Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι δημόσια υπηρεσία... είναι ΔΕΚΟ, και έχουν ανταγωνισμό οπότε βελτιώνονται...
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα κράτησε κανένας υπάλληλος το ζευγάρι να το δώσει στον γιό του... Μην το περιμένεις, απλά ζήτα τα λεφτά σου πίσω
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα κράτησε κανένας υπάλληλος το ζευγάρι να το δώσει στον γιό του... Μην το περιμένεις, απλά ζήτα τα λεφτά σου πίσω

Για ποιο πράμα αναφέρεσαι Έκτορα; :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το παρακάτω κείμενο τα λέει όλα...:mad:

 

Καλησπέρα σας,

 

Στις 24/03/06 χρησιμοποιώντας την υπηρεσία Πόρτα Πόρτα έστειλα ένα δέμα απο την Ηγουμενίτσα στην Αθήνα με αντικαταβολή.Επειδή έχω ξαναχρησιμοποιήσει την υπηρεσία στο παρελθόν γνώριζα πώς το αργότερο σε δύο ημέρες ο παραλήπτης θα μπορεί να πάει να το παραλάβει απο το ταχυδρομίο.Βέβαια επι της συγκεκριμένης αποστολής μεσολαβούσε Σαββατοκύριακο οπότε τη Δευτέρα έπρεπε να είναι εκεί (στην Αθήνα).

 

Στις 28/03/06 μαθαίνω απο τον παραλήπτη πως δεν έχει λάβει τη παραμικρή ειδοποίηση κι έτσι μέσω τις ιστοσελίδας σας http://www.elta-courier.gr και χρησιμοποιώντας την υπηρεσία Track and Trace προσπαθώ να μάθω τι ακριβώς συμβαίνει.Δυστηχώς δεν υπήρχε η παραμικρή πληροφορία.

 

Στις 29/03/06 στέλνω e-mail ρωτώντας σχετικά με τη τύχη του δέματος και λαμβάνω την απάντηση πως δεν υπάρχει καμία πληροφορία διαθέσιμη.Αντίστοιχα ο παραλήπτης επικοινωνόντας με το ταχυδρομίο της περιοχής του λαμβάνει ακριβώς την ίδια απάντηση:καμία πληροφορία!

 

Στις 31/03/06 και χωρίς να υπάρχει κάτι νεώτερο πηγαίνω στα ΕΛΤΑ με το αποδεικτικό στα χέρια για να μάθω τι ακριβώς συμβαίνει σχετικά με το δέμα και την αποστολή γενικότερα.Μετά απο ψάξιμο της υπαλλήλου διαπιστώθηκε πως το πακέτο τόσο καιρό είχε μείνει στα Γιάννενα λόγω κάποιας άγνωστης προς εμένα απεργίας,κάτι για το οποίο δεν ενημερώθηκα ούτε εγώ ούτε ο παραλήπτης!

 

Προχθές (03/04/06) και μετά απο 10 ημέρες ο παραλήπτης βρήκε μια ειδοποίηση παραλαβής και επικοινώνησε με το ταχυδρομίο όπου και τον διαβεβαίωσαν πως μέχρι τις 15.00 χθές (04/04/06),το πακέτο θα βρίσκεται σπίτι του μέσω του courier των ΕΛΤΑ.Στις 15.00 ο παραλήπτης κατέβηκε στην έξοδο του σπιτιού του για να βρέι ένα δεύτερο σημείωμα παραλαβής για να πάει σήμερα να το παραλάβει απο το ταχυδρομίο.Σε τηλεφωνική επικοινωνία και ερώτηση σχετικά με το γιατί ο courier δεν χτύπησε το κουδούνι,η απάντηση ήταν πώς ο courier χτύπησε το κουδούνι μα κανείς δεν απάντησε.Ο παραλήπτης όμως περίμενε κανονικότατα!

 

Σήμερα (05/04/06) ο παραλήπτης και μετά απο όλη τη προαναφερόμενη και απαράδεκτη ταλαιπορεία,παρέλαβε επιτέλους το δέμα.

