Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα , πείτε μου σας παρακαλώ πολύ κάτι. Έχω στείλει στις 14/9 ένα δέμα για Αμερική με ΕΛΤΑ συστημένο κ έχει κολλήσει από τις 15/9 εδω:

 

Procceced through fasility. Athens air mail unit AMU

 

Τι σημαίνει αυτό?

 

Μου άνοιξαν case στο ebay κ καίγομαι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , πείτε μου σας παρακαλώ πολύ κάτι. Έχω στείλει στις 14/9 ένα δέμα για Αμερική με ΕΛΤΑ συστημένο κ έχει κολλήσει από τις 15/9 εδω:

 

Procceced through fasility. Athens air mail unit AMU

 

Τι σημαίνει αυτό?

 

Μου άνοιξαν case στο ebay κ καίγομαι..

 

 

Παρε την Δευτέρα στο 212-0000-800 που ειναι η εξυπηρέτηση πελατών μπας και βγάλεις άκρη.Λογικά θα έχει φύγει προς ΗΠΑ το θέμα είναι αν μπορείς να κάνεις Tracking στις ΗΠΑ (μπορεί να εχει αλλάξει το tracking number) εντος των ΗΠΑ.Ελπίζω να βγάλεις άκρη γρήγορα προσωπικά για ΗΠΑ θα έστελνα πακέτο μόνο με UPS η DHL.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ξέρει κανείς να μου πει τι συμβαίνει με την παρακάτω αποστολή?

(προς αποφυγή τεραστίου ποστ, αφαιρώ τις περισσότερες γραμμές από το ενδιάμεσο μιας και ούτως η άλλως είναι επαναλαμβανόμενες)

 

Number: UW637662701CN

Package status: In transit

Country: China -> Greece

Destination:

 

Origin:

2020-11-20 21:26, Πεκίνο, Πεκίνο Διεθνής Σταθμός Ανταλλαγής Ταχυδρομείου επέστρεψε

2020-11-20 02:53, Πεκίνο, έχει μεταφερθεί από μεταφορείς

2020-11-20 02:43, Πεκίνο, έχει μεταφερθεί από μεταφορείς

2020-11-20 00:29, Πεκίνο, αφήστε το Πεκίνο Διεθνές Σταθμό Ανταλλαγής Ταχυδρομείου, η επόμενη στάση Πεκίνο Διεθνές Σταθμός Ανταλλαγής Αλληλογραφίας (μεταφορά)

2020-11-19 10:26, Πεκίνο, Πεκίνο Διεθνές Κέντρο Επεξεργασίας Ταχυδρομείου έχει εξαχθεί κατ 'ευθείαν

2020-11-19 10:26, Πεκίνο, Πεκίνο Διεθνές Κέντρο Επεξεργασίας Ταχυδρομείου έχει εξαχθεί κατ 'ευθείαν

2020-11-19 10:26, Πεκίνο, Πεκίνο Διεθνές Κέντρο Επεξεργασίας Ταχυδρομείου, Σημείωση: Επιστροφή ασφαλείας

2020-11-17 19:22, Πεκίνο, Πεκίνο Διεθνής Σταθμός Ανταλλαγής Ταχυδρομείου επέστρεψε

2020-11-17 01:33, Πεκίνο, έχει μεταφερθεί από μεταφορείς

2020-11-16 20:35, Πεκίνο, έχει μεταφερθεί από μεταφορείς

2020-11-16 09:34, Πεκίνο, Πεκίνο Διεθνές Κέντρο Επεξεργασίας Ταχυδρομείου έχει εξαχθεί κατ 'ευθείαν

2020-11-16 09:34, Πεκίνο, Πεκίνο Διεθνές Κέντρο Επεξεργασίας Ταχυδρομείου έχει εξαχθεί κατ 'ευθείαν

2020-11-16 09:34, Πεκίνο, Πεκίνο Διεθνές Κέντρο Επεξεργασίας Ταχυδρομείου, Σημείωση: Επιστροφή ασφαλείας

………

2020-09-21 15:02, Πεκίνο, Πεκίνο Διεθνές Κέντρο Επεξεργασίας Ταχυδρομείου έχει εξαχθεί κατ 'ευθείαν

