Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά τις εμπειρίες - γνώσεις σας....

Θέλω να πάω Ναύπλιο για κανα 3-4ημέρο. Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε πάει σε κανένα καλό ξενώνα, για να μην πάω να κλείσω στα τυφλά. Δε θα ήθελα ξενοδοχείο λόγω κόστους. Επίσης, θα ήθελα να μου πείτε που αξίζει να μείνεις στο ναύπλιο, εννοώ σε ποια περιοχή (πχ κέντρο, κτλ).

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Στο Ναύπλιο οι περισσότεροι ξενώνες βρίσκονται σε αυτήν την περιοχή. Κάτι συγκεκριμένο δεν έχω να σου προτείνω, ρίξε μια ματιά στο booking και σε σχετικές σελίδες. Γενικά η διαμονή μέσα στο Ναύπλιο, σε ένα αξιόλογο μέρος είναι λίγο ακριβή (υπολόγιζε από 150€ για 2ήμερο, ίσως όμως πετύχεις κάτι καλύτερο επειδή θα πας πολλές μέρες).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε greek_aeras νομίζω ότι λες πολλά για ένα 2ημερο. Βλέπω τις τιμές μειωμένες σε πολλούς ξενώνες. Πήγες πρόσφατα; Ενδιαφέρομαι για το Σαβ/κο της Πρωτομαγιάς. Λέτε να πρέπει να βιαστώ να κλείσω, γιατί μέχρι στιγμής ακούω ότι ο τουρισμός δεν πάει και πολύ καλά.
Hello !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σκέφτομαι αυτό το καλοκαίρι να πάω Παξους. Ξέρει κανείς γενικότερα κανένα ξενοδοχείο-μπανγκαλοουζ με σχετικα καλή τιμή? (γιατι εχουμε και κριση :lol::lol::lol:)
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος να μου πει εναν γρηγορο οδηγο για Παρισι?

ΓΙα δουλεια 2 ημερες θα παω, ουσιαστικα μια ελευθερη!

ΥΠαρχει καποιο τουριστικο πουλμαν που σε παει μια βολτα?

Σε ποιες περιοχες αξιζει να κυκλοφορησεις, για ποτο, φαγητο, ψωνια και φυσικα ασφαλες...

Και περα απο πυργο Αιφελ και τα βασικα τι αλλο πρεπει να εχεις δει ετσι και πας?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος να μου πει εναν γρηγορο οδηγο για Παρισι?

ΓΙα δουλεια 2 ημερες θα παω, ουσιαστικα μια ελευθερη!

ΥΠαρχει καποιο τουριστικο πουλμαν που σε παει μια βολτα?

Σε ποιες περιοχες αξιζει να κυκλοφορησεις, για ποτο, φαγητο, ψωνια και φυσικα ασφαλες...

Και περα απο πυργο Αιφελ και τα βασικα τι αλλο πρεπει να εχεις δει ετσι και πας?

Ευχαριστω!

 

Βασικά αξιοθέατα:

  • Eiffel Tower
  • Louvre
  • Arc du Triomphe
  • Orsay Museum
  • Les Invalides
  • Notre Dame
  • Centre Pompidou
  • Sacre-Coeur
  • The Pantheon
  • Musee national du moyen age
  • Cimetiere du pere lachaise

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αξιοθέατα:
  • Eiffel Tower
  • Louvre
  • Arc du Triomphe
  • Orsay Museum
  • Les Invalides
  • Notre Dame
  • Centre Pompidou
  • Sacre-Coeur
  • The Pantheon
  • Musee national du moyen age
  • Cimetiere du pere lachaise

 

VeCo μια μερα ειπε ελευθερη οχι μια εβδομαδα ;) εκτος αν μπορει και αν ειναι μελος του πληρώματος του enterprise star trek .....Beam me up, VeCo.

 

περα απο την πλακα ο VeCo σου ειπε μερη must go , αλλα δεν νομιζω να τα προλαβεις ..παντως ειναι πανεμορφα οπου και αν πας ..

