Jump to content

Samsung Galaxy S9+


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασες στο χειροκίνητο με διάφραγμα 2.4 ;;

 

Όχι έπαιζα στο 1.5 είναι η αλήθεια. Θα δοκιμάσω απόψε αν βοηθήσει το φεγγάρι και θα σας πω..επίσης θα ήθελα να αφήνει και την έκθεση ελεύθερη όταν παίζω με χρόνο, κάτι που παλιά γινόταν νομίζω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρεπει να αλλαξει η οξυτητα απο την τιμη 0 σε 2.

 

Στην φώτο με το φεγγάρι ? Πως αλλάζει αυτό ?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

 

Στην φώτο με το φεγγάρι ? Πως αλλάζει αυτό ?

Εχεις pm.Μετα την εγκατασταση πηγαινε στο μενου other και ενεργοποιησε το "show advanced settings".Τα υπολοιπα θα τα βρεις μονος σου....;)

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Εχεις pm.Μετα την εγκατασταση πηγαινε στο μενου other και ενεργοποιησε το "show andvanced settings".Τα υπολοιπα θα τα βρεις μονος σου....;)

 

Εμείς οι φτωχοί συγγενείς να μη μάθουμε? Σου είναι εύκολο να μας ενημερώσεις φίλε μου?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς οι φτωχοί συγγενείς να μη μάθουμε? Σου είναι εύκολο να μας ενημερώσεις φίλε μου?

Εχεις pm.Απλα ενημερωσε εαν λειτουργει η εφαρμογη γιατι εχω μεινει με το Α8 πουλησα το s9 γιατι θα παρω το note 9 . Ειμαι με 7.1.1 δεν ειμαι στην 8αρα...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις pm.Απλα ενημερωσε εαν λειτουργει η εφαρμογη γιατι εχω μεινει με το Α8 πουλησα το s9 γιατι θα παρω το note 9 . Ειμαι με 7.1.1 δεν ειμαι στην 8αρα...

 

Την εγκατέστησα ανοίγει έκανα αυτό που λες. Αργότερα θα παίξω μαζί της. Ευχαριστούμε πάρα μα πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Την εγκατέστησα ανοίγει έκανα αυτό που λες. Αργότερα θα παίξω μαζί της. Ευχαριστούμε πάρα μα πάρα πολύ.

Οκ.Μη ξεχασεις να κανεις τις απαραιτητες ρυθμισεις για την καλη λειτουργια:

 

Μενου ρυθμισεις "Other" :

 

1)Show Advanced Settings " V "

2) Silent Shutter " V "

3) Preview Cropping " V "

4) Use openGLES 2.0 "disable"

5) Show capture animation " disable "

6) Animate icons " disable "

7) Date first photo names " V "

8) Timestamps " On " left or right

9)) Save settings.

 

 

Μετα:

 

Μενου ρυθμισεις " Photo "

 

1) Focus mode " continuous "

2) Focus duration " 30 "

3) JPEG Quality " Best "

4) Sharpness " 1 " η 0 αναλογα τις συνθηκες.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις ρυθμίσεις τις κάνουμε για να βγούμε selfie με το φεγγάρι;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να δοκιμάσει τη Google camera, μπορεί να τη βρει παρακάτω και να την εγκαταστήσει. Λειτουργεί πολύ καλά εκτός του portrait mode της μπροστινής κάμερας (της πίσω λειτουργεί κανονικά):

 

https://www.xda-developers.com/google-camera-port-hub/

 

Αν και δεν είμαι Pro στη φωτογραφία, νομίζω μου δίνει λίγο καλύτερα αποτελέσματα λόγο hdr+ σε auto mode απ'ότι η stock.

Ας με επιβεβαιώσει ή ας με διαψεύδει κάποιος με καλύτερο μάτι.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να δοκιμάσει τη Google camera, μπορεί να τη βρει παρακάτω και να την εγκαταστήσει. Λειτουργεί πολύ καλά εκτός του portrait mode της μπροστινής κάμερας (της πίσω λειτουργεί κανονικά):

 

https://www.xda-developers.com/google-camera-port-hub/

 

Αν και δεν είμαι Pro στη φωτογραφία, νομίζω μου δίνει λίγο καλύτερα αποτελέσματα λόγο hdr+ σε auto mode απ'ότι η stock.

