Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και ναι!! μετά από 1 μήνα στο Αεροδρόμιο έγινε ανανέωση στο tracking!

 

17/11/2017, 00:14:09 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

17/11/2017, 00:13:48 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

 

τους πήρα τηλ κ μου είπαν να στείλω απόδειξη στο geta@elta-net.gr

 

Ψευτικη στειλε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,υπαρχει καποιο παλικαρι απο μανδρα αττικης που ειχαμε τη καταστροφη?

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

:cool: - καντε συγκριση: κουριερ ACS με πηρε τηλεφωνο γιατι λεει δεν με εβρισκε να μου παραδωσει ενα δεματακι,θυμιζω παλαιοτεα 2 περιστατικα με ατομα που δεν μιλαγαν καλα Ελληνικα (το εθεσα πιο κομψα για να μην εχουμε αντιδρασεις παλι) που αδιαφορησαν και το γυρισαν πισω ασχετα εαν επανω ειχε 2 τηλεφωνα επικοινωνιας (!) και τον καυμενο τον εστειλα ενα τετραγωνο πιο κατω,να ειναι καλα το παιδι

και ταχυδρομος ΕλΤα με συμβαση οπου 3 μερες τωρα δεν παιρνει τις επιστροφες με δικαιολογιες "ασε αυριο,δεν προλαβαινω,καλα μωρε" κλπ δηλαδη καποιος σαν εμενα περιμενει κατι και αυτο εχει παει αλλου και θα μεινει για καιρο εκει επειδη καποιος βαριεται που ζει

συντομη συμβαση για δημοσια υπηρεσια για μενα ειναι μη λειτουργικη στην πραξη σαν ιδεα,σου λεει ο αλλος δεν βαριεσαι θελω λιγες βδομαδες μεχρι να τελειωσει και τι με νοιαζει τωρα εμενα....

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:cool: - καντε συγκριση: κουριερ ACS με πηρε τηλεφωνο γιατι λεει δεν με εβρισκε να μου παραδωσει ενα δεματακι,θυμιζω παλαιοτεα 2 περιστατικα με ατομα που δεν μιλαγαν καλα Ελληνικα (το εθεσα πιο κομψα για να μην εχουμε αντιδρασεις παλι) που αδιαφορησαν και το γυρισαν πισω ασχετα εαν επανω ειχε 2 τηλεφωνα επικοινωνιας (!) και τον καυμενο τον εστειλα ενα τετραγωνο πιο κατω,να ειναι καλα το παιδι

και ταχυδρομος ΕλΤα με συμβαση οπου 3 μερες τωρα δεν παιρνει τις επιστροφες με δικαιολογιες "ασε αυριο,δεν προλαβαινω,καλα μωρε" κλπ δηλαδη καποιος σαν εμενα περιμενει κατι και αυτο εχει παει αλλου και θα μεινει για καιρο εκει επειδη καποιος βαριεται που ζει

συντομη συμβαση για δημοσια υπηρεσια για μενα ειναι μη λειτουργικη στην πραξη σαν ιδεα,σου λεει ο αλλος δεν βαριεσαι θελω λιγες βδομαδες μεχρι να τελειωσει και τι με νοιαζει τωρα εμενα....

 

Ενω οι μονιμοι ξεσκίζονται στη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Σ αυτές τις δουλειές πρέπει κάποιος να ναι μόνιμα σε μια περιοχή. Σε μένα ο ταχυδρόμος που ναι χρόνια στην περιοχή, έχει άριστη συνεργασία με την τοπική κοινωνία, κι αυτό είναι σημαντικό. Το ίδιοι και κάποιοι οδηγοί σε courier. Ενώ οδηγοί σε κάποιες κούριερ που αλλάζουν κάθε τρεις και λίγο, δε προλαβαίνουν να μάθουν ούτε δρόμους ούτε μαγαζιά που ναι πελάτες της κούριερ.
Link to comment
Share on other sites

Σ αυτές τις δουλειές πρέπει κάποιος να ναι μόνιμα σε μια περιοχή. Σε μένα ο ταχυδρόμος που ναι χρόνια στην περιοχή, έχει άριστη συνεργασία με την τοπική κοινωνία, κι αυτό είναι σημαντικό. Το ίδιοι και κάποιοι οδηγοί σε courier. Ενώ οδηγοί σε κάποιες κούριερ που αλλάζουν κάθε τρεις και λίγο, δε προλαβαίνουν να μάθουν ούτε δρόμους ούτε μαγαζιά που ναι πελάτες της κούριερ.

