Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπα δυο λεπτα....

 

Εμεις κοροιδευουμε το τελωνειο...το τελωνειο ειναι διαφορετικο απο τα ελτα...Και στην τελικη δεν πεφτει λογος σε κανενα ποσο πηρα εγω ενα κινητο...Εγω μπορει να ειχα κερδισει κουπονι εκπτωσης 90% απο το καταστημα...τι σημαινει αυτο οτι το δεμα μου δεν πρεπει να φτασει στα χερια μου???

 

Τα ελτα δεν εχουν καμια σχεση με το τελωνειο ουτε με τους φορους...Η μονη αρμοδιοτητα που εχουν ειναι να φτασει το δεμα ασφαλες στα χερια μας...Αν δεν φτασει καποιος εχει την ευθυνη...

 

Εγω νομιζω οτι αν κινηθουν νομικα μια χαρα θα βρουν το δικιο τους...Και να σου πω και κατι..Δεν χρειαζεται να το πανε μεχρι το τερμα...Μπορει με ενα εξωδικο να φοβηθει οποιος ειναι υπευθυνος...και να σταματησει...και αυτο επιτυχια ειναι...

 

Και εγω φίλε μου την ίδια δουλειά κάνω και προσπαθώ να γλιτώσω κανένα ευρώ από τους κλέφτες.

Τα ΕΛΤΑ θεωρητικά μπορεί να μην εχουν άμεση σχέση, αλλά αν κινηθείς νομικά κατά των ΕΛΤΑ δεν θα διεκδικήσεις αποζημίωση; Αυτός φαντάζομαι είναι και ο λόγος που πας στον δικηγορο. Για ποιο ποσό; Το πραγματικό ή το αναγραφόμενο στο πακέτο. Αν ζητήσεις το πραγματικό εκεί εμπλέκεται το τελωνείο. Σε πολλά σημεία το τελωνείο είναι μέσα στο ταχυδρομείο (συνήθως επαρχία).

Δεν λέω ότι δεν έχουν δίκιο τα παιδιά που τους έτυχε αυτό, απλώς θέλει πολύ προσοχή γιατί όταν μπλέκουν δικηγόροι κλπ, τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά από τις φιλικές συζητήσεις που κάνουμε εδώ. Ας δούμε τι θα πει και ο δικηγόρος μόλις πάνε.

Αυτό που λες με το κουπόνι έκπτωσης 90 τοις 100,ισχύει απλώς το ποσο που θα διεκδικήσεις από τα ΕΛΤΑ θα είναι αυτό (το μειωμένο) και οχι το πραγματικό.

Link to comment
Share on other sites

σε ποιο σημειο της διαδικασιας πιστευετε οτι γινεται η κλοπη;

υγ. μας αγχωσατε για τα καλα τωρα και ημουν ετοιμος να παραγγειλω...

Edited by crallakis4
Link to comment
Share on other sites

Σε πρωτη φαση μπορει να γινει μια μυνηση κατα παντος υπευθύνου ετσι ωστε να χχεστουν λιγακι επανω τους και να αρχισουν να ψαχνουν ποιος συνάδελφος ειναι αυτος που κανει την βρωμοδουλεια...

Επισης με το τελωνειο δεν προκειται να αλλαξει κατι για εμας γτ πολυ απλα γνωριζουν ολοι πολυ καλα τι γινεται με τις μειωμενες τιμες απο Κινα.. δεν περιμενουν αυτο για να γινουν πιο αυστηροι οι ελεγχοι.. Οταν θα θελησουν να σταματησουν τις εισαγωγες απο Κινα(δηλαδη ποτε) θα αρχισουν να πεφτουν φοροι και το θεμα θα τελειωσει.. Προς το παρον υπαρχουν συμφεροντα που αφηνουν τετοιου ειδους αλισβερισι...

Link to comment
Share on other sites

σε ποιο σημειο της διαδικασιας πιστευεται οτι γινεται η κλοπη;

υγ. μας αγχωσατε για τα καλα τωρα και ημουν ετοιμος να παραγγειλω...

 

Μην μας πιάνει πανικός. Κάποιος ανέφερε κάτι για ελτα Πειραιά. Δεν νομίζω να συμβαίνει σε όλη την Ελλάδα :)

 

Σε πρωτη φαση μπορει να γινει μια μυνηση κατα παντος υπευθύνου ετσι ωστε να χχεστουν λιγακι επανω τους και να αρχισουν να ψαχνουν ποιος συνάδελφος ειναι αυτος που κανει την βρωμοδουλεια...