 

Το Λουβρο το εκανα 1,5 ωρα με σπριντ αλλα Bolt

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος να μου πει εναν γρηγορο οδηγο για Παρισι?

ΓΙα δουλεια 2 ημερες θα παω, ουσιαστικα μια ελευθερη!

ΥΠαρχει καποιο τουριστικο πουλμαν που σε παει μια βολτα?

Σε ποιες περιοχες αξιζει να κυκλοφορησεις, για ποτο, φαγητο, ψωνια και φυσικα ασφαλες...

Και περα απο πυργο Αιφελ και τα βασικα τι αλλο πρεπει να εχεις δει ετσι και πας?

Ευχαριστω!

 

Βασικά αξιοθέατα:

Eiffel Tower πολλες ωρες ουρα, δεν νομιζω οτι αξιζει για το χρονο που εχεις

Louvre δεν αξιζει να το δεις βιαστικα

Arc du Triomphe να πας πριν πεσει ο ηλιος και να κατσεις μεχρι το eiffel light show

Orsay Museum δεν ξερω αν αξιζει για το χρονο σου

Les Invalides το ιδιο

Notre Dame αναμονη μεγαλη για να ανεβεις πανω

Centre Pompidou ΜΗΝ πας, πολυ προχο, παρα πολυ ομως, νο γκοου

Sacre-Coeur ορεα θεα στο λοφο, αλλα οκ δεν θες να πας σε αλλη μια εκκλησια

The Pantheon το εκκρεμες του φουκο και το επιβλητικο εσωτερικο, οκ

Musee national du moyen age δεν το ξερω

Cimetiere du pere lachaise δεν το ξερω

 

Επισης θα προτεινα τη μερα που εχεις ελευθερη να σηκωθεις πρωι να πας στις βερσαλιες και το πιο efficient για το χρονο σου μετα ειναι να παρεις το ημερησιο εισητιριο για το καραβακι hop on-hop off που κανει κυκλους στο ποταμι γυρω απο τα αξιοθεατα και μπαινεις οπου θες βγαινεις οπου θες.(νοτρε νταμ, αηφελ, λουβρ, ινβαλιντες) και στο τελος περπατας μεχρι την αψιδα οπου και κλεινεις το τουρ σου.

 

αν δεν εχεις κλεισει τα 26 θα εχεις δωρεαν εισοδο στα περισσοτερα (εκτος αηφελ, λουβρ)

Edited by aggelopas
Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν είχα μόνο 1 μέρα στο Παρίσι θα προτιμουσα να περπατησω όσο αντεχω για να πιάσω το σφιγμό της πόλης και να σταματάω για καφέ και σνακ όπου μου αρεσει.

Προτεινω αφετηρία από αψίδα θριαμβου και ποδαρόδρομο κατω τα σανζ ελιζε, λιγο βορεια για μια ματια στην οπερα αν θες, κατω μέχρι λουβρο και παλαι ρουαγιαλ, μετα μπομπουρ απ'εξω, από αλ λιγο προς μαραι και πλας ντε βοζ, και πισω προς νοτρ νταμ απ'εξω, και τελος περνας στο σεν ζερμαιν και λιποθυμας από την κουραση.

Αν θες να δεις απο πιο κοντα τον πυργο του αϊφελ παρε μετρο για εκει ή για τροκαντερό.

Παρε χαρτη και οδηγο και φτιαξε διαδρομη!

Καλη διασκεδαση!

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος να μου πει εναν γρηγορο οδηγο για Παρισι?

ΓΙα δουλεια 2 ημερες θα παω, ουσιαστικα μια ελευθερη!

ΥΠαρχει καποιο τουριστικο πουλμαν που σε παει μια βολτα?

Σε ποιες περιοχες αξιζει να κυκλοφορησεις, για ποτο, φαγητο, ψωνια και φυσικα ασφαλες...

