Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εχω κανει παραγγελια απο 28/8(απο κινα) και ειναι ακομα despatched to overseas και στο σιτε των ελτα γραφει

Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 02-09-2013 17:19 IPS

αλλοι που εκαναν παραγγελια πιο μετα απο εχουν ειδη το δεμα στα χερια τους.δεν εχει αργησει λιγο το δικο μου?

Link to comment
Share on other sites

λαλακιες λένε. παράδοση την επομενη μερα μονο με ελτα κουριερ γίνεται. το ταχυδρομείο κάνει όσο σου είπα, ακόμη κι εντός πόλης, δύσκολα κάνει μια μέρα

παιδια εχω κανει παραγγελια απο 28/8(απο κινα) και ειναι ακομα despatched to overseas και στο σιτε των ελτα γραφει

Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 02-09-2013 17:19 IPS

αλλοι που εκαναν παραγγελια πιο μετα απο εχουν ειδη το δεμα στα χερια τους.δεν εχει αργησει λιγο το δικο μου?

απόλυτα φυσιολογικό. οι αποστολές από κίνα κάνουν 15-20 μέρες συνήθως, και τον περισσότερο καιρό κάθονται στο αεροδρόμιο αθηνών

Link to comment
Share on other sites

λαλακιες λένε. παράδοση την επομενη μερα μονο με ελτα κουριερ γίνεται. το ταχυδρομείο κάνει όσο σου είπα, ακόμη κι εντός πόλης, δύσκολα κάνει μια μέρα

 

Πο δηλαδή παίζει να κάνει και 3 βδομάδες όπως είπες? Γιατί εγώ ρώτησα τώρα και μου είπαν 2-3 μέρες οτι θα κάνει.

"Captain Teemo on duty." :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Παρήγγειλα κάτι από Amazon.uk και η αποστολή ήταν μέσω Royal Mail standard delivery χωρίς tracking number .Μήπως έχει κάποιος απο εσάς εμπειρία με τον συγκεριμμένο τρόπο παράδοσης?ΤΟ χωρίς tracking number (το οποίο μετά διαπίστωσα) με ανησυχεί λιγακι... Edited by jimmym1
Link to comment
Share on other sites

απόλυτα φυσιολογικό. οι αποστολές από κίνα κάνουν 15-20 μέρες συνήθως, και τον περισσότερο καιρό κάθονται στο αεροδρόμιο αθηνών

Πως εξηγείται το γεγονός να παραγγέλνει κάποιος 2-3 ημέρες μετά πάλι με singpost και να παραλαμβάνει 2-3 μέρες νωρίτερα ή και παραπάνω από κάποιον άλλο που παρήγγειλε νωρίτερα και το tracking να έχει γράψει νωρίτερα "despatched to overseas"; Ουσιαστικά δηλαδή λες ότι τα δέματα φτάνουν στο αεροδρόμιο σε 3-4 ημέρες και μετά οι υπάλληλοι εκεί ανάλογα τα κέφια,διαλέγουν τυχαία τα δέματα και τα προωθούν στο τελικό προορισμό εντός της χώρας;

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Πο δηλαδή παίζει να κάνει και 3 βδομάδες όπως είπες? Γιατί εγώ ρώτησα τώρα και μου είπαν 2-3 μέρες οτι θα κάνει.
Όσο σου πα κάνει. Στην ελλάδα μένεις, σου ρθε ποτέ ο λογαριασμός δεη οτε κλπ 2 μέρες μετά την παράδοση στα ελτα;

 

Καλησπέρα.Παρήγγειλα κάτι από Amazon.uk και η αποστολή ήταν μέσω Royal Mail standard delivery χωρίς tracking number .Μήπως έχει κάποιος απο εσάς εμπειρία με τον συγκεριμμένο τρόπο παράδοσης?ΤΟ χωρίς tracking number (το οποίο μετά διαπίστωσα) με ανησυχεί λιγακι...
7-12 μέρες συνήθως

