Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θέλατε να περάσετε ένα όμορφο σαββατοκύριακο αυτήν την περίοδο που διανύουμε, πού θα πηγαίνατε και γιατί; Όπως καταλάβατε ψάχνω προορισμό για να κάνω μια εκδρομούλα με την κοπέλα μου και δεν έχουμε καταλήξει πουθενά. Για προτείνετε κανένα όμορφο μέρος.

λογικα οπου και να πατε καλα θα περασετε.

για σ.κ μπορεις να πας στα γρεβενα που εχει και χιονια τωρα,προς φλωρινα-καστορια(επισης με χιονια),βολο..

αν τα οικονομικα σας το επιτρεπουν γιατι οχι και εξωτερικο!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα χιόνια δεν λέω, αλλά εγώ τα ψιλοβαρέθηκα γιατί εδώ στον Έβρο μας έχει ταράξει ο καιρός με το χιόνι. :)

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σου. Τα Γρεβενά και η Καστοριά φαίνονται καλοί προορισμοί.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ Μαλπενσα εξπρες εξυπηρετει μονο το τερμιναλ 1, οχι το 2....

προσοχη λοιπον....

αν πετας με easy τοτε θα παρεις το λεωφορειο και θα πας στο σιδ.σταθμο.

απο κει θα παρεις το μετρο....

 

Σωστο sorry , αλλα δεν εχω παει ποτε με easy.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν .. μια που είχαμε στην προηγούμενη σελίδα αναφορές για Ιταλία ..κι απ' ό,τι βλέπω όλοι δώσατε τις γνώσεις σας .. μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε κι εμένα με το quiz που θα σας θέσω; χαχα

 

Οι γονείς μου θα παντρέψουν ένα ζευγάρι (ηλικίες γύρω στα 35) και τους ζήτησαν ως δώρο ένα ταξίδι .. Ορμώμενος από το γεγονός ότι το ζευγάρι μαθαίνει Ιταλικά, ο πατέρας μου σκέφτηκε ως πιο ενδιαφέρουσα λύση ένα ταξίδι 4-5 ημερών στην Ιταλία (από 13.4 μέχρι 17 ή 18.4) .. κατά προτίμηση Ρώμη, αλλά και κάθε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη...

το θέμα είναι όμως ότι δεν γνωρίζει πολλά πράγματα .. βρήκε κάποιες πληροφορίες και τιμές στο travel planet αλλά θέλει να συγκρίνει και άλλες επιλογές από ανεξάρτητες πηγές ..

και σας ζητάω λοιπόν να με βοηθήσετε, να τον βοηθήσω (γιατί κι εγώ από Ιταλία δεν γνωρίζω) ...

Π.χ. έχετε κάποιο ξενοδοχείο που να είναι "της προκοπής" .. ; εντάξει ταξίδι του μέλητος είναι, να είναι σε ένα ξενοδοχείο αξιοπρεπές (ε δεν είπαμε και να λουστούν με σαμπάνιες, έτσι;) ).. να είναι οικονομικό το όλο πακέτο γενικότερα (αεροπορικά, διαμονή).

Περιμένω τις προτάσεις σας παιδιά .. πολύ θα με βοηθήσετε ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτα τα 2 site ειναι αξιοπιστα?

http://www.hotels4u.gr/(το ειδα σε διαφημισεις στο δρομο)

http://www.edreams.com/edreams/english/(αν πατε στα αεροπορικα εχει -18€ σε ολα και πρεπει να σκαναρει σε ολες τις εταιρειες)

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτα τα 2 site ειναι αξιοπιστα?

http://www.hotels4u.gr/(το ειδα σε διαφημισεις στο δρομο)

http://www.edreams.com/edreams/english/(αν πατε στα αεροπορικα εχει -18€ σε ολα και πρεπει να σκαναρει σε ολες τις εταιρειες)

 

