Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

 

ενα μικρο δεματακι εχω.. εχει 5 μερες εχει κολλησει εδω. που στελνω την αποδειξη? εχω ενα μαιλ geta στελνω την αποδειξη δεν παιρνω καμια απαντηση. αλλες μου απαντουσαν μεσα σε λιγα λεπτα οτι οκ λαβαμε την αποδειξη.. τωρα μουγκα ειναι.. υπαρχει καποιο τηλεφωνο η μαιλ να ξαναστειλω.?

 

geta@elta-net.gr

Link to comment
Share on other sites

 

geta@elta-geta.gr

 

αυτο δεν ισχυει.??

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

geta@elta-geta.gr

 

αυτο δεν ισχυει.??

 

Αυτό που έγραψα αναφέρεται στην ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

 

 

 

ενα μικρο δεματακι εχω.. εχει 5 μερες εχει κολλησει εδω. που στελνω την αποδειξη? εχω ενα μαιλ geta στελνω την αποδειξη δεν παιρνω καμια απαντηση. αλλες μου απαντουσαν μεσα σε λιγα λεπτα οτι οκ λαβαμε την αποδειξη.. τωρα μουγκα ειναι.. υπαρχει καποιο τηλεφωνο η μαιλ να ξαναστειλω.?

Δεν σου ζητήθηκε η απόδειξη, οπότε δεν στέλνεις τίποτα. Απλά περιμένεις, εμενα σε αυτό το status έκαναν 5-10 ημέρες να ξεκολλήσουν.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

εμενα καθονται 9 μερες εκει κ μετα ξεκολανε . οποτε περιμενεις, ειναι λιγο αργοσχολοι εκει στο τελωνειο:lol:
Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

εχω κολλήσει εδώ και δεν ξέρω τί πρέπει να κάνω.

Η παραγγελία αφορά γυαλιά αξίας 15,30€ απο aliexpress

Επειδή ήθελε τα ίδια και φίλος που δεν ασχολείται με ιντερνετιακές αγορές έκανα 2 ξεχωριστές παραγγελίες, τις πλήρωσα ξεχωριστά αλλά με την ίδια διευθυνση αποστολής και για τις δυο και ο Κινεζος θεώρησε σωστο(?) χωρίς να με ρωτήσει καν, να βάλει στο ίδιο πακέτο και τα δύο γυαλιά, κάτι το οποίο διαπίστωσα από σπόντα, όταν δέησε και μου έστειλε το invoice (το οποίο είχε αξία 1,5$ οπότε ήταν άσκοπο να το χρησιμοποιήσω ως απόδειξη στο τελωνείο) αφού είχα στείλει την απόδειξη τραπεζικής συναλλαγής και screenshot της παραγγελίας στο geta@elta-geta.gr

Η απόδειξη που έστειλα στο τελωνείο αφορά μόνο το ένα ζευγάρι γυαλιά (δεν γνώριζα ότι το πακέτο περιείχε και το δεύτερο ζευγάρι όταν την έστειλα) και την έστειλα στις 22/07/2019. Από εκείνη την ημέρα δεν έχω λάβει καμια ενημέρωση.

Δεν ξέρω τί να κάνω πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο.

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

19/7/2019, 16:09:00 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

19/7/2019, 16:06:00 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

19/7/2019, 12:41:46 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

17/7/2019, 12:02:41 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

14/7/2019, 13:14:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

14/7/2019, 12:07:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

11/7/2019, 17:24:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Εάν έστειλες την απόδειξη μετά την 19/7, θα περιμένεις μέχρι να δεις το επόμενο βήμα.
Link to comment
Share on other sites

Εάν έστειλες την απόδειξη μετά την 19/7, θα περιμένεις μέχρι να δεις το επόμενο βήμα.

 

την έστειλα στις 22/07, μιας και το sms που ζητουσε την αποδειξη μου ήρθε στο κινητό Παρασκευή απόγευμα, οποτε θεώρησα οτι ΣΚ δεν εργάζονται

Link to comment
Share on other sites

εννοειτε ειναι μλκια του πωλητη κ απαιτεις ολο το ποσο του τελωνιου αν τελικα υπαρξη, κ ανοιξε κ case , σε παρομοια περιπτωση για δεμα αξιας 28 ευρο μου ηρθε να πληρωσω καπου στα 25 ευρο , πληρωσα ανοιξα case κ τα πηρα ολα πισω , γτ εκανα 2 ξεχωριστες παραγγελιες , ;)
Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος για το e-mail ;

Κάποιος εδώ έγραφε ότι το σωστό είναι geta@elta-net.gr

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος για το e-mail ;

Κάποιος εδώ έγραφε ότι το σωστό είναι geta@elta-net.gr

 

το email μου το έστειλαν από τα ΕΛΤΑ σε sms στο κινητό μου, άρα ναι είναι το σωστό

 

κάπου διάβασα ότι το geta@elta-net.gr έχει πλέον καταργηθεί καί οτι υπήρξε και σχετική ενημέρωση απο τα ΓΕΤΑ-ΕΛΤΑ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εννοειτε ειναι μλκια του πωλητη κ απαιτεις ολο το ποσο του τελωνιου αν τελικα υπαρξη, κ ανοιξε κ case , σε παρομοια περιπτωση για δεμα αξιας 28 ευρο μου ηρθε να πληρωσω καπου στα 25 ευρο , πληρωσα ανοιξα case κ τα πηρα ολα πισω , γτ εκανα 2 ξεχωριστες παραγγελιες , ;)

 

αυτό έχω σκοπό να κάνω, σε ευχαριστώ για την απάντηση!

