Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω πάρει μια οθόνη για laptop από Γερμανία... 3 μέρες έκανε να έρθει Ελλάδα (οκ μέχρι εδώ) ΔΥΟ βδομάδες ήταν στα ELTA
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω ενα δεμα απο Γερμανια. Ο αποστολεας το εχει στειλει με DHL και εχω το track number. Βαζοντας το στο γερμανικο dhl μου λεει οτι στις 16/09 εφτασε Ελλαδα και στις 17/09 δινει μηνυμα οτι ειναι αγνωστη η διευθυνση.

Με το κωδικο που δινει το ιδιο site βαζω αναζητηση στα ΕΛΤΑ και μου δειχνει οτι εχει φτασει στο κεντρο διαλογης Θεσσαλονικης στις 17/09 (Θεσσαλονικη μενω, Πολιχνη).

Τωρα τι γινεται; Που να παρω τηλεφωνο για να βγαλω ακρη;

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω ενα δεμα απο Γερμανια. Ο αποστολεας το εχει στειλει με DHL και εχω το track number. Βαζοντας το στο γερμανικο dhl μου λεει οτι στις 16/09 εφτασε Ελλαδα και στις 17/09 δινει μηνυμα οτι ειναι αγνωστη η διευθυνση.

Με το κωδικο που δινει το ιδιο site βαζω αναζητηση στα ΕΛΤΑ και μου δειχνει οτι εχει φτασει στο κεντρο διαλογης Θεσσαλονικης στις 17/09 (Θεσσαλονικη μενω, Πολιχνη).

Τωρα τι γινεται; Που να παρω τηλεφωνο για να βγαλω ακρη;

εδώ φυσικά

http://www.dhl.gr/el.html

Link to comment
Share on other sites

ρεκόρ για τα ελτα. παραλαβή από κίνα με ταχυδρομείο σε 6 μέρες!

http://i44.tinypic.com/2usu8aw.png

Link to comment
Share on other sites

εδώ φυσικά

http://www.dhl.gr/el.html

 

Στο Ελληνικό σιτε της DHL κανένας κωδικός δεν είναι ανιχνεύσιμος....

θα τους ρωτησω τηλεφωνικά, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα μου αργει κατι τοσο πολυ και δεν ξερω αν φταινε τα ελτα ή κατι αλλο.... :(

 

εβαλα μικρη παραγγελια απο κινεζικο καταστημα (Banggood) που εγινε στις 24/8

για λογους διαθεσιμοτητας εσπασαν την παραγγελια σε δυο μερη οπου το ενα εγινε shipped στις 25/8 και το αλλο μια μερα μετα

για την πρωτη αποστολη που ηταν και το πιο κυριως μερος της παραγγελιας μου εδωσαν Tracking Number, ενω για τη δευτερη αποστολη οχι

βασει των China Post εφυγε για Ελλαδα στις 3/9

παντως μεχρι και σημερα, τρεις εβδομαδες μετα, δεν εχω λαβει καμια απο τις δυο αποστολες και επισης το site των ελτα δεν εμφανιζει ακομη tracking :(

για να δουμε..... αν μεχρι τελος του μηνα τιποτα θα κανω dispute στο paypal....

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα μου αργει κατι τοσο πολυ και δεν ξερω αν φταινε τα ελτα ή κατι αλλο.... :(

 

εβαλα μικρη παραγγελια απο κινεζικο καταστημα (Banggood) που εγινε στις 24/8

για λογους διαθεσιμοτητας εσπασαν την παραγγελια σε δυο μερη οπου το ενα εγινε shipped στις 25/8 και το αλλο μια μερα μετα

για την πρωτη αποστολη που ηταν και το πιο κυριως μερος της παραγγελιας μου εδωσαν Tracking Number, ενω για τη δευτερη αποστολη οχι

βασει των China Post εφυγε για Ελλαδα στις 3/9

παντως μεχρι και σημερα, τρεις εβδομαδες μετα, δεν εχω λαβει καμια απο τις δυο αποστολες και επισης το site των ελτα δεν εμφανιζει ακομη tracking :(

για να δουμε..... αν μεχρι τελος του μηνα τιποτα θα κανω dispute στο paypal....

δώσε tracking να δούμε πού ναι κ πότε έφυγε

Link to comment
Share on other sites

δώσε tracking να δούμε πού ναι κ πότε έφυγε

 

RB553447519CN

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον gerstavros! :)

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα μου αργει κατι τοσο πολυ και δεν ξερω αν φταινε τα ελτα ή κατι αλλο.... :(

 

εβαλα μικρη παραγγελια απο κινεζικο καταστημα (Banggood) που εγινε στις 24/8

για λογους διαθεσιμοτητας εσπασαν την παραγγελια σε δυο μερη οπου το ενα εγινε shipped στις 25/8 και το αλλο μια μερα μετα

για την πρωτη αποστολη που ηταν και το πιο κυριως μερος της παραγγελιας μου εδωσαν Tracking Number, ενω για τη δευτερη αποστολη οχι

βασει των China Post εφυγε για Ελλαδα στις 3/9

παντως μεχρι και σημερα, τρεις εβδομαδες μετα, δεν εχω λαβει καμια απο τις δυο αποστολες και επισης το site των ελτα δεν εμφανιζει ακομη tracking :(

για να δουμε..... αν μεχρι τελος του μηνα τιποτα θα κανω dispute στο paypal....