Και περα απο πυργο Αιφελ και τα βασικα τι αλλο πρεπει να εχεις δει ετσι και πας?

Ευχαριστω!

 

Επειδή βλέπω ότι έχεις iPhone ο πολύ καλός οδηγός του lonely planet διατίθεται δωρεάν για αρκετές πόλεις μέχρι και αύριο 22/4 ως προσφορά σε όσους αποκλείστηκαν από την ηφαιστιακη σκόνη. Το Παρισι περιλαμβάνεται και έχει παρά πολύ χρήσιμες και πρακτικές πληροφορίες.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

VeCo μια μερα ειπε ελευθερη οχι μια εβδομαδα ;) εκτος αν μπορει και αν ειναι μελος του πληρώματος του enterprise star trek .....Beam me up, VeCo.

 

περα απο την πλακα ο VeCo σου ειπε μερη must go , αλλα δεν νομιζω να τα προλαβεις ..παντως ειναι πανεμορφα οπου και αν πας ..

 

Το Λουβρο το εκανα 1,5 ωρα με σπριντ αλλα Bolt

 

Νομίζω είναι προφανές πως έγραψα ποιά είναι τα βασικά αξιόθεατα, καθώς αυτό ρώτησε ο φίλος. Από κει και πέρα ο καθένας επιλέγει αυτά που θέλει, και προλαβαίνει, να δει. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες!

Γενικα δεν ειμαι στο να μπω μεσα και να κοιταω... απ'εξω για την φωτογραφια που λενε...

Αλλωστε μικρος ειχα παει και κατι θυμαμαι απο τα βασικα!

 

ΘΕΟΣ kkalog ΤΟΝ ΒΡΗΚΑ ΔΩΡΕΑΝ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να γράφω στο σωστό μέρος.

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει δρομολόγιο από Αθήνα-Καβάλα με τρένο;Ή από Αθήνα-Δράμα;Και αν ναι πόσο κοστίζει περίπου,πόσες ώρες κάνει και πού είναι η στάση της Αθήνας;

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να γράφω στο σωστό μέρος.

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει δρομολόγιο από Αθήνα-Καβάλα με τρένο;Ή από Αθήνα-Δράμα;Και αν ναι πόσο κοστίζει περίπου,πόσες ώρες κάνει και πού είναι η στάση της Αθήνας;

 

http://www.trainose.com/content/wizards

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι προφανές πως έγραψα ποιά είναι τα βασικά αξιόθεατα, καθώς αυτό ρώτησε ο φίλος. Από κει και πέρα ο καθένας επιλέγει αυτά που θέλει, και προλαβαίνει, να δει. :)

 

ΠΑΙΔΕΣ SOS!!! οσοι γνωριζετε να προτεινετε κανενα αξιοπρεπες ξενοδοχειο (οχι τρωγλη) μεχρι στα 100€ περιπου η βραδια!

ή αν μπορειτε να μου προτεινετε καποια περιοχη που αξιζει να μενεις ωστε να εισαι κοντα σε κεντρικα σημεια!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΕΣ SOS!!! οσοι γνωριζετε να προτεινετε κανενα αξιοπρεπες ξενοδοχειο (οχι τρωγλη) μεχρι στα 100€ περιπου η βραδια!

ή αν μπορειτε να μου προτεινετε καποια περιοχη που αξιζει να μενεις ωστε να εισαι κοντα σε κεντρικα σημεια!

 

Μπες στο κάνε search για τις μέρες που θες και μετά από αριστερά άλλαξε το Price per night κατά το δοκούν. 100 ευρώ είναι περίπου 135 δολλάρια.

 

Ένα καλό, φτηνό και κεντρικό πάντως απ' ότι έχω ακούσει είναι το Victor Masse.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!

ΤΟ ξενοδοχειο που προτεινεις ειναι φοβερο αλλα και παλι δεν εχω ιδεα απο περιοχες! ειδα σε πολλες σελιδες ξενοδοχεια με καλες τιμες αλλα δεν εχω ιδεα αν αξιζει η περιοχη!