 

Εγώ πιστεύω είναι στον άνθρωπο. Άμα τα έχει όλα γραμμένα στα τέτοια του...

Ο παλιός ταχυδρόμος που είχαμε (Θεός σχωρέστον), ήταν μόνιμος και περνούσε κυριολεκτικά όποτε ήθελε. Τύχαινε να περάσει και 2-3 βδομάδες, και τα έφερνε όλα μαζί. Τον είχα κάνει και καταγγελία στα ελτα. Πολλές φορές μου δεν μου έφερνε τα ειδοποιητήρια ή τα πήγαινε σε λάθος περιοχές.

Στην γιαγιά μου αντίθετα κάθε μέρα, και για ένα φάκελο θα περάσει!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

Παραγγελία από Gearbest την 27/8/2017

Έκανα αίτηση αναθεώρηση δασμών την 21/9/2017.

 

Από τότε στο tracking των ΕΛΤΑ φαίνεται:

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 22-09-2017 17:19 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Έχω πάει στο κατάστημα, χωρίς να βγει άκρη.

Μέσω της σελίδας των ΕΛΤΑ έκανα αίτημα να με ενημερώσουν για την κατάσταση του συστημένου δέματος.

Η απάντηση την 16/11/2017:

"Σας ενημερώνουμε ότι μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας αναθεώρησης δασμών, η χρονική διάρκεια της οποίας ενδέχεται να επιμηκυνθεί λόγω του φόρτου εργασίας του τμήματος εκτελωνισμού, το αντικείμενο θα προωθηθεί εκ νέου στο γραφείο επίδοσης, ενώ την διαχείρισή του μπορείτε να παρακολουθείτε μέσω της επίσημης ιστοσελίδας των ΕΛΤΑ (http://www.elta.gr/ εντοπισμός αντικειμένου)."

 

Δύο μήνες έχουν περάσει και καμία ένδειξη για το συστημένο, μπορεί να το έχουν χάσει!

1. Ποιες ενέργειες πρέπει να κάνω για να διαπιστωθεί ότι τα ΕΛΤΑ έχουν χάσει το συστημένο.

2. Τι πρέπει να κάνω για να με αποζημιώσουν τα ΕΛΤΑ για το συστημένο που έχουν χάσει;

3. Στο paypal μπορώ να κάνω dispute, μήπως το Paypal δεν αποζημιώνει σε τέτοιες περιπτώσεις;

 

Μήπως μπορεί κάποιος που γνωρίζει να βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

 

Δύο μήνες έχουν περάσει και καμία ένδειξη για το συστημένο, μπορεί να το έχουν χάσει!

1. Ποιες ενέργειες πρέπει να κάνω για να διαπιστωθεί ότι τα ΕΛΤΑ έχουν χάσει το συστημένο.

2. Τι πρέπει να κάνω για να με αποζημιώσουν τα ΕΛΤΑ για το συστημένο που έχουν χάσει;

3. Στο paypal μπορώ να κάνω dispute, μήπως το Paypal δεν αποζημιώνει σε τέτοιες περιπτώσεις;

 

Μήπως μπορεί κάποιος που γνωρίζει να βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Από ποια στοιχεία κατάλαβες ότι το δέμα σου έχει χαθεί;

Απλά, σου απάντησαν κομψά ότι ο χρόνος εξέτασης του αιτήματός σου είναι απροσδιόριστος και, όταν αυτό γίνει, θα το στείλουν στο γραφείο της περιοχής σου για τα περαιτέρω.

 

Κατά την άποψή μου, αναδασμολογήσεις δεν πρόκειται να γίνουν, όπως φαίνεται, τουλάχιστον σε εύλογο χρόνο (και εγώ κομψά το γράψω) και όσοι τις ζήτησαν μάλλον πρέπει να έχουν μετανοιώσει, αφού καμία δεν έχει γίνει μέχρι τώρα, και τα χρήματά τους δεν μπορούν να πάρουν πίσω και το δέμα τους δεν έχουν παραλάβει.

Link to comment
Share on other sites

4-5 παραγγελιες απο Banggood unregistered ηρθανε σε 3 εβδομαδες.

Η τελευταια registered 21ευρω απο 2/10 sent item abrood (china) κανενα νεο.

Το banggood μου εχει ανοιξει επιλογη refund/repair ή resend .

Αυτο γινεται οταν δεν κανεις confirm delivery στο χροσνικο διαστημα που σου δινουνε ή τους γυρισε το δεμα πισω ?