 

Πως εξηγείται το γεγονός να παραγγέλνει κάποιος 2-3 ημέρες μετά πάλι με singpost και να παραλαμβάνει 2-3 μέρες νωρίτερα ή και παραπάνω από κάποιον άλλο που παρήγγειλε νωρίτερα και το tracking να έχει γράψει νωρίτερα "despatched to overseas"; Ουσιαστικά δηλαδή λες ότι τα δέματα φτάνουν στο αεροδρόμιο σε 3-4 ημέρες και μετά οι υπάλληλοι εκεί ανάλογα τα κέφια,διαλέγουν τυχαία τα δέματα και τα προωθούν στο τελικό προορισμό εντός της χώρας;
Ακριβώς αυτό. Επίσης εξαρτάται κι απ την περιοχή που μένεις. Αλλά η διαχείρηση των σάκων και των πακέτων στο αεροδρόμιο δεν γίνεται με προτεραίτητα κατά άφιξη. Αν πας και μια βολτα στο αεροδρόμιο στην αποθήκη, θα καταλάβεις τι «οργανωμένα» που είναι:lol:
Link to comment
Share on other sites

Όσο σου πα κάνει. Στην ελλάδα μένεις, σου ρθε ποτέ ο λογαριασμός δεη οτε κλπ 2 μέρες μετά την παράδοση στα ελτα;

 

Σήμερα στις 9 το πρωί που έβγαλε οτι είναι προς παράδοση, αλλά απο οτι φαίνετε δεν το παρέδωσαν την ίδια ημέρα. :( Ξέρεις μήπως πόσο καιρό κάνει αφότου βγεί οτι ειναι για παράδοση?

 

Ευχαριστω :happy:

"Captain Teemo on duty." :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδiα περιμενω ενα πακετο με ΗΚ POST γνωριζουμε μετα απο ποσες μερες εμφανιζεται το track. number?

Με sg post ξερω οτι κανει κανα 3ημερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Παρήγγειλα κάτι από Amazon.uk και η αποστολή ήταν μέσω Royal Mail standard delivery χωρίς tracking number .Μήπως έχει κάποιος απο εσάς εμπειρία με τον συγκεριμμένο τρόπο παράδοσης?ΤΟ χωρίς tracking number (το οποίο μετά διαπίστωσα) με ανησυχεί λιγακι...

 

Απλο ταχυδρομειο ειναι φιλε μου.ετσι παιζω με το ebay εγω με μικρα δεματα.απλα κοιταω να εχει καλες αξιολογησεις ο πωλητης.πριν 5 μερες εκανα 3 παραγγελιες.η μια ηρθε χτες.μην ανησυχεις

Link to comment
Share on other sites

Απλο ταχυδρομειο ειναι φιλε μου.ετσι παιζω με το ebay εγω με μικρα δεματα.απλα κοιταω να εχει καλες αξιολογησεις ο πωλητης.πριν 5 μερες εκανα 3 παραγγελιες.η μια ηρθε χτες.μην ανησυχεις

 

Ευτυχώς όλα κομπλέ.Είχα παραγγείλει ενα ταμπλετ και το είχαν αφησει έξω από τη πορτα της κατοικίας....Ευτύχως που έιχα προνόησει να το στείλουν στη κατοικία του αδερφού μου που δε μένει πολύ κόσμος.Δεν ανησύχησα μήπως δε το στείλουν (πωλητής ήταν το ίδιο το amazon.uk),ανησυχησα εδώ μη γίνει καμιά στραβή.Τέλος όλα καλά :).Πάντως για πράγμτα αξίας τελικά δεν αξίζει απλό ταχυδρομείο, αυτό κατάλαβα ...

