Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις τσέκαρα μέσω ΕΛΤΑ (στο parcel app δεν μου έβγαζε update) και μπήκε 1η του μήνα Ελλάδα.

 

5Jim38y.png

 

Θυμάσαι μετά από πόσες μέρες παρέλαβες το δέματακι από Ισπανία?

Link to comment
Share on other sites

Από Γερμανία τον τελευταίο μήνα σε 8 ημέρες, Πολωνία 10, Ισπανία 11... Δέματα που εστάλησαν τον Ιούλιο. Ηνωμένο Βασίλειο περίπου 10... Ιταλία μία εβδομάδα...
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Έχω ένα ακόμα δεματάκι, από Αμερική

 

LZ672243224US

 

Λέει ότι έχει μπει αεροδρόμιο από 27 Αυγούστου και έχει μείνει εκεί. Επειδή είναι ατμιστικό (όχι ολόκληρος εξοπλισμός, 2 καπάκια είναι) φοβάμαι μήπως στο τελωνείο πάει άκλαυτο.

 

Είναι λογικό να είναι τόσες μέρες στο στάδιο που απλά μπήκε στο αεροδρόμιο;

Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι μετά από πόσες μέρες παρέλαβες το δέματακι από Ισπανία?

 

28-5 εστάλη, 13-7 παρέλαβα.

 

Σε άλλα νέα σήμερα παραλαμβάνω τα "φρεναρισμένα" δέματα από 20-7 (Να είναι καλά ο φίλος Άγγελος που μας εξήγησε τι γίνεται από όγκο δεμάτων εκεί, παρεπιπτόντως)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... Περιμένουμε ένα δεματακι από Κίνα κ είναι κολλημένο από 1/8 στην κατάσταση Αναμονή για τελωνείο... Κ. Άγγελε μήπως μπορείτε να ρίξετε μια ματιά; RE079943454CN.. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

28-5 εστάλη, 13-7 παρέλαβα.

 

Σε άλλα νέα σήμερα παραλαμβάνω τα "φρεναρισμένα" δέματα από 20-7 (Να είναι καλά ο φίλος Άγγελος που μας εξήγησε τι γίνεται από όγκο δεμάτων εκεί, παρεπιπτόντως)

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, εμένα 29/5 βάση τα λεγόμενα του πωλητή στάλθηκε αλλά ακόμα τίποτα... Ίσως επειδή ήταν αρώματα για ηλεκτρονικο τσιγάρο να μπλόκαραν στο τελωνειο, αλλά είχα διαβάσει ότι από χώρες ΕΕ και αν δεν περιέχουν νικοτίνη περνάνε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, εμένα 29/5 βάση τα λεγόμενα του πωλητή στάλθηκε αλλά ακόμα τίποτα... Ίσως επειδή ήταν αρώματα για ηλεκτρονικο τσιγάρο να μπλόκαραν στο τελωνειο, αλλά είχα διαβάσει ότι από χώρες ΕΕ και αν δεν περιέχουν νικοτίνη περνάνε κανονικά.

 

Δεν γνωρίζω τι καθεστώς ισχύει για τα είδη ατμιστή, αλλά γενικά από Ισπανία (παρακολουθώντας κ αλλά forums) παίζουν βαρβάτες καθυστερήσεις.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Έχω ένα ακόμα δεματάκι, από Αμερική

 

LZ672243224US

 

Λέει ότι έχει μπει αεροδρόμιο από 27 Αυγούστου και έχει μείνει εκεί. Επειδή είναι ατμιστικό (όχι ολόκληρος εξοπλισμός, 2 καπάκια είναι) φοβάμαι μήπως στο τελωνείο πάει άκλαυτο.

 

Είναι λογικό να είναι τόσες μέρες στο στάδιο που απλά μπήκε στο αεροδρόμιο;

 

Που είδες ότι μπήκε Ελλάδα; Δεν πρέπει να έχει έρθει ακόμα φίλε μου...

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα... Περιμένουμε ένα δεματακι από Κίνα κ είναι κολλημένο από 1/8 στην κατάσταση Αναμονή για τελωνείο... Κ. Άγγελε μήπως μπορείτε να ρίξετε μια ματιά; RE079943454CN.. Ευχαριστώ.

 

Την άλλη εβδομάδα θα έχει φύγει... Αυτές τις ημερομηνίες ανοίγουν τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε, το είδα από το tracking της usps, τελικά παρέλαβα σήμερα!

 

A, ok... Θα ήρθε σαν απλό...

Σφαίρα τα ΕΛΤΑ :)

Link to comment
Share on other sites

 

 

04 Αυγ 2020 08:24

The item has arrived in the country of destination Greece

PostNL - Netherlands Post

 

04 Αυγ 2020 05:24

Εκφορτωση Απο Μεταφορικο Μεσο Ελλαδα-αερολιμενας Αθηνων (κατ)

 

:worry: - LT.....NL κι εγω κολλησε στις 4 αυγουστου,εκτοτε τιποτε

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγγελος, τι γίνεται με αυτό εδώ γιατί θα τρελαθώ. Τόσο καιρό και ακόμα τίποτα...

RE093711345CN

Link to comment
Share on other sites

Αγγελος, τι γίνεται με αυτό εδώ γιατί θα τρελαθώ. Τόσο καιρό και ακόμα τίποτα...

RE093711345CN

 

Γιατί να τρελαθείς;;; Δεν έχουν περάσει και 5 μήνες αδελφέ :)

Από 7/8 είναι Ελλάδα και έχουμε 4/9... Ούτε μήνας.