Mια απο τα ιδια κι εγω.Εκανα αγορα απο Κινα στις 21/8 κι εγινε shipped την επομενη.Ακομη ουτε γραμμα ουτε γραφη!!Εχω ψωνισει παρα πολλες φορες απο εκει αλλα σε 10-15 μερες το πολυ τα ειχα εδω.Τι να πω :( Εστειλα e-mail σημερα στο site του πωλητη να δουμε τι θα μου πουν
Link to comment
Share on other sites

RB553447519CN

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον gerstavros! :)

Προφανώς κάθεται στο αεροδρόμιο. Εμένα από κίνα έφυγε πακετάκι στις 15, και στις 18 καταγράφηκε στο αεροδρόμιο (το παρέλαβα παρασκευή). Άλλο έφυγε στις 12, κι ακόμη δεν έχει καταγραφεί εδώ. Όλα βρίσκονται στο αεροδρόμιο πάντως, απλά δεν έχουν ανοιχθεί οι σάκοι για καταγραφή (δεν τους ανοίγουν με σειρά άφιξης όπως κατάλαβες, αλλά τυχαία)

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

 

ebay αφορά η ερώτηση

έχω στείλει ένα συστημένο ΗΠΑ με tracking number και με βεβαίωση υπογραφής κατά την παραλαβή.

έφυγε από Ελλάδα στις 5 Σεπτεμβρίου και έφτασε ΗΠΑ στις 15 Σεπτεμβρίου

στο site της USPS φαίνεται ότι ο αγοραστής έλαβε σημείωμα να πάρει το δέμα του στις 18 Σεπτεμβρίου

 

σήμερα βρήκα ενα open case στο ebay ότι ο αγοραστής δεν πήρε το δέμα του και μου ζητά full refund

 

τι μπορεί να κάνει κάποιος σε αυτή την περίπτωση; Απάντησα στο case που μου άνοιξε με λεπτομέρειες για την πορεία του δέματος και επίσης του έστειλα και φωτογραφία της απόδειξης των Ελτα.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εσυ εισαι καλυμμενος αφου τα εκανες ολα αυτα και πολυ σωστος.

Αν δε βρειτε λυση και δε θελει π.χ. να το ψαξει στη usps και ανοιξει dispute στο paypal εσυ εχεις ολα τα στοιχεια αν σου ζητηθουν αποδειξη, tracking number οποτε εισαι οκ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

 

ebay αφορά η ερώτηση

έχω στείλει ένα συστημένο ΗΠΑ με tracking number και με βεβαίωση υπογραφής κατά την παραλαβή.

έφυγε από Ελλάδα στις 5 Σεπτεμβρίου και έφτασε ΗΠΑ στις 15 Σεπτεμβρίου

στο site της USPS φαίνεται ότι ο αγοραστής έλαβε σημείωμα να πάρει το δέμα του στις 18 Σεπτεμβρίου

 

σήμερα βρήκα ενα open case στο ebay ότι ο αγοραστής δεν πήρε το δέμα του και μου ζητά full refund

 

τι μπορεί να κάνει κάποιος σε αυτή την περίπτωση; Απάντησα στο case που μου άνοιξε με λεπτομέρειες για την πορεία του δέματος και επίσης του έστειλα και φωτογραφία της απόδειξης των Ελτα.

 

ευχαριστώ

Αν δεν το παραλάβει και καταγραφεί στο τράκινγκ επιστροφή του δέματος στον αποστολέα, δηλαδή σε σένα, θα κερδίσει την υπόθεση ο πελάτης, κι εσύ θα πάρεις πίσω το δέμα αλλά θα ζημιωθείς τα μεταφορικά δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το παραλάβει και καταγραφεί στο τράκινγκ επιστροφή του δέματος στον αποστολέα, δηλαδή σε σένα, θα κερδίσει την υπόθεση ο πελάτης, κι εσύ θα πάρεις πίσω το δέμα αλλά θα ζημιωθείς τα μεταφορικά δυστυχώς

 

Δεν υπαρχει περιπτωση αν το παει μεσω paypal και αποδειξει οτι δεν ευθυνεται εκεινος που δεν το παρελαβε ο αγοραστης να μην χρεωθει αυτος τα μεταφορικα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση αν το παει μεσω paypal και αποδειξει οτι δεν ευθυνεται εκεινος που δεν το παρελαβε ο αγοραστης να μην χρεωθει αυτος τα μεταφορικα?