2020-09-20 15:51, Πεκίνο, φθάνουν στο Πεκίνο Διεθνές Τμήμα Μεταφοράς Ταχυδρομείου (διαμετακόμιση)

2020-09-19 16:10, Nanchang Πόλη, Αφήστε Nanchang Ανταλλαγή, Επόμενη Στάση Πεκίνο Διεθνές Τμήμα Μεταφοράς Ταχυδρομείου

2020-09-18 09:02, Nanchang Πόλη, Φτάνοντας στην ανταλλαγή Nanchang

2020-09-16 16:59, Nanchang City, αφήστε Nanchang Αγροτεμάχιο Express Γραφείο, επόμενη στάση Nanchang Διεθνές

2020-09-16 14:07, Nanchang Πόλη, Nanchang Parcel Express Προεδρείο έχει παραληφθεί και να σταλεί, touting την στάμνα: Ke Haiyan 03

======================================

Powered by http://www.17track.net

Link to comment
Share on other sites

δεν περνάει τον έλεγχο και επιστρέφει στον seller που το ξαναστέλνει, ξαναπάει για έλεγχο και δεν το περνάνε κ.ο.κ

 

αν μπορείς και έχεις το χρονικό περιθώριο γιατί έχει περάσει καιρός ζήτα refund/επιστροφή χρημάτων

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, συγγνώμη, στέλνει το Amazon.de με Royal Mail ΧΩΡΙΣ tracking number; Εμένα έτσι μου γράφει μια παραγγελία από χτες και "επικοινώνησε με Royal Mail". Αυτό δε το κάνει ούτε ο τελευταίος Κινέζος στο Αλί.

Δηλαδή πώς θα το παρακολουθήσω τώρα; Κυρίως για την παράδοση εδώ, διότι πλέον στην Ελλάδα είναι αυτονόητο το ιδιωτικό, καλοπληρωμένο κούριερ, αντί να τα φέρνει σπίτι να σου πετάει ένα χαρτί ότι δήθεν έλειπες και να σου λέει έλα από μας. Τα ίδια και χειρότερα με ΕΛΤΑ φυσικά. Δηλαδή, αν χαθεί το χαρτί, πάει, έχει πάει πίσω η παραγγελία λόγω μη παραλαβής.

Link to comment
Share on other sites

Γερμανική Αμαζόνα και Royal Mail ακούγονται ασύμβατα.

Μήπως κάτι είναι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και χειρότερα...

2020-10-24 16:49

Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.

 

και τρεις-χειροτερα...

RE139......CN

 

2020-10-10 21:16深圳市, 已交承运商运输

Link to comment
Share on other sites

Γερμανική Αμαζόνα και Royal Mail ακούγονται ασύμβατα.

Μήπως κάτι είναι λάθος;

 

Και εμένα μεγάλη εντύπωση μου κάνει, το ξανακοίταξα τώρα, ακόμα Royal Mail, χωρίς tracking και επικοινωνήστε με τη Royal Mail με τηλέφωνο(!). Όλα αυτά από τον κολοσσό της Amazon.de.

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα από https://www.banggood.com/ και αναφέρει αποστολή από Τσεχία, οπότε να θεωρήσω δεδομένο ότι δεν υπάρχει θέμα με τελωνείο;
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά παρήγγειλα από Αμαζον Ισπανίας. Δευτέρα βράδυ έφυγε από Μαδρίτη, Τρίτη πρωί Αθήνα. Επαρχία Πέμπτη. Μου αρέσει που έλεγε άμα θέλω να δώσω ένα δεκάρικο παραπάνω για να έρθει πιο γρήγορα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα από https://www.banggood.com/ και αναφέρει αποστολή από Τσεχία, οπότε να θεωρήσω δεδομένο ότι δεν υπάρχει θέμα με τελωνείο;

 

Ναι δεν θα έχεις θέμα μιας και είναι από χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Link to comment
Share on other sites

Eμενα που ηρθε ελλαδα πακετο DHL(απο banggood με DHL paket που πηρε νεο waybill DHL Express) γιατι ενω εφτασε χθες λεει παραδοση 2/12?Αθηνα κεντρο μενω παντα επομενη εργασιμη εκαναν παραδοσεις οταν ειχαν δεμα μου στην DHL

