Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε μενα, θεσσαλονικη, τα φερνει τα πακετα σπιτι. Μονο αν δε βρει κανεναν αφηνει ειδοποιητηριο

Μου χει φερει κουτι με παπουτσια, 2 κινητα, ταμπλετ.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να το παραλαβεις σε αλλο ταχυδρομειο.ειχα ρωτησει και εγω και μου ειπε η υπαλληλος οτι πρεπει να το δηλωσεις στην αγορα σου.εκει θα βαλεις σαν περιοχη εναν κωδικο του ταχυδρομειου.δεν θυμαμαι ακριβως τον κωδικο που μου εδωσε εμενα για να σου φερω παραδειγμα γιατι τελικα το μετανιωσα.

παρε τηλεφωνο το ταχυδρομειο που ενδιαφερεσαι να παραλαβεις και ρωτα αυτην διαδικασια.θα σου δωσουν τον κωδικο ταχυδρομειου της περιοχης και θα σου πουν και που να τον βαλεις στην αγορα σου.

Link to comment
Share on other sites

θα το παραγγείλω αύριο οπότε αν κάνω βλακεία προλάβετε με.

Καταρχην ρώτησα τα άτομα στο minideal που θα πάρω τη συσκευη αν γινεται να δηλώσω άλλη διεύθυνση απο αυτη της χρέωσης ενω θα πληρώσω με paypal. (Eκει πληρώνεις μέσο paypal ή μέσο western union.) Moυ απάντησαν λοιπόν ότι στέλνουν στην διευθυνση του paypal. Πρόσθεσα λοιπόν στο paypal μία διεύθυνση άλλη - επέλεξα τα ελτα παλαιού φαλήρου.Και την επιλεγω την ώρα του checkout του paypal εκεί που λέει shipping address ( στο paypal ξαναλέω ). Είναι από ότι είδα μεταξυ φλοίσβου και Μπάτη. ( αν γνωρίζετε τις στασεις του λεωφορείου - τραμ ). Η πολυκατοικία ( 5-6 οροφοδιαμερίσματα ) - είναι μια διευθυνση ασχετη - δε μένω εκεί. Έμενε κάποτε ο νονός μου. Θα δω πότε θα φτάσει το δέμα ( δίνουν tracking ) θα πάρω τηλεφωνο στα ελτα και θα πάω. Αν με ρωτησουν θα βρω μία διαιολογία - που δεν νομίζω να χρειάζεται. Πχ. μένω εκεί στον θείο μου αλλα δεν είχε το όνομά μου το κουδούνι.

Το τρικ εδώ είναι να παρακολουθείς την πορεία του δέματος και να πας εγκαίρως. Τηλέφωνο στα ελτα για το που είναι το δέμα κτλ. Και πας την μερα που φτανει. Την επομένη το πέρνει ο ταχυδρόμος. Εν αναγκη τη στείνω την ίδια μέρα έξω απο το σπίτι.

 

η μόνη κόμπλα νομίζω που μπορούν να σου κάνουν είναι για τον αριθμό που έχει το δέμα. Αλλά πρέπει να το γράφει στο tracking του ελτα.

 

Πάντως δεν ξερω σε άλλα ελτα αλλα εδω στον πειραια στα δεματα, ειναι δύο άτομα - γυναίκες από ότι θυμάμαι , που έχουν ένα στυλ ότι σου κάνουν χάρη.

Μιλάμε για πολύ βαρυ το κλιμα. Δεν τις πληρώνουν και κανουν ετσι;

Εγω γενικά δεν είχα θεμα εκει , με αγορες από amazon αγγλίας αλλα και αμερικής.

Edited by livtylerfan
Link to comment
Share on other sites

για το στυλακι εχεις δικιο.παντου ετσι ειναι.πριν το ειχαν γιατι ενιωθαν οτι επειδη ειναι του δημοσιου ,ειναι πιο πανω απο σενα:lol:

αυτα ειχε η μονιμοτητα ,δυστυχως.αν ο ανθρωπος δεν νιωθει οτι αν δεν ειναι σωστος και ευγενικος στους πελατες θα απολυθει ,αυτες τις συμπεριφορες εχουμε...