Επισης με το τελωνειο δεν προκειται να αλλαξει κατι για εμας γτ πολυ απλα γνωριζουν ολοι πολυ καλα τι γινεται με τις μειωμενες τιμες απο Κινα.. δεν περιμενουν αυτο για να γινουν πιο αυστηροι οι ελεγχοι.. Οταν θα θελησουν να σταματησουν τις εισαγωγες απο Κινα(δηλαδη ποτε) θα αρχισουν να πεφτουν φοροι και το θεμα θα τελειωσει.. Προς το παρον υπαρχουν συμφεροντα που αφηνουν τετοιου ειδους αλισβερισι...

 

Δεν ξέρω αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω για το θέμα.

Εμένα η αίσθηση μου είναι διαφορετική.

Υπάρχει διαφορετικό τελωνείο για την dhl? Γιατί όλα με την συγκεκριμένη περνάνε τελωνείο (ή σχεδόν ολα). Μήπως η ίδια τα πάει στο τελωνείο;

Στα ελτα, δημόσιο for ever. Ακόμα και εκεί όμως αν βάζεις κανονική περιγραφή και τιμή, είναι θέμα χρόνου να την πατήσεις.

Δεν νομίζω πάντως να τους χάλαγε να τσιμπαγανε το φπα και τα άλλα εξτραδακια από κάθε παραγγελία. Θέμα ανοργανωσιας είναι.

Τέλος δεν μιλάει κανείς να σταματησουν οι εισαγωγες απο Κινα. Απλώς να πληρώνει κάποιος τους δασμους εισαγωγής.

Edited by xkaliak
Link to comment
Share on other sites

Σε οσους ετυχε και τους κλεψαν απο τα ελτα το κινητο , υπάρχει περιπτωση ο κινεζος να μην το στειλε? τελικα βρηκατε λυση με το κινεζο για το χαμενο κινητο η κλαψ τα ευρουδάκια μας?
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι μενω πειραια

τελοσπαντων τελικα παρρηγειλα γιατι ειμαι χωρις κινητο και το χρειαζομαι το συντομοτερο δυνατο και ο ΘΕΟΣ βοηθος...

θα προσπαθησω να κανω οτι μου ειπε ο Σταυρος και ειδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείτε να ζητήσετε από τον πωλητή να ζυγίσει το δέμα πριν φύγει?

Με αυτό τον τρόπο κλείνεις τον ποντικό στη φάκα και εφόσον έχεις το διαπιστευτηριο βάρους από τον Κινέζο, μπορείς πλέον να ζητήσεις και εξηγήσεις από τα ΕΛΤΑ.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθήστε, αν είναι εύκολο, να βάζετε σημεία στίξης ώστε να διευκολύνετε τους αναγνώστες τους θέματος.
Link to comment
Share on other sites

Η υποβολή μήνυσης δεν έχει καμία σχέση με την αποζημίωση για την αξία του απολεσθέντος αντικειμένου.

 

Για να αποζημειωθούμε (μου φάγανε και εμένα κινητό), θα πρέπει να κάνουμε αγωγή, όταν θα μάθουμε ποιος το έκλεψε, ή κατά των ΕΛΤΑ, όπου είναι φέξε μου και γλίστρησα και στις δύο περιπτώσεις (φυσικό πρόσωπο ή ΕΛΤΑ).

 

Δεν με νοιάζει αν εμένα μου κλέψανε 20€, 100€, η 1000€.

 

Με νοιάζει ότι ένας δημόσιος υπάλληλος ανοίγει την αλληλογραφία μου και με κλέβει, και οι άλλοι δημόσιοι υπάλληλοι κάνουνε τα στραβά μάτια και δεν τον τσιμπάνε, αλλά αντίθετα ο ένας καλύπτει τον άλλο (μπορεί και να μοιράζονται τα τηλέφωνα).

 

Και γι' αυτό είμαι πρόθυμος να αναλάβω το κόστος του δικηγόρου που θα το τρέξει. (Μου είναι και σχετικά εύκολο λόγο επαγγελματικής ενασχόλησης με το θέμα).

