Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 28-07-2013 08:40 IPS

 

Date 28.07.2013 08:40

Zip code 43005800

Location 沌Kǒu小 District

 

:worry: - υπομονη (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγείλει το τελευταίο δίμηνο αρκετά πράγματα με sg post και πάντα σε 7 ημέρες το πακέτο έλεγε "arrived to overseas" δηλαδή έφτασε Ελλάδα και στις 10-12 μέρες παραλάμβανα.Τώρα απο 24-8 δεν έχει καν μπει Ελλάδα.Είναι μάλλον σε τι φάση θα πέσεις.Φιλος που έφυγε το δέμα του 23-8 παρέλαβε χθες και μάλιστα εκτός Αττικής.
Link to comment
Share on other sites

:cry: - ομοιοπαθης, ιδιως τωρα με τις αδειες μιας και δεν παιρνουν εποχιακους ειμαι στο περιμενε σχεδον 1.5 μηνα σε δεματακι απο Κινα, μεχρι πριν μερικους μηνες σε 3 αντε στην χειροτερη 4 βδομαδες στο εφερναν μα τωρα μαλε-βρασε (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

και γρηγορα να μπορουν να κανουν θα κωλυσιεργούν επιτηδες για να δικαιολογησουν οτι θελουν και αλλους υπαλληλους..

ούτως ειπείν..κλαφτα Χαράλαμπε

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά

 

σήμερα για να στείλω 2 συστημένα, 1 Η.Π.Α και 1 Ρωσσία, τα ελτά μου χρέωσαν 9,20 ευρώ έκαστο

ήταν ανταλλακτικά για pc, με βάρος 130 και 80 γραμμάρια αντίστοιχα

 

συνήθως τα στέλνω απλά και μου κοστίζουν το πολύ 5 ευρώ, τα έστειλα συστημένα για να έχουν και tracking number, αλλά το κόστος μου φάνηκε αρκετό (προτεραιότητα α' και tracking number)

 

μήπως υπάρχει κάποιος φτηνότερος τρόπος ίσως ο οποίος όμως να περιλαμβάνει tracking number;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά

 

σήμερα για να στείλω 2 συστημένα, 1 Η.Π.Α και 1 Ρωσσία, τα ελτά μου χρέωσαν 9,20 ευρώ έκαστο

ήταν ανταλλακτικά για pc, με βάρος 130 και 80 γραμμάρια αντίστοιχα

 

συνήθως τα στέλνω απλά και μου κοστίζουν το πολύ 5 ευρώ, τα έστειλα συστημένα για να έχουν και tracking number, αλλά το κόστος μου φάνηκε αρκετό (προτεραιότητα α' και tracking number)

 

μήπως υπάρχει κάποιος φτηνότερος τρόπος ίσως ο οποίος όμως να περιλαμβάνει tracking number;

 

ευχαριστώ

Καταργήθηκαν τα μικρότερα όρια βάρους, και πλέον η χρέωση είναι ίδια μέχρι τα 500 γραμμάρια. Δεν έχουμε άλλη λύση (πέρα απ το ν αλλάξουμε χώρα)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε

 

φανταστική ιδέα η αύξηση της τιμής (αφού καταργήθηκαν τα όρια βάρους, ουσιαστικά μιλάμε για τρελή αύξηση) για να προωθηθούν τα ΕΛΤΑ έναντι των άλλων κούριερ

μιλάμε ντιπ για ντιπ ντουβάρι όποιος φαεινός εγκέφαλος το σκέφτηκε!

 

μου έστειλαν δέμα-γράμμα από ΗΠΑ συστημένο με tracking number, με το απίστευτο κόστος των 5,99$, περίπου 4,5 ευρώ

 

τραγέλαφος!

Link to comment
Share on other sites

http://img7.imageshack.us/img7/1585/cx18.png

 

Τι εννοεί με το Registered Mail Section

 

έφτασε αθηνα δηλαδή? πάντως το site της ελτα δεν βγάζει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Registered mail σημαίνει συστημένο.

Άρα βρίσκεται στον τομέα (section) των συστημένων.

 

Δίπλα λέει Αθήνα. Οπότε σε λίγο θα το έχεις στα χέρια σου!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Registered mail σημαίνει συστημένο.

Άρα βρίσκεται στον τομέα (section) των συστημένων.

 

Δίπλα λέει Αθήνα. Οπότε σε λίγο θα το έχεις στα χέρια σου!

Αναχώρισε για αθήνα, δεν έφτασε
Link to comment
Share on other sites

Ωχ ναι! :( σωστά λες!

 

Κάτι έχω πάθει σήμερα :(

Νυστα είναι? Αφηρημάδα? Δεν ξέρω... :(

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το δεμα εχει γυριση ολη την Κινα μονο Ελλαδα δεν ξεκιναει να ερθει.Μπες τε να δειτε θα με τρελανει RB624993545CN

Δεν είναι η πρώτη φορά :lol: Φαντάζομαι έχεις κάνει dispute, έτσι; Δεν φταίει βέβαια ο έμπορος, αλλά μην χάσεις τα λεφτά σου εξαιτίας του ταχυδρομείου της Κίνας

Link to comment
Share on other sites

2 παραγγελιες εκανα απο κινα ebay.καμια δεν ηρθε.και απο τις 2 μου επεστρεψαν τα λεφτα αμεσως.
Link to comment
Share on other sites

2 παραγγελιες εκανα απο κινα ebay.καμια δεν ηρθε.και απο τις 2 μου επεστρεψαν τα λεφτα αμεσως.

