Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι ότι δε φταίνε και τα ΕΛΤΑ, αλλα τη μ****α κάποιων αεροπορικών που ακόμα επιμένουν να εκδίδουν γραπτά εισιτήρια (ενώ σε όλον τον κόσμο έχεις απλά έναν κωδικό και άντε αν θες το εκτυπώνεις κιόλας) που τη βάζεις;

 

kala auto einai sigouro!

alla genikos polu anorganosia re paidi mou!:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως έχει κανείς καμιά συμβουλή για την εξής περίπτωση:

 

Στις αρχές Σεπτεμβρίου αγοράσαμε εισιτήρια για μια συναυλία στο εξωτερικό και επειδή λείπαμε όταν έφτασε η ειδοποίηση του ταχυδρομείου (ήταν συστημένα), δεν μπορέσαμε να πάμε να τα παραλάβουμε.

Στα ΕΛΤΑ μας είπαν ότι έχουν ήδη επιστραφεί στο κέντρο διαλογής στο αεροδρόμιο και ότι από εκεί έχουν φύγει για το εξωτερικό από τις 16 Οκτωβρίου (όλα τα συστημένα υποτίθεται ότι επιστρέφονται αν δεν πας να τα παραλάβεις μέσα σε 20 μέρες περίπου).

Το πρόβλημα είναι ότι η εταιρεία των εισιτηρίων επιμένει ότι δεν τα έχουν λάβει πίσω και ότι θα χρειαστεί να κάνουμε ολόκληρη ιστορία για να μπούμε στη συναυλία, με κωδικούς, αντίγραφα, ταυτότητες κλπ. Εννοείται ότι τα έχουμε ήδη πληρώσει με πιστωτική, από την ημέρα της αγοράς.

Έχει κανείς καμιά ιδέα ποιος ευθύνεται σε αυτήν την περίπτωση?

Τα ΕΛΤΑ που ενώ επιμένουν ότι τα χουν στείλει από τις 16/10 ακόμα δεν έχουν φτάσει στο εξωτερικό, ή η εταιρεία του εξωτερικού, με την έννοια ότι από τη στιγμή που έχει λαβει τα χρήματα θα έπρεπε να διασφαλίσει με κάθε τρόπο να φτάσουν στα χέρια σου?

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως έχει κανείς καμιά συμβουλή για την εξής περίπτωση:

 

Στις αρχές Σεπτεμβρίου αγοράσαμε εισιτήρια για μια συναυλία στο εξωτερικό και επειδή λείπαμε όταν έφτασε η ειδοποίηση του ταχυδρομείου (ήταν συστημένα), δεν μπορέσαμε να πάμε να τα παραλάβουμε.

Στα ΕΛΤΑ μας είπαν ότι έχουν ήδη επιστραφεί στο κέντρο διαλογής στο αεροδρόμιο και ότι από εκεί έχουν φύγει για το εξωτερικό από τις 16 Οκτωβρίου (όλα τα συστημένα υποτίθεται ότι επιστρέφονται αν δεν πας να τα παραλάβεις μέσα σε 20 μέρες περίπου).

Το πρόβλημα είναι ότι η εταιρεία των εισιτηρίων επιμένει ότι δεν τα έχουν λάβει πίσω και ότι θα χρειαστεί να κάνουμε ολόκληρη ιστορία για να μπούμε στη συναυλία, με κωδικούς, αντίγραφα, ταυτότητες κλπ. Εννοείται ότι τα έχουμε ήδη πληρώσει με πιστωτική, από την ημέρα της αγοράς.

Έχει κανείς καμιά ιδέα ποιος ευθύνεται σε αυτήν την περίπτωση?

Τα ΕΛΤΑ που ενώ επιμένουν ότι τα χουν στείλει από τις 16/10 ακόμα δεν έχουν φτάσει στο εξωτερικό, ή η εταιρεία του εξωτερικού, με την έννοια ότι από τη στιγμή που έχει λαβει τα χρήματα θα έπρεπε να διασφαλίσει με κάθε τρόπο να φτάσουν στα χέρια σου?

 

Δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη με τα ΕΛΤΑ, πρέπει να πιέσεις την εταιρία που εκδίδει τα εισιτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον πείσαμε τελικώς τα ΕΛΤΑ να μας δώσουν μια βεβαίωση ότι δεν παραλάβαμε τον φάκελο και ότι επεστράφη,

μήπως και καταφέρουμε να μπούμε στη συναυλία με τον κωδικό των εισιτηρίων.

