Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εστειλα σημερα ενα δεμα με αντικαταβολη αξιας 180 ευρω.Πριν απο λιγο κοιταζω την αποδειξη που μου εδωσαν και βλεπω οτι γραφει 80 ευρω.Η ταχυδρομικη επιταγη συμπηρωθηκε απο μενα με το σωστο ποσο.Θα υπαρξει καποιο προβλημα στη πληρωμη;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα σημερα ενα δεμα με αντικαταβολη αξιας 180 ευρω.Πριν απο λιγο κοιταζω την αποδειξη που μου εδωσαν και βλεπω οτι γραφει 80 ευρω.Η ταχυδρομικη επιταγη συμπηρωθηκε απο μενα με το σωστο ποσο.Θα υπαρξει καποιο προβλημα στη πληρωμη;

 

ναι θα εχεις ..αν λεει 80 ευρω η αποδειξη κανονικα ειναι προβλημα...

αν ομως συμπληρωσες εσυ το χαρτι της αντικαταβολης και θυμασαι καλα πως εγραψες ολογραφως 180 ευρω..τοτε δεν εχεις προβλημα...

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

καταρχην να ξερεις οτι λογω περικοπων αλλα και αδειων τα ελτα απο φετος υπολειτουργουν.ειναι σε κακη κατασταση αν και οι υπαλληλοι ειναι πολυ φιλοτιμοι.τωρα η' το ειδοποιητηριο εχει χαθει καπου στην διαδρομη(συμβαινει συχνα) η' δεν εχουν εκδοσει ακομα λογω ελειπους προσωπικου.κανε τηλεφωνο αμεσα η' αν σε βολευει πηγαινε απο εκει.εχει αργησει πολυ.κανονικα σε 3 μερες επρεπε να τα εχεις.

 

τελικα ηρθε την Παρασκευη, μαλλον λογω προσωπικου καθυστερησε... :)

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Λοιπόν για πρώτη φορά αποφάσισα να παραγγείλω από Αμερική. Η παραγγελία έγινε στις 24/5 και επέλεξα το USPS First Class Mail. Στην 1/6 μου έστειλε ο πωλητής ''your order has been shipped'' μαζί με τον κωδικό με τον αριθμό επιβεβαίωσης της παραγγελίας LN288899017US. Η τελευταία ενημέρωση λέει : Depart USPS Sort Facility June 02, 2012 CHICAGO, IL 60666 .

Μέχρι τώρα το πακέτο δεν έχει φανεί και στα ΕΛΤΑ μου λένε ότι το δέμα δεν φαίνεται καν να βρίσκεται στην Ελλάδα.

Οι ερωτήσεις τώρα :

1) Επειδή το δέμα είναι σχετικά μικρό υπάρχει περίπτωση ο ταχυδρόμος απλά να το άφησε στην πολυκατοικία και το έκλεψε κανείς; (ακόμη κι αν είναι έτσι το σύστημα του ΕΛΤΑ δεν θα έδειχνε αν το δέμα είχε φτάσει Ελλάδα; )

2) Μπορώ να κάνω κάτι ώστε να διερευνηθεί αν το δέμα χάθηκε κάπου;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

οπως σου λενε ειναι.κανε υπομονη και θα ερθει.η αφιξη μερικες φορες δεν ειναι γρηγορη.εχει να κανει με τα δικα τους ταχυδρομεια.ειναι και αυτοι σε προσαρμογες στην κριση.τον μαιο κλεισαν τα μισα τους ταχυδρομεια.μπορει το δεμα σου να παει τρανζιτ μεσω καποιας αλλης χωρας ευρωπαικης η' μπορει παροτι λεει οτι εφυγε να ειναι ακομα στο μερος που γραφει.εμενα στις 2 τελευταιες παραγγελιες μου ετυχαν και τα δυο εναλαξ.μην ανησυχεις παντως.σου δινουν ενα περιθωριο 4 εβδομαδων,εσυ στις 3 αν δεν ερθει κανε τους μια ενοχληση στο καταστημα που το αγορασες.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερες...Περιμενω ενα δεμα εξ Νοτιας Αφρικης , παει μιαμιση περιπου βδομαδα απο τοτε που εφυγε απο κατω..Το παρακολουθουσα μεσω tracking number και χθες εβαλα στο site των ελτα το tracking που εχω και μου εβγαλε τα κατοθι...Απ οτι καταλαβαινω ειναι στο ρουφ το δεμα και θα πρεπει να περιμενω να το στειλουν στο τοπικο ταχυδρομιο??Υπαρχει πιθανοτητα να μπορεις να παρεις δεμα απο το κδ ρουφ