Link to comment
Share on other sites

Από ποια στοιχεία κατάλαβες ότι το δέμα σου έχει χαθεί;

Απλά, σου απάντησαν κομψά ότι ο χρόνος εξέτασης του αιτήματός σου είναι απροσδιόριστος και, όταν αυτό γίνει, θα το στείλουν στο γραφείο της περιοχής σου για τα περαιτέρω.

 

Κατά την άποψή μου, αναδασμολογήσεις δεν πρόκειται να γίνουν, όπως φαίνεται, τουλάχιστον σε εύλογο χρόνο (και εγώ κομψά το γράψω) και όσοι τις ζήτησαν μάλλον πρέπει να έχουν μετανοιώσει, αφού καμία δεν έχει γίνει μέχρι τώρα, και τα χρήματά τους δεν μπορούν να πάρουν πίσω και το δέμα τους δεν έχουν παραλάβει.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Αυτό το μήνυμα είναι μια τυποποιημένη απάντηση που θα πρέπει να το στέλνουν σε όλους.

 

Να το θέσω διαφορετικά, όταν ένα συστημένο δεν έχει κινηθεί για δύο μήνες, από που φαίνεται ότι ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ. Μου έχει συμβεί, το paypal μετά από 60 ημέρες ακινησίας να έχει θεωρείσει ότι έχει χαθεί και έχει επιστρέψει τα χρήματα και σε μένα και στον πωλητή.

 

Υποθέτω ότι θα πρέπει να υπάρχει δυνατότητα να γίνεται κάπου αίτηση για να διερευνηθεί αν έχει χαθεί το συστημένο. Όταν θεωρηθεί ότι έχει χαθεί τότε από ότι έχω ακούσει υπάρχει και η δυνατότητα της αποζημίωσης. Αυτά ρωτώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας με λένε Ανδρέα και εχώ παραγγείλει ένα Xiaomi Band 2 από Gearbest και με τρόπο αποστολής postnl και περιμένω 20 μέρες να γίνει update το tracking γιατί έχει κολλήσει σε:

 

The item is on transport to the country of destination

 

Σας παρακαλώ, μπορείτε να με βοηθήσετε?

Ευχαριστώ!

 

http://www.danasoft.com/sig/331896.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Αυτό το μήνυμα είναι μια τυποποιημένη απάντηση που θα πρέπει να το στέλνουν σε όλους.

 

Να το θέσω διαφορετικά, όταν ένα συστημένο δεν έχει κινηθεί για δύο μήνες, από που φαίνεται ότι ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ. Μου έχει συμβεί, το paypal μετά από 60 ημέρες ακινησίας να έχει θεωρείσει ότι έχει χαθεί και έχει επιστρέψει τα χρήματα και σε μένα και στον πωλητή.

 

Υποθέτω ότι θα πρέπει να υπάρχει δυνατότητα να γίνεται κάπου αίτηση για να διερευνηθεί αν έχει χαθεί το συστημένο. Όταν θεωρηθεί ότι έχει χαθεί τότε από ότι έχω ακούσει υπάρχει και η δυνατότητα της αποζημίωσης. Αυτά ρωτώ.

Δηλαδή έκανες αίτηση αναδασμολόγησης και τώρα θέλεις να πεις ότι το έχασαν για να πάρεις τα χρήματα σου; Ρώτα αλλού. Όχι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας με λένε Ανδρέα και εχώ παραγγείλει ένα Xiaomi Band 2 από Gearbest και με τρόπο αποστολής postnl και περιμένω 20 μέρες να γίνει update το tracking γιατί έχει κολλήσει σε:

 

The item is on transport to the country of destination

 

Σας παρακαλώ, μπορείτε να με βοηθήσετε?

Ευχαριστώ!

 

http://www.danasoft.com/sig/331896.jpg

Θα ξεκολλήσει κάποια στιγμή. Εγώ εξάλλου, περιμένω 2 μήνες για να έρθει το Mi Band 2 μέσω Gearbest (Registered PostNL). Δηλαδή, στη δικιά μου περίπτωση είναι κολλημένο στο Netherlands, Sent item abroad.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έκανες αίτηση αναδασμολόγησης και τώρα θέλεις να πεις ότι το έχασαν για να πάρεις τα χρήματα σου; Ρώτα αλλού. Όχι εδώ.