Εννοείται βέβαια ότι την βεβαίωση θα μας την γράψουν στα ελληνικά, παρόλο που τη χρειαζόμαστε για το εξωτερικό λολ :rolleyes:

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον πείσαμε τελικώς τα ΕΛΤΑ να μας δώσουν μια βεβαίωση ότι δεν παραλάβαμε τον φάκελο και ότι επεστράφη,

μήπως και καταφέρουμε να μπούμε στη συναυλία με τον κωδικό των εισιτηρίων.

Εννοείται βέβαια ότι την βεβαίωση θα μας την γράψουν στα ελληνικά, παρόλο που τη χρειαζόμαστε για το εξωτερικό λολ :rolleyes:

 

Ε εντάξει οι υπεύθυνοι της συναυλίας από την στιγμή που έχουν την πληρωμή που κάνατε μέσω κάρτας,γιατί να σας δημιουργήσουν πρόβλημα στην είσοδο;:confused: Πληρωμένα τα έχετε τα εισιτήρια άσχετα αν δεν τα παραλάβατε για άλλους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, οι υπεύθυνοι της συναυλίας δεν είναι από τη δική τους πλευρά βέβαιοι ότι εγώ δεν τα έλαβα. Μπορεί να τα έχω λάβει, να τα έχω πουλήσει αλλού και να θέλω να μπω τζάμπα στην ουσία . Λιγάκι τραβηγμένο, αλλά θα μπορούσε να είχε συμβεί. Εξάλλου πρόκειται για πολύ μεγάλη συναυλία στο γήπεδο μπάσκετ του Bercy, με το χαμό που θα γίνεται αποκλείεται να μπορούν να εξακριβώσουν αν μπήκε κάποιος με τα ίδια εισιτήρια (τον ίδιο κωδικό δηλ.)

Γι'αυτό και χρειαζόμασταν την βεβαίωση από τα ΕΛΤΑ ότι δεν τα λάβαμε ποτέ.

Το καλύτερο θα ήταν να είχε ακυρωθεί το bar code (αφού είχαν χαθεί) και να μας εξέδιδαν καινούρια, αλλά μου είπαν οτι δεν το κάνουν.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Apostolh systhmenou fakelou apo thessalonikh stis 13:00 paralavh sto nafplio thn epomenh to prwi!

 

em αυτα ειναι!κι εγω για ενα φακελο Α4 απο την δυτικη στην ανατολικη θεσσαλονικη περιμενα 4 μερες τον κουριερ!!!:mad::mad:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια!

Πείτε μου κάτι: έστειλα στισ 11/12/07 συστημένο και εξπρές για Αγγλία, σε πανεπιστήμιο συγκεκριμένα (ήταν αποδοχή offer για θέση σε μεταπτυχιακό) και ακόμα ΔΕΝ πήγε... Υπάρχει περίπτωση να χάθηκε; Το μεταπτυχιακό ξεκινάει την 1η Ιανουαρίου. Τι να κάνω;

NOTHING IS IMPOSSIBLE
Link to comment
Share on other sites

αφου το εστειλες συστημενο αποκλειεται να χαθηκε. μπορεις να το αναζητησεις με τον αριθμο αποστολης για να δεις που ειναι. δες εδω http://212.205.82.71/trackandtrace/ η πηγαινε στο ταχυδρομειο κ ρωτα.
Link to comment
Share on other sites

Και όμως, όλον αυτό τον καιρό, στο Track and Trace των ΕΛΤΑ, η ίδια απάντηση: αγνοείται ο φάκελός μου... όταν τους τηλεφώνησα, η ίδια απάντηση. Κάτσε να δεις που θα μείνω απ' έξω εξαιτίας τους...!
NOTHING IS IMPOSSIBLE
Link to comment
Share on other sites

το χαρτακι που σου εδωσαν οταν το εστειλες το εχεις;
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

το χαρτακι που σου εδωσαν οταν το εστειλες το εχεις;

 

Ε, πως δεν το έχω;! Με αυτό κάνω τις αναζητήσεις στο Track. Αλλά, είτε το έχεις, είτε όχι, τζίφος...

NOTHING IS IMPOSSIBLE
Link to comment
Share on other sites

τοτε θα πρεπει να πας απο το ταχυδρομειο που το εστειλες να τους τα χωσεις κ να βρουνε αυτοι που ειναι το δεμα σου. δεν υπαρχει πιστευω αλλη λυση. να χαθηκε μου φαινεται αδυνατον.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μου στειλαν απο εξωτερικο κατι που αγορασα και ακομα να ερθει και εχουν περασει 18 μερες ,το θεμα ειναι οτι οταν ερθει(ειναι στο τελωνειο) θα ειμαι εξωτερικο ,ποσες μερες κρατουν ενα πακετο πριν το στειλουν πισω αν ξερει κανεις?

