Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατι για βολτα το βραδυ θα ηταν χρησιμο (lounge, club, bar) , φαγητο (ρεστοραν ή και καποιο απλο τιμιο φαγαδικο), γευσεις, μερη που υποτιθεται ειναι must αλλα ειναι ανουσια τελικα, καιρος (μαρτιος), value for money, shopping τιμιο και μη. θα ηταν καποιες χρησιμες πληροφοριες...
Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκοπεύουμε να κάνουμε. Τραίνο για κέντρο, μετρό για Allianz Arena, επιστροφή κέντρο, γρήγορο lunch στο Hard Rock, βόλτα στο κέντρο και επιστροφή στο αεροδρόμιο.

 

Υ.Γ.

Πληροφορίες για Παρίσι θέλω κι εγώ, αν και είναι νωρίς για το ταξίδι που σχεδιάζω (Οκτώβριο).

 

θα σου προτεινα μιας και εισαι στην πηγη και αν σου αρεσει το "βαρυ" γενικα φαγητο να προτιμησεις ενα κλασσικο βαυαρεζικο εστιατοριο.Αν εισαι ειδικα της σουπας και του λουκανικου/κρεατικων θα με θυμηθεις!

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά με τρελαίνει η ατμόσφαιρα του Μονάχου.. όσες φορές και αν πάω δε το χορταίνω,ίσως γιατί το έχω συνδιάσει με πρόσωπα που αγαπώ

 

τι θές περίπου να μάθεις για Παρίσι; Νυχτερινή ζωή;

 

Υ.Γ. στο Μόναχο,έχε υπόψιν σου οτι δεν είναι ιδιαίτερα κοντά το κέντρο απο το αεροδρόμιο με τραίνο,και θα χρειαστείτε κάποιο χρόνο,αν θυμάμαι καλά απο την τελευταία φορά που χρησιμοποίησα τρένο για το κέντρο,περίπου 1,5ώρα στο πήγαινε-έλα

 

Έχω περίπου 10 ώρες καθαρές, δηλαδή έχοντας αφαιρέσει τις ώρες που θα χρειαστώ στα μεταφορικά από και προς το κέντρο, τυχόν άλλες καθυστερήσεις κλπ.

 

Για το Παρίσι γενικά, όταν πήγα ήμουν 14, οπότε μία φρέσκια άποψη την θέλω. Ξενοδοχεία, εστιατόρια, νυχτερινή ζωή, τυχόν αξιόθεατα που δεν είναι και τόσο γνωστά κλπ.

 

Κατι για βολτα το βραδυ θα ηταν χρησιμο (lounge, club, bar) , φαγητο (ρεστοραν ή και καποιο απλο τιμιο φαγαδικο), γευσεις, μερη που υποτιθεται ειναι must αλλα ειναι ανουσια τελικα, καιρος (μαρτιος), value for money, shopping τιμιο και μη. θα ηταν καποιες χρησιμες πληροφοριες...

 

+1 :)

 

θα σου προτεινα μιας και εισαι στην πηγη και αν σου αρεσει το "βαρυ" γενικα φαγητο να προτιμησεις ενα κλασσικο βαυαρεζικο εστιατοριο.Αν εισαι ειδικα της σουπας και του λουκανικου/κρεατικων θα με θυμηθεις!

 

Έχεις να προτείνεις κάποιο; Ούτως ή άλλως από Hard Rock θα περάσω για συλλεκτικούς λόγους, δεν είναι απαραίτητο να γευματίσω εκεί όμως.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπου 10 ώρες καθαρές, δηλαδή έχοντας αφαιρέσει τις ώρες που θα χρειαστώ στα μεταφορικά από και προς το κέντρο, τυχόν άλλες καθυστερήσεις κλπ.

 

Για το Παρίσι γενικά, όταν πήγα ήμουν 14, οπότε μία φρέσκια άποψη την θέλω. Ξενοδοχεία, εστιατόρια, νυχτερινή ζωή, τυχόν αξιόθεατα που δεν είναι και τόσο γνωστά κλπ.

 

 

 

+1 :)

 

 

 

Έχεις να προτείνεις κάποιο; Ούτως ή άλλως από Hard Rock θα περάσω για συλλεκτικούς λόγους, δεν είναι απαραίτητο να γευματίσω εκεί όμως.