Edited by mirrorofsorrow
Χρήση γραφής sms
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα όταν το πακετάκι είναι λίγο μεγάλο (κινητό, τάμπλετ κλπ), ο ταχυδρόμος μου αφήνει πάντα χαρτάκι ακόμα και αν είμαι σπίτι και πηγαίνω στο ταχυδρομείο. Το προτιμώ έτσι. Έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Link to comment
Share on other sites

εχω κανει παρα πολλες παραγγελιες απο το εξωτερικο και ποτε δεν μου εφεραν το πακετο στην πορτα να μου το αφησουν.παντα χαρτακι να παω να το παρω.μιλαω για απλο ταχυδρομειο.ειναι χαζο να το αφηνουν στην πορτα.ανευθυνο! μηπως λειτουργουν οπως θελουν σε διαφορετικα ταχυδρομεια?
Link to comment
Share on other sites

εχω κανει παρα πολλες παραγγελιες απο το εξωτερικο και ποτε δεν μου εφεραν το πακετο στην πορτα να μου το αφησουν.παντα χαρτακι να παω να το παρω.μιλαω για απλο ταχυδρομειο.ειναι χαζο να το αφηνουν στην πορτα.ανευθυνο! μηπως λειτουργουν οπως θελουν σε διαφορετικα ταχυδρομεια?

 

Η μονη δικαιολογια για να μη στο φερουν σπιτι ειναι το μεγαλο μεγεθος που δυσκολευει τη μεταφορα με το μηχανακι. Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση πρεπει να στο φερουν, 2 χτυπηματα στο κουδουνι κ αν δεν ανοιξεις ειδοποιητηριο. Αν το χαρτακι εχει γινει συστημα παρε τηλ στο γραφειο τους κ μιλα με τον προισταμενο. Εχω δουλεψει ΕΛΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειτε απλο ειτε συστημενο παντα βρισκω καποιο χαρτακι για να παω εκει να το παρω.

Μονο μια φορα μου το αφησαν κατω στη πορτα οταν περιμενα 4-5 προστατευτικες μεμβρανες,αλλα

ηταν στενος φακελος.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα,μου εχει γραψει Arrived at overseas (Country code: GR) απο της 9 του μηνα τη Δευτερα δηλαδη?

Ακομα δεν εχω καποια ειδοποιηση.Ποτε να υπολογιζω?

Link to comment
Share on other sites

Έχω παργγειλει ενα κινητό απο Κίνα και λέει το ΕΛΤΑ tracking :

Receive Item From Customer 06-09-2013 16:10 IPS

 

Μένω Χανιά... Ποτε περιπου θα ερθει ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω παργγειλει ενα κινητό απο Κίνα και λέει το ΕΛΤΑ tracking :

Receive Item From Customer 06-09-2013 16:10 IPS

 

Μένω Χανιά... Ποτε περιπου θα ερθει ?

 

Τσέκαρε στο site της ταχυδρομικής εταρείας με την οποία στο έστειλε (Singopost , Honk Post, CHina post Κλπ) να δεις εκεί τι γράφει. Συνήθως 1 εβδομάδα με 10 μέρες μετά την αναγραφή της ένδειξης "Dispached overseas". Όταν φτάσει Ελλάδα αναζητάς την αποστολή μέσω ΕΛΤΑ ή ΕΛΤΑ κούριερ αν πρόκειται για EMS. Με το καλό να παραλάβεις.

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ενοποιηθηκαν τα σαιτ elta.gr και elta-courier.gr ως προς τον εντοπισμο αντικειμενου?

 

Ναι, και εγώ αυτό είδα σήμερα.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Ποσο κοστιζει περιπου να στειλω αυτό από Ελλάδα προς Βουλγαρία; Ο πιο γρηγορος τροπος (εκτος απο κουριερ) ποιος ειναι;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

θα έλεγα ότι δέμα α΄προτεραιότητας ελτα είναι αρκετά γρήγορο

το κόστος μπορεί να είναι λίγο "αλμυρό" όμως

δέμα εξωτερικού α' προτεραιότητας για Βουλγαρία με βάρος περίπου 3 κιλά μου βγάζει 24,88 ευρώ

http://www.elta.gr/el-gr/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CF%83%CF%89%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82.aspx

