Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου στείλανε με συστημένο πριν μια εβδομάδα και ακόμα!Με ταχυδρομείο με απλό αν πας νωρίς σε 1 μέρα εντός Αθήνας 2-3 για επαρχία.Το δοκίμασα πολλές φορές τελευταία.Το συστημένο με έσκισε τώρα...

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

το συστημενο για εντος πολης δεν κανει περισσοτερο απο 2-3 μερες,ενω απο πολη σε πολη δεν κανει περισσοτερο απο μια εβδομαδα.

μηπως ηρθε ο ταχυδρομος και δε σε βρηκε;;ψαξε για χαρτακι ή πανε στα ΕΛΤΑ και ρωτησε

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Συστημενο κανει 2-3 ημερες οντως - μεσω ΕΛΤΑ, και η τιμη ειναι πολυ χαμηλη.

Για ενα CD, σιγουρα θα προτιμουσα τα ΕΛΤΑ.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Βαλτο σε ενα φακελο ,πηγαινε στα κτελ και στειλτο σαν δεματακι.Το μονο κακο ειναι οτι πρεπει να πας εσυ στα κτελ για να το στειλεις οπως και ο παραληπτης για το παραλαβει.
Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο bill!

Και μπορει και να εχει το CD την ιδια μερα αν το στειλεις με το ΚΤΕΛ νωρις το πρωι.

Και θα πληρωσεις γυρω στα 1 με 1,5 ευρω. Αυτο θα πει express! ;)

 

Οfftopic:

Δικαιουμε ενα malteser ε? Στειλτο και αυτο με το ΚΤΕΛ και τα εξοδα δικα μου! :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι, τελικά με ΚΤΕΛ έφυγε όπως μου υπέδηξαν κ από άλλο forum που είχα ρωτήσει. Ας είναι καλά τα forums;p

 

Maltesers τέλος.:/

Link to comment
Share on other sites

Βαλτο σε ενα φακελο ,πηγαινε στα κτελ και στειλτο σαν δεματακι.Το μονο κακο ειναι οτι πρεπει να πας εσυ στα κτελ για να το στειλεις οπως και ο παραληπτης για το παραλαβει.

Αυτό προτείνω κ εγώ. Φτάνει την ίδια μέρα κ κοστίζει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Βαλτο σε ενα φακελο ,πηγαινε στα κτελ και στειλτο σαν δεματακι.Το μονο κακο ειναι οτι πρεπει να πας εσυ στα κτελ για να το στειλεις οπως και ο παραληπτης για το παραλαβει.

 

Συμφωνω και εγω δεν το ειχα σκαφτει..Ομως αυτο δεν κοστιζει περισσοτερα?

Nokia 5610[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω δεν το ειχα σκαφτει..Ομως αυτο δεν κοστιζει περισσοτερα?

 

Ακριβως τιμη δεν ξερω,αλλα αν θες να φτασει γρηγορα ειναι νομιζω ο καλυτερος τροπος.Με κουριερ πρεπει να ειναι γυρω στα 10€,στο κτελ πανω απο 5-6 € δεν πρεπει να στοιχιζει .

Link to comment
Share on other sites

Δέμα από Γερμανία μέσω DHL ήρθε σε 3 βδομάδες (...) ενώ άλλοι σε άλλες χώρες παρέλαβαν το ίδιο πράγμα σε 10 μέρες max σχεδόν. (ακόμα και εκτός Ευρώπης)

Όταν πήγα να το παραλάβω (πέρασα από το τοπικό κατάστημα. Το ειδοποιητήριο θα ερχόταν την άλλη μέρα) σχεδόν η υπάλληλος μου είπε πως πρέπει να αισθάνομαι τυχερός και οτι συνήθως παίρνει πάνω από μήνα γιατί περνάνε και από τελωνείο.