Το πρώτο είναι "by airtickets.gr", οπότε μια χαρά θα είναι. Το δεύτερο φαίνεται επίσης ok.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν .. μια που είχαμε στην προηγούμενη σελίδα αναφορές για Ιταλία ..κι απ' ό,τι βλέπω όλοι δώσατε τις γνώσεις σας .. μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε κι εμένα με το quiz που θα σας θέσω; χαχα

 

Οι γονείς μου θα παντρέψουν ένα ζευγάρι (ηλικίες γύρω στα 35) και τους ζήτησαν ως δώρο ένα ταξίδι .. Ορμώμενος από το γεγονός ότι το ζευγάρι μαθαίνει Ιταλικά, ο πατέρας μου σκέφτηκε ως πιο ενδιαφέρουσα λύση ένα ταξίδι 4-5 ημερών στην Ιταλία (από 13.4 μέχρι 17 ή 18.4) .. κατά προτίμηση Ρώμη, αλλά και κάθε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη...

το θέμα είναι όμως ότι δεν γνωρίζει πολλά πράγματα .. βρήκε κάποιες πληροφορίες και τιμές στο travel planet αλλά θέλει να συγκρίνει και άλλες επιλογές από ανεξάρτητες πηγές ..

και σας ζητάω λοιπόν να με βοηθήσετε, να τον βοηθήσω (γιατί κι εγώ από Ιταλία δεν γνωρίζω) ...

Π.χ. έχετε κάποιο ξενοδοχείο που να είναι "της προκοπής" .. ; εντάξει ταξίδι του μέλητος είναι, να είναι σε ένα ξενοδοχείο αξιοπρεπές (ε δεν είπαμε και να λουστούν με σαμπάνιες, έτσι;) ).. να είναι οικονομικό το όλο πακέτο γενικότερα (αεροπορικά, διαμονή).

Περιμένω τις προτάσεις σας παιδιά .. πολύ θα με βοηθήσετε ..

 

Αυτό είναι κάπως πιο ειδική περίπτωση. Για ταξίδι μέλητος θα πρέπει να είναι όλα κανονισμένα, πιστεύω, οπότε ίσως κάποιο έτοιμο πακέτο να ήταν η καλύτερη περίπτωση, κάτι που να τα έχει όλα κανονισμένα ώστε να μην ψάχνει πχ το ζευγάρι ταξί ή λεωφορείο για να πάει από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο.

Όσο για την Ρώμη, είναι καλή περίπτωση. Και Φλωρεντία -Τοσκάνη, ίσως...

Link to comment
Share on other sites

Λέμε να (ξανα)πάμε στην Αίγυπτο -είχαμε πάει το 2004 και μας άρεσε πολύ και λέμε να το επαναλάβουμε.

Μήπως έχετε να προτείνετε κάτι για διαμονή σε Κάιρο και Αλεξάνδρεια; Όχι μεγάλο ξενοδοχείο (είχαμε μείνει στο Ramses Hilton την άλλη φορά και δεν θέλουμε πάλι κάτι τόσο δυτικού τύπου), κάτι πιο τράβελερ φάση αλλά όχι και τελείως χύμα, να είναι κάπως ωραίο ή έστω ενδιαφέρον. Θα ψάξω και στο ιντερνετ, αλλά αν κάποιος από εσάς ξέρει κάτι να μου προτείνει...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν .. μια που είχαμε στην προηγούμενη σελίδα αναφορές για Ιταλία ..κι απ' ό,τι βλέπω όλοι δώσατε τις γνώσεις σας .. μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε κι εμένα με το quiz που θα σας θέσω; χαχα

 

Οι γονείς μου θα παντρέψουν ένα ζευγάρι (ηλικίες γύρω στα 35) και τους ζήτησαν ως δώρο ένα ταξίδι .. Ορμώμενος από το γεγονός ότι το ζευγάρι μαθαίνει Ιταλικά, ο πατέρας μου σκέφτηκε ως πιο ενδιαφέρουσα λύση ένα ταξίδι 4-5 ημερών στην Ιταλία (από 13.4 μέχρι 17 ή 18.4) .. κατά προτίμηση Ρώμη, αλλά και κάθε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη...