Ας με επιβεβαιώσει ή ας με διαψεύδει κάποιος με καλύτερο μάτι.

 

Μπορεις επισης με το snap camera στην εκδοση "8.8.0 beta" οχι παλιοτερη εκδοση να κανεις live επεξεργασια στη φωτο πριν την αποθηκευσει στο γκαλερι.

Βαζεις στο snap την λειτουργια hdr mode .( Γυρνας με το δαχτυλο στον κυκλο κατω αριστερα και βαζεις hdr γιατι default ειναι το P1)

Μετα πηγαινεις στις ρυθμισεις του συγκεκριμενου mode settings-hdr κατω-κατω και επιλεγεις :

1)Review Hdr shots

2)keep hdr exposures

3)focus between shots

4)Time between shots( Βαλε τιμη 100ms)

γυρνας την συσκευη σε οριζοντια παντα κατασταση και μολις πατησεις να αποτυπωσεις φωτο θα βγαλει 3 συν μια τεταρτη που θα σου δωσει το δικαιωμα να βαλεις εσυ πχ.οξυτητα ,χρωμα, φωτεινοτητα κτλ.μετα θα τις αποθηκευσει.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στα χέρια μου ένα Xiaomi mi8 μιας φίλης κι έκατσα λίγο να το χαζεψω... Δε θα μπω σε εκτενές vs αλλά μου έκαναν πολύ εντύπωση 2 πράγματα.

Η οθόνη του, αν όχι καλύτερη, μου φάνηκε ίδια με δικό μας. Ήμουν με ένα τουπε στην αρχή "έλα μωρέ, εντάξει καλή θα είναι, αλλά σιγά μην έδωσε τις τελευταίες amoled", και μετά έμεινα έκπληκτος... Το λευκό του καλύτερο και το μαύρο ισάξιο. Φαντάζομαι έχουν κάνει πολύ καλό calibration? Δε ξέρω.... Πάντως ξενέρωσα λίγο.

Όπως επίσης με τη front camera... Selfie πολύ καλύτερη από το δικό μας και η πίσω κάμερα πολύ καλή.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του s9+ με κυριότερο προβληματισμό την μπαταρία.

Δεν έχω θέμα να κρατάει μια μέρα, αλλά όπως όλα τα κινητά, με το χρόνο η μπαταρία φθείρεται και φοβάμαι σε ένα χρόνο από τώρα μην είμαι με ένα powerbank αγκαλιά όλη μέρα. Δε μιλάμε για κινητό των 150-200 ευρώ που το αλλάζεις σε 1-2 χρόνια αλλά για κινητό ακριβό που θες να το κρατήσεις για καιρό, οπότε είμαι σε μεγάλο δίλημμα.

Κάποιος να με κατευθύνει; :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του s9+ με κυριότερο προβληματισμό την μπαταρία.

Δεν έχω θέμα να κρατάει μια μέρα, αλλά όπως όλα τα κινητά, με το χρόνο η μπαταρία φθείρεται και φοβάμαι σε ένα χρόνο από τώρα μην είμαι με ένα powerbank αγκαλιά όλη μέρα. Δε μιλάμε για κινητό των 150-200 ευρώ που το αλλάζεις σε 1-2 χρόνια αλλά για κινητό ακριβό που θες να το κρατήσεις για καιρό, οπότε είμαι σε μεγάλο δίλημμα.

Κάποιος να με κατευθύνει; :)

Με σωστές φορτίσεις (γενικες οδηγίες να μη πέφτει κάτω από 20% πριν το φορτίσεις ή να μην είναι πάνω από 80%) δε θα υπάρχει τέτοια πτώση που αναφέρεις σε ένα χρόνο. Σε 2 πιθανόν.

Αλλά και πάλι, αλλάζεις μια μπαταρία που κάνει όσο ένα καλό power bank και είσαι μια χαρά. Αξίζει αφού θες να το κρατήσεις.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του s9+ με κυριότερο προβληματισμό την μπαταρία.

