Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

νομιζω ναι...θα εχεις δει σιγουρα τα αυτοκινητα της(κιτρινα βανακια) αλλα δεν υπαρχει θεμα τελωνιου

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παραγγείλω ένα κινέζικοτηλεφωνo. Για να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα στην πορεία του προς εμένα, τι θα πρέπει να κάνω? Να ζητήσω να μου το ζυγίσουν; Να γράψουν πάνω ότι ειναι για δώρο για να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα στο τελωνείο; Η πιο ασφαλής μεταφορά με sg post? Edited by amidoini
Link to comment
Share on other sites

το εχουμε πει επανηλημενα.....

 

 

ΟΧΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΔΩ....ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΔΕΙ ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ...ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΕΛΩΝΙΑΚΟΙ

 

 

φιλικα παντα Γιωργος :)

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παραγγείλω ένα τηλεφωνο απο το minideal. Για να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα στην πορεία του προς εμένα, τι θα πρέπει να κάνω? Να ζητήσω να μου το ζυγίσουν; Να γράψουν πάνω ότι ειναι για δώρο για να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα στο τελωνείο; Η πιο ασφαλής μεταφορά με sg post?

Κάντε τον κόπο να διαβάζετε λιγο παραπάνω πριν ρωτήσετε. ΌΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΚΟΥΤΑΣ, ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΓΡΑΦΕΙ ΠΑΝΩ. Τα μικρά αυτά πακέτα με λίγα λόγια τα πετάνε κατευθείαν στο κέντρο διαλογής χωρίς έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

το εχουμε πει επανηλημενα.....

 

 

ΟΧΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΔΩ....ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΔΕΙ ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ...ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΕΛΩΝΙΑΚΟΙ

 

 

φιλικα παντα Γιωργος :)

 

Και?

 

Δεν το λέω ειρωνικά αλλά πραγματικά. Θα καθησει τώρα ο τελωνειακός να ελέγχει ένα ένα τα δέματα μήπως και είναι βρει ένα με αυτή την περιγραφή?

 

'Η θα πει "α εσύ είσαι πουλάκι μου σε πιάσαμε"? Στα φόρουμ δεν λένε όλοι αλήθεια.

Θα μπορούσα κι εγώ να πω για ένα μυθιστόρημα, με το μακρύ ταξίδι ενός πακέτου που ξεκίνησε από την Κίνα κλπ κλπ...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

νομιζω ναι...θα εχεις δει σιγουρα τα αυτοκινητα της(κιτρινα βανακια) αλλα δεν υπαρχει θεμα τελωνιου

 

Τα χω δει ναι! Κι εγω θεωρουσα οτι θα ναι κουριερ αλλα οεω κατσε να ρωτησω να ξερουμε 100%. Ελποζω οταν ερθουν να μαι εδω

:cool:
Link to comment
Share on other sites

λεω οτι γενικα αν βλεπει οτι ολοι εμεις ξερουμε πως να το περναμε πλαγια....δεν λεω οτι δεν το ξερουν...αλλα αν γινει τοσο μεγαλο θεμα...δεν λεω οτι μπορει να σ ερθουν απο το φορουμ ...αλλα να οργανωθουν για νεα "πακετακια" των 40$ Edited by georgePs

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

για αυτο "πριζω" οποιον γραφει εδω....:lol::lol:

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πιστεύω ότι όσο αυτοί τα βγάζουν από τους μεγάλους εισαγωγείς, τόσο λιγότερη σημασία δίνουν στη μαρίδα.

Ενώ αν πέσει πείνα θα προσπαθούν να εκτελωνισουν ακόμη και έναν φακό led των $0,99.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, όσα γράφετε παραπάνω και αφορούν τελωνείο,τα γράφετε κακώς εδώ

Υπάρχει άλλη ενότητα στο Chat and Fun αποκλειστικά για Τελωνείο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση, πηρα κατι απο το γερμανικο ebay. Μου εδωσαν tracking number & ερχεται με dhl. Αυτο ειναι κουριερ?