Πολύ πιθανόν να εξαφανίζονταν στα ελτα ή στη china post. Γι αυτό την επόμενη φορα αγόρασε από aliexpress που ναι υποχρεωτική η αποστολή ως συστημένο με tracking number, ώστε να μην χάνεται το πακέτο στα ταχυδρομεία

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να εξαφανίζονταν στα ελτα ή στη china post. Γι αυτό την επόμενη φορα αγόρασε από aliexpress που ναι υποχρεωτική η αποστολή ως συστημένο με tracking number, ώστε να μην χάνεται το πακέτο στα ταχυδρομεία

 

+ το ότι για να πάρει ο πωλητής τα λεφτά από τον αλί, πρέπει μόλις παραλάβεις το δέμα να μπεις και να πατήσεις ότι το παρέλαβες για να του δώσουν τα λεφτά.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι? Έστειλα μια επιστολή εσωτερικού με Α προτεραιότητα και συστημένη και αναρωτιέμαι αν στον εντοπισμό του αντικειμένου στα ελτα θα μου δείξει κάποια στιγμή αν την παρέλαβε το άτομο ή αν απλα μόνο θα δείξει οτι απλα στάλθηκε προς το άτομο.

 

Ευχαριστώ :happy:

"Captain Teemo on duty." :ninja:
Link to comment
Share on other sites

http://www.singpost.com/index.php

εδω βλεπω για ενα πακετο με singapore post. ποτε και σε ποια σελιδα των ελτα βλεπω την πορεια του εντος ελλαδος?

Link to comment
Share on other sites

http://www.singpost.com/index.php

εδω βλεπω για ενα πακετο με singapore post. ποτε και σε ποια σελιδα των ελτα βλεπω την πορεια του εντος ελλαδος?

 

Μόλις στο site της Singapore post σου εμφανίσει arrived overseas, τότε θα φανεί στα site των ελτα. Τώρα σε ποιο απ' τα δύο είναι άλλο πονεμένο θέμα (υπάρχει το elta-courier.gr και το elta.gr). Άλλες φορές λειτουργούν κανονικά και τα δύο, άλλες φορές μπορεί να το έχεις ήδη παραλάβει και αυτά να μην το έχουν εμφανίσει ακόμα!

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Tώρα τελευταία στα δέματα απο το sg post που μου έχουν στείλει,λειτουργεί μόνο το elta-courier.gr και μάλιστα ενημερώνεται άμεσα.Χθες παρέλαβα ένα δέμα περίπου στις 12.30 και ο υπάλληλος σκανάρισε το tracking στο ηλεκτρονικό μηχάνημα πριν μου το παραδώσει.Από περιέργεια κοίταξα μετά απο κανενα 10λεπτο στο elta-courier.gr και έλεγε ότι παρέλαβα στις 12.29
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι? Έστειλα μια επιστολή εσωτερικού με Α προτεραιότητα και συστημένη και αναρωτιέμαι αν στον εντοπισμό του αντικειμένου στα ελτα θα μου δείξει κάποια στιγμή αν την παρέλαβε το άτομο ή αν απλα μόνο θα δείξει οτι απλα στάλθηκε προς το άτομο.

 

Ευχαριστώ :happy:

Εφόσον είναι εσωτερικού, θα δεις την παραλαβή στο τράκινγκ των ελτα Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο? Στο site των ελτα λέει οτι οι Α προτεραιότητας επιστολές εσωτερικού επιδοδονται την επόμενη εργάσιμη ημέρα από την ημέρα κατάθεσής τους. Εγω την κατάθεσα εχθές αλλά δεν την έχει επιδώσει ακόμα. Εχει μετακινηθέι σε ένα κέντρο διανομής κόντα απο το σημείο προορισμού απο πολύ πρωί αλλά έχει παραμείνει εκεί. :worry: Υπάρχει πιθανότητα να έχει γίνει κάποιο λάθος? Η καθυστερούν παραπάνω, οπότε και αυτό που λένε στο site τους στην ουσία είναι παραπλανητικό? :shifty:
"Captain Teemo on duty." :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο? Στο site των ελτα λέει οτι οι Α προτεραιότητας επιστολές εσωτερικού επιδοδονται την επόμενη εργάσιμη ημέρα από την ημέρα κατάθεσής τους. Εγω την κατάθεσα εχθές αλλά δεν την έχει επιδώσει ακόμα. Εχει μετακινηθέι σε ένα κέντρο διανομής κόντα απο το σημείο προορισμού απο πολύ πρωί αλλά έχει παραμείνει εκεί. :worry: Υπάρχει πιθανότητα να έχει γίνει κάποιο λάθος? Η καθυστερούν παραπάνω, οπότε και αυτό που λένε στο site τους στην ουσία είναι παραπλανητικό? :shifty:

αποκλείεται να λέει πως παραδίνονται σε μια εργάσιμη μέρα. Από τρεις μέρες μέχρι τρεις βδομάδες κάνουν συνήθως..

Link to comment
Share on other sites

αποκλείεται να λέει πως παραδίνονται σε μια εργάσιμη μέρα. Από τρεις μέρες μέχρι τρεις βδομάδες κάνουν συνήθως..

 

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AD%CF%82%CE%B1%CE%B2%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D.aspx

 

Τι ώρα το παρέδωσες? μετά τις 17:00?

 

Κατά τις 12 το μεσημερι το παρέδωσα.

"Captain Teemo on duty." :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...