το θέμα είναι όμως ότι δεν γνωρίζει πολλά πράγματα .. βρήκε κάποιες πληροφορίες και τιμές στο travel planet αλλά θέλει να συγκρίνει και άλλες επιλογές από ανεξάρτητες πηγές ..

και σας ζητάω λοιπόν να με βοηθήσετε, να τον βοηθήσω (γιατί κι εγώ από Ιταλία δεν γνωρίζω) ...

Π.χ. έχετε κάποιο ξενοδοχείο που να είναι "της προκοπής" .. ; εντάξει ταξίδι του μέλητος είναι, να είναι σε ένα ξενοδοχείο αξιοπρεπές (ε δεν είπαμε και να λουστούν με σαμπάνιες, έτσι;) ).. να είναι οικονομικό το όλο πακέτο γενικότερα (αεροπορικά, διαμονή).

Περιμένω τις προτάσεις σας παιδιά .. πολύ θα με βοηθήσετε ..

 

Μόλις πριν από 3 βδομάδες ήμουν Ιταλία (Ρώμη) , πρώτη φορά κι εγώ.. :)

 

Πολύ ωραία πόλη.. Και μιας και έχω συγγενή που δουλεύει αυόν τον καιρό στο ελληνικό προξενείο της Ρώμης, βρήκα αρκετά εύκολα τα μέρη που ήθελα να πάω..

Καταρχήν η πιο ΄΄κυριλέ'' μεριά της πόλης είναι η περιοχή του Βατικανού.. Εκεί κοντά έχει και ένα πολύ ωραίο ξενοδοχείο με πισίνα το Golden Tullip , και ένα άλλο που έχει σχεδόν μόνο Έλληνες , αλλά δεν το θυμάμαι αυτή τη στιγμή.. Από συγκοινωνίες ευτυχώς είναι πολύ καλά.. έχει λεωφορεία κάθε 10 λεπτά που πάνε σφαίρα , οπότε μέχρι 10-15 χιλιόμετρα μακριά από το κέντρο της πόλης είναι καλά (όχι παραπάνω).. Και να έχεις υπόψιν σου ότι στο ιστορικό κέντρο απαγορεύονται η κυκλοφορία των αυτοκινήτων (μόνο αν έχεις πρεσβευτικές πινακίδες ή τα ΜΜΜ )

 

Για ψώνια είναι καλά εννοείται στην via del corso και condotti (και γενικά εκεί γύρω), καθώς και στα μαγαζιά του Βατικανού

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός επόμενος προορισμός είναι η Disneyland στο παρισι, ανυπομονούμε :):)

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σκέφτομαι να πάω παρισι. τελικό final four και να μείνω και 4-5 μέρες

να κλείσω απο τώρα ξενοδοχείο η να πάω εκεί και να βρω.?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σκέφτομαι να πάω παρισι. τελικό final four και να μείνω και 4-5 μέρες

να κλείσω απο τώρα ξενοδοχείο η να πάω εκεί και να βρω.?

 

Δεν πρόκειται να βρεις, εκτός από 5 αστέρων (και πάλι μπορεί και όχι). Ούτως ή άλλως, αν τα κλείσεις από τώρα θα σου έρθει φθηνότερα. Αφού ξέρεις και τις μέρες, δεν υπάρχει λόγος να μείνεις μέχρι τότε και να το ρισκάρεις.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά επειδή το έζησα το "πακετάκι" του βρίσκω ξενοδοχείο όταν πάω σου προτείνω να κλείσεις απο τώρα

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

2-6 θα ειμαι Βαρκελωνη μετα απο προσπαθεια πολλων ετων!Καθε σύσταση δεκτη!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει το αντιστοιχο http://www.tfl.gov.uk/ ή http://www.nationalrail.co.uk/ για τη Γαλλια ρε γκαηζ?
Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει ταξιδέψει κάποιος με το Eurostar;

 

Bump. Παρίσι - Λονδίνο σκέφτομαι...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε τι τιμες παιζουν για τα νησια του Αργοσαρωνικου πηγαινε ελα??

