Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό τον καιρό πάλι περιμένω κάποια πράματα από Αγγλία, Κίνα και Γερμανία. Από Κίνα το αγόρασα ασφαλισμένο, οπότε είμαι κατοχυρωμένος. Από Γερμανία πέρασαν ήδη 10μέρες και ακόμα να έρθει. :mad: Από Αγγλία τα ίδια. Δηλαδή τι συμβαίνει; Πρέπει να πάμε να σηκώσουμε φασαρία στα ΕΛΤΑ; Πού θα πάει αυτό το κακό;

 

Στέλνω επιστολές στη Γερμανία και πάνε από Παρασκευή σε Δευτέρα ( ! ). Το αντίθετο δε συμβαίνει. Μήπως εδώ τα παραλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ χαλλλλαρά;; Πού μπορούμε να βρούμε το δίκιο μας;

 

 

Και εγώ περιμένω ένα δέμα απο Γερμανία, το οποίο είναι ασφαλισμένο και απ' ότι μου είπε ο φίλος μου που το έστειλε, του έβαλε και κουλοχέρι(υποθέτω είναι ταινία ασφαλίας;;) Άκουσα απο κάποιον άλλο φίλο, ότι την τελευταία φορά που είχε πάρει κάποιο δέμα απο το εξωτερικό, του ήρθε ανοιγμένο :X . Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει περίπτωση να το περαλάβω και εγώ έτσι.

Ξέρει κανείς κάτι σχετικό, δεδομένου ότι είναι ασφαλισμένο και ότι έχει κουλοχέρι;:confused:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Το οτι ειναι ασφαλισμενο, νομιζω σε "ωφελει" μονο αν χαθει το δεμα. Θα παρεις καποια αποζημιωση, αναλογη με την αξια του περιεχομενου , την οποια πρεπει να εχει δηλωσει ο αποστολεας.

 

Αμα ερθει απλως damaged εξαρταται τωρα, αμα ειχε τιποτα ευθραυστο μεσα κλπ. Αμα ειχε βιβλια κλπ, και να εχουν γρατζουνιστει λιγο, δε νομιζω να σε αποζημιωσουν.

No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ανοίγω αυτό το θέμα για ερωτήσεις, απορίες, προβλήματα ή ακόμα και για να εκφράσουμε την αγανάκτηση μας για έναν ακόμη "αγαπημένο" μας οργανισμό. Απ'ότι είδα δεν υπάρχει άλλο θέμα.

 

Σήμερα μου ήρθε επιτέλους ειδοποιήση για ένα δέμα που εστάλη απο Γερμανία στις 30 Σεπτεμβρίου. Στο χαρτί γράφει ημερομηνία & ώρα άφιξης 20/09/06 (:wacko:) προφανώς έφτασε την παρασκευή δλδ, 3 βδομάδες μετά και μπορώ να το παραλάβω μόλις απο αύριο ενώ ειδοποίηση ήρθε σήμερα.

Έχω όμως μία ερώτηση, έχει μια υπογραφή σε ένα σημείο που λέει "Δεν - θα το ξαναφέρουμε αύριο και ώρα:......" Υποτίθεται πως σημαίνει κάτι τώρα αυτό?:O Γιατί αύριο θα πρέπει να φύγω πιο νωρίς απ'την σχολη, για να προλάβω τις ώρες λειτουργίας τους, μην φύγω τσάμπα.

Ειμαι και λιγο αγχωμενος γιατι νομιζα οτι μου το χασανε.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Υπάρχει κάποια υπηρεσία που μπορώ να στήλω ένα δέμα και να πάει απευθείας στην πόρτα του παραλήπτη;;

Οχι κατ'ανάγκη από τα ΕΛΤΑ.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

case , όλες οι εταιρείες courier μπορούν να σου κάνουν τη δουλειά σου.

 

Σχετικά με τα ΕΛΤΑ την Πρωτοχρονιά ανήμερα έμαθα ότι εκείνες τις μέρες στο κέντρο διαλογής των γραμμάτων εκκαθάριζαν ημερομηνίες 12 Δεκέμβρη.... Υπομονή.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να πω ότι τα ΕΛ.ΤΑ είναι απίστευτα "γρήγορα".Για να το τεκμηριώσω αρκεί να αναφέρω ότι μου έχουν έρθει δύο φορές ληγμένοι λογαριασμοι!!!Επίσης μια φορά που μου στειλαν οι γονείς μου από τις Σέρρες ένα δικαιολογητικό που χρειαζόμουν στο Βόλο έκανε 2 1/2 εβδομάδες μέχρι να έρθει στην πόρτα μου!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι καλες εμπειριες εχω απο τα ΕΛΤΑ.