 

ίσως μια κούριερ να είναι πιο φτηνή

Link to comment
Share on other sites

Ποσο κοστιζει περιπου να στειλω αυτό από Ελλάδα προς Βουλγαρία; Ο πιο γρηγορος τροπος (εκτος απο κουριερ) ποιος ειναι;

Αυτό είναι μικρού μεγέθους, δεν θεωρείται δέμα αλλά αλληλογραφία ακανόνιστου μεγέθους (κι οτιδήποτε με διαστάσεις κάτω από 60 πόντους).

8.40€ αν είναι μέχρι 500 γραμμάρια, αν φτάνει τα 800 γραμμάρια φτάνει γύρω στα 11.5€. Με 2.2€ επιπλέον το στέλνεις ως εξπρες που υποτίθεται είναι πιο γρήγορο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Περιμένω ενα δεματάκι από Αγγλία το οποίο στάλθηκε με Royal Mail International 1st Class Signed for στις 12/09. Το tracking number είναι της μορφής RU******GB. Καθώς παρακολουθούσα την πορεία του δέματος, στο τελευταίο στάδιο εμφανίστηκε αυτό:

Date Time Status Track point

14/09/13 PM DESPATCHED TOGLS ATHENS GREECE

 

Με μπέρδεψε αυτό το GLS και μετα από λίγο google είδα οτι είναι εταιρία courier (?) της Royal Mail και στην Ελλάδα συνεργάζεται με την ACS. Ωστόσο η ACS δεν δέχεται στο σύστημά της tracking number τέτοιας μορφής.

Έχει κανείς κάποια ανάλογη εμπειρία? Στο site της Royal Mail λέει έως 5 εργάσιμες για Ανατολική Ευρώπη. Τόσο θα κάνει περίπου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Περιμένω ενα δεματάκι από Αγγλία το οποίο στάλθηκε με Royal Mail International 1st Class Signed for στις 12/09. Το tracking number είναι της μορφής RU******GB. Καθώς παρακολουθούσα την πορεία του δέματος, στο τελευταίο στάδιο εμφανίστηκε αυτό:

Date Time Status Track point

14/09/13 PM DESPATCHED TOGLS ATHENS GREECE

 

Με μπέρδεψε αυτό το GLS και μετα από λίγο google είδα οτι είναι εταιρία courier (?) της Royal Mail και στην Ελλάδα συνεργάζεται με την ACS. Ωστόσο η ACS δεν δέχεται στο σύστημά της tracking number τέτοιας μορφής.

Έχει κανείς κάποια ανάλογη εμπειρία? Στο site της Royal Mail λέει έως 5 εργάσιμες για Ανατολική Ευρώπη. Τόσο θα κάνει περίπου?

 

Αν πάρεις την ACS και δώσεις το tracking number,αν έχει μπει Ελλάδα θα σου δώσουν το καινούργιο tracking number απο ACS.

Πάντως υπολόγιζε τουλάχιστον 5 μέρες διότι αν και Courier η GLS (οπως και η dpd) τα φέρνουν οδίκως..οπότε και περνάμε απο την μισή Ευρώπη για να φτάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις την ACS και δώσεις το tracking number,αν έχει μπει Ελλάδα θα σου δώσουν το καινούργιο tracking number απο ACS.

Πάντως υπολόγιζε τουλάχιστον 5 μέρες διότι αν και Courier η GLS (οπως και η dpd) τα φέρνουν οδίκως..οπότε και περνάμε απο την μισή Ευρώπη για να φτάσουν.

 

Eυχαριστώ για την απάντηση. Φάνηκε στο site της GLS και μου δίνει και το ACS Parcel Number.

Και επίσης, έχεις δίκαιο πως έρχεται οδικώς μιας κ η τελευταία γνωστή θέση του δέματος είναι στη Γερμανία.............

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...