 

edit:Ειναι προς παραδοση με τον κουριερ τελικα σημερα.Ισως ειναι αυτοματοποιημενο τελικα αυτο για το 2/12...Μπραβο DHL για ακομη μια φορα

Edited by andrew123137
Link to comment
Share on other sites

Eμενα που ηρθε ελλαδα πακετο DHL(απο banggood με DHL paket που πηρε νεο waybill DHL Express) γιατι ενω εφτασε χθες λεει παραδοση 2/12?Αθηνα κεντρο μενω παντα επομενη εργασιμη εκαναν παραδοσεις οταν ειχαν δεμα μου στην DHL

 

edit:Ειναι προς παραδοση με τον κουριερ τελικα σημερα.Ισως ειναι αυτοματοποιημενο τελικα αυτο για το 2/12...Μπραβο DHL για ακομη μια φορα

 

Δεν είχε τύχει να συνεργαστώ με dhl. Σε όλο αυτόν τον πανικό εχθές ήρθε Αθήνα σήμερα επαρχία και παρέλαβα. Ένα μπράβο κι από εμένα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, συγγνώμη, στέλνει το Amazon.de με Royal Mail ΧΩΡΙΣ tracking number; Εμένα έτσι μου γράφει μια παραγγελία από χτες και "επικοινώνησε με Royal Mail". Αυτό δε το κάνει ούτε ο τελευταίος Κινέζος στο Αλί.

Δηλαδή πώς θα το παρακολουθήσω τώρα; Κυρίως για την παράδοση εδώ, διότι πλέον στην Ελλάδα είναι αυτονόητο το ιδιωτικό, καλοπληρωμένο κούριερ, αντί να τα φέρνει σπίτι να σου πετάει ένα χαρτί ότι δήθεν έλειπες και να σου λέει έλα από μας. Τα ίδια και χειρότερα με ΕΛΤΑ φυσικά. Δηλαδή, αν χαθεί το χαρτί, πάει, έχει πάει πίσω η παραγγελία λόγω μη παραλαβής.

Έχω πάρει πολλά πακέτα από Amazon Αγγλίας και Γερμανίας χωρίς τρακινγκ.

Και με ακριβά μεταφορικά.

Οπότε δεν είναι κάτι καινούριο.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω εχω παρει απο MediaMarkt 2 συσκευες xiaomi θερμοστατες και ενα WIFI Extender δηλαδη μικρο πακετακι και μου εχουν στειλει μειλ σημερα το πρωι

Αγαπητέ πελάτη,

Η παραγγελία σου με αριθμό om2ΧΧΧΧΧ που καταχωρήθηκε στις 27/11/2020, πετάει για να έρθει στα χέρια σου.

Γνωριζει κανεις με τι ακριβως ερχεται? Γιατι ουτε αριθμο για tracking μου στειλανε ουτε αναφερουνε στην σελιδα τους με τι κουριερ συνεργαζονται ...

ξερει κανεις τι παιζει ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε τύχει να συνεργαστώ με dhl. Σε όλο αυτόν τον πανικό εχθές ήρθε Αθήνα σήμερα επαρχία και παρέλαβα. Ένα μπράβο κι από εμένα.

 

Απαξ και παρελαβες επομενη ακριβως μερα επαρχια εισαι πολυ καλα.Αν ηταν τριτη εταιρεια κ οχι DHL ακομα πιο ικανοποιητικο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

μου έχει γίνει αποστολή δέματος από Ελλάδα για Γερμανία στις 19/11/2020

και με το trucking number από τις 20/11/2020 λέει άφιξη σε Κ.Α.Τ EMS

πήρα τηλέφωνο και μου λένε ότι στις 21/11/2020 έφυγε

όμως με τη dhl που μίλησα χθες μου είπαν πως βλέπουν το trucking number από τις 20/11/2020 αλλά δεν έχουμ παραλάβει ακόμη το πακέτο!

τί συμβαίνει άραγε;; ξέρει κάποιος να μου πει;

Link to comment
Share on other sites

Απαξ και παρελαβες επομενη ακριβως μερα επαρχια εισαι πολυ καλα.Αν ηταν τριτη εταιρεια κ οχι DHL ακομα πιο ικανοποιητικο

 

Όχι απλώς καλά αλλά τέλεια φίλε μου. Με γενική ήδη έχω ενημερώσεις την εταιρεία και την εεττ ότι θα ζητήσω αποζημίωση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παραδέχομαι τη Γενική Ταχυδρομική και αντίθετα έχουμε προβλήματα στην περιοχή μου (Παλαιό Φάληρο) με ACS
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες,

 

μια βοήθεια παρακαλώ!