με τί δικαιολογία άνοιξες dispute?

Link to comment
Share on other sites

το email μου το έστειλαν από τα ΕΛΤΑ σε sms στο κινητό μου, άρα ναι είναι το σωστό

 

κάπου διάβασα ότι το geta@elta-net.gr έχει πλέον καταργηθεί καί οτι υπήρξε και σχετική ενημέρωση απο τα ΓΕΤΑ-ΕΛΤΑ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

αυτό έχω σκοπό να κάνω, σε ευχαριστώ για την απάντηση!

με τί δικαιολογία άνοιξες dispute?

ανοιξα case κ ειπα οτι δεν ειμαι ικανοποιημενος με το προιον , εξηγησα το λογο με το τελωνειο , ο πωλητης το χαβα του κ τελικα πιεσε το alli κ μου εβαλε ολο το ποσο που πληρωσα σε refund . ολα αυτα μεσα σε κανα 10 ημερο μεχρι να απαντηση ο κολοκινεζος . γενικα με το αλλι ειμαι πολυ ικανοποιημενος , ποτε δεν εχω χασει η πληρωση κατι παραπανω , ανοιξε απο τωρα case πριν καν παραλαβεις ,

Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

ανοιξα case κ ειπα οτι δεν ειμαι ικανοποιημενος με το προιον , εξηγησα το λογο με το τελωνειο , ο πωλητης το χαβα του κ τελικα πιεσε το alli κ μου εβαλε ολο το ποσο που πληρωσα σε refund . ολα αυτα μεσα σε κανα 10 ημερο μεχρι να απαντηση ο κολοκινεζος . γενικα με το αλλι ειμαι πολυ ικανοποιημενος , ποτε δεν εχω χασει η πληρωση κατι παραπανω , ανοιξε απο τωρα case πριν καν παραλαβεις ,

 

το προσπάθησα, όμως case μπορώ να ανοίξω μετά τις 03 Σεπτεμβρίου από ότι λέει το σύστημα, εκτός και αν επιβεβαιώσω ότι ήδη παρέλαβα το πακέτο (δεν έχω παραλάβει τίποτα, έχει κολλήσει)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος έγραψε ότι "κάποιος εδώ έγραψε ότι το σωστό είναι geta@elta-net.gr".

Αυτό είναι το mail επικοινωνίας με το ΓΕΤΑ, που αναφέρεται στο site των ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχετε εικόνα για τα 28 ψήφια tracking number από το εξωτερικό;

Αγόρασα από eBay από Κίνα και η παραγγελία έχει κωδικό με 28 ψηφία. Έβλεπα κανονιά την πορεία της αποστολής μέχρι που μπήκε στην Ελλάδα. Τώρα έχει καθυστερήσει από την αναμενόμενη ημερομηνία και δεν ξέρω πως να το αναζητήσω (και αν μπορώ)

Έχει κανείς εικόνα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχετε εικόνα για τα 28 ψήφια tracking number από το εξωτερικό;

Αγόρασα από eBay από Κίνα και η παραγγελία έχει κωδικό με 28 ψηφία. Έβλεπα κανονιά την πορεία της αποστολής μέχρι που μπήκε στην Ελλάδα. Τώρα έχει καθυστερήσει από την αναμενόμενη ημερομηνία και δεν ξέρω πως να το αναζητήσω (και αν μπορώ)

Έχει κανείς εικόνα;

 

Εάν δεν το βλέπεις στα elta.gr σημαίνει ότι δεν ανοίχτηκε ο σάκος και δεν σκαναρίστηκε το δέμα.

Υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχετε εικόνα για τα 28 ψήφια tracking number από το εξωτερικό;

Αγόρασα από eBay από Κίνα και η παραγγελία έχει κωδικό με 28 ψηφία. Έβλεπα κανονιά την πορεία της αποστολής μέχρι που μπήκε στην Ελλάδα. Τώρα έχει καθυστερήσει από την αναμενόμενη ημερομηνία και δεν ξέρω πως να το αναζητήσω (και αν μπορώ)

Έχει κανείς εικόνα;

Με τόσα ψηφία λογικά δεν είναι συστημένο.

Μάλλον δε θα φανεί στο σύστημα των ΕΛΤΑ και θα σου 'ρθει σαν απλό!