Θεωρητικα το κεντρο-κεντρο ειναι μια ακτινα γυρω απο πυργο αιφελ και αψιδα θριαμβου??

Link to comment
Share on other sites

το ξενοδοχειο σου να ειναι περιπου στη μεση της ακτινας που εκτεινεται απο το λουβρο εως την περιμετρικη λεοφωρο του ille de france.

το μετρο ειναι παντου μη σε απασχολει. δες και γυρω στο gare du nord εχει πολλα.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!

ΤΟ ξενοδοχειο που προτεινεις ειναι φοβερο αλλα και παλι δεν εχω ιδεα απο περιοχες! ειδα σε πολλες σελιδες ξενοδοχεια με καλες τιμες αλλα δεν εχω ιδεα αν αξιζει η περιοχη!

Θεωρητικα το κεντρο-κεντρο ειναι μια ακτινα γυρω απο πυργο αιφελ και αψιδα θριαμβου??

 

Όπως τα λέει ο aggelopas είναι. Αν το ξενοδοχείο που θα επιλέξεις έχει κοντά μετρό, δεν χρειάζεται να σε απασχολεί κάτι άλλο. Κατά τα άλλα, κεντρικό Παρίσι θα έλεγα πως είναι αυτό.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Σε μια βδομαδα θα παω για διακοπες στο Λος Αντζελες! Επειδη δεν εχω καμια ιδεα για την πολη μπορειτε να μου πειτε μερη που θα ''πρεπει'' να επισκεφτω , ειτε αν εχετε ηδη παει ειτε αν εχετε ακουσει καλα λογια.! ευχαριστω εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καίτοι έχω ξαναρωτήσει, το δοκιμάζω ακόμη μία φορά: έχει ταξιδέψει κάποιος με το Eurostar;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μονος??? χμμμμ.. "ομορφα τοπια" υπαρχουν εις τας Ανατολικας Ευρωπας ;)

 

Κοιτα μη μπλεξεις σε ταινια τυπου hostel ομως :lol::lol:

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σκέφτομαι να φύγω ένα 4ημερο μόνος.

που προτείνετε να πάω? για εξωτερικό μιλάω.

 

Με τι budget;

Πότε; Τώρα;

Όπου βρεις εισιτήριο πήγαινε.

Αν δεν βρίσκεις αεροπορικά της τελευταίας στιγμής πήγαινε Βαλκάνια ή Πόλη.

Και δες και πρόγνωση καιρού, μην πέσεις σε καύσωνα!

 

Καίτοι έχω ξαναρωτήσει, το δοκιμάζω ακόμη μία φορά: έχει ταξιδέψει κάποιος με το Eurostar;

Υποθέτω εμπειρία προ 11 ετών δεν σε ενδιαφέρει,ε; λολ

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω εμπειρία προ 11 ετών δεν σε ενδιαφέρει,ε; λολ

 

Δεδομένου ότι αυτή είναι η πρώτη απάντηση που λαμβάνω, φυσικά και με ενδιαφέρει. :p

 

Δεν ρωτάω πληροφοριακά, έχω ήδη κλείσει εισιτήρια, απλά θα με ενδιαφέρε να μάθω από πρώτο χέρι περισσότερες πληροφορίες...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι αυτή είναι η πρώτη απάντηση που λαμβάνω, φυσικά και με ενδιαφέρει. :p

 

Δεν ρωτάω πληροφοριακά, έχω ήδη κλείσει εισιτήρια, απλά θα με ενδιαφέρε να μάθω από πρώτο χέρι περισσότερες πληροφορίες...

 

Δεν έχω ταξιδέψει με eurostar αλλά δεν φαντάζομαι να έχει και τρομερή διαφορά σε σχέση με το να ταξιδεύεις σε ένα μεγάλο τούνελ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...