 

Σε οποιαδήποτε ιδιωτική εταιρεία να συνέβαινε, θα πέφτανε κεφάλια, κάποιοι θα πηγαίνανε σπίτι τους, ενώ η εταιρεία θα πλήρωνε ένα βαρβάτο πρόστιμο στην ΕΕΤΤ. Αντίθετα στα ΕΛΤΑ το ποιο πιθανό είναι να θάβουν την υπόθεση οι ίδιοι, αφού κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει.

 

Επειδή η δηλωθέντα αξία των αντικειμένων είναι μικρή (20-50€), καλό θα είναι να υπάρχουν αρκετοί που θα υπογράψουν την σχετική μήνυση, ώστε τα αδικήματα να είναι κατ' εξακολούθηση για να ασχοληθεί κάποιος με το θέμα, καθώς και απαραίτητο στοιχείο για να βγει άκρη είναι να υπάρχουν τα σχετικά παραστατικά των κινητών όπου αναφέρουν όλα τα απαραίτητα σχετικά στοχεία, όπως Μάρκα, μοντέλο, s/n, IMEI κλπ.

 

Όποιοι την έχουν πατήσει και θέλουν να βοηθήσουν να μην μας θεωρεί ******* ο Χ δημόσιος υπάλληλος τον ΕΛΤΑ, ας στείλουν ΡΜ είτε σε εμένα, είτε στον duck

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να γινει μηνυση

το λιγοτερο που θα κερδισουμε ειναι να φοβηθουν και να σταματησουν

 

πρέπει να μιλήσεις με δικηγόρο.... στο εξήγησε ακριβώς ο από πάνω, για να κάνεις αγωγή (αυτό που εσύ λες μήνυση) πρέπει να βρεις ποιός το έκανε και σε ποιά φάση (π.χ. στον εκτελωνισμό, στο γραφείο, στη διανομή), αλλιώς πρέπει να την κάνεις κατά των ΕΛΤΑ στο σύνολό τους - το οποίο μάλλον δεν θα τελεσφορήσει....

 

Και ναι, η μικρή δηλωμένη αξία και το "απλό ταχυδρομείο" έχουν άμεση σχέση με την εμφάνιση του φαινομένου, βρίσκουν τέτοιες περιπτώσεις και το κάνουν, δεν είναι τυχαίο που στο ems που έχουν ελεγχόμενη και traceable διακίνηση, δεν συμβαίνουν τέτοια...

Link to comment
Share on other sites

για να κανω το δικηγορο του διαβολου,

επειδη το πραγμα φαινεται οτι ειναι οργανωμενο και συστηματικο,

αν δεν σταματησει, η ελλαδα καποια στιγμη θα μπει σε black list σε αγορες

απο κινα....

Θα μπαινεις πχ στο ebay και εκει που λεει shipping θα διαβαζεις,

"we are not shipping to Greece"

Θα το εχετε δει να το γραφουν για την Ιταλια......

Φαινεται οτι εκει κανανε φτερα πολλα δεματα και κοπηκαν οι αποστολες.

Link to comment
Share on other sites

Στο ταχυδρομειο του Πειραια παντως πριν 8 χρονια, σε μια δικια μου διενεξη (για αλλο θεμα σοβαρο εξ ισου),

οπου η καταληξη πηγαινε για καθαρο μακελιο με σεκιουριτι και διευθυντες, αναγκαστηκαν να κανουν πισω μονο οταν 2 υπαλληλοι βαλαν τα κλαματα και παραδεχτηκαν τα παντα, αλλα υπομενουν καταστασεις (κανουν οτι δεν βλεπουν) για να μη χασουν τη δουλεια τους αλλα και φοβοντουσαν για τη ζωη τους.

Ηταν δε τοσο μεγαλα τα συμφεροντα που αυτο που γινεται τωρα το θεωρω ασημαντο.

Γενικα Οπου παραγγελνω παντα και υπαρχει tracking service, δεν εχει χαθει ουτε καρφιτσα.

Link to comment
Share on other sites

αυριο περιμενω το δικο μου.... :ninja:

θα τριπλοτσεκαρω το δεμα πριν βαλω υπογραφη και φυγω για εστω και ιχνος παραβιασης,

και δεν ειναι κακο να το ζυγισω φανταζομαι :mad:

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι το tracking number, λένε όσοι το έπαθαν.

Το δέμα το παραλαμβάνεις, αλλά λείπει το κινητό από μέσα.