 

:rolleyes: - η DHL ειναι πλεον τα Deutsche Post,εαν μπεις στο σαϊτ της εταιριας και δεν στο βρισκουν μετα απο 2 μερες παει να πει ερχεται με κανονικο απλο ταχυδρομειο και θα στο φερει ο δικος μας, εαν ειναι λιγακι μεγαλο και βαριεται το "παλιοσειρι" θα σου αφησει ειδοποιηση για συστημενο (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση....

 

επειδη περιμενω κινητο και θελω να το ζυγισω πρωτα και αν το ανοιξω στα ελτα...μπορω να τους παρω τηλεφωνο οταν το περιμενω και να τους πω κρατηστε το εκει...ή αν ερθει να του πω αστο στο ταχυδρομειο/

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση....

 

επειδη περιμενω κινητο και θελω να το ζυγισω πρωτα και αν το ανοιξω στα ελτα...μπορω να τους παρω τηλεφωνο οταν το περιμενω και να τους πω κρατηστε το εκει...ή αν ερθει να του πω αστο στο ταχυδρομειο/

 

Ότι θες μπορείς να κάνεις.

Αρκεί να συμφωνήσει (και να θέλει) και το ταχυδρομείο της περιοχής σου.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

μπα...θα το παιξω απολυτος...ουτως η αλλως εγω πληρωνω :p

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

παραγγελια απο τουρκια με ΡΤΤ και απο το σαιτ τους αντιγραφω

2013-06-19 12:29:27 The item was forwarded to the destination country (Otb)

 

μπαινω στο σαιτ των Εlta Courier και αντιγραφω

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 17-06-2013 14:12 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 19-06-2013 15:29 IPS

 

μπαινω στο Elta.gr και αντιγραφω

Ο κωδικός αντικειμένου δεν είναι έγκυρος.

Παρακαλώ επικοινωνήστε με την Υπηρεσία Εξυπηρέτησης Πελατών.

 

:rolleyes: - στο Elta Courier το εβλεπα μεχρι 26 του μηνος,στο Elta.gr τοσες μερες τιποτα και ξαφνικα σημερα το ειδα πως ειναι για παραδοση,αντε με το καλο (!)

το περιεργο ειναι πως ηρθε με απλο ταχυδρομειο (ετσι το περιμενα) απλα ολως παραδοξως το Elta Courier "δουλεψε" πιο πολυ, συνηθως μου δειχνει μονο μια ενδειξη το ποτε μπαινει μεσα και τιποτα αλλο, λες να τους επιασε το φιλοτιμο και να αναβαθμιστηκαν ας πουμε ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Απο χθές το track and trace των ελτα εναι down . To παράδοξο είναι οτι ενω μέχρι χθες το πρωί στο αντίστοιχο του ελτα courier εβλεπα το status της παραγγελιας μου,πλεόν μου βγάζει οτι Δεν υπάρχει καταχώριση για τον αριθμό .Καποιος άλλος ανάλογη εμπειρία;
Link to comment
Share on other sites

Απο χθές το track and trace των ελτα εναι down . To παράδοξο είναι οτι ενω μέχρι χθες το πρωί στο αντίστοιχο του ελτα courier εβλεπα το status της παραγγελιας μου,πλεόν μου βγάζει οτι Δεν υπάρχει καταχώριση για τον αριθμό .Καποιος άλλος ανάλογη εμπειρία;

Γιατί αγχώνεσαι; απλά δε δουλεύει πάλι ο server του tracking. συνήθισμένο. Το πακέτο σου έρχεται πάντως, δεν σταματάει μαζί με τους servers :p

Link to comment
Share on other sites

Η απειρία με την Κινέζικη αγορά, η ανυπομονησία πες ,απο μέρα σε μέρα το περιμένω!εσκασα !!!:). Να σαι καλά!

 

Update: το track n trace επανήλθε, ωστόσο στο ΕΛΤΑ κούριερ δεν αναγνωρίζει πλέον τον κωδικό αποστολής.ερασιτεχνισμοι...

Edited by alipkok
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα ήθελα τα φώτα κάποιου που γνωρίζει τι γίνεται με τις αποστολές.

