Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο τη στιγμη που δεν μου ειπε 2πραγματα και την ρωταω...οπως τα βλεπω τα συμπληρωνω;Και μου ειπε ναι,το λαθος δεν γινοταν να το αποφυγω.Το θεμα ειναι τωρα τι γινετε.Ποιος θα το παραλαβει;Μπορει να το παραλαβει;Με τα χρηματα τι θα γινει;Ετσι απλα χαθηκαν ολα.Θα μπορουσαν να αφιερωσουν 1λεπτο απο την πολυ δουελια που ριχνουν και να πουν 2πραγματα σε καποιον που δεν ξερει.Τι να πω,τουλαχιστον ας παραλαβει ο αγοραστης και βλεπουμε αλλα ειναι κριμα να χαθει ετσι απλα σε καποια αποθηκη.
Link to comment
Share on other sites

Μίλα με τον αγοραστή και πες του τι έγινε ώστε να τους ζητήσει να κάνουν την αλλαγή των ονομάτων την ώρα της παραλαβής...
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν κι έχω να στείλω 2 χρόνια με αντικαταβολή, θα σου πω πάνω κάτω τι θυμάμαι:

 

Έχει μπρος και πίσω μέρος το χαρτί. Στο μπροστά βάζεις τα στοιχεία κανονικά, ενώ πίσω βάζεις τα ανάποδα. Δηλαδή αυτόν σαν αποστολέα κι εσένα σαν παραλήπτη, ώστε να σου έρθουν τα λεφτά...

 

Στο χαρτί της αντικαταβολής συμπληρώνεις ποιός στέλνει τα λεφτά, όχι ποιός στέλνει το δέμα. Την πρώτη φορά όλοι την πατήσαμε δυστυχώς αλλά τουλάχιστον εγώ το πρόλαβα έγκαιρα. :O

Link to comment
Share on other sites

Πρωι πρωι με την αυγουλα θα παρω τηλεφωνο η θα περασω απο εκει μπας και δεν εχει φυγει ακομα.

Αλλα ρε παιδια να πω οτι δεν ειπα τιποτα..

Αφους της ειπα της καθυστερημενης ΠΡΩΤΗ φορα στελνω,να συμπληρωσω οτι βλεπω?

Ναι μου λεει κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

οχι πως εχω τεραστια εμπειρια μιας και εχω στειλει μονο 2με αντικαταβολη...αλλα εγω οχι πως ηξερα αλλα το επαιζα ντιπ χαιβανι κλεινοντας τη σειρα και ρωτωντας για καθε ονομα για καθε διευθυνση 2 φορες...

 

 

οσο για τον παραληπτη του δεματος...δεν νομιζω οτι αν του επιστραφουν τα λεφτα θα στα στειλει πισω...οπως και πολλα χαιβανια στη χωρα μας

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου:να πας ΚΑΙ στους 2.μπορει ο δ/ντης του καταστηματος ΕΛΤΑ να κανει την παπια.το κεντρο της διανομης φανταζομαι δεν μπορει να το αποσιωπησει...

Φυσικα,εγγραφες καταγγελιες.

Κι οι 2 θα κανουν τη παπια κ δεν προκειται να καταφέρει τίποτα απολύτως με καταγγελία

Καλησπερα.Θελω να ρωτησω αν ισχυει ακομα κατι που διαβασα σε παλιοτερα θεματα στο google οτι στην αντικαταβολη με ελτα στην αιτηση βαζεις τα στοιχεια του αποστολεα στον αγοραστη και τα στοιχεια του πωλητη στον παραληπτη.

Αν ναι νομιζω πως την εκανα την πατατα χθες κανοντας μια πωληση,και θελω να μου πειτε τη μπορω να κανω σε μια τετοια περιπτωση?

Υπαρχει περιπτωση να μη δω ποτε λεφτα?Η να μπερδευτουν με το δεμα οταν φτασει?Η ακομα και να χαθει?

Το δεμα λεει πανω τα στοιχεια του παραληπτη,του αγοραστη δηλαδη.Λετε να το καταλαβουν και να το διορθωσουν?

Με εξυπηρετησε μια κοπελα της οποιας της ειπα οτι στελνω 1η φορα με αντικαταβολη και απλα μου εδωσε το χαρτι χωρις να μου πει τιποτα,εβαλα και εγω σαν λογικος ανθρωπος το αποστολεα στο ονομα μου και το παραληπτη στον αγοραστη,επισης οταν τελειωσα μου λεει ειμαστε ενταξει μπορειτε να φυγετε χωρις να μου δωσει καποια αποδειξη,ε και εγω λεω ετσι θα πηγαινει το συστημα και σηκωθηκα και εφυγα σα το βοδι.