 

Μια πιθανή λύση θα ήταν η εγκατάσταση κάποιας εφαρμογής κλειδώματος και το κλειδί να στο έδινε ο Κινέζος.

Έτσι, όποιος το έπαιρνε και έβαζε κάρτα SIM χωρίς τον κωδικό, να έστελνε SMS με τα στοιχεία του κλέφτη σε προκαθορισμένους αριθμούς κινητών, μαζί με φωτογραφίες από την μπροστινή κάμερα, αν είναι διαθέσιμη.

Edited by aristarhos
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι το tracking number, λένε όσοι το έπαθαν.

Το δέμα το παραλαμβάνεις, αλλά λείπει το κινητό από μέσα.

 

Μια πιθανή λύση θα ήταν η εγκατάσταση κάποιας εφαρμογής κλειδώματος και το κλειδί να στο έδινε ο Κινέζος.

Έτσι, όποιος το έπαιρνε και έβαζε κάρτα SIM χωρίς τον κωδικό, να έστελνε SMS με τα στοιχεία του κλέφτη σε προκαθορισμένους αριθμούς κινητών, μαζί με φωτογραφίες από την μπροστινή κάμερα, αν είναι διαθέσιμη.

Θα 'πρεπε να στο κλειδώνει ο κινέζος με λουκέτο και να σου στέλνει το κλειδί χωριστά σε άλλο φάκελο :lol:

 

Πάντως να ξέρετε ότι το απόρρητο των επιστολών τιμωρείται σε κάθε περίπτωση, ακόμα κι αν δεν λείπει τίποτα από μέσα δηλαδή. Αντιγράφω από τον Ποινικό Κώδικα:

Αρθρο: 370
Ημ/νία: 01.01.1951
Ημ/νία Ισχύος: 01.01.1951
Περιγραφή όρου θησαυρού: ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΑΠΟΡΡΗΤΟΥ ΕΠΙΣΤΟΛΩΝ

Τίτλος Αρθρου
Παραβίαση του απορρήτου των επιστολών 
Λήμματα
ΠΟΙΝΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ (Π.Κ.), ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΑΠΟΡΡΗΤΟΥ, ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΕΠΙΣΤΟΛΩΝ, ΕΓΚΛΗΣΗ 
Σχόλια
Προσοχή: Σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 22 του ν. 2668/1998 (Α΄ 282/18.12.1988) περί οργανώσεως του τομέα παροχής ταχυδρομικών υπηρεσιών και άλλων διατάξεων, οι διατάξεις του παρόντος άρθρου που αφορούν την προστασία του απορρήτου της ταχυδρομικής επικοινωνίας εφαρμόζονται σε ό λ ε ς τις ταχυδρομικές επιχειρήσεις κ α ι το προσωπικό τους. 



Κείμενο Αρθρου
ΕΙΚΟΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ: ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΑΠΟΡΡΗΤΩΝ
1. Όποιος αθέμιτα και με σκοπό να λάβει γνώση του περιεχομένου τους ανοίγει κλειστή επιστολή ή άλλο κλειστό έγγραφο ή παραβιάζει τον κλειστό χώρο στον οποίο είναι φυλαγμένα ή με οποιονδήποτε τρόπο εισχωρεί σε ξένα απόρρητα διαβάζοντας ή αντιγράφοντας ή αποτυπώνοντας με άλλο τρόπο επιστολή ή άλλο έγγραφο τιμωρείται με χρηματική ποινή ή με φυλάκιση μέχρι ενός έτους.
2. Η ποινική δίωξη γίνεται μόνο με έγκληση.

Link to comment
Share on other sites

Με μήνυση κατά των ΕΛΤΑ γενικά δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει κάποιος άκρη, για πολλούς λόγους.

Αν χαθεί κάποιο δέμα που είναι συστημένο, μπορείς κάπου να τους στριμωξεις. Αν βάλει κάποιος το χεράκι του και βουτήξει κάτι από μέσα και παραδοθεί κανονικά είναι μεγάλο μπλέξιμο.

