Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω παντως οσες φορες εχω χρησιμοποιησει ελτα για αποστολες κυριως κανενα προβλημα δεν ειχα. τωρα με το ταχυδρομο που μου τα φερνει σπιτι ειναι μια δυσκολη περιπτωση.:( κλασσικος δημοσιος υπαλληλος!:D
Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω χοντρος, λιγδιαρης, χτυπαει το κουδουνι και πριν προλαβεις να ανοιξεις εχει φυγει;;;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως ειναι nrg. εχω αρκετα προβληματα με αυτον. τι να τον κανεις. θα αλλαξει νοοτροπια. :p
Link to comment
Share on other sites

Ρε 'σεις, που να προλαβει ο ανθρωπος αμα σταθει στην πορτα να κανει και την παραδοση...εμενα εδω στην Αθηνα ποιος νομιζετε μου τα φερνει;
Link to comment
Share on other sites

Μια και βρήκα παρεμφερές thread, ας κάνω την ερωτησούλα μου... Σκέφτομαι να παραγγείλω κάτι από Γερμανία (είναι εύθραυστο και ακριβό:lol: ) και από ό,τι έμαθα έρχεται από Γερμανία με UPS και μετά πόρτα-πόρτα:wacko: Αυτό δεν το κατάλαβα γιατί, αλλά οκ, έτσι μου είπαν και το μεταφέρω.

 

Το πρόβλημα είναι ότι ψιλο-φοβάμαι το όλο σκηνικό με τη μεταφορά... Θα δώσω 400 ευρώ αντικαταβολή, όχι μέσω πιστωτικής, και αυτό με καθησυχάζει λίγο, αλλά ο φόβος μου τώρα είναι ο εξής: αν το αντικείμενο που παράγγειλα έχει σπάσει/γδαρθεί/γρατζουνιστεί κτλ κατά τη μεταφορά, εγώ ΠΩΣ θα βρω το δίκιο μου, πώς θα συνεννοηθώ με την εταιρία αφού όλες οι παραγγελίες κτλ γίνονται μέσω e-mail? Δε θέλω να το ρισκάρω καθότι το ποσό είναι μεγάλο...

 

Στους όρους του συμβολαίου κτλ αναφέρει ότι ο πελάτης έχει τη δυνατότητα να ανοίξει το αντικείμενο για να διαπιστώσει τυχόν φθορά. Ωστόσο δε διευκρινίζει αν μπορεί να μην το παραλάβει αν δε μείνει ευχαριστημένος. Μιλάει μόνο για δυνατότητα επιστροφής χρημάτων μετά απο 30 μέρες. "Κολλάω" στο ότι αν υπάρχει πρόβλημα τελικά, δεν υπάρχει κάποιο τηλέφωνο με το οποίο να μπορώ να μιλήσω με τον υπέυθυνο, παρά μια φόρμα επικοινωνίας η οποία φοβάμαι ότι θα έχει αμφίβολα αποτελέσματα, :lol:

 

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας! :happy:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

αν η εταιρεία από την οποία θα παραγγείλεις δεν έχει τηλέφωνο σταθερό και διεύθυνση, τότε τα πράγματα είναι λίγο ύποπτα.

ξέρεις κάποιον άλλο να έχει παραγγείλει από εκεί;

αν όχι, προσωπικά θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς, ειδικά επειδή το ποσό είναι αρκετά μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

αν η εταιρεία από την οποία θα παραγγείλεις δεν έχει τηλέφωνο σταθερό και διεύθυνση, τότε τα πράγματα είναι λίγο ύποπτα.

ξέρεις κάποιον άλλο να έχει παραγγείλει από εκεί;

αν όχι, προσωπικά θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς, ειδικά επειδή το ποσό είναι αρκετά μεγάλο.