 

 

Results for CN001367309ZA

` Scan Location Description Delivery Status ` ` `

Thu Jun 14 2012 09:47:31 GMT+0300 (Eastern Europe Daylight Time) ` ` ` `

`

ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

Thu Jun 14 2012 10:52:45 GMT+0300 (Eastern Europe Daylight Time) ` ` ` `

`

ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Αποστολή Συσκευασίας

 

Sat Jun 16 2012 11:57:27 GMT+0300 (Eastern Europe Daylight Time) ` ` ` `

`

ΚΔ ΔΕΜΑΤΩΝ ΡΟΥΦ

 

Αντικείμενα σε Συσκευασία

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβαινω ειναι στο ρουφ το δεμα και θα πρεπει να περιμενω να το στειλουν στο τοπικο ταχυδρομιο??

Ναι, πλέον είναι θέμα 1-2 ημερών να το έχεις.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα παιδια..ειχα στειλει ενα δεμα στις 29 Ιουνιου...και εχουν περασει τοσες μερες και δεν ηξερα τι συμβαινει..επικοινωνησα και με τον παραληπτη να δω αν το παρελαβε αλλα δεν τον βρισκω..και μετα εψαξα και βρηκα οτι υπαρχει η υπηρεσια track and trace..δεν την γνωριζα μερχι προτινος..και μου βγαζει τα εξης αποτελεσματα σαν πορεια..αλλα το το τελευταιο δεν το καταλαβαινω..λεει παραλαβη συσκευασιας.αλλα εννοει παραλαβη απο τον τυπο που καναμε τη συναλλαγη ή παραλαβη απο το καταστημα του ταχυδρομειου της καλλιθεας στο οποιο πηγε? πειτε μου καποιος αν ξερει..να γνωριζω..φταιει ο παραληπτης που δεν πηγε να παρει το δεμα ή φταιει το ταχυδρομειο που καθυστερει? ευχαριστω εκ των προτερων

 

Παρασκευή, 29 Ιούνιος 2012 1:28:00 μμ ` ` ` `

ΓΚΥΖΗ (ΑΘ 141)

Αποδοχή

 

Παρασκευή, 29 Ιούνιος 2012 8:57:10 μμ ` ` ` `

ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ

Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

Δευτέρα, 2 Ιούλιος 2012 3:28:08 πμ ` ` ` `

ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ

Αποστολή Συσκευασίας

 

Δευτέρα, 2 Ιούλιος 2012 6:48:15 πμ ` ` ` `

ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Δ)

Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

Δευτέρα, 2 Ιούλιος 2012 6:32:00 μμ ` ` ` `

ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Δ)

Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

Δευτέρα, 2 Ιούλιος 2012 6:33:13 μμ ` ` ` `

ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Δ)

Αποστολή Συσκευασίας

 

Τρίτη, 3 Ιούλιος 2012 7:11:47 πμ ` ` ` `

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (3)

Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

Τρίτη, 3 Ιούλιος 2012 7:18:29 πμ ` ` ` `

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (3)

Παραλαβή Συσκευασίας

Link to comment
Share on other sites

100 τοις εκατο δηλαδη φιλε μπαρτσα? αρα απλα εχει καθυστερησει το ταχυδρ. να με ειδοποιησει για να παραλαβω τα χρηματα? γιατι ξεχασα να πω πριν πως το εστειλα με αντικαταβολη...ή παιζει να εγινε τιποτα και να χαθηκε το ειδοποιητηριο?να περασω λες τη δευτερα ταχυδρομειο να ρωτησω ή να περιμενω ακομα λιγο να ερθει το χαρτι για να παω? απλα μου εκανε εντυπωση γιατι μου ειχαν πει πως οσες μερες κανει να παει το δεμα αλλες τοσες μερες κανει να ερθει και το χαρτι που σε ειδοποιει και εχουν περασει δεκα μερες..
Link to comment
Share on other sites