Τελωνείο για παραλαβή μέσα στην Ευρώπη;

Ενώ ακόμα περιμένω κάτι από ebay Αγγλίας. (26 μέρες +)

http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/ban.gif
Link to comment
Share on other sites

Συστημένο από Σέρρες στάλθηκε Δευτέρα και το πήρα Πέμπτη της επόμενης εβδομάδας.ΕΛΕΟΣΣΣΣΣ

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δέμα από Γερμανία μέσω DHL ήρθε σε 3 βδομάδες (...) ενώ άλλοι σε άλλες χώρες παρέλαβαν το ίδιο πράγμα σε 10 μέρες max σχεδόν. (ακόμα και εκτός Ευρώπης)

Όταν πήγα να το παραλάβω (πέρασα από το τοπικό κατάστημα. Το ειδοποιητήριο θα ερχόταν την άλλη μέρα) σχεδόν η υπάλληλος μου είπε πως πρέπει να αισθάνομαι τυχερός και οτι συνήθως παίρνει πάνω από μήνα γιατί περνάνε και από τελωνείο.

 

Ανοησίες σου είπαν, εντός ΕΕ δεν υπάρχει τελωνείο.

Ποιό ειδοποιητήριο; Η DHL κάνει παράδοση στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Δέμα από Γερμανία μέσω DHL ήρθε σε 3 βδομάδες (...) ενώ άλλοι σε άλλες χώρες παρέλαβαν το ίδιο πράγμα σε 10 μέρες max σχεδόν. (ακόμα και εκτός Ευρώπης)

Όταν πήγα να το παραλάβω (πέρασα από το τοπικό κατάστημα. Το ειδοποιητήριο θα ερχόταν την άλλη μέρα) σχεδόν η υπάλληλος μου είπε πως πρέπει να αισθάνομαι τυχερός και οτι συνήθως παίρνει πάνω από μήνα γιατί περνάνε και από τελωνείο.

Τελωνείο για παραλαβή μέσα στην Ευρώπη;

Ενώ ακόμα περιμένω κάτι από ebay Αγγλίας. (26 μέρες +)

Η DHL κάνει ότι θέλει... :rolleyes:

Δέμα 1ο από amazon.co.uk κάνει 5 μέρες για να έρθει, δέμα 2ο 7 μέρες και μου το στείλανε με Γενική Ταχυδρομική και δέμα 3ο με ΕΛΤΑ παραγγελία Παρασκευή, dispatch το Σάββατο και Δευτέρα πρωϊ ήρθε δεν ξαναλέω τίποτα για ΕΛΤΑ :respect::respect::respect::respect::respect::respect:

 

Btw: Η Fedex international priority από Αμερική 3 μέρες εκτός και εάν καθυστερήσει στο τελωνείο 1 μέρα(εκτελωνίζουν και Κυριακή ;) )

Link to comment
Share on other sites

Από Γερμανία και εγώ με DHL αποστολή από εκεί αλλά παράδοση εδώ με ΕΛΤΑ, χρειάστηκαν 3 μέρες.

Από Αγγλία με Royal Airmail, τη μία φορά 4 ημέρες και την άλλη 2 εβδομάδες.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά Καλησπέρα σας:cool:;p

 

Θέλω να μάθω τον γρηγορότερο τρόπο αποστολής κάποιου γράμματος για υπεραστική απόσταση (Αθήνα - Θεσσαλονίκη)

 

Πιο συγκεκριμένα θέλω να στείλω ένα CD;p Σκέφτομαι πως δεν αξίζει να το στείλω ως δέμα γιατί θα μου πάρει περισσότερα χρήματα. Οπότε λέω να το βάλω σε έναν φάκελο και να το στείλω ταχυδρομικώς. Καλά δεν σκέφτομαι;

 

Ποιος είναι ο γρηγορότερος τρόπος όμως; Να πάω σε εταιρία Courier; Να πάω στα ΕΛ.ΤΑ. για αποστολή express (ή όπως αλλιώς την λένε;p);

 

Πόσο θα μου κοστίσει και ποιος είναι ο συντομότερος χρόνος παραλαβής;

 

Γρήγορες απαντήσεις θα εκτιμηθούν ιδιέταιρα και θα έχουν δώρο 3 μπαλάκια maltesers:D

 

Με ΕΛΤΑ θες και φακελο με φελιζολακια και παλι η θηκη θα σπασει...

Εχω στειλει και κανονικα και συστημενα απο Αθηνα - Λαρισα και το αντιστροφο και το πολυ στην εβδομαδα εφταναν.