 

Για Παρισι αφου ειναι για Οκτ θα σου πω σε λιγο καιρο , εχω παει παρα πολλες φορες και εχω μια ιδεα για το που θες να πας , αν και σε βλεπω να γυρνας στα μαγαζια μονο :lol:

θα ειμαι και σε λιγες μερες εκει για καμια 10 μερες οποτε θα φρεσκαρω και την λιστα μου και θα σε ενημερώσω αναλογα..;)

Μηπως θες να πας στο ξενοδοχειο που πηγε και η εθνικη μας σταρ Julia Alexandratou? και εκει μνημιο θα γινει σε λιγο καιρο , μετα το βιντεο που γυρισε σε ενα απο τα δωμάτιά του.:rotfl:

Link to comment
Share on other sites

Για Παρισι αφου ειναι για Οκτ θα σου πω σε λιγο καιρο , εχω παει παρα πολλες φορες και εχω μια ιδεα για το που θες να πας , αν και σε βλεπω να γυρνας στα μαγαζια μονο :lol:

θα ειμαι και σε λιγες μερες εκει για καμια 10 μερες οποτε θα φρεσκαρω και την λιστα μου και θα σε ενημερώσω αναλογα..;)

Μηπως θες να πας στο ξενοδοχειο που πηγε και η εθνικη μας σταρ Julia Alexandratou? και εκει μνημιο θα γινει σε λιγο καιρο , μετα το βιντεο που γυρισε σε ενα απο τα δωμάτιά του.:rotfl:

 

Αναμένω φρέσκια λίστα τότε. :)

 

Αναφορικά με την εθνική μας σταρ, αν έχουν αλλάξει τα σεντόνια, τι να το κάνεις... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη βοηθεια σας! Πάω πρώτη φορά στο Παρισι αλλα γενικα όπου έχω πάει κατατοπίζομαι πλήρως μεσα απο γνώμες άλλων απο εδώ! Οποτε και τωρα ζηταω βοηθεια! :) Παμε 4 ατομα Παρισι για 5 διανυκτερευσεις στα τέλη Απριλίου! Πιστέυω αρχικά οτι είναι καλύτερο να μείνουμε στο Παρίσι κάπου, και αν θέλουμε να παμε eurodisney απλά να πάμε εκεί! Τι αξίζει να δούμε στο Παρισι αρχικα;

 

Και μετα...γνωρίζει κάποιος τι ακριβως παίζει στη eurodisney? Τιμές δηλαδή...ειδα κατι για 49 ευρω νομίζω για πάσσο 1 ημέρας...αυτό περιλαμβάνει είσοδο στο πάρκο και να μπω σε ολα τα παιχνιδια...τρενα.. κτλ΄;; Και υπάρχει μόνο 1 πάρκο η παραπάνω; Και αν ναι τι συμφερει γενικα με τα εισιτηρια στη eurodisney???

 

Οποιαδηποτε άλλη πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη!!! Ευχαριστω προκαταβολικα!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη βοηθεια σας! Πάω πρώτη φορά στο Παρισι αλλα γενικα όπου έχω πάει κατατοπίζομαι πλήρως μεσα απο γνώμες άλλων απο εδώ! Οποτε και τωρα ζηταω βοηθεια! :) Παμε 4 ατομα Παρισι για 5 διανυκτερευσεις στα τέλη Απριλίου! Πιστέυω αρχικά οτι είναι καλύτερο να μείνουμε στο Παρίσι κάπου, και αν θέλουμε να παμε eurodisney απλά να πάμε εκεί! Τι αξίζει να δούμε στο Παρισι αρχικα;

 

Και μετα...γνωρίζει κάποιος τι ακριβως παίζει στη eurodisney? Τιμές δηλαδή...ειδα κατι για 49 ευρω νομίζω για πάσσο 1 ημέρας...αυτό περιλαμβάνει είσοδο στο πάρκο και να μπω σε ολα τα παιχνιδια...τρενα.. κτλ΄;; Και υπάρχει μόνο 1 πάρκο η παραπάνω; Και αν ναι τι συμφερει γενικα με τα εισιτηρια στη eurodisney???

 

Οποιαδηποτε άλλη πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη!!! Ευχαριστω προκαταβολικα!!