Παρακαλω τα φωτα σας.

 

Να σημειωσω οτι εστειλα στης 14/8 χθες απο επαρχια κατα τις 1 το μεσημερι και σημερα εχουμε 15 και αργια,υπαρχει περιπτωση να το προλαβω πριν φυγει αν παρω πρωι πρωι τηλεφωνο αυριο?

Θα καταλάβουν το λάθος κι ίσως το διορθώσουν, ίσως το αγνοήσουν
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τα ελτα σημερα το πρωι στη περιοχη που μενει ο αγοραστης διοτι δυστυχως ειχε φυγει το δεμα απο το μερος μου.

Μιλησα με μια πολυ εξυπηρετικη κοπελα και μου ειπε να δωσω και τα 2 ονοματα και θα τα διορθωσουν αυτοι εκει.

Να ναι καλα και τη ευχαριστω πολυ για την εξυπηρετηση.

Οσο για το βοδι απο τα ελτα της πολης μου τι να πω...το σιγουρο ειναι οτι αν καποιος δεν ξερει και τον εξυπηρετηση η συγκεκριμενη υπαλληλος καηκε.

Link to comment
Share on other sites

Κι οι 2 θα κανουν τη παπια κ δεν προκειται να καταφέρει τίποτα απολύτως με καταγγελία

 

δυστυχώς έτσι είναι

μίλησα με την διευθύντρια των ΕΛΤΑ η οποία ήταν άκρως εξυπηρετική και μου εξήγησε ότι έτσι που ήταν επιμελώς σκισμένο ήταν απίθανο να το προσέξει ο διανομέας όπως κράταγε πάκο και τα άλλα γράματα και τα έριξε μέσα

μου έφερε μάλιστα και το σάκο της μέρας που ήταν γεμάτος για να μου δείξει πως τα πιάνουν στοίβα

υπεύθυνο ήταν το κέντρο διανομής ή το προηγούμενο στάδιο από αυτούς

 

μετά πήγα στο κέντρο διανομής και βρήκα τον προιστάμενο, ο οποίος επίσης ήταν εξυπηρετικός, φώναξε και τον διανομέα της περιοχής μου και μιλήσαμε και με αυτόν

ο συγκεκριμένος διανομέας είναι στην περιοχή μου πάνω από 2 χρόνια και από την αντίδραση του μάλλον ούτε καν κατάλαβε τι έριξε μέσα στο γραμματοκιβώτιο μου

ίσως ο κλέφτης να είναι κάποιος από αυτούς που τακτοποιούν τα γράμματα/δέματα προς αποστολή στο κέντρο διανομής που πήγα (κάθισα λίγο και πρόσεξα την διαδικασία)

ο προιστάμενος μου είπε ότι πάντα πρέπει να στέλνονται τέτοια πράγματα συστημένα και ασφαλισμένα

επίσης μου είπε ότι είναι η πρώτη φορά που έρχεται τέτοια καταγγελία στο ταχυδρομείο της περιοχής

έκανα έγγραφη καταγγελία, αλλά φυσικά δεν περιμένω κάτι

ο άνθρωπος μου είπε ότι αν ήταν συστημένο, τότε θα δικαιούμουν και αποζημίωση

 

η μεγάλη βλακεία ήταν εκ μέρους του πωλητή.

του έδωσα 30 καναδικά για να μου το στείλει συστημένο και με tracking αριθμό και αυτός μου το έστειλε απλό και από πάνω έγραψε "broken phone".

Σα να έλεγε δηλαδή "πάρε κόσμε"

Η πρώτη μου αντίδραση μόλις είδα το σκισμένο και κλεμμένο ήταν

"α ρε ζωντανό!" :wacko:

 

αυτά τα ολίγα!

Edited by stratos11
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να κάνεις τις απαραίτητες ενέργειες κατά του πωλητή.

 

προσπαθώ (με το καλό για την ώρα) για να μου κάνει ένα full refund

τουλάχιστον να πάρω τα λεφτά μου πίσω

 

 

κάτι άσχετο: πολύ ζωντανό αυτό το φόρουμ παιδιά :)

Edited by stratos11
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς έτσι είναι

μίλησα με την διευθύντρια των ΕΛΤΑ η οποία ήταν άκρως εξυπηρετική και μου εξήγησε ότι έτσι που ήταν επιμελώς σκισμένο ήταν απίθανο να το προσέξει ο διανομέας όπως κράταγε πάκο και τα άλλα γράματα και τα έριξε μέσα

μου έφερε μάλιστα και το σάκο της μέρας που ήταν γεμάτος για να μου δείξει πως τα πιάνουν στοίβα