Γρηγοροι και εξυπηρετικοτατοι ;)

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Πέμπτη πρωί μου έστειλαν δέμα από την Ολλανδία, Δευτέρα πρωί είχε έρθει με τις Ταχυμεταφορές των ΕΛ.ΤΑ.! Not bad at all!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Πέμπτη πρωί μου έστειλαν δέμα από την Ολλανδία, Δευτέρα πρωί είχε έρθει με τις Ταχυμεταφορές των ΕΛ.ΤΑ.! Not bad at all!

Πολυ καλα ειναι! ;)

Εγω οσες φορες ηθελα κατι απο τα ΕΛΤΑ, ολα ΟΚ. Απορω που βρισκουν προβληματα μερικοι...

:)

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα ειναι! ;)

Εγω οσες φορες ηθελα κατι απο τα ΕΛΤΑ, ολα ΟΚ. Απορω που βρισκουν προβληματα μερικοι...

:)

 

Έχω μιλήσει με καμιά 10ριά αγνώστους για αυτό το θέμα στο Βόλο(με άκουσαν όταν πήγα να πληρώσω λογαριασμό που ανέφερα ότι μου είχε έρθει ληγμένος)και με ρώτησαν όλο απορία αν είχε συμβεί πρώτη φορά(γιατί το είχαν πάθει και αυτοί).Για το κεντρικό κατάστημα μιλάω(Τ.Κ. 38221)

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως ειδικά για αποστολές δεμάτων στο εξωτερικό, δεν έχω καλύτερο και φθηνότερο. ποτέ δεν έχει κάνει πάνω από 6-7 εργάσιμες [εντός ΕΕ], ενώ για εσωτερικό είναι πάλι το φθηνότερο, οπότε το προτιμώ, γιατί και από πλευράς χρόνου παράδοσης δεν είναι πάνω από 2-3 εργάσιμες.

 

για λογαριασμούς κλπ έχουν έρθει ληγμένοι αρκετές φορές [ή στο όριο να λήξουν] αλλά εντάξει βρε παιδιά, δηλ όταν έρχονται εγκαίρως τρέχετε να τους πληρώσετε; :)

Link to comment
Share on other sites

θα μιλησω πρωτα απο ολα για το πορτα πορτα οπου εκει οι ανθρωποι ειναι τελειως αχρηστοι και ανευθηνοι,ποτε μα ποτε δεν μου εχουν στειλει κατι απο μερος της ελλαδας και να μου το φερουν στο σπιτι μου,παρα μονο μου αφηνουν ενα χαρτι οτι περασαν ενω δεν εχουν χτυπησει καν το κουδουνι,το ξερω αυτο γιατι τους εχω παρακολουθησει.δηλαδη τα 15 ευρω που παιρνουν για να μου το φερουν στο σπιτι με την δικη τους στρατηγικη ειναι να παω να το παρω εγω απο το καταστημα τους?πραγματικα μετα απο το τελευταιο θελω να δω πως μπορω να βρω το δικιο μου.

επειτα με τους λογαριασμους?εκει κι αν τα χουν χαμενα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μιλήσει με καμιά 10ριά αγνώστους για αυτό το θέμα στο Βόλο(με άκουσαν όταν πήγα να πληρώσω λογαριασμό που ανέφερα ότι μου είχε έρθει ληγμένος)και με ρώτησαν όλο απορία αν είχε συμβεί πρώτη φορά(γιατί το είχαν πάθει και αυτοί).Για το κεντρικό κατάστημα μιλάω(Τ.Κ. 38221)

Και εγω για το κεντρικο καταστημα μιλαω. Παντα μια χαρα ηταν ολα σε μενα. :)

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσπάθησα 2 φορες να στείλω απο Αγγλία ενα express γράμμα και τις 2 φορες μου ήρθε πισω. Στο τέλος πήρα ενα τηλέφωνο την DHL και σε 2 μέρες ηταν στον προορισμό του (Πλήρωσα όμως και 17 λίρες)
Link to comment
Share on other sites

για λογαριασμούς κλπ έχουν έρθει ληγμένοι αρκετές φορές [ή στο όριο να λήξουν] αλλά εντάξει βρε παιδιά, δηλ όταν έρχονται εγκαίρως τρέχετε να τους πληρώσετε; :)
υποθετω πως καταλαβαινεις πως αυτο δεν αποτελει επιχειρημα..

υποχρεωση τους ειναι να τα αποστελουν εγκαιρως...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δεν είπα ότι αποτελεί επιχείρημα, πλακίτσα ήταν, εξού και το ανάλογο smilie..