 

Πηγα 5 μερες στο Παρισι το καλοκαιρι, γυρισα ενα μεγαλο μερος του βιαστικα μεν αλλα ειδα πολλα πραγματα. Στο Λουβρο πηγα μονο απεξω γιατι γινοταν ο κακος χαμος, ασε που για να πας στο Λουβρο θα χασεις μια μερα οποτε εγω λογω λιγο ημερων προτιμησα να μην μπω μεσα.

 

Γενικα εχει και διασκεδαση το βραδυ και φαγαδικα καλα και ολα. Το μετρο του θα σε βολεψει πολυ (αν και ποοοολυ βρωμα μεσα). Βλαγε εισητηριο 5ημερο για ολες τις γραμμες συμφερει. Πυργος του αιφελ, μονμαρτη(και καθε βραδυ επισκεψη εστω και για λιγο), παναγια των παρησιων, βολτα στον σικουανα με καραβακι ειναι must. Τα υπολοιπα θα τα δεις και θα τα βρεις ευκολα αν κυκλοφορησεις πολυ με τα ποδια. Με λιγα λογια ορεξη να εχεις να περπατας.

 

Οσο αναφορα την Ντισνει ειναι 2 παρκα το κανονικο και το studios. Εγω εκοψα το εισητηριο απο το ιντερνετ αυτο με τα 50€ και ειχα προσβαση σε ολα τα παιχνιδια και στα δυο παρκα. Στο κλασσικο παρκο ειναι η χαρα του παιδιου πολλα παιχνιδια φασαρια κλπ. Στο studios θα ειναι η δικη σου χαρα. Εχει πολλα παιχνιδια με πολλα G, το μεσημερι εχει μια καταπληκτικη παρελαση με ολους του ηρωες, μη χασεις το σινεματικ και το ανιματικ. Και το βραδυ την πιο ωραια παρελαση εξω απο το παλατι, με φοβερα πυροτεχνηματα.

 

Επισης αν δεν ξερεις γαλλικα θα σου βγει η πιστη και θα βρισεις πολυ, αλλα κανε υπομονη. (Αυτο δεν ισχυει για Ντισνευ)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις οτι σε μια μερα προλαβαινω να τη χαρω τη disneyland η θα χρειαστει και δευτερη; Και αν ναι ποσο κοστιζει πάσο για 2 μέρες; Και γενικα για πες λιγο τι έχει απο παιχνίδια εκει;
Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις οτι σε μια μερα προλαβαινω να τη χαρω τη disneyland η θα χρειαστει και δευτερη; Και αν ναι ποσο κοστιζει πάσο για 2 μέρες; Και γενικα για πες λιγο τι έχει απο παιχνίδια εκει;

 

Κοιτα εγω μια μερα πηγα και πραγματικα το χαρηκα, δεν πηγα και σε ολα τα "παιχνιδια" αλλα πηγα στα περισσοτερα που βρισκονται στο παρκο των Studios που απευθυνονται σε πιο μεγαλα "παιδια". Το κακο ειναι η αναμονη καθε φορα με τις τεραστιες ουρες.... δεν το συζηταμε για να μπεις μεσα σε ενα παιχνιδι μπορει να περιμενεις και 45 λεπτα!! :!: Δες εδω για τα παιχνιδια, απλα δεν περιγραφονται!! :D:D

 

Δεν ξερω ποσο εχει για δυο μερες, αλλα δεν αξιζει αν πας για 5 μερες να φας τις 2 στη ντισνευλαντ.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

μπα μια μέρα δε φτάνουν κατ1εμέ για να δεις "ανετα" τη ντισνει και αυτο γιατι αφενος περιμενεις πολλες φορες σε μεγαλες ουρες,και αφετερου τι θα "ευχαριστηθεις" οταν ηδη θα εισαι κομματια απο τη κουραση (περπατημα πολυ κλπ)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Πηγα 5 μερες στο Παρισι το καλοκαιρι, γυρισα ενα μεγαλο μερος του βιαστικα μεν αλλα ειδα πολλα πραγματα. Στο Λουβρο πηγα μονο απεξω γιατι γινοταν ο κακος χαμος, ασε που για να πας στο Λουβρο θα χασεις μια μερα οποτε εγω λογω λιγο ημερων προτιμησα να μην μπω μεσα.