τωρα εχουν το υφακι παλι γιατι τους ****** και δεν του πληρωνουν και τους κλεινουν.ναι ορισμενα θα κλεισουν και θα δωσουν την δουλεια τους σε συνεργαζομενα πρακτορεια.στυλ ψιλικα οπως εχει και τωρα μερικα.αλλα μαλλον ο σχεδιοασμος ειναι στο μελλον να μεινουν ελαχιστα στις μεγαλες πολεις και τα ψιλικα,εκτυπωτικα μαγαζια να παρουν το υπολοιπο φορτιο.

 

στο θεμα σου τωρα,εγω ειπα κατι αλλο.να παρεις αυριο τηλεφωνο το ταχυδρομειο που θελεις να παει το δεμα και να ρωτησεις πως γινεται(γιατι γινεται,μην σου πει τιποτα αλλο) η διαδικασια.κανονικα θα πρεπει να σου πει τον κωδικο τους καταστηματος (η' κατι τετοιο) στον οποιο αντιστοιχει η διευθυνση τους και αυτο το στοιχειο θα το βαλεις στην διευθυνση η' τον ταχ.κωδικα κατα την αγορα στο καταστημα.απλο ειναι,μονο να τυχεις σε ορεξατη/συνηδητοποιημενη υπαλληλο.:p

Link to comment
Share on other sites

Μην μπεις στη διαδικασία αυτή! To paypal αποζημιώνει στην επιβεβαιωμένη διεύθυνση! Απλά πριν παραλάβεις ζυγίσε το (αναγράφεται το βάρος στην ετικέτα του δέματος). Αν δεις απόκληση απλα δεν παραλάμβάνεις και ανοιγεις dispute στο paypal. Μου φαίνεται όλοκληρη ιστορία όλη αυτή με τις αλλαγές διευθύνσεων. Η ιστορία νομίζω με τα ΕΛΤΑ ΠΕΙΡΑΙΑ έχει να κάνει με το Κέντρο Διαλογής Πειραιά. Ολα τα airmail πάνε στο ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (διορθώστε με ) και απο κει προοωθούνται στα καταστήμα. Αλλιώς EMS και ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ για σίγουρα.....:rolleyes:
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

γιατι ανεφερε κατι για πειπαλ?

δεν ειναι ολοκληρη ιστορια μην σπερνεις πανικο.αν θυμομουν τι μου ειχε πει τωρα ειχε τελειωσει.μια ερωτηση θα κανει και θα του πουν, σιγα το πραγμα.νομιζω οτι βαζεις τον τ.κ της περιοχης του ταχυδρομειου και κατι γραφεις στην διευθυνση .αυτο πρεπει να ρωτησει και τελειωσε.δεν υπαρχει καμμια φοβερη διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

Αναφερόμουν στον φίλο livtylerfan...Ολα γίνονται πάντως.Δεν σπέρνω τον πανικό το αντίθετο.Αν κάνουμε ολόκληρη ιστορία να παραλάβουμε ένα δέμα μήπως και το φάνε κάποια λαμόγια των ελτα...μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον γρύλο!Εγω πάντως μούφα διεύθυνση στο paypal δεν θα έβαζα.
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.

αυριο το πρωί θα ρωτήσω για τι βαζω για παραλαβη απο τα ελτα... και θα ενημερωσω...

 

Tελικά έτσι θα το κάνω , ευχαριστώ το φίλο για το τιπ.

Θελω να παραλαβω απο το ταχυδρομείο παλαιού φαλήρου.

Πηρα την εξυπηρετηση καταλαβε και με συνδεσε με το καταστημα εκει μου είπε να βαλω για διευθυνση.

PR POST OF PALAIO FALIRO

POSEIDONOS AV. 40, 17510 PALAIO FALIRO

 

και το όνομά μου βεβαια!

Ουσιαστικά δηλαδή βάζεις τη διευθυνση του ταχυδρομείου.

Αν και νομίζω ότι χωρίς διευθυνση , μόνο με τη πρώτη γραμμη που εγραψα + τκ είσαι ενταξει. εγω εβαλα και τη διευθυνση καλού κακού.

 

κατι μου είπε ότι σημαινει το PR αλλά το ξεχασα , όποιος θυμαται ας το πει να ξερουμε.

 

Ελπίζω το καταστημα εκει να ειναι πιο φιλικό... γιατί τους έχει βαρεθει η ψυχη μου στον πειραια στα δεματα.