υπεύθυνο ήταν το κέντρο διανομής ή το προηγούμενο στάδιο από αυτούς

 

μετά πήγα στο κέντρο διανομής και βρήκα τον προιστάμενο, ο οποίος επίσης ήταν εξυπηρετικός, φώναξε και τον διανομέα της περιοχής μου και μιλήσαμε και με αυτόν

ο συγκεκριμένος διανομέας είναι στην περιοχή μου πάνω από 2 χρόνια και από την αντίδραση του μάλλον ούτε καν κατάλαβε τι έριξε μέσα στο γραμματοκιβώτιο μου

ίσως ο κλέφτης να είναι κάποιος από αυτούς που τακτοποιούν τα γράμματα/δέματα προς αποστολή στο κέντρο διανομής που πήγα (κάθισα λίγο και πρόσεξα την διαδικασία)

ο προιστάμενος μου είπε ότι πάντα πρέπει να στέλνονται τέτοια πράγματα συστημένα και ασφαλισμένα

επίσης μου είπε ότι είναι η πρώτη φορά που έρχεται τέτοια καταγγελία στο ταχυδρομείο της περιοχής

έκανα έγγραφη καταγγελία, αλλά φυσικά δεν περιμένω κάτι

ο άνθρωπος μου είπε ότι αν ήταν συστημένο, τότε θα δικαιούμουν και αποζημίωση

 

η μεγάλη βλακεία ήταν εκ μέρους του πωλητή.

του έδωσα 30 καναδικά για να μου το στείλει συστημένο και με tracking αριθμό και αυτός μου το έστειλε απλό και από πάνω έγραψε "broken phone".

Σα να έλεγε δηλαδή "πάρε κόσμε"

Η πρώτη μου αντίδραση μόλις είδα το σκισμένο και κλεμμένο ήταν

"α ρε ζωντανό!" :wacko:

 

αυτά τα ολίγα!

 

Εγω περιμενω κατι θηκοζελατινες απο ebay με απλο δεμα χωρις tr. number λετε να μην τις λαβω ποτε με τους κουραμπιεδες των ελτα? :mad:

Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμενω κατι θηκοζελατινες απο ebay με απλο δεμα χωρις tr. number λετε να μην τις λαβω ποτε με τους κουραμπιεδες των ελτα? :mad:

 

Όσες φορές έχω παραγγείλει θήκες και ζελατίνες έχουν έρθει όλες. Δεν είναι και ψιλικατζήδες τα παιδιά! Χτυπάνε μεγάλα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα έχω να πω, δεν βγάζεις άκρη. Δυο φορές ήρθε δέμα απότο eeBay το οποίο επειδή δεν ήταν κανένας στην πολυκατοικία να ανοίξει, το αφήσανε απ έξω και το έκλεψαν. Αυτο έγινε και γίνεται παρά τα παράπονα Μου στα ελτα. Δεν είναι καμίας μεγάλης αξίας αλλά εντάξει σε ενοχλεί όπως κ να χει.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα έχω να πω, δεν βγάζεις άκρη. Δυο φορές ήρθε δέμα απότο eeBay το οποίο επειδή δεν ήταν κανένας στην πολυκατοικία να ανοίξει, το αφήσανε απ έξω και το έκλεψαν. Αυτο έγινε και γίνεται παρά τα παράπονα Μου στα ελτα. Δεν είναι καμίας μεγάλης αξίας αλλά εντάξει σε ενοχλεί όπως κ να χει.

 

Ε ναι μωρε,τι και αν εσυ εχεις πληρωσει τι και αν αυτο μεσα ειναι κατι σημαντικο για σενα,ποιος το χεζει το πακετακι,αστο εκει και αμα το βρει το βρηκε.Παμε για καμια φραπεδια τωρα πηγε 11 η ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στον πειρασμό και παρήγγειλα με EMS απο Κίνα ένα κινητό τηλέφωνο. Τα EMS τα εξυπηρετούν τα elta courier απο ότι έχω καταλάβει. Το θέμα έιναι ότι κάπως ανησύχησα λόγω τελωνείων κλπ. Υπάρχει χρόνος να αλλάξω τον τρόπο αποστολής σε απλό ταχυδρομείο. Τι λέτε έχει πολλές πιθανότητες να περάσει απο τους Τελώνες :wacko: ?
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στον πειρασμό και παρήγγειλα με EMS απο Κίνα ένα κινητό τηλέφωνο. Τα EMS τα εξυπηρετούν τα elta courier απο ότι έχω καταλάβει. Το θέμα έιναι ότι κάπως ανησύχησα λόγω τελωνείων κλπ. Υπάρχει χρόνος να αλλάξω τον τρόπο αποστολής σε απλό ταχυδρομείο. Τι λέτε έχει πολλές πιθανότητες να περάσει απο τους Τελώνες :wacko: ?
Από ποιο μαγαζί παρείγγειλες; 99% δεν θα πληρώσεις τίποτα απολύτως κι ας περάσει τελωνείο, γιατί γράφουν μικρή τιμή πάνω στο πακέτο, ξέρουν τα κόλπα
Link to comment
Share on other sites

