Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχω ταξιδέψει με eurostar αλλά δεν φαντάζομαι να έχει και τρομερή διαφορά σε σχέση με το να ταξιδεύεις σε ένα μεγάλο τούνελ.

 

Δεν διαφωνώ. Ψάχνω όμως πληροφορίες για την άνεση, τι μπορείς να βρεις στο τραίνο κλπ., από άτομα που έχουν ταξιδέψει (και όχι λ.χ. από την ιστοσελίδα). :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ. Ψάχνω όμως πληροφορίες για την άνεση, τι μπορείς να βρεις στο τραίνο κλπ., από άτομα που έχουν ταξιδέψει (και όχι λ.χ. από την ιστοσελίδα). :)

 

Eιχα ταξιδεψει τα χριστουγεννα κοντα δηλ με eurostar για γαλλια..Ευτηχως δεν ειχα πεσει στο μεγαλο ατυχημα που χε γινει λιγες μερες μετα για οσους θυμουντε <που εγκλωβηστηκε σε τουνελ για πανω απο 10 ωρεσ>:cry: περα απο αυτο το ατυχες γεγονος η ανεση ειναι πολυ καλη, το τρενο παει σφερατα, το σερβις καλο και γενικα η διαδρομη και αυτα που βλεπεις απ εξω πολυ χαλαρωση:)..δεν εχει και καμια τρομερη διαφορα με ενα αλλο τρενο αν και οι θεσεις ειναι σαφως καλυτερες.

Επησεις η πρωτη θεση ειναι απολαυση με μινι τβ και αλλα τετια καλουδια

Θα το ευχαριστηθεις πιστευω..

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Eιχα ταξιδεψει τα χριστουγεννα κοντα δηλ με eurostar για γαλλια..Ευτηχως δεν ειχα πεσει στο μεγαλο ατυχημα που χε γινει λιγες μερες μετα για οσους θυμουντε <που εγκλωβηστηκε σε τουνελ για πανω απο 10 ωρεσ>:cry: περα απο αυτο το ατυχες γεγονος η ανεση ειναι πολυ καλη, το τρενο παει σφερατα, το σερβις καλο και γενικα η διαδρομη και αυτα που βλεπεις απ εξω πολυ χαλαρωση:)..δεν εχει και καμια τρομερη διαφορα με ενα αλλο τρενο αν και οι θεσεις ειναι σαφως καλυτερες.

Επησεις η πρωτη θεση ειναι απολαυση με μινι τβ και αλλα τετια καλουδια

Θα το ευχαριστηθεις πιστευω..

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Εμείς θα πάμε αντίθετη διαδρομή. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πήγα στην τράπεζα σήμερα να κάνω δολλάρια επειδή φεύγω αμερική το σάββατο. στην τράπεζα όμως δεν είχαν να μου δώσουν κάτω από 100$!! και αναγκαστικά τα πήρα σε χαρτονομίσματα των 100$.όμως στην Αμερική διάβασα δεν δέχονται για μικρές αγορές πχ φαγητό-ποτό,τόσο μεγάλο χαρτονόμισμα....τι να κάνω τώρα? υπάρχει κάποιος τρόπος να χαλάσω κάποιο κατοστάρικο σε 5$,10$,20$??:worry:
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

παιδιά πήγα στην τράπεζα σήμερα να κάνω δολλάρια επειδή φεύγω αμερική το σάββατο. στην τράπεζα όμως δεν είχαν να μου δώσουν κάτω από 100$!! και αναγκαστικά τα πήρα σε χαρτονομίσματα των 100$.όμως στην Αμερική διάβασα δεν δέχονται για μικρές αγορές πχ φαγητό-ποτό,τόσο μεγάλο χαρτονόμισμα....τι να κάνω τώρα? υπάρχει κάποιος τρόπος να χαλάσω κάποιο κατοστάρικο σε 5$,10$,20$??:worry:

 

 

Μην ανησυχεις , θα βρεις παρα πολλα μερη να αλλαξεις και να κανεις ψιλα , αλλα και κατοσταρικα περνουν ολοι , εστω και για μικρα ποσα .Οσες φορες ειχα κατοσταρικα και για 7 δολαρια λογαριασμο τα πηραν χωρις καμια κουβεντα , δεν ειναι οπως εδω που πας με 50αρικο και σε κοιτανε καλα καλα , λεφτα να ναι και ας ειναι οτι χαρτονομισμα να ναι.:)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πήγα στην τράπεζα σήμερα να κάνω δολλάρια επειδή φεύγω αμερική το σάββατο. στην τράπεζα όμως δεν είχαν να μου δώσουν κάτω από 100$!! και αναγκαστικά τα πήρα σε χαρτονομίσματα των 100$.όμως στην Αμερική διάβασα δεν δέχονται για μικρές αγορές πχ φαγητό-ποτό,τόσο μεγάλο χαρτονόμισμα....τι να κάνω τώρα? υπάρχει κάποιος τρόπος να χαλάσω κάποιο κατοστάρικο σε 5$,10$,20$??:worry:

 

μια χαρά τα παίρνουν..και εγώ με κατοστάρικα ήρθα και δε μου δημιούργησαν κανένα πρόβλημα!οπότε μην ανησυχεις!