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα !

 

Πόσο περίπου θα μου κοστίσει μέσω ΕΛΤΑ να στείλω Μεγάλη Βρετανία ένα πακέτο γύρω στο μισό κιλό? Επίσης θα πάω στο ταχυδρομίο με το κουτί και εκέι θα συμπληρώσω στοιχεία κλπ?

LAZIO IRRIDUCIBILI CURVA NORD

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

 

Πόσο περίπου θα μου κοστίσει μέσω ΕΛΤΑ να στείλω Μεγάλη Βρετανία ένα πακέτο γύρω στο μισό κιλό? Επίσης θα πάω στο ταχυδρομίο με το κουτί και εκέι θα συμπληρώσω στοιχεία κλπ?

http://www.elta.gr

έχει τιμοκατάλογο ανά μέγεθοε και βάρος.

Link to comment
Share on other sites

allh mia katrapakia apo ton ELTA!

edw kai treis evdomades pou exw sthlh ena dvd se ena filo sthn katerinh den to pire pote!!!:mad:

 

otan piga na zhthsw ton logo den uksere kanenas tipota...:blink::cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γραμματάκι απλό από Αθήνα για Σύρο έκανε... 16 μόνο μερίτσες... :fool:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδία θέλει να μου στείλει ο κολλητός μου από Λονδίνο στην Θεσσαλονίκη το iphone και οι εταιρείες courrier ζητάνε 50-60 ευρώ μεταφορικά! Οπότε θα καταφύγουμε στη μέθοδο του ταχυδρομείου! Πώς να το στείλει και σε πόσες μέρες θα φτάσει αν το στείλει αύριο? Πέρα από fragile κλπ, τελωνείο θα περάσει? Ή να βάλουμε gift?

Chown the world!!! :cool:

 

iMessage: epaminos@me.com

Link to comment
Share on other sites

Παιδία θέλει να μου στείλει ο κολλητός μου από Λονδίνο στην Θεσσαλονίκη το iphone και οι εταιρείες courrier ζητάνε 50-60 ευρώ μεταφορικά! Οπότε θα καταφύγουμε στη μέθοδο του ταχυδρομείου! Πώς να το στείλει και σε πόσες μέρες θα φτάσει αν το στείλει αύριο? Πέρα από fragile κλπ, τελωνείο θα περάσει? Ή να βάλουμε gift?

 

Τελωνείο ΔΕΝ παίζει, είναι εντός ΕΕ. Θα το στείλει ασφαλισμένο με το ταχυδρομείο (με απλά λόγια θα πάει σε ένα οποιοδήποτε post office). Θα διαλέξει το ποσο της ασφάλισης και ανάλογα με:

1) ποσο θέλει να είναι αυτό το ποσο, 2) μέγεθος, 3) βάρος θα πληρώσει τα ανάλογα ££. Ας το βγάλει από το original κουτί και ας το πακετάρει μονος του σε μικρότερη συσκευασία ώστε να βγει όσο φθηνότερο γίνεται.

 

 

Λογικά σε 3-4 μέρες θα το έχεις (δεν υπάρχει εγγύηση, απλά τόσο περίπου κάνει συνήθως).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας,

μπορει καποιος να μου πει,σε ποσες μερες θα εχω το δεμα?

26/02/2008 16:15:00 IPS ΠΡΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

28/02/2008 09:27:00 IPS ΠΡΟΣ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

28/02/2008 10:32:00 ΤΑΧ/ΡΕΣ ΚΑΤ (Κέντρο Ταχ/ράς) ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ

28/02/2008 10:33:00 ΤΑΧ/ΡΕΣ ΚΑΤ (Κέντρο Ταχ/ράς) ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ

28/02/2008 12:03:00 ΤΑΧ/ΡΕΣ ΚΑΤ (Κέντρο Ταχ/ράς) ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ

 

Ευχαριστω πολυ.

Iphone 2G / Iphone 3Gs / Iphone 4 / iPhone 5 / Thl W8 / Galaxy S5 / iPhone 5S / iPhone 6 / iPhone 6S Plus / iPhone 8 Plus

iMac 21,5 / MacBook Pro

iPad 2 3G / iPad mini 2 / iPad PRO

Link to comment
Share on other sites

Γραμματάκι απλό από Αθήνα για Σύρο έκανε... 16 μόνο μερίτσες... :fool:

 

wtf :blink:... μέσω Βενεζουέλας το έστειλαν? Και γω περιμένω από Θεσσαλονίκη ένα δεματάκι , οπότε είμαι σίγουρος ότι όταν το πάρω θα είμαι κάπως έτσι!:worry::(:mad:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...