 

Δεν κατάλαβα τι θέλεις να μου πεις :confused:. Για τα ΕΛΤΑ δεν αφορά αυτό το θέμα;

Αν έχουν χάσει το συστημένο πως θα εξακριβωθεί αυτό; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκολλήσει κάποια στιγμή. Εγώ εξάλλου, περιμένω 2 μήνες για να έρθει το Mi Band 2 μέσω Gearbest (Registered PostNL). Δηλαδή, στη δικιά μου περίπτωση είναι κολλημένο στο Netherlands, Sent item abroad.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

και εμένα το ίδιο απλώς περιμένω λιγότερο από εσένα

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι θέλεις να μου πεις :confused:. Για τα ΕΛΤΑ δεν αφορά αυτό το θέμα;

Αν έχουν χάσει το συστημένο πως θα εξακριβωθεί αυτό; :worry:

 

Για απάτες δεν είναι το κατάλληλο forum εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Για απάτες δεν είναι το κατάλληλο forum εδώ.
Μάλλον κάτι έχεις παρεξηγήσει.

Που βλέπεις την απάτη σε αυτά που λέει ο φίλος;

Περίμενε προφανώς 2 με 3 μήνες να φτάσει το προϊόν που είχε παραγγείλει. Αυτό εκτελωνίστηκε με λάθος τιμή και αποφάσισε να κάνει αίτηση αναδασμολόγησης. Από τότε έχουν περάσει από 2 μήνες και το δέμα είναι άφαντο. Τώρα ψάχνει τρόπο να πιέσει τα ΕΛΤΑ να ασχοληθούν με το δέμα του ή να πάρει τα λεφτά του πίσω.

Εγώ αυτά καταλαβαίνω.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Αυτό το μήνυμα είναι μια τυποποιημένη απάντηση που θα πρέπει να το στέλνουν σε όλους.

 

Να το θέσω διαφορετικά, όταν ένα συστημένο δεν έχει κινηθεί για δύο μήνες, από που φαίνεται ότι ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ. Μου έχει συμβεί, το paypal μετά από 60 ημέρες ακινησίας να έχει θεωρείσει ότι έχει χαθεί και έχει επιστρέψει τα χρήματα και σε μένα και στον πωλητή.

 

Υποθέτω ότι θα πρέπει να υπάρχει δυνατότητα να γίνεται κάπου αίτηση για να διερευνηθεί αν έχει χαθεί το συστημένο. Όταν θεωρηθεί ότι έχει χαθεί τότε από ότι έχω ακούσει υπάρχει και η δυνατότητα της αποζημίωσης. Αυτά ρωτώ.

 

Δυνατοτητα αποζημιωσης αν χαθει δεμα εχει ΜΟΝΟ ο αποστολεας και μονο αν το εχει ασφαλισει για απώλεια στο δηλωμενο ποσο.

Στη δικη σου περιπτωση δεν ισχυει κατι τετοιο.Το δεμα ηρθε στα χερια σου αλλα για χ-ψ λογους δεν το δεχτηκες.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι έχεις παρεξηγήσει.

Που βλέπεις την απάτη σε αυτά που λέει ο φίλος;

Περίμενε προφανώς 2 με 3 μήνες να φτάσει το προϊόν που είχε παραγγείλει. Αυτό εκτελωνίστηκε με λάθος τιμή και αποφάσισε να κάνει αίτηση αναδασμολόγησης. Από τότε έχουν περάσει από 2 μήνες και το δέμα είναι άφαντο. Τώρα ψάχνει τρόπο να πιέσει τα ΕΛΤΑ να ασχοληθούν με το δέμα του ή να πάρει τα λεφτά του πίσω.

Εγώ αυτά καταλαβαίνω.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έτσι ακριβώς είναι.

Έπεσα από τα σύννεφα όταν ο Vasileios ανέφερε για απάτη, τι απάτη έχω κάνει, δεν μπορώ να φανταστώ πως το συνδύασε.:(

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δυνατοτητα αποζημιωσης αν χαθει δεμα εχει ΜΟΝΟ ο αποστολεας και μονο αν το εχει ασφαλισει για απώλεια στο δηλωμενο ποσο.

Στη δικη σου περιπτωση δεν ισχυει κατι τετοιο.Το δεμα ηρθε στα χερια σου αλλα για χ-ψ λογους δεν το δεχτηκες.

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Επομένως αν δεν μου το παραδώσουν ποτέ, δεν μπορώ να κάνω τίποτα.:(

Link to comment
Share on other sites

Μα το δέμα έφτασε στα χέρια σου και το έστειλες πάλι στο τελωνείο για αναδασμολόγηση. Σε τι φταίει τώρα ο πωλητής για να σου δώσει πίσω τα χρήματα σου;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...