Link to comment
Share on other sites

Eίναι προκληση για ληστεία να βγάλεις να πληρώσεις με 100δόλλαρο στις ΗΠΑ ,με την οικονομική κριση που υπάρχει εκεί:X

 

Μπορείς να τα σπάσεις σε μικροτερα χαρονομίσματα σε τοπική τράπεζα ή σε ιδιωτικά ανταλλακτηρια στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι προκληση για ληστεία να βγάλεις να πληρώσεις με 100δόλλαρο στις ΗΠΑ ,με την οικονομική κριση που υπάρχει εκεί:X

 

Μπορείς να τα σπάσεις σε μικροτερα χαρονομίσματα σε τοπική τράπεζα ή σε ιδιωτικά ανταλλακτηρια στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό.

 

Θα διαφωνησω μαζι σου , εγω τουλαχιστον για NY και συγκεκριμενα Manhattan που ηταν και η μονη περιοχη που γυρναγα δεν ειδα καμια κριση και πριν και πολυ προσφατα που πηγα ,και την επισκεπτομαι πολυ συχνα, και αν ειχε κρατησε πολυ λιγο , και μην ξεχναμε οτι το κεντρο της Νεας Υορκης εχει γινει πια παρα μα παρα πολυ ασφαλης , ο Τζουλιανι εκανε πολυ καλη δουλεια.Εννοειτε βεβαια οτι και ο καθενας εχει μια τυπικη συμπεριφορα ασφαλειας με τα χρηματα που κουβαλαει , δεν θα βγαλει πακο απο κατοδολλαρα απο την τσεπη του για να πληρωσει ενα καφε στα σταρμπακς , σε καμια πολη δεν τα κανεις αυτα εστω και αν εχει μηδενικη εγκληματικοτητα , επισης τα δολλαρια ειναι απο τα νομισματα που ολα τα χαρτινα εχουν το ιδιο μεγεθος , δεν ειναι οπως εδω που το 500αρικο ειναι σαν τραπεζομαντηλο , οποτε δυσκολα θα αντιληφθει καποιος ποσα χρηματα εχεις μαζι σου αν τα βγαζεις ολα μαζι, εκτος και αν αρχισεις να τα μετρας στην μεση του δρομου.

 

παντως και τα πολυ ψιλα μονοδολλαρα και 5δολλαρα δεν ειναι και λυση γιατι φουσκωνουν τσεπες και δινουν ογκο, δεν θα ξεχασω τον πορτιερη του ξενοδοχειου που εμενα οταν εβγαλε ενα πακο δολλαρια που με το ζορι μπορουσε να τα διπλωσει και να τα βαλει στην τσεπη , και ηταν ολα μονα και 5αρια απο τα tips που επερνε απο τους πελατες , αυτος ηταν και ο καλυτερος πελατης μου στο να αλλαζω τα χοντρα νομισματα:)

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδιά άντε φεύγω το Σάββατο με το καλό πρώτη μου φορά στην Αμερική και μόνος μου. Δεν έχω βίζα(πάω με την ηλεκτρονική έγκριση και το διαβατήριό μου) οπότε ελπίζω ο έλεγχος να μην είναι και πολύ τρελός και να με αφήσουν να περάσω χωρίς προβλήματα! άμα δω ότι όλα είναι καλά και είναι αρκετά φιλικοί στο checkin μπορεί να ξαναπάω τα χριστούγεννα...
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Καλό ταξίδι!

 

Το μυστικό όταν συνομιλείς με τις κρατικές υπηρεσίες στις ΗΠΑ είναι να μιλάς όσο το δυνατόν λιγότερο και να απαντάς μόνο σε εκείνο που σε ρωτάνε και τίποτα περισσότερο. Να έχεις υπόψιν σου ότι γίνεται βιομετρική καταγραφή αποτυπωμάτων και των δέκα δακτύλων σε όλους τους τουρίστες. Καλό είναι να έχεις μαζί σου και στοιχεία που να αποδεικνύουν τους δεσμούς σου με την Ελλάδα. Σε γενικές γραμμές είναι αλήθεια ότι οι υπάλληλοι του CBP στην αμερική έχουν πολύ κακή φήμη...

 

οκ παιδιά άντε φεύγω το Σάββατο με το καλό πρώτη μου φορά στην Αμερική και μόνος μου. Δεν έχω βίζα(πάω με την ηλεκτρονική έγκριση και το διαβατήριό μου) οπότε ελπίζω ο έλεγχος να μην είναι και πολύ τρελός και να με αφήσουν να περάσω χωρίς προβλήματα! άμα δω ότι όλα είναι καλά και είναι αρκετά φιλικοί στο checkin μπορεί να ξαναπάω τα χριστούγεννα...
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση..