 

Έχω κάνει ουκ ολίγες αγορές απο Banggood με PDM μέθοδο αποστολής, οι οποίες δίνουν κάτι καινούρια tracking No. με τις ακόλουθες μορφές

 

1) Οκταψήφιος κωδικός 12345678

2) Δωδεκαψήφιος κωδικός 123456789012

3)Κωδικός με τη μορφη GR1234567LQ12345G

 

Που μπορώ να τα κάνω τράκινγκ αυτά, γιατί δυσκολεύομαι να αντλήσω πληροφορίες?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες,

 

μια βοήθεια παρακαλώ!

 

Έχω κάνει ουκ ολίγες αγορές απο Banggood με PDM μέθοδο αποστολής, οι οποίες δίνουν κάτι καινούρια tracking No. με τις ακόλουθες μορφές

 

1) Οκταψήφιος κωδικός 12345678

2) Δωδεκαψήφιος κωδικός 123456789012

3)Κωδικός με τη μορφη GR1234567LQ12345G

 

Που μπορώ να τα κάνω τράκινγκ αυτά, γιατί δυσκολεύομαι να αντλήσω πληροφορίες?

 

Ευχαριστώ!

 

Πήγαινε εδώ. 1track.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παραδέχομαι τη Γενική Ταχυδρομική και αντίθετα έχουμε προβλήματα στην περιοχή μου (Παλαιό Φάληρο) με ACS

 

Συμφωνώ και στην περιοχή μου το ίδιο βόρεια προάστια.. και γενικα ομως και με αλλους που εχω μιλησει ολοι εχουν την ίδια άποψη.

 

Η γενική ταχυδρομική διορθώθηκε πολύ από την προηγουμενη φορα με το λοκνταουν και τώρα ήταν απολυτα προετοιμασμενη να αντιμετωπισει το μεγαλο φορτο εργασίας και λογω του λοκντάνουν και λογω των εκπτώσεων black friday κτλ. Η καθυστέρηση είναι απόλυτα λογική και πολύ μικρή συνήθως 1 έως 2 μέρες παραπάνω από ότι σε υπο νορμαλ συνθηκες.

 

Αντίθετα η ACS να ξεκινησω απο την ιστοσελιδα καταρχην που τις τελευταιες μερες πέφτει συνέχεια!! Να πω για το τηλέφωνο;; που λέει αναμονή έως 6 λεπτά,.. περιμένω 25 λεπτά και δεν το σηκωνει κανεις.... Σε μια αποστολή που βλέπω έχει κολλησει στο hub Π.ΡΑΛΛΗ εδώ και 5 μέρες και δεν βγάζει καμια ανανεωση απο εκει και μετά. Τι κανει 5 μερες εκει;; Επισης λαμβανω αποστολες απο ACS με καθυστέρηση τεράστια έως και πάνω απο 1 βδομαδα!!!! Απο άμαζον να παραγγείλω πιο γρήγορα θα έρθει! Έλεος!!! Δεν έχουν μάθει απο το πρώτο λοκντάνουν και ποσο μαλλον με Black Friday, Cyber Monday Και ενοψει Χριστουγέννων και ολα αυτα με lockdown δεν είναι καθόλου μα καθολου προετοιμασμένοι.

 

Άλλες εταιρίες πχ Easy Mail τουλαχιστον για την περιοχη μου όχι μόνο δεν καθυστερούν αλλά τα στέλνουν και γρηγορότερα από άλλες περιοδους υπο νορμαλ συνθηκες! Και αυτό γιατί έχουν βάλει και ταξί και κάνουν παραδόσεις.

 

Με courier center που στελνει συχνα ο Κωτσοβολος επισης καποια μικρη καθυστέρηση νορμαλ. Speedex καμία καθυστέρηση 1 δέμα που μου ηρθε.

 

Γενικά απο τη μονη εταιρία που είμαι πάρα πολυ δυσαρεστημενος ειναι η ACS. Θα προσπαθώ να την αποφεύγω οπου γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...