Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έκλεισα το dispute από προχθές που είδα επιτέλους ότι αφίχθη και οδεύει προς το Τελωνείο. Τώρα βρίσκεται προς το κέντρο διαλογής του ΡΟΥΦ. Μάλλον δεν θα πληρώσω τελωνείο. Η αξία του είναι 82 ευρώ. Τετάρτη, Πέμπτη θα το παραλάβω.

 

Δεν έκανες καλά που έκλεισες το dispute πριν παραλάβεις κατά τη γνώμη μου. Έπρεπε να δεις ότι όλα είναι ΟΚ με το δέμα και το περιεχόμενο και μετά να το κλείσεις.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Θα το έκλεινε στις 5 του μηνός (αύριο) μόνο του το paypal. Από την στιγμή που δεν έκανα escalate to paypal claim.

 

Το gearbest θεωρώ είναι σοβαρό, άμα προκύψει πρόβλημα θα το διευθετήσουν.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω παραγγείλει μια τσαγιέρα από Ιαπωνία. Πλήρωσα μέσω Paypal 42 ευρώ. Έγινε shipped στις 2 Νοεμβρίου και ενώ έγραφε delivery time 7-12 μέρες δεν έχω παραλάβει ακόμα. Δυστυχώς δεν υπάρχει tracking number..

 

Να φανταστώ ότι βρίσκεται τελωνείο και ότι θα πληρώσω έξτρα χρήματα, σωστά; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω έστω να μάθω που βρίσκεται εφόσον δεν έχω tracking number;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να μάθεις που βρίσκεται , με κανέναν τρόπο.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όσον αφορά, αν θα πληρώσω έξτρα χρήματα για τελωνείο είναι στάνταρ ή παίζεται; Και πόσα να είναι στην χειρότερη; Γενικά μπορώ να κάνω κάτι στην φάση που είμαι;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω παραγγείλει μια τσαγιέρα από Ιαπωνία. Πλήρωσα μέσω Paypal 42 ευρώ. Έγινε shipped στις 2 Νοεμβρίου και ενώ έγραφε delivery time 7-12 μέρες δεν έχω παραλάβει ακόμα. Δυστυχώς δεν υπάρχει tracking number..

 

Να φανταστώ ότι βρίσκεται τελωνείο και ότι θα πληρώσω έξτρα χρήματα, σωστά; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω έστω να μάθω που βρίσκεται εφόσον δεν έχω tracking number;

Συγγνώμη, αλλά μπορείς να μας δείξεις τι τσαγιέρα είναι αυτή που άξιζε όλη αυτή την ιστορία;

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όσον αφορά, αν θα πληρώσω έξτρα χρήματα για τελωνείο είναι στάνταρ ή παίζεται; Και πόσα να είναι στην χειρότερη; Γενικά μπορώ να κάνω κάτι στην φάση που είμαι;

 

Στην παρούσα φάση, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, απλά θα περιμένεις όπως όλοι μας. Μην μπαίνεις στην διαδικασία υπολογισμού και μην αγχώνεσαι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εξακολουθώ να μην μπορώ να ψυχολογήσω τα ΕΛΤΑ. Παραγγελίες από Κίνα που έγιναν αρχές Οκτωβρίου είναι ακόμα Αθήνα (μπούρδες τίποτα αξίας) και άλλες που έγιναν από 16 έως 20 Νοεμβρίου, έχω ειδοποιητήριο στα χέρια μου να παραλάβω. Καμία δεν μπήκε ΓΕΕΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά μπορείς να μας δείξεις τι τσαγιέρα είναι αυτή που άξιζε όλη αυτή την ιστορία;

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

 

http://www.hibiki-an.com/product_info.php/products_id/1060

 

Όταν την παρήγγειλα δεν είχα ιδέα για τις καθυστερήσεις που παίζουν πλέον στην χώρα. Δεν παραγγέλνω συχνά από εξωτερικό και είχα ως παράδειγμα ελάχιστες αγορές που είχα κάνει στο παρελθόν και μου είχαν παραδοθεί στην ώρα τους..

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην παρούσα φάση, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, απλά θα περιμένεις όπως όλοι μας. Μην μπαίνεις στην διαδικασία υπολογισμού και μην αγχώνεσαι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εξακολουθώ να μην μπορώ να ψυχολογήσω τα ΕΛΤΑ. Παραγγελίες από Κίνα που έγιναν αρχές Οκτωβρίου είναι ακόμα Αθήνα (μπούρδες τίποτα αξίας) και άλλες που έγιναν από 16 έως 20 Νοεμβρίου, έχω ειδοποιητήριο στα χέρια μου να παραλάβω. Καμία δεν μπήκε ΓΕΕΤΑ.