Δεν έχω θέμα να κρατάει μια μέρα, αλλά όπως όλα τα κινητά, με το χρόνο η μπαταρία φθείρεται και φοβάμαι σε ένα χρόνο από τώρα μην είμαι με ένα powerbank αγκαλιά όλη μέρα. Δε μιλάμε για κινητό των 150-200 ευρώ που το αλλάζεις σε 1-2 χρόνια αλλά για κινητό ακριβό που θες να το κρατήσεις για καιρό, οπότε είμαι σε μεγάλο δίλημμα.

Κάποιος να με κατευθύνει; :)

 

Όπως σου λέει και ο φίλος από πάνω, αν και όταν τα φτυσει, το πας σέρβις και σε 30 λεπτά έχεις νέα μπαταρία με 30 ευρώ περίπου, αντε 50. Στα 2 χρόνια δεν είναι μεγάλο ποσό.

Επίσης αν βάλεις αργό φορτιστή, όχι τον δικό του και το δουλεύεις με φόρτιση όταν φτάνει από 20 και κάτω περίπου, αν δηλαδή στο τέλος της μέρας είσαι με 70 πχ, άστο και 2η εφόσον σκοπεύεις να κάνεις ίδια χρήση, αν είσαι με 50 ή 30 οκ βάλε το γιατί ίσως δεν σε φτάσει για τη 2η μερα. Αλλά γενικά αν κάνεις τέτοια χρήση και δεν το έχεις στην πρίζα και να παίζεις πχ παιχνίδια και αυτό να είναι στο 100% δεν έχεις θέμα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ψωνισα και γω το S9+ απο την προσφορα της βονταφον.

Εχει μεσα ρομ της βοντα. Υπαρχει λογος να το σεταρω με αλλη ρομ χωρις bloatware; θα δω καποια διαφορα κυριως στο θεμα μπαταριας;

Και αν ναι που βρισκω official rom και πως την περναω χωρις να πειραχτει φυσικα το knox;

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιον εχει τη καλοσυνη να απαντησει

Link to comment
Share on other sites

Με σωστές φορτίσεις (γενικες οδηγίες να μη πέφτει κάτω από 20% πριν το φορτίσεις ή να μην είναι πάνω από 80%) δε θα υπάρχει τέτοια πτώση που αναφέρεις σε ένα χρόνο. Σε 2 πιθανόν.

Αλλά και πάλι, αλλάζεις μια μπαταρία που κάνει όσο ένα καλό power bank και είσαι μια χαρά. Αξίζει αφού θες να το κρατήσεις.

Ναι όμως από το 20% έως το 80% σίγουρα θα χρειαστείς δεύτερη φόρτιση μες την ημέρα. Εδώ από το 100 ως το 15 είναι τσιμα τσιμα.
Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη, όλο και κάποια στιγμή είμαστε κάπου να το καρφώσουμε σε ένα φορτιστή. Θες γραφείο, θες αυτοκίνητο, θες σπίτι, θες καφετέρια. Κάπου έστω για μισή ώρα θα έχουμε την δυνατότητα. Οπότε ζυγίζεις τα πράγματα. Καλύτερη διάρκεια μπαταρίας σε βάθος χρόνου αλλά πολλές φορτίσεις την ημέρα, ή μία και εξάντληση της με χρήση από 100% στο <20% και αντικατάσταση της πριν την 2ετία?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ψωνισα και γω το S9+ απο την προσφορα της βονταφον.

Εχει μεσα ρομ της βοντα. Υπαρχει λογος να το σεταρω με αλλη ρομ χωρις bloatware; θα δω καποια διαφορα κυριως στο θεμα μπαταριας;

Και αν ναι που βρισκω official rom και πως την περναω χωρις να πειραχτει φυσικα το knox;

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιον εχει τη καλοσυνη να απαντησει

 

Σε s8 plus από Vodafone hellas κανένα θέμα, τρομερή μπαταρία, να υποθέσω το ίδιο θα συμβαίνει κ με το s9 plus . Αλήθεια πόσο έβγαινε με την προσφορά της Voda ?