 

Γενικα εχει και διασκεδαση το βραδυ και φαγαδικα καλα και ολα. Το μετρο του θα σε βολεψει πολυ (αν και ποοοολυ βρωμα μεσα). Βλαγε εισητηριο 5ημερο για ολες τις γραμμες συμφερει. Πυργος του αιφελ, μονμαρτη(και καθε βραδυ επισκεψη εστω και για λιγο), παναγια των παρησιων, βολτα στον σικουανα με καραβακι ειναι must. Τα υπολοιπα θα τα δεις και θα τα βρεις ευκολα αν κυκλοφορησεις πολυ με τα ποδια. Με λιγα λογια ορεξη να εχεις να περπατας.

 

Οσο αναφορα την Ντισνει ειναι 2 παρκα το κανονικο και το studios. Εγω εκοψα το εισητηριο απο το ιντερνετ αυτο με τα 50€ και ειχα προσβαση σε ολα τα παιχνιδια και στα δυο παρκα. Στο κλασσικο παρκο ειναι η χαρα του παιδιου πολλα παιχνιδια φασαρια κλπ. Στο studios θα ειναι η δικη σου χαρα. Εχει πολλα παιχνιδια με πολλα G, το μεσημερι εχει μια καταπληκτικη παρελαση με ολους του ηρωες, μη χασεις το σινεματικ και το ανιματικ. Και το βραδυ την πιο ωραια παρελαση εξω απο το παλατι, με φοβερα πυροτεχνηματα.

 

Επισης αν δεν ξερεις γαλλικα θα σου βγει η πιστη και θα βρισεις πολυ, αλλα κανε υπομονη. (Αυτο δεν ισχυει για Ντισνευ)

 

Κοιτα εγω μια μερα πηγα και πραγματικα το χαρηκα, δεν πηγα και σε ολα τα "παιχνιδια" αλλα πηγα στα περισσοτερα που βρισκονται στο παρκο των Studios που απευθυνονται σε πιο μεγαλα "παιδια". Το κακο ειναι η αναμονη καθε φορα με τις τεραστιες ουρες.... δεν το συζηταμε για να μπεις μεσα σε ενα παιχνιδι μπορει να περιμενεις και 45 λεπτα!! :!: Δες εδω για τα παιχνιδια, απλα δεν περιγραφονται!! :D:D

 

Δεν ξερω ποσο εχει για δυο μερες, αλλα δεν αξιζει αν πας για 5 μερες να φας τις 2 στη ντισνευλαντ.

 

μπα μια μέρα δε φτάνουν κατ1εμέ για να δεις "ανετα" τη ντισνει και αυτο γιατι αφενος περιμενεις πολλες φορες σε μεγαλες ουρες,και αφετερου τι θα "ευχαριστηθεις" οταν ηδη θα εισαι κομματια απο τη κουραση (περπατημα πολυ κλπ)

 

Θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα με τους προλαλήσαντες .. και θα συνοψίσω κι εγώ λέγοντας :

 

1. Αν μιλάς γαλλικά, κυριολεκτικά σώθηκες .. αλλιώς .. ετοιμάσου για τρελό βρισίδι ..

 

2. Κάνει πολύ κρύο, ακόμα και τώρα .. μην ξεγελαστείς ... πάρε ζεστά ρούχα μαζί. Αν κι έχει τόσα φωτά (Πόλη του φωτός γαρ) είναι παγωμένο!!

 

3. Βγάλε εισιτήριο των 5 ημερών .. πραγματικά θα σου λύσει τα χέρια .. έχει πάρα μα πάρα πολύ καλό σιδηροδρομικό δίκτυο (αρκεί να μην περάσεις την αλλαγή του χρόνου μέσα σε αυτό ... it's bad luck! χαχαχα just kidding ... απλά έκανα 4.30 ώρες να γυρίσω στο ξενοδοχείο δοκιμάζοντας κάθε μεταφορικό μέσο!)

 

4. Μονμάρτη αξίζει .. και πρωί και βράδι .. "θα τα δεις όλα!" αλλά είναι ωραίο αυτό το boem style ... (να μην σου σπάσουν τα νεύρα μόνο οι ζωγράφοι.. και άμα πάρεις κανά πορτραίτο της προκοπής.. κάνε διακανονισμό .. το πολύ 10-15 ευρώ!! .. δεν αξίζουν παραπάνω ... ψάξε - ή θα σε ψάξει - μια μαύρη κυρία με απίστευτο "χέρι", εγώ την πέτυχα πριν τα πρώτα καφέ, πίσω από το ναό)

 

5. Gallerie LaFayette (πας και με μετρό απ'έξω ακριβώς) .. ήταν πανδαισία οι βιτρίνες τα Χριστούγεννα .. δεν ξέρω αν θα έχουν κάτι αντίστοιχο και για το Πάσχα...