Παραγγελία απο geekbuying 14/6.Μου το στέλνουν με Singapore Post και απο το track της SG φαίνεται despatched απο τις 19/6 .Μεχρι σήμερα το status παραμένει ως έχει και σε επικοινωνία που είχα με τα ΕΛΤΑ μου είπανε οτι το πακέτο ετοιμάστηκε στις 21/6 ΑΛΛΑ ακόμα δεν έχει αναχωρήσει απο Σιγκαπούρη .Και ρωτάω, είναι κάτι φυσιολογικό , μπορουν τα ΕΛΤΑ να βλέπουν ποτε ετοιμαστηκε και πότε απεστάλη ενα πακέτο;

Link to comment
Share on other sites

:cool: - σιγουρα μπορουν και βλεπουν κατι παραπανω απο οσα μας λενε στο τηλεφωνο ή βγαινει στο σαϊτ τους, απο αυτο τον Elta Courier καμια φορα παιρνεις καποια χρησιμη πληροφορια που δεν την δινει το Εlta.gr (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα ήθελα τα φώτα κάποιου που γνωρίζει τι γίνεται με τις αποστολές.

Παραγγελία απο geekbuying 14/6.Μου το στέλνουν με Singapore Post και απο το track της SG φαίνεται despatched απο τις 19/6 .Μεχρι σήμερα το status παραμένει ως έχει και σε επικοινωνία που είχα με τα ΕΛΤΑ μου είπανε οτι το πακέτο ετοιμάστηκε στις 21/6 ΑΛΛΑ ακόμα δεν έχει αναχωρήσει απο Σιγκαπούρη .Και ρωτάω, είναι κάτι φυσιολογικό , μπορουν τα ΕΛΤΑ να βλέπουν ποτε ετοιμαστηκε και πότε απεστάλη ενα πακέτο;

 

Μην ανησυχείς είναι γενικό το πρόβλημα. Και εγώ στις 15/6 έκανα παραγγελία από geekbuying και φαίνεται despatched από τις 19/6. Στην σελίδα των ελτα ακόμα δεν έχει εμφανιστεί.

Πιθανόν να έχουν πέσει πολλές παραγγελίες μέσω singpost αυτό το διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

SOS*SOS*SOS*

 

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ...ηρθε ο ταχυδρομος με το δεμα μου(λογικα ειναι το κινητο μου).....λογω του οτι εχω διαβασει εδω μεσα του ζητησα να το ανοιξουμε για να βεβαιωθουμε οτι ειναι ολα μεσα...αρνηθηκε...μου ζητησε να το υπογραψω πρωτα.....δεν ηξερα πια ηταν η διαδικασια και του ειπα να το αφησει ελτα και να παω αυριο..αυτος μου ελεγε οτι δεν θα με αφησουν να το ανοιξω,.,....μπορει καποιος να με βοηθησει με το τι πρεπει να πω??

 

να πω οτι εχω διαβασει τις 20 τελευταιες σελιδες....εφχαριστω για τη βοηθεια σας

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα να το ζυγίσουν πρίν το ανοίξεις και δες αν το πακέτο έχει ταινίες κολλημένες σε σημεία που είναι αυτοκόλλητα με τα στοιχεία της αποστολής.

 

Εμένα το πρωί ο ταχυδρόμος μου έδωσε το ειδοποιητήριο και των ρωτάω αν μπορώ να το παραλάβω σήμερα και μου λέει ναι είναι στο ταχυδρομείο μπορείς και σήμερα.

Πάω και μου λένε ,αύριο θα το πάρετε το έχει η διανομή.Τους λέω η "διανομή" μου είπε οτι είναι εδω μπορώ να το παραλάβω και σήμερα.Όχι μου λέει δε γίνεται. Οκ , ψυχραιμία υπάρχουν και χειρότερα λέω... Δεν βγαίνει άκρη παίδες , δυστυχώς ...

Link to comment
Share on other sites

το βαρρος του το ξερω..δεν επιασα αυτο με τις ταινιες..εμενα μου ειπε απο αυριο...επισης στο geekbuying μου ειπαν να βγαλώ βιντεο οταν το ανοιγω

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...