 

Πρόσθεσα την διευθυνση στο Paypal και την ώρα που κάνεις checkout , πριν πατησεις το κλικ για να πληρωσεις εκεί που λεει shipping address την αλλάζεις.

Εννοείται ότι δεν την συσχετιζεις με την καρτα. γιατί μόνο μία συνδεεται με την καρτα , αυτη της καρτας.

Τα υπόλοιπα όταν παραλάβω το δεμα.

To PR τελικά σημαίνει post restant

http://www.livepedia.gr/index.php/%CE%A0%CE%BF%CF%83%CF%84-%CF%81%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%AC%CE%BD%CF%84

Edited by livtylerfan
Link to comment
Share on other sites

Απλά πριν παραλάβεις ζυγίσε το (αναγράφεται το βάρος στην ετικέτα του δέματος). Αν δεις απόκληση απλα δεν παραλάμβάνεις και ανοιγεις dispute στο paypal.

 

σε εμενα ετυχε να μου δωσει αλλο βαρρος το μαγαζι και να μου λενε αλλο στα ελτα....

και με τη ψυχη στο στομα στο σπιτι καταλαβα οτι ηταν ολα οκ και μετα μου παν οτι ηταν δικο τους λαθος

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Περιμένω ένα δεματάκι από Κίνα, μου το έστειλαν με singapore post στις 23/8. Στο site της singapore post μου βγάζει despatched to overseas με ημερομηνία 23/8. Χτες φάνηκε στο site των ελτα και λέει "Κλείσιμο από IPS" με ημερομηνία πάλι την 23/8! Εγώ ξέρω ότι όταν εμφανίζεται στο site των ελτα σημαίνει ότι έχει μπει στη χώρα. Παίρνω τηλ στα ελτα και μου λένε ότι φαίνεται ότι δεν έχει φύγει ακόμα από Σιγκαπούρη!!!! Είναι δυνατόν; :wacko:

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.

αυριο το πρωί θα ρωτήσω για τι βαζω για παραλαβη απο τα ελτα... και θα ενημερωσω...

 

Tελικά έτσι θα το κάνω , ευχαριστώ το φίλο για το τιπ.

Θελω να παραλαβω απο το ταχυδρομείο παλαιού φαλήρου.

Πηρα την εξυπηρετηση καταλαβε και με συνδεσε με το καταστημα εκει μου είπε να βαλω για διευθυνση.

PR POST OF PALAIO FALIRO

POSEIDONOS AV. 40, 17510 PALAIO FALIRO

 

και το όνομά μου βεβαια!

Ουσιαστικά δηλαδή βάζεις τη διευθυνση του ταχυδρομείου.

Αν και νομίζω ότι χωρίς διευθυνση , μόνο με τη πρώτη γραμμη που εγραψα + τκ είσαι ενταξει. εγω εβαλα και τη διευθυνση καλού κακού.

 

κατι μου είπε ότι σημαινει το PR αλλά το ξεχασα , όποιος θυμαται ας το πει να ξερουμε.

 

Ελπίζω το καταστημα εκει να ειναι πιο φιλικό... γιατί τους έχει βαρεθει η ψυχη μου στον πειραια στα δεματα.

 

Πρόσθεσα την διευθυνση στο Paypal και την ώρα που κάνεις checkout , πριν πατησεις το κλικ για να πληρωσεις εκεί που λεει shipping address την αλλάζεις.

Εννοείται ότι δεν την συσχετιζεις με την καρτα. γιατί μόνο μία συνδεεται με την καρτα , αυτη της καρτας.

Τα υπόλοιπα όταν παραλάβω το δεμα.

To PR τελικά σημαίνει post restant

http://www.livepedia.gr/index.php/%CE%A0%CE%BF%CF%83%CF%84-%CF%81%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%AC%CE%BD%CF%84

 

ευχαριστω δεν κανει τιποτα φιλε..ειχα ενα προβλημα με το δικτυο και μπηκα λιγο καθυστερημενα αλλα ολα καλα αποτι βλεπω και τελικα ηταν πολυ απλο οπως σου ειπα.δεν μιλαω ποτε για πραγματα που δεν ξερω η' δεν εχω δοκιμασει.