Link to comment
Share on other sites

Όσοι περιμένετε δέματα,αποστολές απλές και συστημένες από και εκτός Ελλάδος οπλιστείτε με υπομονή λόγο των καλοκαιρινών διακοπών έχουν άδειες και δεν υπάρχει προσωπικό.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι περιμένετε δέματα,αποστολές απλές και συστημένες από και εκτός Ελλάδος οπλιστείτε με υπομονή λόγο των καλοκαιρινών διακοπών έχουν άδειες και δεν υπάρχει προσωπικό.

 

καλο σεπτεμβριο δλδ :lol: ευτυχως περιμενω με dhl couurier:D

Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ελλαδα 2019 ειναι να στελνεις ενα φακελο 18 χλμ μακρια απο την πολη σου σε ενα χωριο , κ να πηγαινει ο φακελος 230 χλμ μακρια στο κδ θεσαλονικης κ να επιστρεφη πισω ωστε να παει στο τελικο προρισμο . θα συγκρατηθω παραπολυ να μην χαρακτηρησω τπτ παρα πολυ ομως :X:X:X:!::!::!::ninja::ninja::ninja:
Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πόσες ημέρες κρατάνε στο κατάστημα συστημένα ( με αντικαταβολή αλλά δε νομίζω να παίζει ρόλο ) εσωτερικού ;
Link to comment
Share on other sites

ελλαδα 2019 ειναι να στελνεις ενα φακελο 18 χλμ μακρια απο την πολη σου σε ενα χωριο , κ να πηγαινει ο φακελος 230 χλμ μακρια στο κδ θεσαλονικης κ να επιστρεφη πισω ωστε να παει στο τελικο προρισμο . θα συγκρατηθω παραπολυ να μην χαρακτηρησω τπτ παρα πολυ ομως :X:X:X:!::!::!::ninja::ninja::ninja:

 

Ελλάδα επίσης είναι να εκφέρει ο κάθε άσχετος άποψη για τον καταμερισμό της διαλογής.

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΤΑ: Η οικονομική ασφυξία επιβάλλει εθελούσια εργαζομένων και κλείσιμο καταστημάτων

 

Το σχέδιο αναδιάρθρωσης που έχει προτείνει η PricewaterhouseCoopers στο πρόσφατο παρελθόν για τη διάσωσή τους προβλέπει το κλείσιμο 215 καταστημάτων, την απομάκρυνση 2.036 εργαζομένων και περικοπή δαπανών σε όλες δραστηριότητες. Είναι ενδεικτικό ότι η δαπάνη για την υλοποίηση προγράμματος εθελούσιας εξόδου με κίνητρα συνταξιοδότησης για 2.000 εργαζόμενους, εκτιμάται ότι θα κοστίσει πάνω από 200 εκατομμύρια ευρώ. Πρόσφατο δημοσίευμα από το «Βήμα της Κυριακής» έφερε ξανά αυτό το σενάριο στο προσκήνιο και έκανε λόγο η αναζήτηση 500 εκατομμυρίων ευρώ για τη διάσωση των ΕΛΤΑ.

 

Από την πλευρά της, η πανελλήνια ομοσπονδία Σωματείων ταχυδρομικών -σε πρόσφατη ανακοίνωσή της- τονίζει ότι για να περάσει ο οργανισμός σε τροχιά ανάπτυξης πρέπει να προηγηθεί:

- Η ενσωμάτωση της θυγατρικής εταιρείας Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ στη μητρική εταιρεία

- Ο εκσυγχρονισμός του Οργανισμού και η αναδιοργάνωση του ταχυδρομικού Δικτύου

- Η στοχευμένη εμπορική πολιτική, μέσα από την ανάπτυξη νέων καινοτόμων υπηρεσιών που θα ενσωματώνουν την ψηφιακή τεχνολογία και που θα βάζουν τα ΕΛΤΑ στον χάρτη της παγκόσμιας εφοδιαστικής αλυσίδας και του ηλεκτρονικού εμπορίου.

 

:cry:

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδω στα Γιάννενα έχουμε πολύ καλό κέντρο διαλογής των ΕΛΤΑ,και λάθη να γίνουν σε εξυπηρετούν αμέσως ,το πρόβλημα είναι στο αεροδρόμιο στο άνοιγμα των σάκων, τρομερές καθυστερήσεις ,δέμα από Ισπανία έφυγε Δευτέρα μεσάνυχτα και ακόμα να μην φαίνεται στο σάιτ των ΕΛΤΑ .
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα έχω παραγγείλει κάτι θήκες κινητού από GB από τις 4/8 (μαζί με το κινητό σε άλλη αποστολή που το έχω παραλάβει) οι θήκες λοιπόν έρχονται από Κίνα προφανώς με Belgium Post με κωδικό "LVS και κάτι νούμερα" όταν στο 17track μου λέει

 

'Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.

2019-08-22 09:15 '

 

αλλά στην Ελλάδα δεν το βρίσκω πουθενά και τα ΕΛΤΑ δεν έχουν ιδέα με αυτό το tracking number τι μπορώ να κάνω από εδώ και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...