Κανονικά θα πρέπει να γίνει μήνυση /αγωγή όχι μόνο κατά των ΕΛΤΑ αλλά και εναντίον οπουδήποτε πλησίασε το πακέτο από την στιγμή που προσγειώθηκε στο Ελ Βενιζέλος. Πχ δεν θα πρέπει να γίνει μήνυση και κατά των τελωνειακων αρχών; (ε ρε γλέντια)

Πώς ξέρεις εσύ ρε φίλε ότι δεν άνοιξε το πακέτο ο τελωνειακος (όπως έχει κάθε δικαίωμα βάση νόμου) και αντί να το περάσει τελωνείο, το τσεπωσε; (και δεν συνεχίζω, γιατί πιθανών να εμπλέκονται και άλλοι όπως υπεύθυνοι φύλαξης αποθηκών στο αεροδρόμιο κλπ)

Και το κερασάκι στην τουρτα:

Και αν βγουν ελτα και τελωνείο και πουν ότι το έστειλε το πακέτο ο Κινέζος χωρίς το τηλέφωνο; Κουκουρουκου μαντολες

 

Εκεί εμπλέκονται και το τελωνείο και τα Κινέζικα μαγαζιά, για όσους έχουν ακόμα αμφιβολία

Όσοι μπορούν οικονομικά ας κάνουν την κίνηση σε περίπτωση που είναι από τα ελτα, να πέσει κανένα κολοχερο, μήπως και φοβηθούν τα κολοπαιδα και σταματησουν. Αν είναι από τελωνειακό....

Link to comment
Share on other sites

ειναι 100% απαραιτητο να κινηθουν νομικα οσοι χασανε το κινητο τους η εστω αν υπαρχει θεμα παραβιασης.

αν μεινει ετσι, τοτε το πραγμα θα παει απο το κακο στο χειροτερο.

 

Για αυτο σε οποιοσδηποτε του τυχει τετοια γκαντεμια, πρεπει αν μη τι αλλο,

να ανοιγει μια συζητηση για συμμετοχη σε ενιαια νομικη κινηση.

Ετσι πιθανον να κερδισει κατι και να σταματησει το κακο :mad:

Link to comment
Share on other sites

Η λυση υπαρχει αλλα κανεις δεν τη θελει, γιατι στην αναμπουμπουλα ο λυκος χαιρεται.

Με ηλεκτρονικο συστημα, καμερες και ανοιγμα του κουτιου μπροστα στον παραληπτη οταν χρειαζεται, το προβλημα εξαφανιζεται και η εξυπηρετηση ανεβαινει.

Εδω πιασανε σ ολη την ευρωπη κυκλωμα που κλεβανε μεσα απο βαλιτσες σ ολα τα αεροδρομια!!

Δεν χωρανε οι φυλακες τους κλεφτες....οι ατυχοι μπαινουν μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να αναφέρεται περιοχές παραλαβής που έχουν γίνει κρούσματα για να έχουμε το νου μας όταν παραλαμβάνουμε το πακέτο;

Δηλαδή μονό στον Πειραιά έχουν γίνει κλοπές ή και σε άλλες περιοχές π.χ. Πάτρα, Λάρισα, Ιωάννινα κτλ

Μήπως και καταλάβουμε εάν γίνεται η κλοπή από τα κεντρικά ή σε τοπικά ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

4 Παραλαβες που εχω κανει απο Κινα δεν μου εχει συμβει,δεν θα ηταν μια λυση να ανοιγετε τα δεματα στο ταχυδρομειο παρουσια του-της υπαλληλου και αν συμβαινει κατι τετοιο να προχωρατε σε μυνησεις μετα?Ειναι κριμα καποιοι επιτηδειοι να καρπωνονται τις παραγγελιες του καθενος απο εδω η γενικα.'

Εχω πειρα απο εκτελωνισμους σε φορτηγα,εκει γινεται η γινοταν κανονικη ληστεια,δεν εμενε σχεδον τιποτα απο το εμπορευμα σε συγκεκριμενες παραλαβες,τα κλωτσαγαν κατω και μετα κατεβαιναν και τα επαιρνα απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας,θα μπορουσε καποιος που ξερει να μου πει αν μπορω να στειλω ενα αντικειμενο που ζυγιζει λιγοτερα απο 2 κιλα σαν επιστολη και οχι σαν δεμα απο τα ελτα????
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας,θα μπορουσε καποιος που ξερει να μου πει αν μπορω να στειλω ενα αντικειμενο που ζυγιζει λιγοτερα απο 2 κιλα σαν επιστολη και οχι σαν δεμα απο τα ελτα????

Μέχρι 5 κιλά και 60 εκατοστά μέγιστη διάσταση πάνε με επιστολή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...