 

αν το ονομα της ταυτοτητας (η του διαβατηριου) καποιου ειναι διαφορετικο απο αυτο που αναγραφεται στα αεροπορικα, μπορει να υπαρξει προβλημα στον ελεγχο?

 

πχ το ελληνικο Ξ, να ειναι στα εισητηρια X και στο διαβατηριο KS

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να υπάρξει,γι'αυτό όλα εκδίδονται στα λατινικά (και το διαβατήριο και τα εισητηρια).
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση..

 

αν το ονομα της ταυτοτητας (η του διαβατηριου) καποιου ειναι διαφορετικο απο αυτο που αναγραφεται στα αεροπορικα, μπορει να υπαρξει προβλημα στον ελεγχο?

 

πχ το ελληνικο Ξ, να ειναι στα εισητηρια X και στο διαβατηριο KS

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν πιστεύω πως θα υπάρξει πρόβλημα. Όπως συμβαίνει λ.χ. με το Constantinos και το Konstantinos. Συνήθως όμως, φροντίζουμε να εκδίδουμε τα εισιτήρια με το ονοματεπώνυμο του εγγράφου που θα χρησιμοποιήσουμε όταν ταξιδέψουμε. ;)

 

Κατά τα άλλα το ευκολότερο πράγμα που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να επικοινωνήσει με την αεροπορική εταιρεία που θα χρησιμοποιήσει και να ρωτήσει. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αλλες αεροπορικες χρεωνουν την αλλαγη ονοματος, αλλες αν πρεπει να αλλαξεις περισσοτερα απο 3-4 γραμματα, αλλες και καθολου! Οτι θελει κανει ο καθενας. Το καλυτερο ειναι, οπως ειπωθηκε, να ρωτησεις την εταιρεια σου ;)
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο καλο ξενοδοχειο στο Ναυπλιο (το δικλινο να φτανει μεχρι 50 ευρω αν γινεται...εχουμε και οικονομικη κριση:wacko:)!

Θα βολευε πολυ να ηταν μεσα στην πολη για να μη χρειαστουμε αυτοκινητο!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο καλο ξενοδοχειο στο Ναυπλιο (το δικλινο να φτανει μεχρι 50 ευρω αν γινεται...εχουμε και οικονομικη κριση:wacko:)!

Θα βολευε πολυ να ηταν μεσα στην πολη για να μη χρειαστουμε αυτοκινητο!

 

To Ναύπλιο έχει πολλά ξενοδοχεία μέσα στην πόλη και οι τιμές τους τουλάχιστον τέλη Ιουνίου που είχα πάει εγώ ήταν για το δίκλινο στα 50...

Επίσης, αν σε ενδιαφέρει η πιο φτηνή λύση υπάρχουν και πολλά οργανωμένα camping σε πολύ κοντινές αποστάσεις από την πόλη ...

Βρήκα μια λίστα με ξενοδοχεία, αν πατήσεις πάνω σε κάθε link θα δεις ότι έχει και φωτογραφίες κι άλλες διαθέσιμες πληροφορίες.. μπορείς να πάρεις και να ρωτήσεις τιμές και διαθεσιμότητα για το διάστημα που σε ενδιαφέρει...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Πάω Σύρο, κάποιος που έχει πάει μπορεί να μου προτείνει καμιά καλή παραλία (οργανωμένη), κανένα καλό εστιατόριο κτλ κτλ. Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να το δώ?!

 

ευχαριστώ

mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έμεινα στο Agon Opera στη KuDam

Καθαρό, καλή συγκοινωνία, κοντά στην adenauerplatz που περνάει βραδινό λεωφορείο για αεροδρόμιο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
26-30/11 θα είμαι Βιέννη :-) έχει να προτείνει κάποιος τίποτα tips για να περάσω καλύτερα;

 

δες το βασιλικο παλατι, τον ζωολογικο κηπο κανε βολτα στο pratter. καφε στην κεντρικη πλατεια και απαραιτητα μηλοπιτα.

Edited by gsa1967
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ακόμα δεν έκλεισα ξενοδοχείο, έχω κλείσει μόνο αεροπορικά. Σε ποια περιοχή λέτε Εσείς; 1 η 2 απο το booking; Σκέφτομαι να βρω στο 2 κοντά σε μετρό, κάνω Καλά η Όχι; Κάποιος π ξέρει και έχει παει ας πει..
Link to comment
Share on other sites

Τα Χριστούγεννα σκεφτόμαστε με μια φίλη να πάμε Σκωτία & Λονδίνο , τι πρέπει να δω στη Σκωτία & πόσες μέρες θα πρέπει να καθίσω στην Σκωτία , εμείς σκεφτόμαστε 3 μέρες & στο λονδίνο άλλες 3 .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...