 

Ένα χάος με λίγα λόγια.. Οπότε στην αναμονή..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Περιμένω ένα πακετάκι από Κίνα και έχει κάνει την παρακάτω διαδρομή (Αθήνα --> Πάτρα --> Αθήνα). Είναι λογικό κάτι τέτοιο, έχει συμβεί ποτέ σε κάποιον άλλο; (μένω Αθήνα btw)

 

6/12/2017, 11:02:35 PATRA SORTING CENTER DISPATCH CLOSED (--> KD PERISTERI - KRUONERI ATTIKI)

6/12/2017, 09:02:35 PATRA SORTING CENTER ITEM ARRIVED AT

2/12/2017, 10:12:30 ATHENS AIRMAIL CENTER RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

10/10/2017, 23:29:00 CHINA POSTING/COLLECTION

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Περιμένω ένα πακετάκι από Κίνα και έχει κάνει την παρακάτω διαδρομή (Αθήνα --> Πάτρα --> Αθήνα). Είναι λογικό κάτι τέτοιο, έχει συμβεί ποτέ σε κάποιον άλλο; (μένω Αθήνα btw)

 

6/12/2017, 11:02:35 PATRA SORTING CENTER DISPATCH CLOSED (--> KD PERISTERI - KRUONERI ATTIKI)

6/12/2017, 09:02:35 PATRA SORTING CENTER ITEM ARRIVED AT

2/12/2017, 10:12:30 ATHENS AIRMAIL CENTER RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

10/10/2017, 23:29:00 CHINA POSTING/COLLECTION

 

Προφανώς έφυγε για Πάτρα λόγω λάθους και το επιστρέφουν στην Αθήνα για να στο παραδώσουν

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να μην μπορώ να ψυχολογήσω τα ΕΛΤΑ. Παραγγελίες από Κίνα που έγιναν αρχές Οκτωβρίου είναι ακόμα Αθήνα (μπούρδες τίποτα αξίας) και άλλες που έγιναν από 16 έως 20 Νοεμβρίου, έχω ειδοποιητήριο στα χέρια μου να παραλάβω. Καμία δεν μπήκε ΓΕΕΤΑ.

Μέσα σε αυτόν τον χαμό που βλέπουμε, με τα στοιβαγμένα σακιά στο υπαιθρο, είναι δυνατόν να υπάρχει κάποια λογική? Μάλλον "μπούκωσαν" τα πάντα, οπότε στέλνουν αυτά που έχουν πρόσβαση, τα παλιά είναι κάπου χωμένα πίσω από το βουνό των νέων σάκων..... Και εγω παρέλαβα αντικείμενο από 15/11 ενώ αυτά από αρχές Οκτωβρίου αγνοούνται.....

Link to comment
Share on other sites

και εγω παρελαβα θηκη που την πηρα 15/11 ενω η ζελατινα απο 12/10 δεν εχει ερθει ακομα.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

http://www.hibiki-an.com/product_info.php/products_id/1060

 

Όταν την παρήγγειλα δεν είχα ιδέα για τις καθυστερήσεις που παίζουν πλέον στην χώρα. Δεν παραγγέλνω συχνά από εξωτερικό και είχα ως παράδειγμα ελάχιστες αγορές που είχα κάνει στο παρελθόν και μου είχαν παραδοθεί στην ώρα τους..

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ένα χάος με λίγα λόγια.. Οπότε στην αναμονή..

 

Με τέτοιο προϊόν, εκτός από τις υπόλοιπες ευχές που κάνεις πρόσθεσε άλλη μια, να μην σπάσει.

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ\

ΟΛΕΕΕΕΕ οΟΛΕΕΕΕΕΕ

 

Εεεεεεεελτααααααα εεεεεεεεεελταααααααααααα οεο οεο οεο οεο οεο οεο

 

6/12/2017, 14:43:29 THESSALONIKI SORTING CENTER DISPATCH CLOSED

6/12/2017, 12:43:29 THESSALONIKI SORTING CENTER ITEM ARRIVED AT

1/12/2017, 07:26:22 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΚΔ) RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

2/10/2017, 17:16:00 CHINA POSTING/COLLECTION

 

Συστημενο ουτε τελωνειο ουτε τιποτα.:lol::lol::lol::lol:

 

Ειχε δικιο ο φιλος πιο πανω που ελεγε οτι μεχρι τις 15 του μηνα οτι εχει μπει Ελλαδα Σεπτεμβρη Οκτωβρη Νοεμβρη θα παραδοθεί.

Link to comment
Share on other sites

GX77Xue.jpg

 

κληρωσε το τζοκερ για σημερα. 5 δεματα μαζεμενα ολα unregistered. τα 2 απο αυτα σε 11 μερες(!!!) και τα αλλα σε 26, 53 και 78 μερες αντιστοιχα.

Αντε και στα δικα σας τωρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το tracking στα δικά μου έχει κολλήσει, αλλά σήμερα παρέλαβα δύο δέματα που εμφανίζονται να έχουν κλείσει από ΚΔ Αθήνας από το ΣΚ.

 

Κι ήμουν έτοιμος να μπω να κράξω.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα χτες "tempered glass screen protector" από αγορά μέσω Ebay και αποστολή από Κίνα.