 

6. 2 στάσεις παραπέρα (προτίμησε το μετρό, είναι μακριά με τα πόδια) είναι το Hard Rock Cafe.. (αν είσαι VIP, μην το σκέφτεσαι .. αλλά ακόμα και για την πολύτιμη συλλογή των t-shirt και coctail glasses αξίζει! :rolleyes: )

 

7. Eurodisney .. ξεκίνα από τα χαράματα .. και οπλίσου με υπομονή .. μιας ημέρας πάσο για τα 2 πάρκα και unlimited δράση .. κάπου στα 40-45 (με την έκπτωση από το 5ήμερο ticket του metro) .. εμείς το ψιλο-ξεπετάξαμε .. το ένα πάρκο βέβαια .. γιατί πρώτον όλοι φοβόντουσαν τα τραινάκια, και είχαν και μέσο όρο αναμονής από 1+ έως 2 ώρες .. και δεν είναι σαν την τράπεζα.. που βγάζεις χαρτάκι .. και κάνεις 2 δουλειές και ξαναπάς ...και δεν έχασες τη σειρά σου ... ή στήνεσαι εκεί στο κρύο ... ή προσπερνάς.. και δεύτερον, γιατί άξιζαν 10000% οι παρελάσεις που κάνουν ... έχει πολλές κατά τη διάρκεια της ημέρας .. έχει και show .. το απογευματάκι στο κέντρο, έχει και θεατρικά (από διάφορα παραμύθια, εγώ πέτυχα τη χιονάτη) και φυσικά οι ήρωες που υπογράφουν αυτόγραφα από δω κι από κει .. (πάλι στη σειρά γι'αυτό) .. Η δε παρέλαση στο τέλος της βραδιάς ... είναι απίστευτη ... μένεις με το στόμα ανοιχτό ... (να'χεις καλή κάμερα μαζί σου.. και μπαταρίαααα!!) Επίσης, κάθισε για φαγητό .. αξίζει ... Εμείς πήγαμε σε ένα από τα τελευταία (πριν την "πλατεία" στο κέντρο) που είχε μπουφέ .. θύμιζε βικτωριανή εποχή .. και έτρωγες όσο και ό,τι ήθελες .. πάρα πολύ καλά κι εκεί ... νομίζω γύρω στα 20 δώσαμε το άτομο και με κρασί, καφέ, αναψυκτικά .. για Eurodisney άξιζε ...

Κατά τη γνώμη μου .. χρειάζεσαι 2 μέρες ... ή πολύ υπομονή και τύχη ... κι επειδή το δεύτερο δεν ειναι και τόσο σύνηθες .. μιας που είναι ένα μέρος που έχει συνέχεια κόσμο ... (Δεν ξέρω αν θα ξαναπάω στο Παρίσι, αλλά στην Eurodisney πηγαίνω άνετα).

 

8. Στο δρόμο που βρίσκεται το Λούβρο (απέναντι από το μεγάλο πάρκο - με τα ονόματα δεν τα πάω καλά, συγχωρέστε με) έχει ένα καταπληκτικό καφέ : "Angelina" .. Δοκίμασε ζεστή σοκολάτα (αυτή που προτείνει το κατάστημα στο μενού) και πες μας τη γνώμη σου ...

 

9. Απέναντι από την Παναγία των Παρισίων σε ένα γωνιακό καφέ (δίπλα στο subway :p ) δοκιμάσαμε την πιο ωραία creme broule ..

 

10. Δοκίμασε για πρωινό το τοστ με αυγό από πάνω ... (ίσως να ακούγεται κάπως.. αλλά είναι πολύ νόστιμο).

 

ουφ .. σας ζάλισα .. ελπίζω να βοήθησα κι εγώ .. Καλή διαμονή στο Παρίσι!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ισχύει όντως αυτό που λένε -ειδικά για τους Γάλλους- οτι αν δεν ξέρεις Γαλλικά δεν σου μιλάνε;; (ενώ και οι ίδιοι ξέρουν)
What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

αχ Mariel,μου έξυσες πληγές.. Αυτή τη πόλη τη λατρεύω,νιώθω μια πολύ περίεργη οικειότητα σε αυτήν και πραγματικά τώρα που βρίσκομαι σε μια περίοδο οπου "πήζω", τρέξιμο κλπ με ταξίδεψες,ειδικά για το καφέ Angelina..ακόμα μου έρχεται στο μυαλό, πρωί πρωί η μυρωδιά απο τα φρεσκοψημένα κρουασάν βουτύρου..