ευχομαι να εισαι ευχαριστημενος με το αλλο ταχυδρομειο:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Περιμένω ένα δεματάκι από Κίνα, μου το έστειλαν με singapore post στις 23/8. Στο site της singapore post μου βγάζει despatched to overseas με ημερομηνία 23/8. Χτες φάνηκε στο site των ελτα και λέει "Κλείσιμο από IPS" με ημερομηνία πάλι την 23/8! Εγώ ξέρω ότι όταν εμφανίζεται στο site των ελτα σημαίνει ότι έχει μπει στη χώρα. Παίρνω τηλ στα ελτα και μου λένε ότι φαίνεται ότι δεν έχει φύγει ακόμα από Σιγκαπούρη!!!! Είναι δυνατόν; :wacko:

το site των ελτα κούριερ που κοιτάς, εμφανίζει πληροφορίες από το διεθνές ταχυδρομικό σύστημα (IPS). To κλείσιμο από IPS σημαίνει ότι καταγράφηκε στο IPS η αναχώριση από τη χώρα προέλευσης του πακέτου. Το despatched to overseas στο ταχυδρομείο σινγκαπούρης σημαίνει αναχώριση προς το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

το site των ελτα κούριερ που κοιτάς, εμφανίζει πληροφορίες από το διεθνές ταχυδρομικό σύστημα (IPS). To κλείσιμο από IPS σημαίνει ότι καταγράφηκε στο IPS η αναχώριση από τη χώρα προέλευσης του πακέτου. Το despatched to overseas στο ταχυδρομείο σινγκαπούρης σημαίνει αναχώριση προς το εξωτερικό.

 

Τελικά αργότερα μέσα στη μέρα το site των ελτα κουριερ εμφανισε μήνυμα "άφιξη στη χώρα προορισμού". Οπότε θέλω να φαντάζομαι ότι μέχρι την Τρίτη θα το έχω.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Απότι έχω καταλάβει τα δέματα που στέλνονται από την κίνα έχουν τους παρακάτω τρόπος αποστολής?

 

Registered Airmail=ελτα

EMS=ελτα courier

?

 

Πάντως με το Αριθμό Αποστολής που έχω στο site του ελτα μου λέει Δεν βρέθηκαν στοιχεία ενώ βάζοντας το στο site του ελτα κούριερ εμφανίζει όπως και πιο πάνω σε κάποιο άλλο μέλος το

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 30-08-2013 15:22 IPS

Edited by emagine
Link to comment
Share on other sites

Απότι έχω καταλάβει , η παραγγελιες από κίνα είναι οι παρακάτω?

 

Registered Airmail=ελτα

EMS=ελτα courier

?

 

Πάντως με το Αριθμό Αποστολής που έχω στο site του ελτα μου λέει Δεν βρέθηκαν στοιχεία ενώ βάζοντας το στο site του ελτα κούριερ εμφανίζει όπως και πιο πάνω σε κάποιο άλλο μέλος το

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 30-08-2013 15:22 IPS

όπως ανέφερα κι ακριβώς από πάνω , το site των ελτα κουριερ εμφανιζει και τις πληροφοριες απο το διεθνες ταχυδρομικο συστημα (IPS).

Για tracking παραγγελιων απο Κινα (κι οπουδηποτε αλλου):

Registered Airmail (συστημενο ταχυδρομειο)- το εντοπιζουμε αρχικα στο tracking site του ταχυδρομειου της χωρας προλευσης (Κινα CN: http://intmail.183.com.cn/icc-itemtraceen.jsp, Σιγκαπούρη SG: http://singpost.com, Hong Kong HK: http://app3.hongkongpost.hk/CGI/mt/enquiry.jsp) κι όταν καταγραφεί στην ελλάδα, στο site των ελτα http://www.elta.gr/el-gr/εντοπισμόςαντικειμένου.aspx

EMS - το εντοπιζουμε αρχικα στο tracking site του ταχυδρομειου EMS της χωρας προλευσης (http://www.ems.com.cn/english.html, http://singpost.com κλπ) και μετά τη καταγραφή στην ελλάδα, στο site των ελτά κούριερ http://www.elta-courier.gr/search.asp.

