυ ευκολο και αποδοτικο καθως σκοτεινιαζε τοσο οσο επρεπε και εβγαζε.

Με το s9+ χθες, 1ον δεν εστιαζε με τιποτα ενω με τα παλια κινητα παντα εριχνε εστιαση στο απειρο, και 2ον εριχνε λιγο την εκθεση αλλα οχι τοσο ωστε να μην το καιει, εβγαινε μονιμα καμμενο.

Πηγα στο χειροκινητο, εβαλα εστιαση στο απειρο, εβαλα χρονο κλειστρου 1/50 περιπουκαι iso 50 αλλα παλι δεν ηταν καθαρο, κακη εστιαση παρολο οτι το ειχα χειροκινητα στο απειρο..

Δεν ξερω τι να υποθεσω, αλλα ισως αυτοι οι πολλοι φωτεινοι φακοι να μην ειναι ο,τι καλυτερο. Θεωρω οτι ενας ακομα πιο μεγαλος αισθητηρας θα ηταν πιο καλη λυση.

Επισης ειχα 3 s9+ χθες μαζι μου, και δοκιμασα και με τα αλλα μην τυχον ειχε θεμα το δικο μου.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα δεν είναι τυχαίο ότι παρέμεινα σε s7 edge με kit lens cover (φακούς με εκμετάλλευση όλου του αισθητήρα 1/2.55'' κι όχι 1/3.6'' που κάνουν οι τηλεφακοι σε note 8, S9 plus κλπ) έχω κρατήσει φυσικά και το s8 plus ...

* για "σοβαρές " εικόνες-φωτογραφίες ξεχνάμε τα κινητά φυσικά, χρησιμοποιώντας τρίποδα με DSLR ή mirrorless φωτογραφικές μηχανές με ανάλογους"ακριβους" φακούς.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα δεν είναι τυχαίο ότι παρέμεινα σε s7 edge με kit lens cover (φακούς με εκμετάλλευση όλου του αισθητήρα 1/2.55'' κι όχι 1/3.6'' που κάνουν οι τηλεφακοι σε note 8, S9 plus κλπ) έχω κρατήσει φυσικά και το s8 plus ...

* για "σοβαρές " εικόνες-φωτογραφίες ξεχνάμε τα κινητά φυσικά, χρησιμοποιώντας τρίποδα με DSLR ή mirrorless φωτογραφικές μηχανές με ανάλογους"ακριβους" φακούς.

 

Μα δεν έβγαλα με τον τηλεφακο.. Όμως το αποτέλεσμα μου έκανε εντύπωση κυρίως ως προς την αδυναμία εστίασης..

Κατά τα άλλα κουβέντα κάνουμε,δεν περιμένω να βγάλω φεγγάρι με κινητό..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται φίλε μου, πως κουβέντα κάνουμε ;)

 

ναι ναι, εννοω οτι αυτο που γραφω το γραφω γιατι μου κανει εντυπωση σε σχεση με 2 γενιες πισω που επαιρνα καλυτερο αποτελεσμα και πιο ευκολα για το ιδιο θεμα..

γιαυτο ειπα κουβεντα κανουμε, επειδη ανεφερες dslr κλπ που εχεις απολυτο δικιο απλα δεν ηθελα να το θεσω σε τετοια βαση..δηλαδη οτι μονο με dslr Παιρνεις πραγματικα καλο αποτελεσμα, οκ εννοειται.

Ομως με ενα ταπ και μειωση εκθεσης να μην βγαζει με τιποτα? και με το s7 edge με ταπ και μειωση εκθεσης να βγαζει για πλακα?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες, χθες ειπα να βγαλω φωτογραφια το φεγγαρι, με ταπ και ριξιμο εκθεσης, κατι που με ενα s7 ή σ8 ηταν πολυ ευκολο και αποδοτικο καθως σκοτεινιαζε τοσο οσο επρεπε και εβγαζε.

Με το s9+ χθες, 1ον δεν εστιαζε με τιποτα ενω με τα παλια κινητα παντα εριχνε εστιαση στο απειρο, και 2ον εριχνε λιγο την εκθεση αλλα οχι τοσο ωστε να μην το καιει, εβγαινε μονιμα καμμενο.

Πηγα στο χειροκινητο, εβαλα εστιαση στο απειρο, εβαλα χρονο κλειστρου 1/50 περιπουκαι iso 50 αλλα παλι δεν ηταν καθαρο, κακη εστιαση παρολο οτι το ειχα χειροκινητα στο απειρο..

Δεν ξερω τι να υποθεσω, αλλα ισως αυτοι οι πολλοι φωτεινοι φακοι να μην ειναι ο,τι καλυτερο. Θεωρω οτι ενας ακομα πιο μεγαλος αισθητηρας θα ηταν πιο καλη λυση.

Επισης ειχα 3 s9+ χθες μαζι μου, και δοκιμασα και με τα αλλα μην τυχον ειχε θεμα το δικο μου.

Δοκίμασες στο χειροκίνητο με διάφραγμα 2.4 ;;
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος του so9 plus εδω και λίγες ώρες. Έχω περάσει από όλες τις ναυαρχίδα της samsung. Σε αυτο το τηλέφωνο αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

Έχω στην αρχική οθόνη τέσσερις φακέλους με διάφορες εφαρμογές ο καθένας. Το εφέ κλεισιματος του φακέλου εχει τρομερά κολλήματα. Πρώτη φορά το συναντώ αυτο. Να αναφέρω ότι έχω ήδη ενεργοποίηση τις επιλογές προγραμματιστή και εχω βαλει τις κλίμακες κιν. παραθυρων και γραφικών μετάβασης στο 0.5x.

Αν γνωρίζει κανείς κάποιος λύση, καλοδεχούμενη.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σήμερα έπεσε στα χέρια και ακομη ενα s9 plus φίλου και δυστυχώς αντιλήφθηκα ότι και αυτό είχε το ιδιο ενοχλητικό lag στο κλείσιμο φακέλων που βρίσκονται στην αρχική οθόνη. Οποτε αναγκαστικα η μονη λυση ειναι nova launcher. Απλα ειναι απαράδεκτο για τέτοιο κινητο να εμφανίζει κατι τετοιο. Είμαι πλήρως απογοητευμένος.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι, εννοω οτι αυτο που γραφω το γραφω γιατι μου κανει εντυπωση σε σχεση με 2 γενιες πισω που επαιρνα καλυτερο αποτελεσμα και πιο ευκολα για το ιδιο θεμα..

γιαυτο ειπα κουβεντα κανουμε, επειδη ανεφερες dslr κλπ που εχεις απολυτο δικιο απλα δεν ηθελα να το θεσω σε τετοια βαση..δηλαδη οτι μονο με dslr Παιρνεις πραγματικα καλο αποτελεσμα, οκ εννοειται.

Ομως με ενα ταπ και μειωση εκθεσης να μην βγαζει με τιποτα? και με το s7 edge με ταπ και μειωση εκθεσης να βγαζει για πλακα?

 

Πρεπει να αλλαξει η οξυτητα απο την τιμη 0 σε 2.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έπεσε στα χέρια και ακομη ενα s9 plus φίλου και δυστυχώς αντιλήφθηκα ότι και αυτό είχε το ιδιο ενοχλητικό lag στο κλείσιμο φακέλων που βρίσκονται στην αρχική οθόνη. Οποτε αναγκαστικα η μονη λυση ειναι nova launcher. Απλα ειναι απαράδεκτο για τέτοιο κινητο να εμφανίζει κατι τετοιο. Είμαι πλήρως απογοητευμένος.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν έχουμε όλοι lag

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...