Μη συστημένο, αξίας 1.4 ευρώ. Κανένας δεσμός/φόρος, κτλ.

 

Πότε είχε γίνει η παραγγελία; Μόλις...5.5 μήνες πριν. :lol::lol:

Στο τρίμηνο άρχισα να το θεωρώ χαμένο, αλλά λόγω της ευτελούς αξίας δεν με πείραξε και τόσο,

μέχρι και θετική αξιολόγηση άφησα στον Κινέζο γιατί ο άνθρωπος μέσα σε λίγες ώρες από την παραγγελία το έστειλε.

Να ήταν κλέφτης δεν παίζει με 100άδες χιλιάδες θετικά reviews, ειδικά για 1.4 ευρώ.

 

Να όμως που τα ΕΛΤΑ τελικά κάνουν δουλειά, εκεί που νομίζεις κάτι έχει χαθεί και το έχεις ξεχάσει, μόλις μισό χρόνο μετά είναι στην πόρτα σου! (Well...όχι ακριβώς στην πόρτα σου, πρέπει εσύ να πας να το παραλάβεις από το ταχυδρομείο, γιατί που να κουβαλάει μαζί του ο ταχυδρόμος ένα ολόκληρο tempered glass μαζί του βάρους 20 gr. )

Link to comment
Share on other sites

να πω κι εγώ τον πόνο μου.

περιμένω καμιά 20αριά πακέτα από κινα και 1 από ευρώπη με παραγγελίες όλες από 24 σεπτέμβρη έως 1 οκτώβρη.

'Ολα unregistered και όλα μικροποσά έως 30 ευρώ. (τα περισσότερα 2 έως 5€)

Ήρθαν την προηγούμενη βδομάδα 3 πακετα χωρις τελωνείο, και εκεί που περίμενα σιγά σιγά να ερχονται και τα άλλα...το απόλυτο τίποτα έως και σήμερα.

Τι γινεται τελικά...? δεν έχω χάσει ποτέ πακέτο και ψωνίζω από εξωτερικό γύρω στα 15χρόνια. Από τότε με τα εμβάσματα εξωτέρικου..

Link to comment
Share on other sites

Το tracking στα δικά μου έχει κολλήσει, αλλά σήμερα παρέλαβα δύο δέματα που εμφανίζονται να έχουν κλείσει από ΚΔ Αθήνας από το ΣΚ.

 

Κι ήμουν έτοιμος να μπω να κράξω.

 

O φιλος μας ο Λαρισαιος ισχυριζεται οτι οποια δεματακια δεν εχουνε status delivered καποιος τα εχει καβατζωσει.

 

Όταν συνήθως παραλαμβάνω στις 20 μέρες το πολύ, από Ασία, δεν θα ανοίξω dispute, όταν έχει προηγηθεί μια απώλεια δέματος το περασμένο καλοκαίρι; Σε συσκευή αξίας 300ων ευρώ τότε; Στο δίμηνο άνοιξα τότε το dispute, γιατί δεν δεχόντουσαν από το minideal να ξαναστείλουν άλλη συσκευή αν δεν διερευνούσαν την υπόθεση.

Τελικώς δικαιώθηκα για την ενέργεια μου, γιατί το κινητό εξαφανίστηκε, δεν ανανεώθηκε ποτέ η κατάσταση πέραν της "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ". Προφανώς κάποιος το "τσίμπησε".

.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαστε ολοι οπως διαβαζω. Μεχρι 90 μερουλες. Εγω μετραω 104 ημερες (απο 28 αυγουστου) μια μπαταρια mi drone απο gearbest η οποια μπηκε ελλαδα στις 16 σεπτεμβριου και απο τοτε αγνοειτε.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαστε ολοι οπως διαβαζω. Μεχρι 90 μερουλες. Εγω μετραω 104 ημερες (απο 28 αυγουστου) μια μπαταρια mi drone απο gearbest η οποια μπηκε ελλαδα στις 16 σεπτεμβριου και απο τοτε αγνοειτε.

 

και καλή χρονιά να έχεις φίλε μου! χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

επεσε η ιστοσελιδα? κατι δε παει καλα με τους ταχυδρομους, εχω να παρω δεμα 4 μηνες, προχθες το συστημα εδειχνε οτι μου εχει επιδοθει ειδοποιηση, ειδοποιηση δεν εχω δει πουθενα ουτε εγω ουτε κανενας στην πολυκατοικια...το ΚΜΔ 10 ποιο ειναι ρε παιδια?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

επεσε η ιστοσελιδα? κατι δε παει καλα με τους ταχυδρομους, εχω να παρω δεμα 4 μηνες, προχθες το συστημα εδειχνε οτι μου εχει επιδοθει ειδοποιηση, ειδοποιηση δεν εχω δει πουθενα ουτε εγω ουτε κανενας στην πολυκατοικια...το ΚΜΔ 10 ποιο ειναι ρε παιδια?
Μάλλον από Δευτέρα θα πρέπει να περάσεις από τα ΕΛΤΑ.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...