 

To http://www.elta-courier.gr/search.asp εφόσον δείχνει πληροφορίες από το IPS, λειτουργεί με όλους του διεθνής tracking κωδικούς, ακόμα κι αν δεν στέλνονται από ή προς ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία νομίζω με τα ΕΛΤΑ ΠΕΙΡΑΙΑ έχει να κάνει με το Κέντρο Διαλογής Πειραιά. Ολα τα airmail πάνε στο ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (διορθώστε με ) και απο κει προοωθούνται στα καταστήμα.

 

:rolleyes: - αυτη την αποψη εχω και εγω.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν μπορώ ένα απλό δέμα που έρχεται από κίνα να πάρο τηλ στα κεντρικά και μόλις φτάσει στην αθηνα να το αλλάξω από απλό σε ελτα courier με δικια μου χρέωση? έτσι ώστε να γίνει η παράδοση από ελτα courier?\
Link to comment
Share on other sites

Success find: 6 items!

item No. Year Status Location Destination Country Date

RB624993545CN 2013 Collection 43005800 GR 20130728 0840

RB624993545CN 2013 Dispatching 43032100 GR 20130728 1504

RB624993545CN 2013 Opening 43032100 GR 20130728 1603

RB624993545CN 2013 Departure from outward office of exchange 10010200 GR 20130731 1151

RB624993545CN 2013 Opening 10010200 GR 20130822 1353

RB624993545CN 2013 Dispatching 10010200 GR 20130822 1414

Μηπως καταλαβαινει καποιος που ειναι το δεμα που περιμενω,ενα ταμπλετ,ο κινεζος λεει οτι ειναι ελλαδα απο 22/8/2013,πολυ φοβαμαι οτι το φαγανε εντος Ελλαδας

Link to comment
Share on other sites

Success find: 6 items!

item No. Year Status Location Destination Country Date

RB624993545CN 2013 Collection 43005800 GR 20130728 0840

RB624993545CN 2013 Dispatching 43032100 GR 20130728 1504

RB624993545CN 2013 Opening 43032100 GR 20130728 1603

RB624993545CN 2013 Departure from outward office of exchange 10010200 GR 20130731 1151

RB624993545CN 2013 Opening 10010200 GR 20130822 1353

RB624993545CN 2013 Dispatching 10010200 GR 20130822 1414

Μηπως καταλαβαινει καποιος που ειναι το δεμα που περιμενω,ενα ταμπλετ,ο κινεζος λεει οτι ειναι ελλαδα απο 22/8/2013,πολυ φοβαμαι οτι το φαγανε εντος Ελλαδας

 

to RB624993545CN einai to Tracking Number?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι έφυγε από Πεκίνο στις 22/8.

 

Εδώ που έβαλα τον κωδικό σου, λέει ότι στις 22-8 ήταν ακόμη στην Κίνα

http://track-chinapost.com/track_chinapost.php

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

22 Αυγούστου ήταν στο Πεκίνο με ένδειξη dispatched.28/7 έγινε η παραδοση του δεματος στο ταχυδρομειο Κίνα. Έρχεται με China post λογικα αργούν αυτοι. Το δέμα δεν είναι στην Ελλάδα ακόμα. Στο site των ΕΛΤΑ δεν εμφανίζεται. Υπομονή.
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

22 Αυγούστου ήταν στο Πεκίνο με ένδειξη dispatched.28/7 έγινε η παραδοση του δεματος στο ταχυδρομειο Κίνα. Έρχεται με China post λογικα αργούν αυτοι. Το δέμα δεν είναι στην Ελλάδα ακόμα. Στο site των ΕΛΤΑ δεν εμφανίζεται. Υπομονή.

Όντως. Τι διάολο έκανε το πακέτο 3 βδομάδες στο ταχυδρομείο της κίνας, μόνο οι κινέζοι ξερουν

Link to comment
Share on other sites

Όντως. Τι διάολο έκανε το πακέτο 3 βδομάδες στο ταχυδρομείο της κίνας, μόνο οι κινέζοι ξερουν

Λέει "Waiting for transit airline Space". Άρα μάλλον περίμεναν να βρούν πτήση για να το στείλουν.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λέει "Waiting for transit airline Space". Άρα μάλλον περίμεναν να βρούν πτήση για να το στείλουν.

3μιση βδομάδες, αν είναι δυνατόν. Εμένα την ίδια περίοδο μου ρθε πακετο απο κινα σε 10 μέρες πάτρα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...