 

Το μαλτιζερ στειλτο μου με ΚΤΕΛ για να ειμαστε σιγουροι οτι θα ερθει...:p

 

Τα ΕΛΤΑ παντως ειναι γενικα gtb...συστημενο απο Αθηνα προς UK εκανε δυο εβδομαδες.

Και να πεις οτι εφταιγαν οι απεργιες του Royal Mail? :wacko:

 

Το καλο με το tracking code ειναι οτι ξερεις παντα που ειναι το δεμα...μπαινεις στο site των ΕΛΤΑ, βαζεις τον κωδικο και σου λεει να παρεις το 801 11 ταδε...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δέμα από Γερμανία μέσω DHL ήρθε σε 3 βδομάδες (...) ενώ άλλοι σε άλλες χώρες παρέλαβαν το ίδιο πράγμα σε 10 μέρες max σχεδόν. (ακόμα και εκτός Ευρώπης)

Όταν πήγα να το παραλάβω (πέρασα από το τοπικό κατάστημα. Το ειδοποιητήριο θα ερχόταν την άλλη μέρα) σχεδόν η υπάλληλος μου είπε πως πρέπει να αισθάνομαι τυχερός και οτι συνήθως παίρνει πάνω από μήνα γιατί περνάνε και από τελωνείο.

Τελωνείο για παραλαβή μέσα στην Ευρώπη;

Ενώ ακόμα περιμένω κάτι από ebay Αγγλίας. (26 μέρες +)

Tώρα για το δέμα από Αγγλία που έχει περάσει μήνας και δεν έχει έρθει ακόμα, ούτε έχω tracking number τι να κάνω;

http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/ban.gif
Link to comment
Share on other sites

Tώρα για το δέμα από Αγγλία που έχει περάσει μήνας και δεν έχει έρθει ακόμα, ούτε έχω tracking number τι να κάνω;

Αν το χεις αγοράσει από ebay στείλε ένα mail στον πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

με ACS courier για αποστολη ενος φακελου Α4 μεσα στην πολη,περιμενω εδω και 5 μερες!!!!σημερα επιτελους περασε αλλα δυστυχως δεν με βρηκε...και τωρα θα πρεπει να περιμενω ως μεθαυριο!!!αν μαλιστα ειναι και με χρεωση παραληπτη..τι να πω!!

 

 

σχετικα με τα ΕΛ.ΤΑ. ποσες μερες να υπολογισω για αποστολη απλου γραμματος στην πατρα(απο θεσσαλονικη); και ποσες μερες για χωρα του εξωτερικου;;και ποσες μερες κανει το συστημενο;;ευχαριστω!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Για το απλό από Θεσσαλονίκη - Πάτρα, αν είσαι τυχερή την επόμενη λογικά φτάνει.
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

ε επειδη θα το στειλω κατα τις 18 του μηνα,βαλε και την τεμπελια των χριστουγεννων που τους πιανει...3 μερες ειναι οκ...για το απλο προς εξωτερικο;να υπολογισω 10;
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

για το απλο προς εξωτερικο;να υπολογισω 10;

 

Από Ελλάδα => Αγγλία το παίρνω σε 3-4 μέρες. Τώρα αν είναι πάλι περίοδος γιορτών στη μέση κανεις δεν ξέρει ...

Link to comment
Share on other sites

h megaliterh plaka pou epatha egw me ton elta eitan otan mou stilane ena aeroporiko eishthrio 5 meres prin petaksw!!!

to apotelesma htane oti to eishthrio oxi mono den hrthe,alla hrthe meta apo 3 meres!dhladh sunolo 7!!!:mad:

fisika exasa to aeroplano:cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

h megaliterh plaka pou epatha egw me ton elta eitan otan mou stilane ena aeroporiko eishthrio 5 meres prin petaksw!!!

to apotelesma htane oti to eishthrio oxi mono den hrthe,alla hrthe meta apo 3 meres!dhladh sunolo 7!!!:mad:

fisika exasa to aeroplano:cry:

 

 

 

Όχι ότι δε φταίνε και τα ΕΛΤΑ, αλλα τη μ****α κάποιων αεροπορικών που ακόμα επιμένουν να εκδίδουν γραπτά εισιτήρια (ενώ σε όλον τον κόσμο έχεις απλά έναν κωδικό και άντε αν θες το εκτυπώνεις κιόλας) που τη βάζεις;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...