 

Έχει διεύθυνση και τηλέφωνο αλλά είναι Γερμανία. Έχουν παραγγείλει πάρα πολλοί γνωστοί μου και είναι όλοι πολύ ευχαριστημένοι. :)

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

ε, τότε δεν εχεις λόγο να φοβασαι. παράγγειλε και κατά την παραλαβή άνοιξέ το να το ελέγξεις πριν υπογράψεις ότι το παρέλαβες.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα, όποιος ξέρει ας βοηθήσει. Έχω αγοράσει κάτι από Ebay (Γερμανία) στις 18/3/07. Ο Γερμανός μ'ενημέρωσε ότι θα το στείλει με καθυστέρηση 2-3 ημερών με DHL. Μου έστειλε tracking number και κατάφερα να βρω από Dhl Γερμανίας το παρακάτω :

"Addressee: Item destined for abroad

Status: Departure from outward Office of Exchange in Country of Origin

Status from: 28.03.07 04:11"

 

Στην DHL Ελλάδα που τηλ. μου είπαν βάση του tracking number πως θα αναζητήσω το δέμα στα ΕΛΤΑ. Σε ποια υπηρεσία; Μήπως πρέπει να περιμένω κι άλλες ημέρες λόγω Πάσχα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να πω κι εγώ τις πρόσφατες εμπειρίες μου.

1. Απλή αποστολή από Γερμανία Παρασκευή πρωί, παραλαβή με συστημένο ΕΛΤΑ στο Ηράκλειο Τρίτη πρωί :respect:

 

2. Αποστολή το ίδιο δέμα Τετάρτη πρωί από Ηράκλειο με Γενική Ταχυδρομική και δεν έχει φτάσει ακόμα στο Μέτσοβο :mad:

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικά η Speedex χειρότερη κι απ'τα ΕΛΤΑ. Απλά απαράδεκτοι :mad:
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδή τις τελευταίες 4 μέρες που προσπαθώ να επικοινωνήσω με το 8001182000 δεν το σηκώνει κανείς και η γραμμή μετά από λίγο πέφτει, υπαρχει κανένας άλλος αριθμός επικοινωνίας με τα κεντρικά των ΕΛΤΑ?

 

Πήρα στα ΕΛΤΑ της περιοχής μου γιατί δεν μου έχουν έρθει τους 2 τελευταίους μήνες κάποιοι λογαριασμοί, μου έδωσαν ένα τηλέφωνο στη Θεσσαλονίκη αλλά βγαίνει fax.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ιταλικό σάιτ μου έχει αυτές τις 3 επιλογές για να παραλάβω κάτι που θα αγοράσω.

 

 

Bonifico Bancario

 

 

Vaglia Postale

 

 

Bollettino Postale

 

Μπορείτε να μου τα εξηγήσετε?

LAZIO IRRIDUCIBILI CURVA NORD

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα θα έρθουν απο Ιταλία και έχει αυτές τις επιλογές.Ποια είναι η πιο απλή?

 

Με μία μετάφραση που έκανα σημαίνουν :

 

 

Banking Discount

Postal money order

Bulletin Mails

 

?????

LAZIO IRRIDUCIBILI CURVA NORD

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

Επειδή βλέπω ότι ασχολείστε με το θέμα, γνωρίζετε μήπως τον καλύτερο τρόπο για να στέλνει κάποιος δέματα σε φοιτητή στην Αγγλία? Κάπου άκουσα ότι υπάρχει ένα γραφείο στην Αθήνα που μαζεύει τα δέματα κεντρικά και μετά κάνει την αποστολή με δικά του μέσα. Δεν με ενδιαφέρει ο γρήγορος χρόνος παράδοσης αλλά ο πιο συμφέρον τρόπος.

 

Tx

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

Επειδή βλέπω ότι ασχολείστε με το θέμα, γνωρίζετε μήπως τον καλύτερο τρόπο για να στέλνει κάποιος δέματα σε φοιτητή στην Αγγλία? Κάπου άκουσα ότι υπάρχει ένα γραφείο στην Αθήνα που μαζεύει τα δέματα κεντρικά και μετά κάνει την αποστολή με δικά του μέσα. Δεν με ενδιαφέρει ο γρήγορος χρόνος παράδοσης αλλά ο πιο συμφέρον τρόπος.