Όχι. Αν δεν το παραλάβει ο πελάτης για τον οποιοδήποτε λόγο (δεν το θέλει, το χασαν στο ταχυδρομείο, το πήγαν αλλού κλπ) , ο πελατης βγαίνει κερδισμένος.

Αν πάλι καταγραφεί στο τράκινγκ επιστροφή του δέματος στον αποστολέα-έμπορο, επειδή ο παραλήπτης-πελάτης δεν το παρέλαβε, θα κερδίσει πάλι την υπόθεση ο πελάτης, κι ο εμπορος θα πάρει πίσω το δέμα απ το ταχυδρομείο. Τα μεταφορικά όμως τα χει πληρώσει, και δεν του τα δίνει κανείς πίσω. Αποζημίωση παίρνει ΜΟΝΟ αν χαθεί το δέμα στα ταχυδρομείο. Και σ αυτή την περίπτωση παίρνει πίσω είτε τη δηλωμένη αξία του δέματος, είτε αν δεν υπάρχει δηλωμένη αξία, 50€ που ναι η αποζημίωση των ΕΛΤΑ για συστημένα (απ' όσο γνωρίζω)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή απ'ότι κατάλαβα, θα πρέπει να κάνω full refund αν δεν το παραλάβει επειδή δεν πήγε;

Όπως συμβαίνει τώρα δηλαδή;

 

μετά από λίγο ψάξιμο:

φαίνεται ότι επειδή αυτό που έστειλα έχει ebay buyer protection, είμαι κι εγώ στο ebay seller protection

δηλαδή με tracking number και απόδειξη αγοράς έχω κάποια κάλυψη

 

θα ενημερώσω για την κατάληξη της ιστορίας

ξέρω ότι καίγεστε να μάθετε :p

 

τσέκαρα λίγο τον τύπο και είδα κάποια σχόλια που άφησε σε άλλους πωλητές

με neutral feedback: "επειδή δεν δούλευε όταν το έβγαλα από το κουτί, το πέταξα με δύναμη στον τοίχο και το έσπασα"

ήμαρτον :lol:

Edited by stratos11
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή απ'ότι κατάλαβα, θα πρέπει να κάνω full refund αν δεν το παραλάβει επειδή δεν πήγε;

Όπως συμβαίνει τώρα δηλαδή;

 

μετά από λίγο ψάξιμο:

φαίνεται ότι επειδή αυτό που έστειλα έχει ebay buyer protection, είμαι κι εγώ στο ebay seller protection

δηλαδή με tracking number και απόδειξη αγοράς έχω κάποια κάλυψη

 

θα ενημερώσω για την κατάληξη της ιστορίας

ξέρω ότι καίγεστε να μάθετε :p

 

τσέκαρα λίγο τον τύπο και είδα κάποια σχόλια που άφησε σε άλλους πωλητές

με neutral feedback: "επειδή δεν δούλευε όταν το έβγαλα από το κουτί, το πέταξα με δύναμη στον τοίχο και το έσπασα"

ήμαρτον :lol:

Δεν ξέρω τι αλλάζει με το ebay..

ΥΓ. προσωπικά θ απέφευγα να πουλήσω σε τετοιο ατομο:p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το αλλο με τον Τοτο το ξερετε <τρεις μηνες το RB624993545CN περιμενει στην κινα και η κινεζα κανει την παπια περιμενε λιγες μερες ακομη και ξαναπεριμενε> απο Chinabuye η παραγγελεια προς γνωση................
Link to comment
Share on other sites

Το αλλο με τον Τοτο το ξερετε <τρεις μηνες το RB624993545CN περιμενει στην κινα και η κινεζα κανει την παπια περιμενε λιγες μερες ακομη και ξαναπεριμενε> απο Chinabuye η παραγγελεια προς γνωση................

Το ανέκδοτο είναι οτι δεν έκανες dispute, τα προβλήματα του china post τα ξέρουμε. 11/9 πάντως λέει πως αποχώρησε από κίνα, δεν έχει άλλη καταχώριση περιέργως

Link to comment
Share on other sites

μολις ανοιξα case στο PayPal για το πακετακι μου που ακομη δεν εχει φτασει

η παραγγελια εγινε 24/8 και η τελευταια ενημερωση των china post στις 3/9 λεει οτι βρισκεται ακομη Κινα ή εφυγε (δεν καταλαβαινω)

για να δουμε τι θα γινει....

Link to comment
Share on other sites

μολις ανοιξα case στο PayPal για το πακετακι μου που ακομη δεν εχει φτασει

η παραγγελια εγινε 24/8 και η τελευταια ενημερωση των china post στις 3/9 λεει οτι βρισκεται ακομη Κινα ή εφυγε (δεν καταλαβαινω)

για να δουμε τι θα γινει....

δώσε τρακινγκ ν δουμε αν έφυγε κ πότε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...