Υπομονή, λογικά την άλλη εβδομάδα φεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να τρελαθείς;;; Δεν έχουν περάσει και 5 μήνες αδελφέ :)

Από 7/8 είναι Ελλάδα και έχουμε 4/9... Ούτε μήνας.

Υπομονή, λογικά την άλλη εβδομάδα φεύγει.

 

Δεν μου έχει ξανασυμβεί να κάθετε τόσο καιρό για να μπει απλά τελωνείο (παρεμπιπτόντως είναι και ατελώς) και όπως λες κλείνει και μήνας σε λίγες μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει ξανασυμβεί να κάθετε τόσο καιρό για να μπει απλά τελωνείο (παρεμπιπτόντως είναι και ατελώς) και όπως λες κλείνει και μήνας σε λίγες μέρες...

 

Δε σου έχει ξανασυμβεί;;; Ααα, είσαι πολύ τυχερούλης :)

Link to comment
Share on other sites

Guys, μόλις μου ηρθε μικρο πακετάκι που ειχα παραγγείλει Δεκέμβρη του '18 :shock:
Ελπιζω να εννοεις Δεκέμβρη του '19.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες! Πήγα να γραφτώ στο forum και ανακάλυψα ότι τελικά είμαι γραμμένος από το 2012 :blink:

 

Στο δια ταύτα, έχω παραγγελία από ebay με tracking EE10009883234590001030003A0N

 

Καταλαβαίνω ότι έχει μπει Ελλάδα, αφου το τελευταίο status του είναι

"Departed from Destination Distribution Center ,GR"

 

Από εκεί και πέρα όμως; Τι γίνεται; Η πολυκατοικία δεν έχει καν κουτί αλληλογραφίας, τα πετάνε όλα στο χαλάκι, οπότε ακόμα και ειδοποίηση να ήρθε, μπορεί να έχει εξαφανιστεί. Πώς μπορώ να το παρακολουθήσω πλέον εντός Ελλάδος; Γιατί προφανώς, στα ΕΛΤΑ με αυτό το tracking number δεν βγάζει τίποτα.

 

 

Και γω εχω τα ίδια φαίνεται οτι θα ξεκινήσει για Ελλάδα λογικά σαν συστημένο θα πρέπει να στείλουν καποια αναφορά τα ελτά στους κινέζους αλλα θα αγνοείται η τύχη του απο εμάς.εκτός αν παίρνει κατα την είσοδό του στην ελλαδα αλλο track id νούμερο και στο δώσουν στο cc των ελτά.Παίζει και αυτό γιατί μου ξανατυχε με αλλες κινεζικες εταιρείες

 

 

4355ea81128edbb108688ca2381d9675.jpg

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να εννοεις Δεκέμβρη του '19.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

Εχεις δικιο λαθος εκανα, εννοουσα Νοεμβρη του '18:

https://www.imageupload.net/image/n9Ogd

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Μια βοήθεια αν μπορείτε! Έχω αυτό εδώ το tracking number: LT229790053NL. Σε άλλη εφαρμογή έχει τελευταία καταχώρηση

 

11/8 the item is pre-advised to PostNL και σε άλλη 17/8 custom clearance completed...

 

Το banggood είναι στο 11/8. Δεν έχει φύγει ακόμα από Ολλανδία;

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Μια βοήθεια αν μπορείτε! Έχω αυτό εδώ το tracking number: LT229790053NL. Σε άλλη εφαρμογή έχει τελευταία καταχώρηση

 

11/8 the item is pre-advised to PostNL και σε άλλη 17/8 custom clearance completed...

 

Το banggood είναι στο 11/8. Δεν έχει φύγει ακόμα από Ολλανδία;

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ειναι Ολλανδια απλα δεν εχει ακομη σκαναριστει. Μολις το σκαναρουν θα εμφανιστει στο tracking των Ελτα ,Θ αργησει πολυ, αν ειναι κατι που το θες αμεσα ατυχησες, αν δεν ειναι καλο κουραγιο και υπομονη. X1Kbmjm.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχεις δικιο λαθος εκανα, εννοουσα Νοεμβρη του '18:

https://www.imageupload.net/image/n9Ogd

 

Απο τυχη το πηρες , εμενα που εφερε ενα ο ταχυδρομος απο τα Χριστουγεννα και με πολυ κοπο κατεφερνες να διαβασεις πανω τα γραμματα με τη διευθυνση, ειχανε σβησει απο την πολυκαιρια , σε 1-2 μηνες δε θα φαινονταν τιποτα.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Μια βοήθεια αν μπορείτε! Έχω αυτό εδώ το tracking number: LT229790053NL. Σε άλλη εφαρμογή έχει τελευταία καταχώρηση

 

11/8 the item is pre-advised to PostNL και σε άλλη 17/8 custom clearance completed...

 

Το banggood είναι στο 11/8. Δεν έχει φύγει ακόμα από Ολλανδία;

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι. Και ξέρω ακόμα έναν που περιμένει...

 

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να μην απαντάω σε όλους έναν έναν ξεχωριστά, να γνωρίζεται όλοι οτι:

Όσοι έχουν tracking number που τελειώνει σε NL και περιμένουν να μπει τελωνείο, να υπολογίζουν 25 μέρες περίπου και όσο περνάει ο καιρός μέχρι να μπει Οκτώβρης αυτό θα μειώνετε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...