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

587,40 και αν εχεις εταιρικο αφμ τοτε παει 473 νομιζω. καλη τιμη πιστευω για τρεχουσα ναυαρχιδα

Παντως σε περιπτωση που χρειαστει ναι "παιξω" με ρομς απο που μπορω να κατεβασω τις official και με ποιο tool τις περναω;

Link to comment
Share on other sites

587,40 και αν εχεις εταιρικο αφμ τοτε παει 473 νομιζω. καλη τιμη πιστευω για τρεχουσα ναυαρχιδα

Παντως σε περιπτωση που χρειαστει ναι "παιξω" με ρομς απο που μπορω να κατεβασω τις official και με ποιο tool τις περναω;

 

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s9-plus/SM-G965F/

Link to comment
Share on other sites

Ναι όμως από το 20% έως το 80% σίγουρα θα χρειαστείς δεύτερη φόρτιση μες την ημέρα. Εδώ από το 100 ως το 15 είναι τσιμα τσιμα.

 

προφανως ειναι ανοητο να παιζεις 80-20, αμα ειναι να εισαι πανω απο ενα κινητο για να το βγαλεις απο τη φορτιση μετα το 80 μιλαμε για τραγελαφικες καταστασεις. Θεωρω οτι ο φιλος που το προτεινε, εννοουσε να μην το εχεις πχ καρφωμενο στη φορτιση και να το δουλευεις ή να μην το βαζεις για φορτιση ενω πχ δεν εχει πεσει πολυ η μπαταρια και μενει συνεχεια πανω απο 80%.

Αν ειναι απο την ολη αυτονομια να κρατας το 60% για χρηση, φτανεις στο αλλο ακρο, καλυτερα διελυσε τη τη μπαταρια να ευχαριστηθεις το κινητο τουλαχιστον.

Κατα τα αλλα, το να βρεις εναν ρυθμο στις φορτισεις ειναι ευκολο σχετικα.ΠΧ εγω με V30 φορτιζα σταθερα ανα 2 ημερες καθως με ανοιχτα ολα, ακομα και aod εβγαζα τη 2η με υπολοιπο απο 15 εως 30%. (συνηθως με 15 αν ειχα aod, αν το ειχα κλεισει με 30% χοντρικα).

Εδω με το σ9+ ειναι οριακα, συνηθως το βραδυ με βρισκει με 50% περιπου οποτε δεν ρισκαρω 2η μερα και το φορτιζω. Ετσι, οταν βλεπω οτι απο το πρωι το δουλευω πολυ,ανοιγω και AOD να πεσει πιο κατω, να μην μενει ψηλα συνεχεια η μπαταρια. Αν παλι δω οτι εχω κανει χαλαρη, και μεινει πανω απο 60% το βραδυ, το κλεινω (παντα κοιμαμαι με κλειστο κινητο) και βγαζω και τη 2η μερα εφοσον και η 2η μερα βεβαια δεν προβλεπεται να διαφερει σε χρηση (πχ ταξιδι κλπ).

Ετσι εχεις μια μπαταρια με πιο λιγες φορτισεις σε βαθος χρονου, καλυτερες φορτισεις και θεωρω καλυτερη αποδοση και διαρκεια ζωης.

 

Η εμπειρια μου ακομα και μεσα απο τις αγγελιες ειναι οτι πολλοι που τα ξεσκισαν στο βαλε/βγαλε και στις γρηγορες φορτισεις, στο 6μηνο ειχε ηδη αρκετη πτωση η μπαταρια, και μου το λενε ευθεως στην κουβεντα που κανουμε

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοούσα και δεν έγινε κατανοητό είναι πως καλό είναι, όσο είναι εφικτό, να μη βάζουμε συχνά για φόρτιση μια συσκευή ενώ είναι κάτω από 20% ή πάνω από 80%...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοούσα και δεν έγινε κατανοητό είναι πως καλό είναι, όσο είναι εφικτό, να μη βάζουμε συχνά για φόρτιση μια συσκευή ενώ είναι κάτω από 20% ή πάνω από 80%...
Φορτίστε τα κινητά σας όπως θέλετε ρε παιδιά αυτό το το 20-80 είναι για γέλια πραγματικά. Στα 2 χρόνια η μπαταρία σου θα έχει πέσει ότι και να κάνεις. Οπότε αλλάζεις μπαταρία και τελειώνει η υπόθεση. Ερώτηση άσχετη: Στην Aod μπορώ να βλέπω το μύνημα που ήρθε η το mail χωρίς να χρειάζεται να πατήσω να ξεκλειδώσει το τηλέφωνο;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...