 

Tx

 

Οταν λες δεματα; Ποσα κιλα;

Link to comment
Share on other sites

Αποστολη μικρου δεματος απο Γερμανια στις 20 Σεπτεμβριου μεσω DHL. Απο τοτε το δεμα ειναι αφαντο. Η dhl Γερμανιας μου εχει δωσει tracking number αλλα πρακτικα μου ειναι αχρηστος εδω.

 

Τα δεματα αυτα παραδιδονται Ελλαδα μεσω ΕΛΤΑ.

 

Εχεις κανεις ιδεα για το πως θα βρω ακρη;

Link to comment
Share on other sites

απορια:στις συστημενες επιστολες ο υπαλληλος των ελτα που παραδισει την επιστολη δεν υποχρεουται να βαλει τον παραληπτη να υπογραψει σε περιπτωση αρνησης παραλαβης;;
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αποστολη μικρου δεματος απο Γερμανια στις 20 Σεπτεμβριου μεσω DHL. Απο τοτε το δεμα ειναι αφαντο. Η dhl Γερμανιας μου εχει δωσει tracking number αλλα πρακτικα μου ειναι αχρηστος εδω.

 

Τα δεματα αυτα παραδιδονται Ελλαδα μεσω ΕΛΤΑ.

 

Εχεις κανεις ιδεα για το πως θα βρω ακρη;

 

Καλημέρα,

 

το tracking number που σου δώσανε είναι 12ψηφιο; Αν ναι δοκιμάσε να το βρεις στο http://www.elta-courier.gr

Αν έχει φτάσει Ελλάδα θα στο εμφανίσει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αποστολη μικρου δεματος απο Γερμανια στις 20 Σεπτεμβριου μεσω DHL. Απο τοτε το δεμα ειναι αφαντο. Η dhl Γερμανιας μου εχει δωσει tracking number αλλα πρακτικα μου ειναι αχρηστος εδω.

 

Τα δεματα αυτα παραδιδονται Ελλαδα μεσω ΕΛΤΑ.

 

Εχεις κανεις ιδεα για το πως θα βρω ακρη;

Δέμα που είχε σταλθεί μέσω DHL στη Γερμανία, έκανε 15 μέρες να το παραλάβω.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Από los angeles αγορά μέσω ebay 12 ημέρες με ΕΛΤΑ ταχυμεταφορές.

Απόλυτα ευχαριστημένος.

AM7-TL10 Β553 dual 3ram 64rom medallion edition

http://www.vmall.com/product/1668.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βασικά Καλησπέρα σας:cool:;p

 

Θέλω να μάθω τον γρηγορότερο τρόπο αποστολής κάποιου γράμματος για υπεραστική απόσταση (Αθήνα - Θεσσαλονίκη)

 

Πιο συγκεκριμένα θέλω να στείλω ένα CD;p Σκέφτομαι πως δεν αξίζει να το στείλω ως δέμα γιατί θα μου πάρει περισσότερα χρήματα. Οπότε λέω να το βάλω σε έναν φάκελο και να το στείλω ταχυδρομικώς. Καλά δεν σκέφτομαι;

 

Ποιος είναι ο γρηγορότερος τρόπος όμως; Να πάω σε εταιρία Courier; Να πάω στα ΕΛ.ΤΑ. για αποστολή express (ή όπως αλλιώς την λένε;p);

 

Πόσο θα μου κοστίσει και ποιος είναι ο συντομότερος χρόνος παραλαβής;

 

Γρήγορες απαντήσεις θα εκτιμηθούν ιδιέταιρα και θα έχουν δώρο 3 μπαλάκια maltesers:D

Link to comment
Share on other sites

με courier θα φτασει πιο γρηγορα με το ταχυδρομιο δεν βγαζεις ακρη...Αλλα από την αλλα πιο λιγα πληρωνεις σε ταχυδρομειο 1 με 1 μιση ευρω...:wink:!!!
Nokia 5610[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...