Από ποιο μαγαζί παρείγγειλες; 99% δεν θα πληρώσεις τίποτα απολύτως κι ας περάσει τελωνείο, γιατί γράφουν μικρή τιμή πάνω στο πακέτο, ξέρουν τα κόλπα

 

Mακάρι ! Απο έμπορο στο Aliexpress ...

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Επηδεί διάβασα τα σχόλια για τους ελαφροχέρηδες στα ελτα πειραιά , μήπως είναι καλύτερα να παραλάβω το κινητούλι μου στην καλλιθέα που έχω φίλο εκεί , τι λέτε; ή καλύτερα θα με βόλευε στην καλλίπολη. Για καλλίπολη περνάνε απο το ταχυδρομείο περαιά; ή γενικά τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω το μοιραίο;

Mπορώ να παραλάβω με το όνομά μου σε ένα οποιοδήποτε ταχυδρομείο; χωρίς δηλαδή διεύθυνση κατοικίας;

Edited by livtylerfan
Link to comment
Share on other sites

Επηδεί διάβασα τα σχόλια για τους ελαφροχέρηδες στα ελτα πειραιά , μήπως είναι καλύτερα να παραλάβω το κινητούλι μου στην καλλιθέα που έχω φίλο εκεί , τι λέτε; ή καλύτερα θα με βόλευε στην καλλίπολη. Για καλλίπολη περνάνε απο το ταχυδρομείο περαιά; ή γενικά τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω το μοιραίο;

Mπορώ να παραλάβω με το όνομά μου σε ένα οποιοδήποτε ταχυδρομείο; χωρίς δηλαδή διεύθυνση κατοικίας;

 

Δε νομίζω να επιλέγεις εσύ σε ποιό κατάστημα θα σου έρθει το δέμα σου. :wacko: Πηγαίνει στο κατάστημα της περιοχής σου αυτόματα και μετά ειδοποιείσαι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Επηδεί διάβασα τα σχόλια για τους ελαφροχέρηδες στα ελτα πειραιά , μήπως είναι καλύτερα να παραλάβω το κινητούλι μου στην καλλιθέα που έχω φίλο εκεί , τι λέτε; ή καλύτερα θα με βόλευε στην καλλίπολη. Για καλλίπολη περνάνε απο το ταχυδρομείο περαιά; ή γενικά τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω το μοιραίο;

Mπορώ να παραλάβω με το όνομά μου σε ένα οποιοδήποτε ταχυδρομείο; χωρίς δηλαδή διεύθυνση κατοικίας;

 

Βάζεις μια διεύθυνση μεγάλης πολυκατοικίας σε οποια περιοχή θες κ πας κ το παραλαμβάνεις χωρίς ειδοποιητήριο απ το ταχυδρομείο εκεί, με την ταυτότητά σου

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις μια διεύθυνση μεγάλης πολυκατοικίας σε οποια περιοχή θες κ πας κ το παραλαμβάνεις χωρίς ειδοποιητήριο απ το ταχυδρομείο εκεί, με την ταυτότητά σου

 

δηλαδή σαν να πηγε στη πολυκατοικία ο ταχυδρόμος , δεν με βρήκε στα κουδούνια > δεν αφηνει ειδοποίηση; ετσι;

ευχαριστώ.

 

μάλλον θα το στείλω στη μανα μου που μενει καλλίπολη, να το παραλάβω από το ταχυδρομείο καλλίπολης μήπως και τη γλιτώσω...

Edited by livtylerfan
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή σαν να πηγε στη πολυκατοικία ο ταχυδρόμος , δεν με βρήκε στα κουδούνια > δεν αφηνει ειδοποίηση; ετσι;

ευχαριστώ.

 

μάλλον θα το στείλω στη μανα μου που μενει καλλίπολη, να το παραλάβω από το ταχυδρομείο καλλίπολης μήπως και τη γλιτώσω...

Όχι, αν είναι πόλη, ο ταχυδρόμος φυσικά δεν κουβαλάει τα πακέτα ούτε χτυπάει κουδούνια, πάει στην πολυκατοικία, παρατάει το ειδοποιητήριο όπου βρει, κι εσύ αν δεν το βρεις, πας στο ταχυδρομειο κ στο δινουν με την ταυτοτητά σου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...