100 τοις εκατο δηλαδη φιλε μπαρτσα? αρα απλα εχει καθυστερησει το ταχυδρ. να με ειδοποιησει για να παραλαβω τα χρηματα? γιατι ξεχασα να πω πριν πως το εστειλα με αντικαταβολη...ή παιζει να εγινε τιποτα και να χαθηκε το ειδοποιητηριο?να περασω λες τη δευτερα ταχυδρομειο να ρωτησω ή να περιμενω ακομα λιγο να ερθει το χαρτι για να παω? απλα μου εκανε εντυπωση γιατι μου ειχαν πει πως οσες μερες κανει να παει το δεμα αλλες τοσες μερες κανει να ερθει και το χαρτι που σε ειδοποιει και εχουν περασει δεκα μερες..

 

Τα λεφτά της αντικαταβολή δεν τα παίρνεις αμέσως πάντα.

Μου έχει τύχει να τα πάρω δύο μήνες μετά!

 

Πέρνα μια βόλτα από τα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές έχω στείλει κάτι με αντικαταβολή, σε 2 βδομάδες περίπου μετά παίρνω τα χρήματα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Να κάνω μια ερώτηση; Περιμένω εδώ και 10 μέρες ένα μικρό δέμα από Γερμανία, όχι συστημένο, που λογικά θα έπρεπε να έχει έρθει μέχρι τώρα. Απ' όσο ξέρω τα μικρά δέματα τα κουβαλάνε μαζί τους οι ταχυδρόμοι και σου χτυπάνε το κουδούνι αν μένεις σε πολυκατοικία για να κατέβεις να τα πάρεις. Σε περίπτωση που δεν είσαι σπίτι εκείνη την ώρα/μέρα απλά τα παρατάνε εκεί σε κοινή θέα; Και αν τα πάρει κανείς πως βρίσκεις το δίκιο σου; Ή ακόμα καλύτερα, πως μπορείς να ξέρεις αν έχουν έρθει; :blink:
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση; Περιμένω εδώ και 10 μέρες ένα μικρό δέμα από Γερμανία, όχι συστημένο, που λογικά θα έπρεπε να έχει έρθει μέχρι τώρα. Απ' όσο ξέρω τα μικρά δέματα τα κουβαλάνε μαζί τους οι ταχυδρόμοι και σου χτυπάνε το κουδούνι αν μένεις σε πολυκατοικία για να κατέβεις να τα πάρεις. Σε περίπτωση που δεν είσαι σπίτι εκείνη την ώρα/μέρα απλά τα παρατάνε εκεί σε κοινή θέα; Και αν τα πάρει κανείς πως βρίσκεις το δίκιο σου; Ή ακόμα καλύτερα, πως μπορείς να ξέρεις αν έχουν έρθει; :blink:

 

Αν δεν είναι συστημένο, ναι το αντιμετωπίζουν ως «απλό» γράμμα.

Αν δεν χωράει κάτω από την πόρτα ή αν δεν έχεις γραμματοκιβώτιο, απλά το αφήνουν έξω από την πόρτα ! :rolleyes:

Μου έχει τύχει πολλές φορές.