 

Δηλαδή ισχύει όντως αυτό που λένε -ειδικά για τους Γάλλους- οτι αν δεν ξέρεις Γαλλικά δεν σου μιλάνε;; (ενώ και οι ίδιοι ξέρουν)

 

αν ισχύει λέει; Κάνε το τέστ,πήγαινε στο κεντρικό ξενοδοχείο της ντίσνει,και μίλα αγγλικά.. ε να σου πω οτι η αδερφή μου, ετών 15, μιλάει καλύτερα απο τη ρεσεψιονίστ 5αστερου (ή 4αστερου δε είμαι σίγουρη0 ξενοδοχείου.. σκέψου οτι κάτι αντίστοιχο είναι το Χίλτον,και αναλογίσου πόσες γλώσσες ενδεχομένως να μιλάει ο ρεσεψιονίστ

Edited by virginia285

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

χαχα....επειδή υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να πάω Παρίσι τον Μαη 2ημερο και έχω ακούσει διάφορες ιστορίες, αναρωτιόμουν. Toυλάχιστον η συννενοήση είναι εφικτή έστω και με αγγλικά επιπέδου Καραμανλή; Γιατί μου έχουν πει οτι πολλοί Γάλλοι σνομπάρουν και δεν μιλάνε καν! :lol:
What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

κοίτα τα γαλλικά μου είναι πολύ περιορισμένα,δε θα μπορούσα να συνενοηθώ και όμως επιβίωσα με αγγλικά.. ε μερικοί θα σου μιλάνε άψογα αγγλικά,άλλοι θα αρχίσουν τη νοηματική, άλλοι τα σπαστά αγγλικά αλλά την άκρη θα τη βρείς :)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν σνομπαρουν , ή ξερουν και σου μιλανε ή δεν ξερουν και σε κοιτανε !!

 

δεν θα εχεις προβλημα , κουτσα στραβα θα συννενοηθεις , καλη διαθεση να υπαρχει και ευγενεια , και αυτες οι ρημαδες οι χειρονομιες ειναι ολα τα λεφτα ...:D

Link to comment
Share on other sites

Γει σας φιλοι μου!!!

Σε λιγες μερες φευγω για Μιλανο.

Θα ηθελα να ρωτήσω αν ξερει κανείς πως θα πάω από μαλπένσα μιλάνο. Το ξενοδοχείο που θα μένουμε ονομάζεται χολιντεη ινν εχπρεςς σαν σιρο. Πως μπορω να βρω ποιος σταθμος τραινου είναι κοντα στο ξενοδοχείο αυτό?

Ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά μπαίνω στο νήμα αυτό!

Πολύ ενδιαφέρον!

Να απαντήσω κι εγώ στα τελευταία ποστ που διάβασα:

Για Γιουροντίσνεϋ να πω ότι έχω πάει το Φεβρουάριο του '99 -οπότε θα έχει αλλάξει πολύ από τότε :rolleyes:- αλλά ακόμα και εκείνη την βροχερή και κρύα καθημερινή Φεβρουαρίου που είχαμε πάει, υπήρχαν ουρές στα τρενάκια, έστω και αναλογικά μικρές, 10' ή 20'! Δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα, από το φόβο της ουράς και μόνο (γιατί αλλιώς τρελαίνομαι για rollercoasters!) καθώς έχω την άποψη ότι δεν μπορεί και να τα σκάω και να περιμένω σε τρελές ουρές :mad:.

 

Δεν σνομπαρουν , ή ξερουν και σου μιλανε ή δεν ξερουν και σε κοιτανε !!

δεν θα εχεις προβλημα , κουτσα στραβα θα συννενοηθεις , καλη διαθεση να υπαρχει και ευγενεια , και αυτες οι ρημαδες οι χειρονομιες ειναι ολα τα λεφτα ...:D

 

Δεν ξέρω αν ξέρουν ή όχι αλλά κι εγώ συννενοήθηκα σε γενικές γραμμές με αγγλικά και κάτι γαλλικά της πλάκας με χάλια ελληνική προφορά. Όταν όμως κάποτε χρειάστηκα βοήθεια γιατί δεν είχα λεφτά να βγάλω ένα εισιτήριο για το RER που ήθελα δεν μπορώ να πω ότι μπόρεσε να καταλάβει κανείς στο σταθμό τι έλεγα και τι ήθελα ώστε να με βοηθήσει...