 

Πιστεύω πως η απογοήτευση μου είναι εμφανής και φυσικά δεν πρόκειτε ποτέ ξανά να χρησιμοποιήσω τα ΕΛΤΑ για οποιαδήποτε δουλειά!Αναρωτιέμαι,η υπευθυνότητα και ο επαγγελματισμός των ΕΛΤΑ μήπως αποτελλούν ενα μύθο;Ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίστηκα εγώ μα και ο παραλήπτης (που σας αναφέρω αναλυτικά στο e-mail μου) είναι αυτό που σας διακρίνει σαν εταιρία και υπηρεσίες;Ευχαριστώ πολύ μα δε θα (ξανά)πάρω!

 

Για ευνόητους λόγους δεν αναφέρονται τα στοιχεία αποστολέα,παραλήπτη και αποστολής..;)

Link to comment
Share on other sites

Ήσουν άτυχος. Πάντως δεν είναι γενικό αυτό. Εγώ πάντα από Πάτρα προς Ηράκλειο και αντίθετα, στέλνω πχ σήμερα και φτάνει αύριο το πρωί (αναφέρομαι σε απλή επιστολή, όχι express κτλ). Έχει τύχει μάλιστα να στείλω 17:00 και να το λάβουν στις 10:00 το άλλο πρωί.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του hellenicsun με τίτλο "Παράπονα για τα ΕΛΤΑ Ηγουμενίτσας" ενώθηκε με το ήδη υπάρχον.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
tha mou stili enas xadelfos ena pc apo athina sta ioannina kai ego anarotiemai an ta elta me valoun na pliroso 50 euro gia mia apli metafora .xerete kai allous tropous metaforas paketon pio ftinous?

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

tha mou stili enas xadelfos ena pc apo athina sta ioannina kai ego anarotiemai an ta elta me valoun na pliroso 50 euro gia mia apli metafora .xerete kai allous tropous metaforas paketon pio ftinous?

με κάποιο λεωφορίο που έρχεται απο αθήνα σε σένα κ να το παραλάβεις εσυ απο εκεί??

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησες τα ΕΛΤΑ και σου είπαν 50 ευρώ ή το σκέφτηκες μόνος σου; Πάνω από 15 ευρώ δε θα σου κοστίσει (και πολλά λέω).
Link to comment
Share on other sites

ekana ena ipologismo stin istoselida tous kai vgike 45 euro me asfalia metakinisis malon omos tha alaxan oi times i ekana kapoio lathos afou les oti peripou 15 -20 euro stoixizi tha to koitaxso

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

me ta ktel den paizei tipota?!?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται ασφάλεια. Έχω στειλει 2-3 φορές υπολογιστή σε μεγαλύτερη απόστασ όπου μεσολαβούσε και πλοίο και δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αγοράζετε κάτι απο το εξωτερικό και δεν ζητάτε courier :!:

 

To απλό δέμα είναι απλό δέμα μπορεί να κάνει και 5 και 10 μέρες και 4 βδομάδες έναν πρέπει να εκτελωνιστεί. Επίσης θέλετε να γλιτώσετε και τα λεφτα του εκτελονισμού και να κάνετε γρήγορα την δουλειά σας...

 

Το πόρτα πόρτα το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές και είμαι ευχαριστημένος. Συνήθως δουλέυω με Acs.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nα κανω μια ερωτηση για το online tool των ΕΛΤΑ, Track & Trace.

 

Ειχα στειλει ενα δεμα στο εξωτερικο, το οποιο στο Track & Tracε ελεγε οτι εχει επιστραφει στον αποστολεα. Παρολ' αυτα, το δεμα παραδοθηκε κανονικα και ο παραληπτης υπεγραψε κιολας.

 

Τωρα εστειλα ενα φακελο με αρχεια, στις 10 Ιουλιου, και μεχρι σημερα εμφανιζει το ιδιο μηνυμα, αποδοχη απο IPS.