 

Μάλιστα μια φορά σε μία πολυκατοικία που έμενα, κάτι στροφεία που είχα παραγγήλει δεν χώραγαν στο γραμματοκιβώτιο και τα άφησε κάτω στο δάπεδο στην ίδια ευθεία με το γραμματοκιβώτιο μου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας ειχα παραγγειλει ενα μεταχειρισμενο κινητο απο αμερικη στα 90 δολλαρια το Nokia lumia 900.Σημερα που εβαλα το κωδικο στο site των ελτα μου λεει

 

Κυριακή, 19 Αυγούστου 2012, 9:25:03 πμ

Τόπος Σάρωσης: ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Περιγραφή: Αντικείμενα σε Συσκευασία

Κατάσταση Επίδοσης:

Κυριακή, 19 Αυγούστου 2012, 9:28:28 πμ

Τόπος Σάρωσης: ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Περιγραφή: Αποστολή Συσκευασίας

Κατάσταση Επίδοσης:

 

αυτο τι σημαινει οτι εχει περασει το τελωνιο η πρεπει να περιμενω και ποσες μερεσ θελει ακομα για να ερθει???

 

update :Τωρα που ξαναεβαλα τον κωδικο στο usps αυτη την φορα μου λεει <Addressee cannot be located - Scheduled for another delivery attempt today> ενω στο ελτα μου λεει ακομα το ιδιο μυνημα που εχω γραψει πιο πανω

Edited by aggelosss5
Link to comment
Share on other sites

Λογικά μέχρι την Παρασκευή θα το έχεις.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να ρωτήσεις και τα ΕΛΤΑ μέσω τηλεφώνου να δούνε πού ακριβώς βρίσκεται.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όχι μου το έχει βγάλει αρκετές φορές και μένα χώρις να έχει περάσει τελωνείο..

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

ποιος ειναι ο λογικος χρονος παραδοσης ενος πακετου απο Καρπενησι; Τριτη πρωι σταλθηκε απο εκει, τριτη απογευμα ηταν στο κεντρο διαλογης Λαμιας και 2 ωρες μετα, 6μμ της τριτης λεει οτι εφυγε απο εκει... λογικα χθες κιολας δε θα επρεπε να το εχω;

 

Απο Αγγλια μου ερχονται πιο γρηγορα! :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνος σου το είπες, "λογικά". Είναι και ημέρες αδειών τώρα...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ξερω, αλλα απο τριτη απογευμα εχει φυγει απο λαμια, τεταρτη κεντρο διανομης αθηνων, πεμπτη στη Ν. Σμυρνη, παρασκευη σπιτι μου? και πολυ λεω αλλα οκ :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Kalimera!

 

Perimeno duo demata apo Irlandia pou tha paradothoun apo ta ELTA. Sto tracking site leei oti ftasane Ellada apo tis 22 tou mina. Ta demata stalthikan apo Irlandia stis 20 i stis 21 augoustou:

 

 

Wed Aug 22 2012 16:17:40 GMT+0300 (GTB Daylight Time) ` ` ` `

`

ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

Wed Aug 22 2012 16:48:34 GMT+0300 (GTB Daylight Time) ` ` ` `

`

ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Αποστολή Συσκευασίας

 

 

Sunithos ksero oti meso Europis erxontai mesa se 5 ergasimes meres. Ti mporei na ftaei tora? Mporei na parei perissoteres meres kai apla exo na perimeno na do ti tha ginei?

 

Euxaristo

Link to comment
Share on other sites

Kalimera!

 

Perimeno duo demata apo Irlandia pou tha paradothoun apo ta ELTA. Sto tracking site leei oti ftasane Ellada apo tis 22 tou mina. Ta demata stalthikan apo Irlandia stis 20 i stis 21 augoustou:

 

 

Wed Aug 22 2012 16:17:40 GMT+0300 (GTB Daylight Time) ` ` ` `

`

ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

Wed Aug 22 2012 16:48:34 GMT+0300 (GTB Daylight Time) ` ` ` `

`

ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Αποστολή Συσκευασίας

 

 

Sunithos ksero oti meso Europis erxontai mesa se 5 ergasimes meres. Ti mporei na ftaei tora? Mporei na parei perissoteres meres kai apla exo na perimeno na do ti tha ginei?

 

Euxaristo

 

Προσπάθησε να γράφεις με ελληνικός χαρακτήρες. Οι λατινικοί απαγορεύονται βάσει κανονισμών.

 

Στο θέμα σου, που είναι το πρόβλημα; Έτυχε να έρθει σφαίρα και σε προβληματίζει; Σου έκατσε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...