 

Γει σας φιλοι μου!!!

Σε λιγες μερες φευγω για Μιλανο.

Θα ηθελα να ρωτήσω αν ξερει κανείς πως θα πάω από μαλπένσα μιλάνο. Το ξενοδοχείο που θα μένουμε ονομάζεται χολιντεη ινν εχπρεςς σαν σιρο. Πως μπορω να βρω ποιος σταθμος τραινου είναι κοντα στο ξενοδοχείο αυτό?

Ευχαριστω πολύ

 

Το Μιλάνο μου άρεσε πάρα πολύ τις 2 φορές που έχω πάει και έτσι, παρόλο που δεν ξέρω από προσωπική εμπειρία τις πληροφορίες που ζητάς τις έκανα γοογλε και βρήκα αρκετά πράγματα και σου τα μεταφέρω.

Το ξενοδοχείο σου είναι μάλλον αυτό

http://www.ichotelsgroup.com/h/d/ex/1/en/hotel/milwe?stopredirect=true

Δεν είδα να έχει ειδική σύνδεση με Μαλπένσα, οπότε ή ταξί 100€ (άουτς) ή κάποιος συνδιασμός: πχ το ειδικό λεωφορείο του αεροδρομίου που σε πάει ως το Μιλάνο και μετά το shuttle του ξενοδοχείου ή το μετρό και μετά ταξί ή ίσως και να υπάρχει και κάτι άλλο, ίσως κάνα τρένο; Δεν το είδα το χοτέλ σου φανερά βολικό στη σύνδεση με αεροδρόμιο, πάντως :( ...

Ο σταθμός που είναι κοντά στο ξενοδοχείο είναι μάλλον ο Bisceglie (Μπισέλιε -για τον τονισμό δεν είμαι σίγουρη) που είναι και για τρένο και για μετρό, γραμμή Μ1 (και είναι capolinea, δηλ τερματικός σταθμός).

Και το ξενοδοχείο λέει πως έχει λεωφορειάκι προς τον σταθμό του μετρό και προς Φιέρα (κοντά στο κέντρο):

"

Hotel Highlights

Getting around the city is easy when you stay at Holiday Inn Express Milan West-San Siro. Our scheduled shuttle service runs to Milano Fiera Exhibition Centre, San Siro Stadium and nearby Bisceglie subway station. This service can be provided on request, subject to availability.

"

Και ο χάρτης του μετρό

http://it.wikipedia.org/wiki/File:Milano_Subway_map.svg

 

Να προσθέσω ότι από Μαλπένσα δεν έχει μετρό αλλά μόνο κάτι πούλμαν σαν κτελ, τουλάχιστον έτσι ήταν όταν είχα πάει τελευταία φορά πριν κάτι χρόνια, ρώτα και θα τα βρεις.

Και δες και εδώ γνώμες για το χοτέλ σου ("καλό για το σαν σιρο, όχι και για κέντρο του Μιλάνου")

http://www.tripadvisor.ca/Hotel_Review-g187849-d1035741-Reviews-Holiday_Inn_Express_Milan_West_San_Siro-Milan_Lombardy.html

 

Ααααχ, Μιλάνο...

Γοογλε και θα τα βρεις όλα, πάρε και κανένα τηλ στη ρεσεψιόν και ρώτα αν θες πληροφορίες για τη συγκοινωνία!