 

Μηπως τελικα δεν εχουν δωσει ιδιαιτερη σημασια σε αυτη την υπηρεσια και τζαμπα παιδευομαι;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

ipothetika dixni tin poria enos antikimenou ostoso ine apogoiteusi to gegonos oti

den ananeonoun tis plirofories kata tin poria tis perisoteres fores me apotelesma na vlepis oti to antikimeno den exi stali akoma eno o paraliptis to exi paralavi

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Ενα δέμα με κάτι cdάκια απο Αθήνα Ρόδο δεν έφτασε ποτέ. Και όταν ρώτησα τί μπορώ να κάνω, μου είπαν οτι κάποιος το έκλεψε και δεν θα βγάλω άκρη.
Link to comment
Share on other sites

Στη περιοχη μου εχουμε μονιμως προβλημα με τους λογαριασμους και γενικα με το ταχυδρομιο το γραμματειο του αυτοκινητου μου τους τελευταιους μηνες μου το φερνουν τελευταια στιγμη οπως επισης εχω παραλαβει και ληγμενους λογαριασμους τηλεφωνου...

Και παραπονα να κανεις δημοσιοι υπαλληλοι ειναι δεν ιδρωνει το αυτακι τους δυστηχως!!!!!

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

oloi tin exoume pa8ei apo ta ELTA ligo poly. Ego amfivalo an yparxei ESTO KAI ENAS pou na min tou exei xa8ei pote tipota.... Eite pou na esteile, eite pou itan na paralavei....

 

dystyxos oti kai na leme emeis mesa se ena forum, den prokeitai na allaksei tipota. Isos allaksoun ta pragmata, an ginoun teleios idiotiki etaireia ta ELTA, kai sfiksoun oi k*loi ligo.... Na parei tin etaireia ena afentiko, na tin ksevromisei apo tous argosxolous kai na valei mesa pou na douleuoun kai na elegxontai oti douleuoun.... H dikaiologia "mporei na xa8ike" einai aplws geloia....

 

Arkei na poume oti stin Agglia yparxei eidiko service pou legetai "Guaranteed Special Next Day's delivery by 9:00am". Diladi plioroneis kati parapano, alla aurio stis 9 to proi einai ekei, gkaranti. Alla ti sygrinoume tora....

No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

Υπερβολές. Έχω στείλει και λάβει αρκετά πράγματα και ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα...

Λογικό είναι εν' μέρει να γίνονται κάποια λάθη, αλλά γενικά νομίζω πως τα ΕΛΤΑ είναι αρκετά καλά και αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Oύτε εγώ έχω χάσει τίποτα. Μάλιστα πολλές φορές έστειλα δέμα στην άλλη άκρη της Ελλάδας και έφτασε σε χρόνο ρεκόρ. :up:

Μιλάω πάντα για αποστολές εντός Ελλάδας. Δεν έχω δοκιμάσει να στειλω τπτ στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με τα ΕΛΤΑ!

 

Είτε αυτό αφορά δέματα εσωτερικού είτε εξωτερικού.

 

Μάλιστα πριν λίγες μέρες έλαβα δέμα από το Χονγκ Κονγκ μέσα σε 2 μέρες και φυσικά χωρίς κανένα πρόβλημα!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

ego eixa to ekshs

esteila ena paketo prin 3 mhnes

to paketo den phge ston proorismo t kai ekana aithsh anazhthshs

(to opio me afhsan na to kano meta apo 1 mhna)

meta thn aithsh brhkan to paketo meta apo 2 mhnes!

den 8a eprepe na me apozhmiosoun?

einai to ligotero a8lioi ekei!

Link to comment
Share on other sites

Να πω και ενα μπραβο στα ΕΛΤΑ, μου εσταλει δεμα απο το Χονκ Κονγκ τη περασμενη Παρασκευη και εφτασε σπιτι μου σημερα!! Ουσιαστικα σε 2 μερες!

 

edit: Lol τωρα ειδα οτι ο bill viper ειχε την ιδια εμπειρια :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...