πάντως για να μην κατηγορούμε μόνο τα ελτα, όσον αφορά τους λογαριασμούς έχει σημασία και πότε αποστέλει η αρμόδια εταιρία το λογιαριασμό.

 

χαρακτηριστικό παράδειγμα, έρχεται λογαριασμός πιστωτικής κάρτας πριν λίγους μήνες, με ημερομηνία λήξης 15/09/2006 και στο φάκελο απ'έξω η ημερομηνία ταχυδρόμησης [δηλ. σφραγίδα ταχυδρομείου] ήταν 23/09/2006!!!

δεν μπορώ να πιστέψω ότι φταίνε τα ελτα γι'αυτό το συγκεκριμένο..

Link to comment
Share on other sites

Αν εχετε προβλημα με τα ΕΛΤΑ, παρτε τηλ στην εξυπηρετηση πελατων 800 11 82000 ειναι εξυπηρετικοι και παντα βρισκουν λυση στο προβλημα σας. Προσοχη μονο γιατι σε μερικες περιοχες συνδεεστε (για αγνωστο λογο) με το τοπικο υποκαταστημα! Μπορειτε επισης να στειλετε email χρησιμοποιωντας τη φορμα επικοινωνιας στο http://www.elta.gr/index.asp

 

Δυο φορες επικοινωνησα μαζι τους, η 1η φορα ηταν με email γιατι ειχε αργησει ενα δεμα που ειχα στειλει και με πηραν τηλεφωνο την επομενη μερα να με ενημερωσουν και να μου ζητησουν συγγνωμη για τη καθυστερηση (!).

 

Τη δευτερη φορα τους πηρα τηλεφωνο γιατι συνεβει το παρακατω: μου ειχε ερθει ειδοποιηση για ενα συστημενο που περιμενα απο Αγγλια, πηγα την επομενη μερα και δεν το εβρισκαν ενω εδειχναν τρομερη αδιαφορια. Την μεθεπομενη μερα παλι τα ιδια, οποτε στη 1 το μεσημερι τηλεφωνησα στην εξ.πελατων και σε 10 λεπτα με ειχαν παρει απο το ταχυδρομειο να παω να παραλαβω το δεμα, και στο καπακι μου τηλεφωνησαν απο την εξ.πελατων να με ρωτησουν αν ολα ειναι οκ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να μαθουμε τι γινετε με ενα δεμα που εχουμε στειλει ή περιμενουμε να παραλαβουμε??

Να βαλουμε καπου δηλαδη τον αριθμο του δεματος και να μας σε τι κατασταση βρισκετε.

Στο site απο τα ΕΛΤΑ δεν βρηκα κατι.

 

Μιλαω για δεμα που ειναι σταλμενο με ΕΛΤΑ

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!! Δεν μου εμφανισε τιποτα ομως...

Μαλλον δεν τον εχουν καταχωρησει.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

θα μιλησω πρωτα απο ολα για το πορτα πορτα οπου εκει οι ανθρωποι ειναι τελειως αχρηστοι και ανευθηνοι,ποτε μα ποτε δεν μου εχουν στειλει κατι απο μερος της ελλαδας και να μου το φερουν στο σπιτι μου,παρα μονο μου αφηνουν ενα χαρτι οτι περασαν ενω δεν εχουν χτυπησει καν το κουδουνι,το ξερω αυτο γιατι τους εχω παρακολουθησει.δηλαδη τα 15 ευρω που παιρνουν για να μου το φερουν στο σπιτι με την δικη τους στρατηγικη ειναι να παω να το παρω εγω απο το καταστημα τους?πραγματικα μετα απο το τελευταιο θελω να δω πως μπορω να βρω το δικιο μου.

επειτα με τους λογαριασμους?εκει κι αν τα χουν χαμενα.

 

Δικιο εχεις σ'αυτο. Ακομη και οταν χτυπανε το κουδουνι πρεπει να τσακιστεις να ανοιξεις γιατι ισα που καθονται να περιμενουν.

Τουλαχιστον υποχρεουνται να αφησουν 2 ειδοποιησεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Paidia epeidh exw kai ge mia kathysterhsh 2 mhnwn s'ena dema apo amerikh...Pws lete na epikoinwnhsw me ta Elta mesw toy Mail poy exoyn sth selida? ...na parw thlefwno sto 8001182000? ti lete einai kalytero?

 

Επειδη βλεπω (απ' οσα γραφονται) οτι υπαρχει τηλεφωνικη εξυπηρετηση (που δουλευει!) παρτους τηλεφωνο.

 

Η καλυτερη λυση παντως γενικα ειναι η γραπτη επικοινωνια γιατι τα γραπτα μενουν και πρεπει να σου δωσουν σαφη και σωστη απαντηση :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...