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

είναι τρελοί αυτοί οι γάλλοι!όταν είχα πάει καννες είχα μπει σε ένα mac donalds για να φάω.το τι είχε γίνει απερίγραπτο!ένας μπροστά μου (τουρίστας και αυτός)προσπαθούσε να παραγγείλει ένα big mac και πατάτες στα αγγλικά και δεν μπορούσαν να συννενοηθούν!!μετά από ζόρια και αφού τους έδειχνε με το δάχτυλο στο τιμοκατάλογο συννενοήθηκαν...και μετά ήρθε η σειρα μου...εγώ ξέρω λίγα γαλλικά αλλά τα χρησιμοποιώ ελάχιστα ποιο πολύ για να καταλάβω τι λένε παρά για να απαντήσω.είπα τη παραγγελία μου στα γαλλικά και ολα πήγαν ρολόι!έλα όμως που έκανε μετά λάθος στα ρέστα!χαχαχα!επί 10 λεπτά να τους λέω στα αγγλικά ότι έχουν κάνει λάθος στα ρέστα και να με κοιτάνε σαν να ειμαι από τον αρη!όταν θα ξαναπάω γαλλία σίγουρα θα πάρω και λεξικό...αλλά δεν είναι και τόσο κακοί.αν σκάσεις το χαμόγελο της επιτυχίας στο τέλος βοηθάνε.
Link to comment
Share on other sites

Γει σας φιλοι μου!!!

Σε λιγες μερες φευγω για Μιλανο.

Θα ηθελα να ρωτήσω αν ξερει κανείς πως θα πάω από μαλπένσα μιλάνο. Το ξενοδοχείο που θα μένουμε ονομάζεται χολιντεη ινν εχπρεςς σαν σιρο. Πως μπορω να βρω ποιος σταθμος τραινου είναι κοντα στο ξενοδοχείο αυτό?

Ευχαριστω πολύ

 

Απο Μαλπενσα , ξεχνα το λεωφορειο και το ταξι , μολις παρεις βαλιτσα θα ακουληθησεις τις ενδειξεις που λεει TRENI ( τραινα ) υπαρχει το Μαλπενσα εξπρες, ειναι το τραινο που σε παει απο το αεροδρομιο στο κεντρο του Μιλανου , οχι κεντρο κεντρο , αλλα σε ενα καλο σημειο , εκει υπαρχει σταθμος του μετρο που μπορεις να πας οπουδηποτε σχετικα.

Στοιχιζει 11 ευρω το ατομο και εχει αναχωρησεις ανα 30 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Απο Μαλπενσα , ξεχνα το λεωφορειο και το ταξι , μολις παρεις βαλιτσα θα ακουληθησεις τις ενδειξεις που λεει TRENI ( τραινα ) υπαρχει το Μαλπενσα εξπρες, ειναι το τραινο που σε παει απο το αεροδρομιο στο κεντρο του Μιλανου , οχι κεντρο κεντρο , αλλα σε ενα καλο σημειο , εκει υπαρχει σταθμος του μετρο που μπορεις να πας οπουδηποτε σχετικα.

Στοιχιζει 11 ευρω το ατομο και εχει αναχωρησεις ανα 30 λεπτα.

 

ΤΟ Μαλπενσα εξπρες εξυπηρετει μονο το τερμιναλ 1, οχι το 2....

προσοχη λοιπον....

αν πετας με easy τοτε θα παρεις το λεωφορειο και θα πας στο σιδ.σταθμο.

απο κει θα παρεις το μετρο....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει ταξιδέψει κάποιος με το Eurostar;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

εγώ σου προτείνω να μην πάρεις τρένο αλλά τα λεωφορεία έξω απο το μαλπένσα που σε πάνε στα κεντρικά σημεία του Μιλάνο .Είναι φτηνότερα και βολικότερα.

Ημουν το Δεκέμβριο και εγώ ;)

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ Μαλπενσα εξπρες εξυπηρετει μονο το τερμιναλ 1, οχι το 2....

προσοχη λοιπον....

αν πετας με easy τοτε θα παρεις το λεωφορειο και θα πας στο σιδ.σταθμο.

απο κει θα παρεις το μετρο....

 

Κι εγω περσυ το Πάσχα που πήγα, πήρα λεωφορείο. Δε θυμαμαι την τιμή, αλλά είναι ακριβώς απέξω και το εισιτήριο το κόβεις πριν την έξοδο. Μια χαρά ήταν. Αν και απ' ότι θυμάμαι περπατάς λίγο μέχρι το μετρό όταν φθάσεις (οχι πολύ).

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλατε να περάσετε ένα όμορφο σαββατοκύριακο αυτήν την περίοδο που διανύουμε, πού θα πηγαίνατε και γιατί; Όπως καταλάβατε ψάχνω προορισμό για να κάνω μια εκδρομούλα με την κοπέλα μου και δεν έχουμε καταλήξει πουθενά. Για προτείνετε κανένα όμορφο μέρος.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...