 

Βρηκα κατι Πειραιας-Σπετσες 35+35€ και τρελαθηκα!!!

Edited by fantomas_ktm
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά που μπορώ να βρώ το φτηνότερο εισητήριο για θεσσαλονίκη Αθήνα με αεροπλάνο? περίπου στα 40 ευρώ το πολύ...για της 23/4 ενδιαφέρομαι.....
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

παιδιά που μπορώ να βρώ το φτηνότερο εισητήριο για θεσσαλονίκη Αθήνα με αεροπλάνο? περίπου στα 40 ευρώ το πολύ...για της 23/4 ενδιαφέρομαι.....

 

Δες στο airtickets.gr

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παω Κομοτηνη στις 9 απριλιου για 6-8 ημερες. Ηθελα να παω με αεροπλανο, αλλα το καθυστερησα αρκετα και τωρα ειναι λιγο ακριβο.. Τα τεμπη εχουν ανοιξει; Και εαν ναι, μεχρι ποτε;

 

Το λεωφορειο κανει λιγοτερη ωρα απο το τραινο; Γλυτωνω κανα 50αρικο με αυτα, αλλα χανω αρκετες ωρες..

 

Με το αμαξι βαριεμαι να παω.. Θελω 3 ντεποζιτα πανε-ελα δλδ 200+ ευρω. Μαζι με τα διοδια υπολογιζω κοντα στα 250!!

 

Τι προτεινετε;

 

Μπορει να βοηθησει καποιος;

Edited by VeCo
Link to comment
Share on other sites

Λέμε να (ξανα)πάμε στην Αίγυπτο -είχαμε πάει το 2004 και μας άρεσε πολύ και λέμε να το επαναλάβουμε.

Μήπως έχετε να προτείνετε κάτι για διαμονή σε Κάιρο και Αλεξάνδρεια; Όχι μεγάλο ξενοδοχείο (είχαμε μείνει στο Ramses Hilton την άλλη φορά και δεν θέλουμε πάλι κάτι τόσο δυτικού τύπου), κάτι πιο τράβελερ φάση αλλά όχι και τελείως χύμα, να είναι κάπως ωραίο ή έστω ενδιαφέρον. Θα ψάξω και στο ιντερνετ, αλλά αν κάποιος από εσάς ξέρει κάτι να μου προτείνει...

 

Πήγαμε Κάιρο και Αλεξάνδρεια αλλά φάγαμε πακέτο με τα ξενοδοχεία όσο αφορά την σχέση ποιότητας-τιμής. 30 ευρώ στο Κάιρο για ένα τετράκλινο της κακιάς συμφοράς στο dahab hostel και 20 ευρώ το δίκλινο στην Αλεξάνδρεια για ένα ένα πανβρώμικο δωμάτιο ανακαινισμένο περίπου το 1970 στο crillon. :cry:

Υπέροχος ο ξενώνας στην Σίβα -αλλά και 65 ευρώ το τρίκλινο- στο Shali lodge.

Θέλει κι άλλο ψάξιμο το θέμα -μιας που θέλουμε οπωσδήποτε να ξαναπάμε χωρίς να αισθανόμαστε μλκς!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τις εμπειρίες - γνώσεις σας....

Θέλω να πάω Ναύπλιο για κανα 3-4ημέρο. Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε πάει σε κανένα καλό ξενώνα, για να μην πάω να κλείσω στα τυφλά. Δε θα ήθελα ξενοδοχείο λόγω κόστους. Επίσης, θα ήθελα να μου πείτε που αξίζει να μείνεις στο ναύπλιο, εννοώ σε ποια περιοχή (πχ κέντρο, κτλ).

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σου απαντησω στις πληροφοριες που θες αλλα εχω να σου πω οτι θα περασεις εκπληκτικα!! Το Ναυπλιο ειναι μαγικη πολη, δν χορταινω να πηγαινω!
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...